Grand Theft Auto III 10 Yaşında!
22 Ekim 2011  

10 yıl önce bugün… GTA serisinin efsane oyunu GTA III, 22 Ekim 2001’de PlayStation 2 platformu için çıkışını gerçekleştirdi. Çıktığı gibi oyun dünyasını alt üst eden oyun, oyunseverleri ekran başına adeta çiviledi, ortalığı tozu dumana katıp yeni bir devrin öncüsü oldu. Hem GTA serisi için hem de oyun dünyası için bir devrimdi GTA III. Zira GTA serisinin eski efsane oyunlarının iki boyutlu ambiyansından kurtularak çağ atlayıp üç boyutlu muhteşem bir oyun bekliyordu bizleri. Adeta gerçek olan üç boyutlu devasa bir şehir, arabalar ve insanlar. Ve biz bu şehrin ortasında özgürdük, elimize verilen onlarla silahlarla…

Önceki zamanlarda sadece eğlence amaçlı oynanan serinin artık bir amacı vardı. Sessiz bir karakteri, sürükleyici bir hikâyesi vardı. Beklenildiği gibi onbinlerce satarak, o zamanlar yeni yeni profesyonelleşmeye başlayan Rockstar Games’e milyonlar kazandıran bir oyun oldu. GTA III oyun dünyasına, oyun yapımcılarına da bir ilham kaynağı olmuştu. Açık dünyalı serbest dolaşım sunan oyunların öncüsüydü. Öyle ki, GTA III’ün elde ettiği başarının üstünden çok geçmeden GTA III’e benzer oyunları da piyasalarda görür olmuştuk. Ve aradan 10 yıl geçmesine rağmen GTA III’ün estirdiği kasırgadan kendisine bir rüzgar yapmaya çalışan yapımcılar hâlâ devam ediyor. Ve öyle görünüyor ki GTA serisi olduğu sürece de devam edecek.

Bir devrimin, bir neslin öncüsü, oyun dünyasının akımını kökten değiştiren, efsane serinin bugünlere gelmesinde en büyük paya sahip olan efsane oyun… İyi ki varsın efsane! Nice 10. yıllara GTA III!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*