GTA III Adalar

Oyundaki şehir olan Liberty City, üç adaya ayrılmaktadır. Bu adalar yoksul, metropol ve zengin olarak sınıflandırılmıştır. İşte şehrimizi tamamlayan adalar şunlardır:

 

Portland

Şehrin en işlek adasıdır. Daha çok bir yerleşim merkezidir. Genellikle mafyaların hâkimiyetinde olan bu ada, sanayi bölgelerinin bulunduğu, caddelerin en yoğun olduğu bir yerdir. Diğer adalara nazaran şehrin en küçük adasıdır. Fakat en çok nüfusun ve yerleşim yerlerinin bulunduğu en yoğun adadır. Gerçek hayattaki New York City’nin Brooklyn adasından esinlenerek tasarlanmıştır. Adada hava hatlı bir tren istasyonu da bulunmaktadır. Ada, Leone mafyasının kontrolü altındadır. Bu mafyanın lideri Salvatore Leone, adanın tamamen sahibidir diyebiliriz. Adada hüküm süren diğer çeteler ise Forelli mafyası, Triad ve Diablo çetesidir. Forelliler genellikle Leonelere yakın bir bölgede hüküm sürmektedir. Özellikle Saint Mark’s semtinde Marco’s Bistro adında ünlü bir restorana sahiptirler. Adadaki Çin Mahallesi, Triadlara aittir. Triadlar bu mahallede bir çamaşırhane, Callahan Point semtinde de balık fabrikası işleterek geçimini sağlamaktadır. Diablolar ise Hepburn Heights civarlarında hüküm sürmektedir. Adada pek çete savaşları yaşanmamaktadır ancak Leone mafyası, Forelli mafyası ve Triad çetesi sürekli bir kavga hâlindedir. Adada Luigi Goterelli’nin sahibi olduğu bir gece kulübü, Harwood semtinde ise 8-Ball’un bomba mekânı bulunmaktadır. Bu mekânın karşısında da bir araba mezarlığı yer almaktadır. Kısaca; Portland adası göçmenlerin, bütçesi düşük insanların yaşadığı küçük bir ada olsa da nüfusu en yüksek ve en yoğun adadır.

 

Staunton

Yüksek binaların, gökdelenlerin bulunduğu metropol bir adadır. Şehrin merkezidir. İşadamları, önemli kişiler bu adada yaşamaktadır. Yerleşim için oldukça ideal bir yerdir. Geniş sokakları, caddeleri bulunmaktadır. Gerçek hayattaki New York City’nin Manhattan adasından esinlenerek tasarlanmıştır. Çete konusunda da oldukça zengindir. Adada Kolombiyalı Kartel, Yakuza ve Yardie çeteleri mesken tutmaktadır. Bundan dolayı da çete savaşlarının en yoğun yaşandığı adadır. Adanın en saygın işadamı Donald Love’dır. Birçok firmanın altında imzası bulunan Love, adada en çok sözü geçen isimlerdendir. Kolombiyalı Kartel ve Yardie çetesi uyuşturucu işini yürütürken, Yakuza çetesinin de hemen hemen her işte parmağı bulunmaktadır. Meşhur Belleville Park bu adadadır. Yakuzaların kontrolünde olan bir kumarhane de adada yer almaktadır. Donald Love’a ait olan Liberty Tree gazete binası ve Love Media binası ise adanın aşağı kısımlarındadır.  Kolombiyalıların sahibi olduğu ancak sonradan Yakuzaların eline geçtiği Panlantic inşaatı da adanın üst kısımlarındadır. Gökdelenlerin bulutları deldiği, binaların şehir manzarasını ele geçirdiği bu ada, yerleşim için ve metropol bir havayı solumak için oldukça ideal.

 

Shoreside Vale

Zenginlerin hüküm sürdüğü bu ada, tam bir tatil yeridir. Lüks, konforlu ve oldukça hoş bir ada olan bu adaya Francis Uluslararası Havaalanı eşlik ediyor. Adada villar, lüks yapıtlar ve bir havaalanı yer almaktadır. Ezeli düşmanımız Catalina’nın villası da bu adadadır. Southside Hoods çetesi bu adada mesken tutmaktadır. Aynı zamanda Kolombiyalı Kartel çetesi bu adaya da hükmetmektedir. Aslını söylemek gerekirse, bu adaya işimiz pek düşmüyor. Sadece birkaç görevde bu adayı kullanmaktayız. Ancak bu görevlerde işimizi oldukça iyi görmektedir. Adanın en önemli yapıtı Cochrane Barajı’dır. Oldukça geniş ve büyüktür. Şehirde bulunan tek barajdır. Havaalanı ise şehrin aşağı kısımlarındadır. Yeşilliklere, hoş villalara, küçük binalara ve seyrek bir nüfusa sahip bir ada olan bu adayı çoğu zaman Liberty City’nin suçundan, trafiğinden, çatışmasından kurtulmak için tercih edeceksiniz.

Bu oyun ile ilgili son haberler:


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*