GTA 5 Modu FiveM Çalışanları ve Bağlantılı Kişiler Banlandı!
10 Ağustos 2015  

unnamed (35)-1-1

Biliyoruz ki Rockstar Games, GTA Online’da mod kullanımına izin vermiyor ve bu konuda çok hassas. Ancak görünen o ki bazı mod yapımcıları hazırladığı GTA Online’dan bağımsız bir multiplayer modu yüzünden, GTA Online’dan banlandı.

Sadece FiveM modunun yapımcıları banlanmadı, ayrıca bunlarla beraber, FiveM ile bağlantısı olabileceğini düşündükleri, modun yapılmasını isteyen kişiler de banlandı.

Bu arada mod hakkında bilgi verelim. GTA 5 Multiplayer Mod oyunculara GTA 5’i çok oyunculu olarak oynama imkanı veren ücretsiz bir GTA 5 modu.

FiveM GTA 5 multiplayer modu olarak da bilinen bu mod temel olarak oyun dosyalarında değişiklikler yaparak oyunculara kendilerine ait sunucularda birlikte GTA 5 oynama imkanı veriyor. Bu sayede oyuncular oyunun temel özelliklerini değiştiren kullanıcı modlarına sahip oyun oturumlarında birlikte GTA 5 oynayabiliyorlar.

GTA 5 Multiplayer Mod oyunun hem tek kişilik senaryo modunda hem de GTA Online modunda çalışabildiği için resmi GTA 5 online modundan farklı bir içeriği oyunculara sunuyor. Oyunun senaryo modunda arkadaşlarınızla birlikte Los Santos’u gezebilmeniz GTA 5 Multiplayer Mod ile mümkün. Ancak Rockstar bu projeden hoşnut değil.

Söz konusu şahıslardan biri, Rockstar Games’in halka açık websitesinde, suçsuz yere banlandığına dair şikayette bulundu. Ayrıca bağlantısı olup olmadığını da açıklamaya çalıştı.

“Ben, FiveM projesinde bulunduğumdan banlandığıma inanıyorum. (Rusların büyük kısmının söylediğinin aksine, bu bir crack değildir.) Ben FiveM’de mühendislik veya herhangi bir çalışmada bulunmadım. Belki bu TOS’a karşı kullanılabilir.”

Ek olarak bir subreddit moderatörü Qais Patankar yaptığı açıklamasında:

“Ben FiveM’de geliştirici degilim, ben sadece bir subreddit moderatörüyüm. Ama evet, benim de projeyle bağlantım vardı. Benim, projeye katkıda bulunduğum için banlandığımdan endişeleniyorum.”

Bu mesajdan anlaşılana göre bağlantısı var ancak katkıda bulunmamış. Yani katkıda bulunduğu için banlanmışsa suçsuz olduğunu iddia ediyor. Eğer ki Rockstar sadece bağlantılı olduğunu kabul ederse, banlanması için sebep kalmayacaktır diye düşünerekten yazılmış bir yazıya benziyor. Şöyle de bir gerçek var ki, yasaklı bir projeye bağlantılı olmak bile suç olabilir.

Rockstar’ın GTA Online ile ilgili politikasına göre kattiyen oyuna mod yapımcılarının müdahale etmesini istemedikleri ise gayet açıktır.

“Bizim öncelikli odağımız, GTA Online’ı, oyuncuların diğer oyunculara karşı adaletsiz üstünlük sağlayacağı, oyun oynayışını rahatsız edecek modifikasyonlara karşı korumaktır.”

Ama bu kişiler GTA 5 modu FiveM’in tamamı ile GTA Online’dan izole edilerek hazırlandığını söylüyor.

Sadece bu kadar değil, bu kişiler manuel olarak social club hesaplarından banlanmalarına rağmen hala GTA 5’te asla hile yapamadıklarına dair yemin ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*