Grand Theft Auto: Vice City Çalışmaları (Bölüm 2: Ses)
21 Aralık 2012  

Bir zamanlar Londra’nın Tasarım Müzesi’nde bir “teknoloji harikası” olarak sergilenmiş oyun olan Vice City’nin arşivi bizlerle buluşmaya devam ediyor. Üç bölümden oluşan ve geçtiğimiz gün ilk bölümü yayımlanan arşiv niteliğindeki bu çalışmalarda, efsane oyunun yapım aşamasına tanık olmaya kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu seferki bölümünde Vice City’nin sesleri ve eşsiz müzikleriyle başbaşayız. Oyunda yer almış olan 80’lerin soundtrack’lerinden talk şovlarına, ses ve efektlere kadar her şey bu bölümde ele alınıyor. Yukarıdaki oynatıcıdan içeriklere ulaşabilirsiniz.

  • Radio Stations”- Vice City radyo kadranında duyulan müziklerin yer aldığı 9 adet orijinal radyo istasyonların tümü: Fever 105 (soul – sunucu Oliver “Ladykiller” Biscuit), Radio Espantoso (latin – sunucu Pepe), Emotion 98.3 (ballad – sunucu Fernando Martinez), Wave 103 (new wave – sunucu Adam First), Wildstyle Pirate Radio (rap – sunucu Super Rockin’ Mr. Magic), V-Rock (rock – sunucu Lazlow), Flash FM (pop – sunucu Toni) ve talk radyoları K-Chat ile VCPR.
  • SoundFX” – Helikopter ses efektlerinin bulunduğu Vice City ses dizaynının küçük bir bölümünü gösteren özel bir içerik. Oyundaki duyduğumuz çoğu ses aslında çok kısa. Bunu bu özel içerikle birlikte daha rahat anlayabiliyoruz: Oyunun CD’sindeki ses efektlerinin toplam alan miktarının yeterli olabilmesi için, şehir için yaratılan bir sesin 12 saniyeden az tutulması gerekmekteymiş. Efektleri dinledikten sonra Tommy Vercetti’nin bir helikopteri havalandırdığı video olan oyunun final sürümünden bir demo videosunu da izleyerek seslerin ne kadar başarılı olduğunu görebilirsiniz.
  • Pedestrians”- Vice City’de nereye giderseniz gidin; plajlardan alışveriş merkezine, merkezden havaalanına kadar hemen hemen her yerde şehir sakinlerinin, yayaların tonlarca renkli diyaloglarına kulak misafiri olmanız olasıdır. Havalı playboy’lar, çapkın sapıklar, işçi sınıfından kılıksızlar, göz kamaştıran uçuk kızlar ve daha fazlasına bu içerikten birtakım örneğini dinleyerek tanık olabilirsiniz.

Rockstar, yakın zamanda üçüncü ve son bölümün geleceğini duyurdu. Şehir tasarımını temel alacak olan üçüncü bölümde; Vice şehrinin modellemesinin ve şehrin mimari eserlerinin daha önce görmediğimiz yüzü bizlerle buluşacak. Üçüncü bölüm için bir gözünüz bizde olsun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*