GTA Online’a Soygun Görevleri Geliyor!
16 Aralık 2014  


GTA Online’da ki soygunları uzun zamandır bekliyoruz, ve şüphesiz ki oyun dünyasında ki oyuncuların da bunun için çok uzun zamandır beklediğini söyleyebiliriz.

Bununla ilgili kötü haber ise, hala tam olarak kesin bir tarih olmaması. Ancak iyi haber ise, oyun hakkında muazzam bir trailer olması ve GTA Online yapımcısı ve Görev Tasarım Şefi Imran Sarwar‘ın, bizim için onlarca sorumuza cevabı olması olarak verebiliriz.
Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

IGN: Tabii ki en büyük sorumuz, neden soygunların gelmesi bu kadar uzun sürdü?

IMRAN: Doğrusunu söylemek gerekirse, düşündüğümüzden daha büyük zorluklarla karşılaştık.Bizim öncelikli amacımız ve konseptimiz oyunun hikaye modunda ki heistler tabanlı olması ve herkesin online soygunlar hakkında ki tecrübelerinin kişiye özel ve mükemmel olmasını istememizdi. Böylece GTA Online daha fazlasıyla co – op oyun moduna odaklanacak, herkes soygunda kendisinin payı olduğunu hissedecekti.Böylece, oyuncuların uğraşması gereken bir görev-zinciri konsepti üzerinde çalışmaya başladık. Bu zincir, oyuncuların koordinasyon ile kendi rolünü tam anlamıyla başarılı bir şekilde yapmasını gerektiren, bir takım hazırlık görevleri, bir takım farklı oynanış içeren görevler ve sonunda büyük bir final.Ancak, bu şekilde bir görev hazırlamak, bu kadar oyuncuyu bu şekilde karışık bir biçimde birbiriyle uyumlu hale getiren bir oyun düzeni oluşturabilmek düşündüğümüzden daha zordu. Her ‘şimdi oldu’ deyişimizde bir hata bizi geri döndürüyordu. Oyunculara Soygunlar hakkındaki ilgimizi oyunculara belli ettiğimiz için, bize sorulan her soru ve şikayet bu görevleri en doğru ve düzgün şekilde çalışması hakkında ki baskıyı üzerimizde hissettirdi.

Hikaye modundaki soygunların aksine, online da her oyuncu özel olmalı ve aksiyonun içine kendisini hissetmeliydi. Bu işi de bu şekilde yapmak düşündüğümüzden daha zordu.
Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Düüt düüüüüüt, bizi umursamayın, sadece çöpleri topluyoruz!

Klasik kaçış şöförünüz hakkında ki en güzel örnek şüphesiz ki araçla dışarıda bekleyen bir ekip üyesi olacaktır. Bir filmde dışarda bekleyen şöförle ilgili hiç bir şey görmezsiniz, genelde görüntü aksiyonun olduğu yerde, yani içerde ki hırsızların üzerinde olur.Olayın bu boyutunu da, hikaye modunda ki karakterlerin oyuncu tarafından istenilen anda değiştirebilmesi sayesinde her zaman aksiyonun tam ortasında ki karakteri seçebilmeniz olanağını 
sağlayabiliyorduk.Ancak bunu Multiplayer da sağlamak için, aynı zamanda dışarda bekleyen şöför için de bazı aksiyon öğeleri sağlayabilmemiz gerekiyordu. Böylece hiç kimse sıkılmadan oynayacaktı.

Aylarca süren dizayn, test, senaryo fikirlerinden sonra, soygunların 4 kişi olması gerektiğine karar verdik. Bu 
arada soygunların verdiği hissiyatın istediğimiz seviyeye gelmesi için programcılarımız ve görev dizaynırlarımızın çok uzun ve ağır çalıştığını söylememeliyiz.
Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Ne? Savaş uçakları mı?

Bu arada ekibimiz PS4, XBOX ONE, ve PC versiyonları için First Person modu ve yeni video editör için çalışmalarını sürdürdüler. Böylece GTA Online’da ki tecrübe ve oynanışta fazlasıyla gelişip daha güzel bir hale gelecekti.

Soygunlar 2015’in başlarında hazır olacak!

Bir şeye çıkış tarihi verdikten sonra gecikmesini azla istemeyiz, çünkü tam anlamıyla istediğimiz seviyede değil. Ve durum böyleyken , tam bir tarih vermek istemiyoruz. Ancak, Soygunlara çok yakınız ve 2015’in başlarında soygunların hazır olacağını söyleyebiliriz.
Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
‘Düşman indirildi’

IGN: Bu soygunlar nasıl çalışıyor?

IMRAN: Her soygun 4 oyuncuya ihtiyaç duyuyor ve en az 12. seviye olmalısınız. Bu  4 oyuncudan birisi Ekip Şefi oluyordu. Bir soygunda ekip şefi olmak için de lüks ( High-end) bir  apartmanınız olmalı. Böylece soygunu planlamak için şefin ‘plan odası’ olacaktı. Böylece hazırlık görevlerini ve soygunu tam anlamıyla bitirebilecektiniz.

Ekip şefi olmanın avantajları ve dez avantajları var.  

