Grand Theft Auto: Chinatown Wars
23 Nisan 2011  

İsim : Grand Theft Auto: Chinatown Wars
Yapımcı : Rockstar Leeds, Rockstar North
Yayımcı : Rockstar Games
Tür : Açık Dünya-Aksiyon
Platformlar : Nintendo DS, PSP, iOS (Apple)
Çıkış Tarihleri :

17 Mart 2009 (Nintendo DS), 20 Ekim 2009 (PSP), 17 Ocak 2010 (iOS)

Grand Theft Auto: Chinatown Wars, Rockstar Leeds tarafından geliştirilmiş açık dünya aksiyon-macera tarzı video oyunu. Grand Theft Auto serisinin dokuzuncu oyunudur. Kuzey Amerika’da 17 Mart 2009’da, Avrupa’da 20 Mart 2009’da Nintendo DS için piyasaya sürülmüştür. Oyun, Nintendo DS’in dokunmatik ekranına göre özel olarak geliştirilmiş olsa da daha sonradan port edilerek PSP platformuna çıkmıştır. 2010 yılı başında iOS işletim sistemi kullanan Apple ürünlerine de (iPhone, iPod) çıkışını yapan oyun, yıl içinde bir başka iOS işletim sistemi kullanan iPad’ın çıkmasıyla birlikte HD sürümünü bu platforma da getirmiştir. Oyunun DS platformunda grafikler diğer platformlara göre daha zayıftır.

Oyun, GTA IV’ten bir sene sonrasında, 2009 yılında geçmektedir. Huang Lee adlı uzak doğulu bir karakteri canlandırdığımız oyunda karakterimiz, Triadların patronu babasının öldürülmesi üzerine; Liberty City’ye, amcası Wu “Kenny” Lee’ye bir emaneti teslim etmek üzere gelir. Emanet ise, Huang’ın babasının bir poker oyununda kazandığı ve daha sonra ailenin yeni reisine verilmek üzere saklanan aile yadigarı bir kılıçtır. Huang uçakla Liberty City’ye vardığında korumaları öldürülür ve kaçırılır. Saldırganlar kılıcı çalar ve başından ağır darbe alan Huang’ın öldüğünü sanarak, onu arabayla birlikte denize bırakırlar. Oyunun kontrolünü buradan itibaren oyuncuya geçiyor ve Liberty City’deki bir başka maceraya sudan çıkmış balığa dönerek başlıyoruz.

Oyun, Nintendo DS platformunda ilk +18 damgası yiyen oyun olmuştur. Oyunda uyuşturucu kaçakçılığı ve silahlara hiç olmadığı kadar detaylı şekilde yer verilmiştir. Chinatown Wars, 2009 yılının en iyi konsol oyunu seçilmiştir. Uzun zaman satış listelerinde üst sırada kalan oyunun resmi satış rakamları uzun süredir güncellenmemektedir. Son bildirilenlere göre 200.000 üstü satış yakalamıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*