Bir Suçlu(!) GTA
24 Nisan 2011  

 

grandtheftauto.png

 

Bilgisayar oyunları bir kesim tarafından sevilse de bir kesim tarafından sevilmediği bir gerçektir. 
İlk olarak 1997 yılında o zamanki adıyla DMA tarafından çıkarılan GTA pek çok oyuncunun ilgisini çekmişti. Çünkü o zamanlar hiç bir oyun oyuncuya tam manasıyla bir özgürlük vermiyordu. GTA ise bunu başarmıştı. Tabi bunula beraber pek çok kişi de ayaklanmıştı. Zira GTA yüzünden (!) anarşist bir gençlik yetişebilirdi. 

2001 yılı gelip çattığında çıkan GTA III oyunu 3. boyuta taşımıştı. Yönettiğimiz karakteri 3 boyutlu görebiliyor, çaldığımız aracı gerçeğe yakın bir şekilde kullanabiliyorduk. Kısaca bir karakteri istediğimiz gibi yönetebiliyorduk. Oyun gerçeğe çok benzediği için pek çok kişi R*’a karşı ayaklanmıştı. Hele hele bir de bir çocuğun beline silahı takıp okulda arkadaşlarını vurup “GTA’dan etkilendim” demesi iyice olayları körüklemişti. Ancak hiç kimse sorgulamamıştı, 18 yaş ibaresi bulunan bir oyun nasıl o çocuğa oynatılabiliyordu. Küçük bir çocuk bulunan eve silah bulunmaması ya da çocuğun erişemeyeceği bir yerde bulunması gerektiği hiç sorgulanmadı. Çocuğun silahı elini kolunu sallayarak okula nasıl soktuğu da. Ancak “GTA’dan etkilendim” deyince film koptu. Oysa ki GTA’da herşey bir oyundan ibaretti. Gerçek bir filmdeki gibi sahneler yoktu. Zira bir filmi gerçeğinden ayırt etmek, oyunu gerçeğinden ayırt etmekten daha zordu. Bunlar hiç sorgulanmadı. Suçlu GTA ilan edildi. 

Yine geçmişe bakarsak, bir çocuk filmden etkilenerek arkadaşını öldürmüştü. Oysa filme hiç bir ceza gelmedi. 

Peki GTA San Andreas’taki R*’ın başını yakan ‘Hot Coffee’ moduna ne demeli? Oyuna aşırı cinsellik ekliyordu. Sözde tabii.. Oyun karakterleri arasında ve karakterler giyinik olarak yapılan sanal bir işlemdi. Peki ya filmerdeki öpüşme/cinsellik sahneleri? Kolayca erişlebilen +18 içerikli siteler? Zencilerin çektiği RAP klipleri? Bunlardaki cinsellik gözardı edilebiliyorken GTA her zaman suçlu oldu. Hem de her zaman. Anarşist gençliğin mimarı GTA(!).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*