GTA İçin Yaşamak ve Ölmek
16 Eylül 2007  

"http://image.com.com/gamespot/images/2003/all/boxshots2/933036_75598.jpg" grafik dosyası hatalı olduğu için gösterilemiyor.

Liberty City’nin sokaklarına ilk adımınızı attığınızda kendinizi büyük akvaryumdaki küçük bir balık gibi hissediyorsunuz. Gökdelenler mavi gökyüzüne uzanıyor ve Star Junction (Liberty’nin Times Meydanı) insanlarla dolu- gerçek hayattaki kadar kalabalık olmasa da o atmosferi veriyor. Orada birisi hamburger satıyor, diğer bir adam ise kahramanımız Niko’nun önünden geçerken sigarasını yakıyor ve bizden çakmak istiyor. GTA IV’te yüzlerce hikaye var ve bizimkisi bunlardan birtanesi.

Liberty’deki ilk günümüz oldukça masumdu. Bir taksiye el salladık ve GTA IV’ün en yeni özelliklerinden birisiyle tanıştık, taksiye binmek. Rockstar bugüne kadar yapılmış en gerçekçi dünya için GTA IV üzerinde çok çalışmış ve bunu başardığını düşünüyoruz. GTA III’ün üzerinde çalışmış olan aynı takım şimdiye kadar yapılması zor olan düşüncelerini açığa çıkarmamışlar, ta ki Playstation 3 gelene dek. Taksinin sürücü koltuğuna değilde arka koltuklarından birisine oturmak ayrı bir zevk. Yolun zevkini çıkarırken bir film izliyor gibi etrafa baktık. Taksideyken FPS kamerası ile etrafı izleyebiliyoruz. İlk önce kulağımıza şarkıların güzelliği çarptı. Kalıcı bir düşünce ve kolayca akla gelebilecek olan bir diğer özelliğimiz ise yolculuğu tek bir tuşla geçebilmemiz.

Gideceğimiz yer bir internet kafeydi- Tam olarak söylemek gerekirse TW@ internet kafe. Bu özellik GTA IV’te internete ulaşabilmemizi sağlıyor. Rockstar GTA IV için özel siteler yaratmış ve bu sitelere sadece oyundan ulaşabiliyoruz. İsterseniz internete girip Liberty Şehrinin yalnız bayanlarıyla flört edebilir yada kendinize bir iş bulabilirsiniz. Görevimizde avukat olmak için bir işyerine başvuru yapıyor ve kariyer dosyamızı siteye gönderiyoruz. Malesef kendi kariyerimizi yaratamıyoruz, bu özellik GTA IV’ün geniş yelpazeli görev bitirme yollarından bir tanesi. Görevde ihtiyacımız olan firmaya sızmak… birileri ölmeli.

Çocukta Yaparım Kariyerde

Kariyer dosyamız Goldberg, Lyer ve Shyster firmasına gönderiliyor ve kısa bir süre sonra, diğer gün görüşmek için telefonumuzdan davet ediliyoruz. Sokakta bir arabaya doğru ilerliyoruz, taksi yeteneklerimizden sonra biraz garip gelen araba çalma özelliğine geldi sıra. Niko’nun arabayı çalması için çeşit çeşit animasyonlar hazırlanmış. Bazen kilidi açıyor, başka bir zaman pencereye botlarını yapıştırıp kilit tuşunu yukarıya çekerek aracın kilit sistemini kapatıyor. Daha sonra Little Jacob adlı bir arkadaşımızdan silah satın almaya gidiyoruz. Jacob Karayipli ve arabasının bagajında silahlarını sergiliyor ve genellikle ıssız mekanlarda silah satıyor. Biz bir tabanca alıp iş görüşmesine uygun kıyafetler almak için alışverişe çıkıyoruz. Perseus adlı erkek giyim mağazasından kahverengi bir takım ayakkabı alıyoruz. Giysi alırken raflardan seçim yapıyoruz, daha sonra iş görüşmemiz için Goldberg, Lyer ve Shyster ofislerine doğru yola koyuluyoruz.

