GTA 5’e Yeni Bir Bakış Açısı: Birinci Şahıs Deneyimi!
04 Kasım 2014  


GTA 5 mi, FPS mi, yoksa bir yarış oyunu mu? Yok yok, hepsi!

GTA 5’in yeni jenerasyona çıkarkenki değişikliklerinin çoğu biliniyor ve oyuna yepyeni olumlu özelliklerle etkilendiğinden dolayı merakla bekleniyordu. Bugün ise Rockstar, gelecek yeni bir özellik olan “first person” (birincil bakış açısı) kamera modunun tanıtımını içeren bir video paylaştı.

1

Rockstar Games’in Animasyon Yönetmeni Rob Nelson, yeni jenerasyona gelecek olan FP modu için “bunu her zaman yapmak istemiştik, fakat hiçbir zaman fırsat olmamıştı” şeklinde bir açıklamada bulundu. “Eski jenerasyona koyamamıştık çünkü üçüncül görüş (TP) ve görevler konusunda çok çalışıyorduk” diye devam etti, Nelson.

 Rockstar’ın bize yansıttığını Trailer’da, yeni gelecek özelliklerin tanıtımı gayet iyi yapılmış. Ormanlar daha geniş ve ayrıntılı, trafik daha canlı, daha fazla yayalar, arabalar ve hayvanlar var, tabii en önemlisi de bu Trailer’ın oyunun tüm öğelerini karıştırıp elde edeceğiniz eğlencenin yarısını bile göstermemiş olması. :)

Yükseklik korkusuna dikkat.

Yükseklik korkusuna dikkat.

Nelson, “Bence bu, dünyaya farklı bakış açısıyla bakıp farklı tecrübeler edinmeyi sağlıyor. Sokaktasınız, etrafınızda yayalar var ve onları inceliyorsunuz. Her birinin gözünün içine bakıp farklılıkları görüyorsunuz ve ayrıntıları fark ediyorsunuz. Bunların hepsi oyunda önceden de vardı – küçük, fakat bayağı fazla detay…” diye devam etti.

Olay sadece birincil bakış açısına almak değil, Rockstar Games bunu fazla iyi bir şekilde becermiş. “Neredeyse her şeyi değiştirmeniz gerekiyor” diyor Nelson. “Yani, en azından en iyisini yapmak istiyorsanız. Çok iyi bir üçüncül görüş animasyon sistemimiz var, ama gidip de kamera açısını düşürüp de silahı görüp nişan almıyorsunuz. Bunların hepsi,  birincil görüş açısına geçince animasyonal olarak değişik gelecek, çünkü kamerayı ona göre ayarlayıp herkesin bekleyeceği gibi sağlam bir görüş sistemi ayarlamak gerekiyor, bu da her hareketin zamanlamasını baştan yapmak demek.”  şeklinde devam etti.

“3000′den fazla silah animasyonu…”

“3000′den fazla silah animasyonu…”

Üçüncül görüşte olmayan şeyler ise bu yeniliğimizle geliyor. Şarjör değiştirme, silahın sekmesi ve silah değişimleri. Her silahın animasyonu baştan düzenlendi ve namlu alevleri eklendi.

Bu modun iyi bir yanı ise açıyı kendinizin ayarlayabilmesi. İsterseniz üçüncül görüşte ilerleyip nişan alırken birincil görüşe geçebileceksiniz. İsterseniz de birincil görüşteyken bir duvarın ya da tümseğin arkasına saklandığınızda üçüncül görüşten ateş edebileceksiniz, hepsi ayarlanabilir olacak.

image_326378_full

Nelson’ın dokunduğu başka bir nokta ise karakter yaşamları. Üçüncül görüşte iken karakter değişimi yaptığınızda kendinizi, Michael ile viski yudumlarken bulabilecek, ya da Trevor olarak akşamdan kalma bir halde, üstünüzde bir elbise ile Mount Chiliad’da bulabileceksiniz. Bu görüş açısı, karakterleri yaşıyormuş hissinizi daha da artıracak. Oyun çıktığından beri tanıyıp oynadığımız bu karakterlere başka açılardan bakmak, kendimizi onların yerine ayrıntılı olarak koymak ve yaşamlarını hiç bilmediğimiz bir şekilde hissetmek ise bambaşka bir tecrübe olacak.

“Başka bir açıdan bakarken göremediğiniz şeyler vardır. Bu halde oynamaya başladıktan sonra hiç görmediğimiz şeyleri gördüğümüzü farkettik. Bu, her şeye tamamen farklı bir şekilde bakıp yaşamak…”
Oyunun yeni nesil versiyonu ile ilgili yayınlanan diğer görüntüler için galerimizi ziyaret etmeyi unutmayın.

GTA 5’e Yeni Bir Bakış Açısı: Birinci Şahıs Deneyimi!” üzerine 4 düşünce

  1. Geri izleme: Yeni Nesil GTA Online'da Neler Var? | GTATurk.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*