Game Informer’dan GTA V Soru-Cevap: Yeni Bilgiler ve Görüntüler!
09 Temmuz 2013  

Bugün tüm dünyayla buluşan ve tüm dünyaya bomba gibi düşen yeni oyun içi videonun ardından yankılar devam ediyor. Öyle ki, gün içinde hem Twitter’da hem de diğer sosyal ağlarda günün konusu GTA V’ti ve hâlâ da konuşulmaya devam ediliyor. Daha önceden oyun içi videonun yanı sıra GTA V hakkında birkaç bilgi yayımlayacaklarını açıklayan Game Informer, sözünde durarak bazı yeni bilgilerin yanı sıra yeni ekran görüntülerini de oyuncularla buluşturdu. Oyunun modifiye yönünü ve çatışma mekaniğini ele alan ekibin Özelleştirme ve Silahla Saldırı adı altında Rockstar’la gerçekleştirdikleri röportaja aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Çeviri için üyelerimizden GTA_SA_Maniac‘a teşekkürler.


ÖZELLEŞTİRME

Game Informer, silahtan araç modifiyesine kadar her şeyi Rockstar’da baş görev tasarımcısı ve prodüktörü olarak çalışan Imran Sarwar’dan öğrendi. İşte GI’ın Sarwar’la gerçekleştirdiği röportaj.

Silah özelleştirme oyunda önemli bir yere sahipmiş gibi görünüyor. Oyuncuların kullanabileceği eklentiler neler?
Ammunation GTA V’te geri dönüyor, fakat şimdi tabii ki silahlarınızı da özelleştirebiliyorsunuz. Oyuncuların çok çeşitli modifikasyonlara erişimi var, şarjördeki mermi sayısını artıran genişletilmiş şarjörler, isabetliliğinizi geliştiren kabzalar, silahlarınızı renklendirmek için tonlamalar, el fenerleri, dürbünler ve susturucular bunlara örnek olarak gösterilebilir. Susturucu gibi eklentiler oyuncunun bazı görevlerde gizlilik seçeneğini kullanmasına izin verecektir. Bunların hepsi oyuncunun geliştirebileceği taktikleri çeşitlendirmek için oyuna ekleniyor.

Araba modifikasyonunu geri getirmek San Andreas’a bir gönderme miydi?
Tabii ki, ama yalnızca oyuncuya denemesi için başka bir seçenek vermek yerine modifikasyon olayını genişletip oyuna daha derinlemesine dahil etmek istedik. Böylece oyuncunun istediği gibi yapabileceği diğer her şeyle uyum sağlayacak. Mesela bazı görevler araçları belirli şekillerde modifiye etmenizi isteyecek. Bu sefer araba modifikasyonunu genel olarak San Andreas’tan çok daha ileri bir seviyede ele aldık.

Bütün araba modifikasyonları Pay & Spray dükkânlarında mı olacak yoksa hepsi için ayrı dükkânlar mı olacak (örneğin motor parçaları için ayrı bir dükkân, jantlar için ayrı bir dükkan vesaire)?
Bu oyunda Pay & Spray yok, artık onun yerini LS Customs aldı. Bu dükkânlar San Andreas’ın her yanında var ve her türlü araba modifikasyonu için tek adres. Arabanızı veya motosikletinizi bu dükkânlara götürüp tamirciyle konuşarak modifiye edebileceksiniz.

Arabalara yapabileceğimiz bütün kozmetik değişiklikler neler? Ne kadar derine inmeyi düşünüyorsunuz?
Gövde takımları, boyalar ve desenler, tekerlekler, egzos uçları, cam filmleri, tekerlekten çıkan dumanın rengi, bull-barlar, ekstra farlar ve başka birçok aksesuarın yanı sıra oynanışı ve araç performansını etkileyecek modifikasyonlarımız da var. Oynanışı etkileyen bazı modifikasyonlara örnek olarak frenler, motor ayarları, amortisörler, kornalar, kurşun geçirmez tekerlekler, zırhlar ve tabii ki genel bir tamir örnek verilebilir. Toplamda 1000’den fazla modifikasyon var. Ve arabanızı modifiye etmeyi bitirdiğinizde oyun içi cep telefonunuzla fotoğrafını çekip Social Club’a yükleyebiliyorsunuz.


SİLAHLA SALDIRI

Game Informer, GTA V’in silahlı saldırıları/çatışmalarını derinlemesine öğrenmek için Rockstar’da saldırı dizaynının tasarımcısı olarak çalışan ve teknik direktörlerinden biri olan Phil Hooker ile konuştu. İşte o söyleyişi.

