GTA III

Temel Bilgiler
İsim : Grand Theft Auto III
Yapımcı : Rockstar North, Rockstar Vienna
Yayımcı : Rockstar Games
Tür : Açık Dünya – Aksiyon
Platformlar : PlayStation 2, Xbox, PC, Mac OS X, Apple iOS, Android, PlayStation 3
Çıkış Tarihleri : 22 Ekim 2001 (PS2), 20 Mayıs 2002 (PC), 31 Ekim 2003 (Xbox), 12 Kasım 2010 (Mac OS X), 15 Aralık 2011 (Apple iOS, Android), 25 Eylül 2012 (PS3 – PSN’den indirilebilir)
Grand Theft Auto III (kısaca GTA 3), Rockstar North tarafından geliştirilmiş açık dünya aksiyon-macera tarzı video oyunu. Grand Theft Auto serisinin üçüncü ana oyunu, ana sıralamayı saymazsak ise beşinci oyunudur. Kuzey Amerika’da 22 Ekim 2001’de, Avrupa’da 26 Ekim 2001’de PlayStation 2 platformu için piyasaya sürülmüştür. Oyunun PC sürümü 2002, Xbox sürümü 2003 yılında raflardaki yerini almıştır. 2010 yılında Mac platformu için de port edilmiştir. 2011 yılında 10. yıldönümü şerefine Apple iOS ve Android mobil platformlarında Grand Theft Auto III: 10 Year Anniversary Edition adı altında çıkışını gerçekleştirmiştir. Son olarak ise 2012 yılı içerisinde PlayStation 3’ün PlayStation Network (PSN) hizmeti üzerinden indirilebilir olarak satışa sunulmuştur. Serinin devrim niteliğindeki ilk üç boyutlu oyunudur, serinin diğer eski oyunları gibi iki boyutlu değildir.

Oyun, GTA serisindeki en tanıdık şehir olan Liberty City’de, 2001 yılında geçmektedir. Şehir, temel olarak New York örnek alınarak tasarlanmış olup, Philadelphia, Detroit, Baltimore vb. gibi ABD’nin Doğu Kıyısı’nın ve orta-batının bir dizi şehirlerinden de esintiler taşımaktadır. Oyunun hikâyesi, kız arkadaşı tarafından ihanete uğramış ve kız arkadaşından bu ihanetin intikamını almak için mücadele eden Claude adındaki karakterin başından geçen mafya yaşantısını konu almaktadır.

GTA III, üç boyutlu olması dolayısıyla seriye yeni bir soluk katmıştır ve belki de bu zamana kadar uzanan efsane serinin temellerini oluşturmuştur. Başarısıyla oyun dünyasının akışını kökten değiştirmiştir. Gelen satış başarıları sonrası oyun tek bir platform ile sınırlı kalmamış; zamanla birçok platformda kendisine yer edinmiştir.