Lester, yeni soygunlar hakkında ekip şefine düzenli olarak iş teklifler sunacak ve bu ekip şefi diğer oyuncuları oyuna davet edebilecek, görünüşlerini seçebilecek ve her oyuncu başına düşecek fiyatı belirleyebilecek. Ayrıca ekip şefinin sağlam bir kişiliği olmalı, böylece ekip soygunları başarılı bir şekilde gerçekleştirebilecekti.
Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
”Hadi acele edelim, Bill. Ter kafamda ki poşetin beynime yapışmasına neden oluyor!”


Oyunda ki çete üyeleri ve ekip şefi arasında tamamen farklı oyun tecrübeleri yaşanacak!
Liderin aksine, diğer ekip üyeleri tamamladıkları her hazırlık görevi için para alacaklar, ancak lider son 
soygun görevi tamamlanana kadar hiç bir para almayacak. Böylece iki taraf içinde farklı bir tecrübe 
ve oynanış olacak. Böylece online soygunlar içinde herkes farklı bir rolde olacak, oynanış tekrarlanmayacak ve herkes için özel bir oynanış olacaktı.Bazı görevler, oyuncular için bir ekip çalışması gerektirecek, bazıları herkes için özel bir görev belirleyecek ( bilgisayar hackleme, kalabalık kontrolü vs gibi) bazıları ise küçük küçük gruplar halinde farklı önem taşıyan görevleri tamamlamak ile ilgili olacak. Örnek olarak, bir takım ekip için kaçış aracı 
çalarken, diğer takım aynı sunucuda aynı hazırlık görevi esnasında bir polis karakoluna sızmaya çalışacak. öylece oyun esnasında oyuncular için gerçek bir iş birliği ve oyun tecrübesi sağlamayı hedefledik.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
”Hey, burada kilitli mi kaldık?”

Her final görevinde herkes farklı görev parçaları alacak. Bütün bunların  yanı sıra, oyuncular yeni araçlar, silahlar, eşyalar, kıyafetlere ulaşma imkanı sağlayacaklar. Ayrıca yeni şaşırtıcı bölgeleri ziyaret etme şansını ve hikaye modunda ki karakterler ile iletişime geçme şansına sahip olacaksınız.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Eh, acaba kaçış arabamızla hızlıca kaçabilirmiyiz?

Aslına bakarsanız soygunların DNA’sı önceki oyunlardan, hatta Vice City zamanından esinlenildi. Tabii San andreas, GTA 4 ve tabii ki V bizi etkileyen oyunlardı. Ancak bunların hepsi tek oyunculu görevlerdi. Bizim amacımız ise bunu en uygun şekilde çoklu oyunculu hale getirmek ve her oyuncunun özel ve en iyi şekilde soygun tecrübesini yaşamasıydı. Aynı zamanda her görevin tekrar edilebilirliği de geliştirildi, böylece farklı rollerde her seferinde farklı bir biçimde oyunu oynayabilecekti.

Aynı zamanda oyunlar hakkında her bir oyuncu için farklı ödüller olacak. Örneğin bütün soygunları 
belirli bir sıra  halinde ve FPS modunda bitirerek oynayarak ödüllere sahip olabileceksiniz. Aynı zamanda bazı kriterleri yerine getirek ( tamamlama zamanı, alınan hasar, isabet oranı vb. ) de bonus ödüllere sahip olabilirsiniz.Aynı zamanda oyunda seyahat-geçme özelliğini de ekledik. Böylece burayı daha önceden oynamışsanız uzun yollarda ki sürüşlerinizi atlayabileceksiniz. Bazı yerlere de oyuncu seçeneği ekledik, oyuncu 
kıyafetlerden taktiklere kadar bir çok özelliğe karar verebilecek.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Dostum, bu maskeleri son işten sonra yıkadın değil mi?

IGN: Ne kadar soygun yayınlanacak?

IMRAN: 5 eşsiz soygun ve toplamda 20’nin üzerinde görevle soygunlar gelecek. Buda toplamda  aşağı yukarı 20 oynama saatine isabet ediyor. Böylece oyuncuların bir çok kere bu görevleri tekrar edip farklı kombinasyonlar ile oyunu tekrar tekrar bitirmek isteyeceklerini umuyoruz.

IGN: Bize favori soygun görevlerinizden birini söyleyebilir misiniz?

IMRAN: Bütün bir soygunu anlatmak istemiyorum, ancak benim favori görevim, mükemmel bir soygun kaçışı ile 
başlayan ve haritanın farklı noktalarında ki insanların belirli bir noktada birleşip aynı anda aynı yerde buluşması olurdu.Bu soygun bir pilot, bir patlayıcı uzmanı ve biraz su altı işi gerektiriyor. Ve  tabii ki inanılmaz bir takım oyunu.

IGN: Peki sırada ki nedir?

IMRAN: Şimdilik soygunları çıkarmak ve bunun hakkında oyunculardan geri dönüş almak istiyoruz. Bu noktaya 
gelmek düşündüğümüzden çok daha uzun vakit aldı. Biliyoruz ki önümüzde göreceğimiz çok şey var, fakat 
şimdilik en kısa zamanda soygunları oyuncularla buluşturmak istiyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*