ESRB’den GTA V Derecelendirme Bilgileri
20 Ağustos 2013  

Daha önceden GTA V’i Mature olarak derecelendiren ünlü derecelendirme sitesi ESRB, GTA V’in derecelendirmesine dair bir bilgi yayımladı. Oyunun Mature damgası yemesine sebebiyet veren bu derecelendirme bilgileriyle birlikte GTA V hakkında bir iki detay daha ortaya çıkmış bulunuyor. Özellikle oyunda işkenceye yer verilmesi, cinselliğin artırılması ve uyuşturucu kullanma özelliğinin olacak olması en çok göze çarpan detaylar…

İşte ESRB’nin resmi sitesindeki GTA V derecelendirme açıklaması:

Bu açık dünya aksiyon oyununda; oyuncular, hikâyeleri kurgusal Los Santos şehrinde kesişen üç suçlunun rolünü üstleniyor. Oyuncular, karakterlerin hikâyesini takip etmek, genellikle suç aktiviteleri (örneğin; araba çalma, soygunlar gerçekleştirme, suikast gerçekleştirme) içeren görevler tamamlamak üzere karakterlerin arasında geçiş yapabilmektedir. Oyuncular çeşitli düşmanları (örneğin, karşıt çete üyeleri) öldürebilmek için tabancalar, makineli silahlar, keskin nişancı tüfekleri ve patlayıcı maddeler kullanabilmektedir; ayrıca her ne kadar geniş bir polis araması ve bir ceza sistemi olsa da ve oyuncunun ilerleyişine olumsuz etki etse de, oyuncular düşman olmayan sivillere de ateş edebilme imkânına sahiptir. Kan sıçrama efektleri sık sık meydana gelmekte ve oyun nadir olarak parçalanma da içermektedir. Bir bölümde, oyuncular çeşitli araç gereç yardımıyla bir karakterden bilgi almak amacıyla işkenceye yönlendirilmektedir; bölüm oldukça şiddetli ve uzun olmakla beraber bazı oyuncu etkileşimleri de içermektedir (örneğin, ekrandaki yönergeleri uygulamak gibi).

Oyun çeşitli cinsel materyal/aktivite içermektedir: Oral seks ve mastürbasyon imâları ve oyuncunun karakterinin fahişelerden elde edeceği çeşitli seks aktiviteleri bulunmaktadır. Bu tür bölümlerde herhangi bir çıplaklıklığa rastlanmazken, çeşitli cinsel inleme sesleri duyulabilmektedir. Çıplaklık oyunda mevcut, ancak başlıca iki seçeneklerde öne çıkmaktadır: Striptiz kulüplerinde gerçekleşen üstsüz kucak danslarında ve cinsellik içermeyen, cinsel organı açık erkek tarikat üyelerinin bulunduğu bir mekânda.

Oyun içinde, TV programları ve radyo reklamları yetişkin mizah örnekleri içermektedir: Sayısız seks şakaları, arıtılmamış pis su kanalizasyonu ve bir işçinin üzerine dökülmüş dışkılar, nekrofilinin kısa bir örneği gibi (herhangi bir çıplaklığa rastlanılmamıştır).

Bu büyük oyun, bazı bölümlerde oyunculara narkotik (örneğin; bong’dan esrar içme, marijuana joint’i yakma) kullanımına da izin vermektedir; ayrıca kokain kullanımına da rastlanılmıştır. Oyuncuların karakteri birçok kez alkol tüketebilmekte ve sarhoşken araç kullanabilmektedir. “F**k”, “c*nt”, ve “n**ger” gibi kelimeler diyaloglarda duyulabilmektedir.”

Buna göre öne çıkan bazı detayları ele alırsak:

  • Açıklamada, oyunda nadir olarak parçalanmalara rastlanıldığı belirtiliyor. Hatırlarsanız GTA III’te çatışmalarda ve büyük patlamalarda el, ayak gibi kopmalar mevcuttu ancak fazla şiddet içerdiğinden ve fazla tepki gelmesinden dolayı Rockstar bu özelliğe ileriki oyunlarda yer vermemişti. Şimdiyse bu özelliğin GTA V ile birlikte ufak ve “nadir” de olsa geri dönme ihtimali bulunabilir.
  • Açıklamada, bir karaktere çeşitli aletlerle işkence yaptığımızdan ve bu işkence özelliğini kontrol edebildiğimizden bahsediliyor. Bu özellik büyük ihtimalle sadece belirli bir göreve özel olacak. Bu da büyük olasılıkla Trevor’ın trailer’ında gördüğümüz işkence sahnesi.
  • Striptiz kulüplerindeki özel kucak danslarında striptizci kızlar üstsüz dans edebilecek (bu ekran görüntüsünde görüldüğü gibi).
  • Oyunda cinsel organı meydanda olan erkek tarikat üyelerinin olacağı belirtliyor. Bahsedilen tarikat üyeleri Epsilon Program tarikatından mı yoksa geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan achievement & trophy listesinde bahsedilen Altruist Tarikatı’ndan mı henüz bilinmiyor, ancak oyunda The Lost and Damned’da olduğu gibi yine “ulu orta” bir duruma rastlayacağız gibi görünüyor…
  • Oyunun TV programları ve radyo reklamlarında arıtılmamış pis su kanalizasyonundan üzerine dışkıların bulaşmış olduğu bir işçiden bahsedildiği belirtliyor. Ayrıca nekrofiliden de bahis geçecek gibi görünüyor.
  • Oyunda marijuana (esrar) kullanabileceğimiz artık hemen hemen kesin. İlk oyun içi videoda Franklin’i tıbbi esrar dükkânından esrar satın alırken, oyunun güncellenen resmi web sitesinde de kendisini esrar içerken görmüştük, ancak tıbbi olanların yanı sıra bong (esrar içilen nargile benzeri alet) ve joint (sarılan marijuana sigarası) gibi oyunda çeşitli esrarların da olduğu belirtiliyor ve bunları biz de kullanabileceğiz gibi görünüyor.
  • Öte yandan kokain kullanımından da bahsediliyor ancak bu, önceki GTA oyunlarında olduğu gibi sadece ara sahnelerde diğer karakterler tarafından kullanılmış olabilir.
  • GTA IV’ün meşhur özelliklerinden biri olan içki içip sarhoş olma ve sarhoşken araba sürme özelliği geri dönüyor.

ESRB’den GTA V Derecelendirme Bilgileri” üzerine 1 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*