GTA, Londra’yı Nasıl Ayaklandırdı?
10 Ağustos 2011  

gtalondonriot.png

Geçtiğimiz günlerde Londra’da bir kişinin polis tarafından vurulmasıyla başlayan ayaklanmalar devam ediyor. Medya ise her zamanki gibi suçluyu bulmuş bile. Birkaç hafta önce Norveç’te gerçekleşen katliamda hedef tahtasında Call of Duty Modern Warfare 2 vardı, bu kez sıra Grand Theft Auto’da.

Londra’nın önemli gazetelerinden London Evening Standard’ın manşetten verdiği isyan haberinin alt başlığında “10 yaşındaki çocuklar da dahil olmak üzere yağmacılar bir video oyunundan etkilendi” deniliyor. Haber içeriğine göre Tottenham’daki bir polis memuru ve bir Enfield sakini bu isyanların arkasında yatan sebebin popüler video oyunları olduğunu söylüyor ve Grand Theft Auto’nun isyancıları etkilediği belirtiliyor. Fakat tepkilerden çekinmiş olacaklar ki, gazetenin sonraki basımlarında manşetteki başlık “10 yaşındaki çocuklar ayaklanmadan sonra polis tarafından yakalandı.” olarak değiştiriliyor. Haber içeriğinde yine Grand Theft Auto’dan bahsedilip bahsedilmediği ise belli değil.

Aynı gazetenin internet sitesindeki bir başka haberde ise ismi verilmeyen bir polis memuru Grand Theft Auto’ya çamur atıyor. “Bunları yapanlar kötü insanlar. Ben küçükken Pacman oyunları falan vardı. Şimdi Grand Theft Auto oynuyorlar ve bunu gerçek hayatta yaşamak istiyorlar.”

Anlaşılan bazıları hala oyunculara farklı bir gözle bakıyor ve asıl suçluları bulmak yerine işin kolayına kaçıyor. İlginç olan ise Grand Theft Auto oyunlarının yağmacılık veya ayaklanma gibi şeyler içermemiş olması.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*