GTA III
18 Nisan 2011  

İsim : Grand Theft Auto III
Yapımcı : Rockstar North, Rockstar Vienna
Yayımcı : Rockstar Games
Tür : Açık Dünya-Aksiyon
Platformlar : PlayStation 2, Xbox, PC, Mac OS X
Çıkış Tarihleri :

22 Ekim 2001 (PS2), 20 Mayıs 2002 (PC), 31 Ekim 2003 (Xbox)

12 Kasım 2010 (Mac OS X)

Grand Theft Auto III, Rockstar North tarafından geliştirilmiş açık dünya aksiyon-macera tarzı video oyunu. Grand Theft Auto serisinin üçüncü oyunudur. Kuzey Amerika’da 22 Ekim 2001’de, Avrupa’da 26 Ekim 2001’de PlayStation 2 platformu için piyasaya sürülmüştür. Oyunun PC sürümü 2002, Xbox sürümü 2003 yılında raflardaki yerini almıştır. Son olarak 2010 yılında Mac platformu için de port edilmiştir.

 

Serinin devrim niteliğindeki ilk üç boyutlu oyunudur. Serinin diğer eski oyunları gibi iki boyutlu (kuşbakışı) değildir. Oyun, GTA serisindeki en tanıdık şehir olan Liberty City’de, 2001 yılında geçmektedir. Şehir, New York City’den örnek alınarak tasarlanmıştır.

 

Oyunda kız arkadaşı tarafından ihanete uğramış Claude adındaki bir adamı canlandırıyoruz. Unutulması zor bir ihanet yaşadıktan sonra oyun boyunca kız arkadaşından intikamını almayı düşünen bir adamın başından geçen mafya yaşantısına tanık oluyoruz. GTA III, üç boyutlu olması dolayısıyla seriye yeni bir soluk katmıştır ve belki de bu zamana kadar uzanan efsane serinin temellerini oluşturmuştur. Başarısıyla oyun dünyasının akışını kökten değiştirmiştir. Gelen satış başarıları sonrası oyun tek bir platform ile sınırlı kalmamış; zamanla birçok platformda kendisine yer edinmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*