GTA IV Anasayfa
05 Mart 2011  

İsim : Grand Theft Auto IV
Yapımcı : Rockstar North, Rockstar Toronto
Yayımcı : Rockstar Games
Tür : Açık Dünya-Aksiyon
Platformlar : PlayStation 3, Xbox 360, PC
Çıkış Tarihleri : 29 Nisan 2008 (PS3, Xbox 360), 2 Aralık 2008 (PC)
Grand Theft Auto IV, Rockstar North tarafından geliştirilmiş açık dünya aksiyon-macera tarzı video oyunu. Grand Theft Auto serisinin sekizinci oyunudur. PlayStation 3 ve Xbox 360 için tüm dünyada 29 Nisan 2008’de piyasaya sürülmüştür. Oyunun PC sürümü, Kuzey Amerika’da 2 Aralık 2008, Avrupa’da ise 3 Aralık 2008’de satışa sunulmuştur. 

Oyun için iki eklenti paketi geliştirilip, ilkine The Lost and Damned adı verilmiş ve 17 Şubat 2009’da sadece Xbox 360 için piyasaya sürülmüştür. İkinci eklenti paketi ise 29 Ekim 2009’da The Ballad of Gay Tony adı altında yine Xbox 360’a özel olarak çıkmıştır. İki ek paketi bir arada sunan, Grand Theft Auto IV içermeyen ve oynanması için Grand Theft Auto IV gerektirmeyen Grand Theft Auto: Episodes From Liberty City ise 29 Ekim 2009’da Xbox 360, 16 Nisan 2010’da PlayStation 3 ve PC için piyasaya sürülmüştür. Grand Theft Auto IV’ü ve iki ek paketini içeren Grand Theft Auto IV: The Complete Edition ise 29 Ekim 2010’da PlayStation 3, Xbox 360 ve PC için satışa sunulmuştur.

Oyun, günümüz New York City şehrini büyük ölçüde temel alarak oluşturulmuş olup, Liberty City adlı, ilk olarak serinin önceki oyunu GTA III’te karşılaşılan kurgusal bir şehirde geçmektedir. Oyunda Niko Bellic adında Doğu Avrupa’da cereyan eden bir savaştan gazi olarak kurtulan Sırp uyruklu bir tetikçinin kimliği üstlenilmektedir. Niko, Amerika Birleşik Devletleri’ne Amerikan Rüyası’nı yaşamak ve savaşta kendisine ihanet eden arkadaşını bulmak için gelmiş; fakat çabucak çete yapılanmalarına, suçlara ve yolsuzluklara karışmıştır. Serinin diğer oyunları gibi GTA IV de yarış ve üçüncü şahıs nişancı tarzı ile “özgür dünya” adlı oynanabilirlik özelliklerini sunan bir oyundur. Özgür dünya oyuncuların oynama deneyimini daha çok kontrol etme olanağını sağlamaktadır. GTA IV, serideki oyunlar arasında çevrimiçi çok oyunculu mod (multiplayer) ve içerisinde 15 farklı oyun türü içeren ilk oyundur.

Büyük bir ticari ve eleştirisel başarıya imza atan Grand Theft Auto IV, piyasaya çıktığı günde 3,7 milyon civarında satarak Amerika’da rekor kırmıştır. İlk hafta dünya çapında 6 milyon civarı sattığı tahmin edilmekle beraber 500 milyon dolar hasılat elde etmiştir. Oyun, çıktığı gün olan 29 Nisan 2008’den itibaren 20 milyondan fazla kopya satmıştır. Grand Theft Auto IV olumlu eleştiriler alarak Metacritic ve GameRankings gibi ünlü web sitelerinin toplu değerlendirmelerde tüm zamanların en yüksek derecelendirmesini alan oyun haline gelmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*