Ofise iş görüşmemiz için vardığımızda etkileyici bir arasahne başlıyor. Animasyon, seslendirme ve sahne yönetimi bir GTA oyunundan beklediğimiz kadar etkileyici. Diyalog keskin ve kültürel göndermelerle doldurulmuş. Bu GTA’yı her zaman başka bir silahlı-adam oyunundan daha üstün kılıyor. “Silahlar insanları öldürmez, oyunlar öldürür!” diye bağırır Goldberg, bilinen bir ses tonunda oyunlara düşman olan avukat Jack Thompson gibi. Kafasına bir kurşun sıkıp pencereden dışarı yığılırken Goldberg’i izliyoruz- ve Rockstar ile kavga etmeyi seçen herkese uyarıcı bir sözle bu sahneyi bitiriyoruz.

Patlayışın Ardındaki Kaçış

Ateş sesleri patladığında güvenliğimizin tehlikede olduğunu anlıyoruz. Ofis korumaları üstümüze geliyor. Silahımızı çekip lobiye doğru giderken GTA IV’ün yeni vuruş mekanizmasını test ediyoruz. Artık eğilebiliyor duvarlara sırtımızı yaslayabiliyor, masaların kenarlarına eğilebiliyoruz. Saklandığımız yerden nişan alıp düşmanlarımızı alt edebiliyoruz. Vuruş hissi eski oyunlardançok daha iyi. Otomatik-nişan sistemi çok iyi çalışıyor ama düz nişan sistemi çok daha iyi- hedef noktasını kontrol etmek çok kolay ve biz polislerin farklı noktalarına ateş etmeyi başardık, bacaklarına sıkmak onları düşürürken omuzlarından vurmak ellerinin hareket edememesine neden oluyor. Ofisten çıktığımızda kaçmak için bir araba çalmaya karar veriyoruz ve burada başka yeni bir özellik keşfettik. Eski yıldızlı-aranma sistemi çok geliştirilmiş. Yeni bir ölçücü ne kadar arandığınızı gösteriyor. Eğer sol alt köşedeki haritamız yavaş yavaş renklenmeye başladıysa o bölgelerde aranıyorsunuz. Harita renksizse sorun yok demektir. Eğer kaçmaya karar verirseniz polisler sizi yakalamaya çalışacak ve bir kovalamaca başlayacak. Bu “yıldız-sistemi” kadar devasa bir gelişim. Artık tam olarak nerede, ne kadar arandığınızı anlayabiliyor ayrıca kaçmaya ne kadar yaklaştığınızı görebiliyorsunuz.

Bu aşamalarda ekranın yenilenme hızının bir hata yüzünden yerlerde süründüğünü gözlemledik, ekran bir süre polislerle kaplı olarak kastı. Daha sonra yapay zêkanın (AI) biraz teklediğini gördük- yapay zêkanın yönettiği polis aracının ağaca bindirmesinden faydalanarak olay yerinden uzaklaştık.

Özgürlük şehrindeki günümüzde GTA’nın nereye doğru gittiğine dair deneyim kazandık. Şehir bir yıldız, NPC’lerin (Non-Player-Characters [Oyuncunun-Yönetmediği-Karakterler]) günlük yaşamlarını sürdürdükleri yaşayan nefes alan bir şehir. Elbette beklediğimiz kadar kalabalık değil. Hernasılsa, biz bu şehirde yüzlerce hikayenin yer alacağına inanıyoruz; ta ki oyun bitene kadar ve biz bu hikâyelerden yalnızca bir tanesini gördük.

Umarım yararlı olmuştur. Üzerinde çok uğraştığım güzel bir inceleme oldu. Öncelikle D&R’a gidip yabancı bir dergi olan PSW’nin son sayısını aldım ve orada bulunan GTA IV ön incelemesinden de yararlandım. Buradaki bütün yazılar PSW dergisine ait değil bana ait olan yazı paydası daha büyük. Birsonraki ön incelemeye kadar hoşçakalın…

Vlademir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*