Demodan gördüğümüze bakılırsa Rockstar çatışma mekaniklerinde önemli değişikliklere gitmiş. Neler olduğunu bize anlatabilir misiniz?

Animasyon sistemlerini, hedef almayı ve kamera açılarını elden geçirirken çok büyük ölçüde çaba sarf edildi. Böylece oyuncuya Grand Theft Auto’nun kalbini oluşturan serbest, açık çatışmalarda kendine yeni fırsatlar yaratma imkânı verildi. Ateş etmenin farklı oynayış stillerini desteklerken aynı zamanda daha hassas, duyarlı ve tatmin edici hissettirmesini istedik. Bu yüzden kontrolleri genişlettik. Artık sol trigger’la nişan almanın yanı sıra sadece sağ trigger’ı kullanarak rahatça hem koşup hem de nişan alabileceksiniz. Bu sistem hem karakterinizi üçüncü-şahıs kameradan görmenin faydalarını korurken, hem de FPS oyunlarındaki atış hassasiyetina ve hareket açıklığına çok daha yakın olacak. Ayrıca hızlı hareket ederken aynı zamanda ne kadar isabetli olursanız avantajınız o kadar fazla olduğundan oyuncuların atış yeteneklerini hem single-player hem de multiplayer modlarda geliştirmesine olanak sağlayacak.

Bu hareket açıklığı ve hassasiyet Grand Theft Auto için tamamen yeni bir sistem ve çatışmaların verdiği hissiyatı tamamen değiştirecek. Koşarken ateş etmek görüş alanınızı açık tutacak, hareket sistemi de nişan alırken sağa sola gitmek ve nişan almıyorken alışılmış şekilde hareket etmek arasında otomatik olarak değişecek. Bu ekstra özgürlük açık dünyada kargaşa yaratıp aniden kendinizi sayıca alt edilmiş ve etrafı sarılmış bir şekilde bulduğunuzda çıkacak kaotik çalışmalar için mükemmel olacak.

Tüm bunların çalışması için hareket sistemimize fazladan bir katman ekledik. Silahınızı ateşlerseniz, veya bir çatışmaya girerseniz karakterinizin duruşu değişecek ve varsayılan hızınız yerini çatışmaya hazır bir koşuya bırakacak. Bu sayede hem daha çok hareket kabiliyetine sahip olacaksanız, hem de çatışma atmosferini daha iyi hissetmenizi sağlayacak. Etrafınızda bir tehdit yoksa veya ateş etmiyorsanız, yeniden sakinleşeceksiniz ve hareket hızınız normale dönecek. Bu iki durum arasındaki geçişler çok yumuşak olacak, karakteriniz aniden depar atmaya kalkmayacak. Buna ek olarak karakteriniz etrafında olan bitenlerin farkında olduğunu davranışlarıyla daha çok belli edecek. Aynı zamanda her karakterin kişiliği silahları kullanışlarına ve hareketlerine yansıyacak; bu gerek Trevor’ın agresifliği, gerek Franklin’in havalılığı, gerekse Michael’in etkililiği olsun.

Silah kullanımının GTA IV’e mi, Red Dead Redemption’a mı, yoksa Max Payne 3’e mi daha yakın olduğunu söylerdiniz?
Silah kullanımını açıklamanın en iyi yolu bu üç oyunun da etkisiyle geliştirildiğini söylemek. Özünde hâlâ GTA temeli var ancak bu sistemi geliştirirmek için diğer stüdyolarla birlikte çalıştık ve Rockstar olarak her projemizden uygun bölümleri bir araya getirmeye çalıştık. Red Dead Redemption’ın daha gelişmiş siper ve nişan alma sisteminden, Max Payne 3’ün de silahlı çatışmaya giriş ve çıkış sisteminden etkilendik. GTA V’in silah kullanımını geliştirirken en çok çaba sarf ettiğimiz konu da animasyonlardan tutun nişan almaya ve kamera hareketlerine kadar her şeyi mümkün olduğunca dinamik ve akıcı yapmaktı. Çatışma sistemini her yönden bir sonraki seviyeye taşımaya çalıştık.

