Grand Theft Auto IV 5 Yaşında…
29 Nisan 2013  

Bundan tam 5 yıl önce 29 Nisan 2008’de çıkışını gerçekleştiren, seride yepyeni bir çığır açan ve belki de GTA III’ten sonra seride yeni bir devrimin öncüsü olan GTA IV, “V” yaşında!

Serideki üç boyutlu nesili kapatıp yüksek çözünürlüklü yepyeni bir nesile geçen bir oyun… Yepyeni oyun motoru, yepyeni bir nesil, yepyeni bir teknoloji devrimi… Efsane San Andreas’ın yarattığı bomba etkisinden sonra, E3 2006‘da PS2 döneminin yavaş yavaş kapandığı bir dönemde o zamanın yeni nesil konsolları için duyurulan oyun, o günden sonra serinin hayranları tarafından merakla beklenen adeta bir gözbebeği haline gelmişti. 2007’de ise herkesin tüylerini diken diken eden, bir daha GTA serisinde hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını gösteren “Things Will Be Different” adlı ilk trailer’ıyla oyuncuların karşısına çıkmıştı.

Büyük bekleyişin ardından 29 Nisan 2008’de PS3 ve Xbox 360 için çıkışını gerçekleştiren oyun, tüm inceleme sitelerinden ve dergilerden tam not aldı. Bugüne kadar 20 milyondan fazla kopya sattı. Ülkemizdeki TV kanallarının ana haber bültenlerinde dahi boy gösterdi. Deyim yerindeyse tüm dünyayı sallamayı başardı, zira isminin Grand Theft Auto olması herkes için yeterliydi. Niko Bellic adındaki Sırp göçmenin kuzeni Roman’la Liberty City’de süregelen karanlık yeraltı dünyası hepimizin ilgisini çekmişti. Serideki en gerçekçi ve en dramatik karakter olan Niko, artık hepimizin yeni kahramanı olmuştu.

Kimimiz için dün gibi hatırlanan o günler su gibi akıp geçti ve 5 yıl önce yaşadığımız tüm bu heyecanı, coşkuyu şimdi de serinin yeni halkası ve yeni gözbebeği olan Grand Theft Auto V için yaşıyoruz. Her seferinde yeri yerinden oynatmayı başaran GTA serisi, başarılarına GTA V ile birlikte 17 Eylül’de kaldığı yerden devam ediyor…

Sunduğu her güzel oyun için Rockstar Games’e tebrik ve teşekkürlerimizle. Nice 5. yıllara GTA IV!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*