Bize GTA IV’ten beri nişan almanın geçirdiği evreleri anlatın. Varsayılan ayar ne? Sert kilitlenme (hard lock) mi, yumuşak kilitlenme (soft lock) mi yoksa serbest nişan alma (free aim) mı? Bu ayarlar önceki Rockstar oyunlarına kıyasla ne kadar değişti?
Nişan alma sistemini arındırmak ve güzelleştirmek istedik, böylece serbest nişan (free aim) almaya daha yakın, neredeyse oyuncunun fark edemeyeceği kadar hafif bir nişan almayı destekleme mekaniği yaratmak istedik. Hedeflere sertçe kilitlenmeyi (hard lock) tamamen oyundan çıkardık çünkü bunun çok kafa karıştırıcı olduğunu ve oyuncunun düşmanların yerlerini hesaba katma zorunluluğunu kaldırarak oyunla olan bağlantısını kopardığını fark ettik. Biz tam aksine oyuncuların anın şartlarını hesaba katıp çatışmaları daha taktiksel olarak düşünmelerini istiyoruz

GTA V için nişan almayı üç ayrı moda ayırdık: Desteklenmiş nişan alma (assisted aiming), alışılmış GTA türü nişan alma (traditional GTA) ve serbest nişan alma (free aim).

Desteklenmiş nişan alma (assisted aiming) oyunculara daha geniş bir nişan alma alanı tanıyor  ve diğer nişan alma ayarlarına göre hedefleri analiz edip en büyük tehditi oluşturanı seçmede biraz daha fazla destek sağlıyor.

Alışılmış GTA türü nişan alma ise önceki GTA’ların yumuşak kilitlenme (soft lock) ayarına en yakın nişan alma türü. Assisted aimingle aynı özellikleri taşıyor, tek ekstrası iste sağ analog’la hedefler arasında geçiş yapabilmeniz.

Başka bir yenilik ise artık bütün nişan sistemlerinin bir zamanlayıcısı olması. Bir hedefe çok uzun süre nişan alırsanız hedefe kilitlenmeniz bozuluyor. Bu da sizi daha taktiksel düşünmeye yönlendiriyor. Kısacası artık bir hedefe nişan alıp ölene kadar ateş edemiyorsunuz.

Tüm bunların yanı sıra bu modlara serbestçe nişan almanıza yardım edecek bazı özellikler ekledik. Buna nişangâhın hedefin üstüne geldiğinde yavaşlaması gibi faktörler dahil. Ayrıca hedef değiştirirkenki kamera geçişlerinin oyuncuların kafalarını karıştırmaması için yumuşak olmasına dikkat ettik. Bu özelliklerin ikisi de çatışmaların akıcı olmasını ve oyuncuya nişan almada sanki hiçbir destek almıyormuş gibi hissettirmesini amaçlıyor.

Desteklenmiş nişan alma (assisted aiming) ve alışılmış GTA türü nişan alma (traditional GTA)’nın yanında daha tecrübeli oyuncular ise serbest nişan alma (free aim) modunda şimdiye kadar hiçbir oyunda hissetmedikleri kadar rahat hissedecekler.

Siper alma sistemi ne kadar gelişti?
Oyun bazı zamanlarda tamamen bir karakterden diğerine arada hiç boşluk olmadan geçerek oyuncuya hızlı kararlar verdirmeye bağlı. Bu hızlı kararlar verme mentalitesini siper alma sistemine de taşıdık. Sipere girmeyi ve çıkmayı, bir hedefe nişan almak için köşeleri dönmeyi sezgiye dayalı bıraktık.

Siper alma sistemini sürüş ve çatışma arasındaki boşluğu kapatmak için daha da ileriye götürdük. Artık karakteriniz arabadan inerken ateş edebilme gibi hareketleri rahatça yapabilecek. Oyuncular arabalarından çömelerek inip anında kendi arabalarının arkasına saklanabilecek veya tam aksine siper aldıkları arabaya ayağa kalkıp kendini bir hedefe dönüştürmeden binip oradan uzaklaşabilecekler. Bu gibi değişiklikler küçük birer ayrıntı gibi gözükse de bazı durumlarda  çok işe yarayacağına eminiz.


Öte yandan Game Informer’ın yanı sıra Fransız oyun sitesi JeuxActu’dan da yepyeni ekran görüntüleri dikkat çekti. Aşağıdan ulaşabileceğiniz görüntülerde özellikle Love Fist tişörtü giymiş Trevor dikkatleri çekiyor. Anlaşılan GTA oyuncularını aynı zamanda nostalji dolu bir GTA oyunu da bekliyor… Büyük boyutlarına ulaşmak için üzerlerine tıklayabilirsiniz.

      

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*