GTA Online’dan Yeni Detaylar: Çıkış Yapacağı Saat ve Fazlası
01 Ekim 2013  

İlk önce GTA V ile başladık. İki yıldan bu yana süregelen heyecanlı bekleyişimiz iki hafta önce, 17 Eylül Salı günü son buldu ve kendimizi uzun bir aradan sonra yeniden melekler şehri Los Santos’un kollarında bulduk. Single-player’da gezilmedik yer bırakmadık, oyunu bitirdik, gezdik, tozduk; tam anlamıyla iki haftalık bu kısa sürede oyunun altını üstüne getirdik. Belki de henüz doymadık bile; henüz daha yapacak bir dolu şey var, ancak şimdi evlerimize konuk olma sırası GTA Online’da!

1 Ekim’in gelmesiyle beraber çıkışına artık saatler kala Rockstar, yeni detaylar ve yeni Social Club özellikleriyle birlikte GTA Online’ın aktif olacağı saat konusunda sorulara açıklık getirdi. İşte o yepyeni detaylar…

GTA Online’a Erişim

  • Grand Theft Auto V ile birlikte ücretsiz olarak gelecek olan Grand Theft Auto Online’a erişmek için GTA V’e sahip olmanız şart. GTA Online çıkışını gerçekleştirdiğinde PlayStation Network ve Xbox LIVE üzerinden Başlık Güncellemesi adı altında ufak bir download olarak yerini alacak ve bu güncellemeyi indirip GTA V’inize kurduktan sonra direkt olarak GTA V menüsünden GTA Online’a erişebileceksiniz. Ana menünün yanı sıra oyun içindeki karakter değiştirme menüsünün en altında yer alacak olan karaktere de geçiş yaparak kendinizi GTA Online’da bulabileceksiniz. Ve asıl sorunun cevabına gelelim: GTA Online, Türkiye saatine göre 14:00’de PSN ve Xbox LIVE’da yerini alacak ve saat 2’den itibaren GTA Online’ı GTA V’inize kurarak Los Santos ve Blaine County’nin tadını arkadaşlarınızla birlikte çıkarmaya başlayabileceksiniz… Herhangi bir gecikme olması halinde resmi açıklamayı beklemek için Rockstar’ın resmi Twitter ve Facebook adreslerini takip edin.

GTA Online Hangi Zamanda Geçiyor?

  • Rockstar daha önceden oyunun geçtiği zaman dilimine dair gelen bilgilere, kafa karışıklığını önlemek adına bir açıklık getirdi. Buna göre GTA Online’ın hikâyesi, GTA V’in single-player’daki ana hikâyesinin birkaç ay öncesinde geçiyor.

Ev ve Garaj Güvenliği

  • Rockstar, oyuncuların diğer bir oyuncuyu kasıtlı olarak rahatsız etmemesi için oyun içinde oyunculara ev davetiyesi özelliği getiriyor. Bu özellik sayesinde oyuncular arkadaşlarını veya belli bir oyuncuyu evine davet edebilecek ve oyuncular davet ettiği oyuncu tarafından vurulma, öldürülme, parasını veya garajındaki aracını çaldırma korkusu olmadan takılabilecekler. Bu özellik sayesinde oyunculara ateş açmanız, öldürmeniz, parasını veya aracını çalmanız mümkün olmayacak ve böylece bir odada tüm oyunun eğlencesini mahveden, oyunun tadını kaçıran oyuncuların sayısı aza inecek, herkes birbirlerinin evinde aklında bir şüphe olmadan, birbirlerine zarar vermeden takılabilecek. Bu arada herhangi bir odada eğer diğer bir oyuncuyla aynı mülke sahipseniz, her ikiniz de istediğiniz zaman kendi kişisel dairenize girebileceksiniz. Ayrıca gelen daveti kabul ettiğiniz takdirde birbirinizin dairelerine de girmeniz mümkün olacak. Bu şekilde aynı türde eve sahip olan oyuncular, birbirlerinin özelliklerini paylaşabilecek ve beraber de yaşayabilecekler.

GTA$ ve Fair Play

  • Bildiğiniz gibi daha önceden GTA Online’da GTA$ adında bir mikro ödeme olacağı Rockstar tarafından açıklanmıştı. Rockstar gelen bazı kafa karışıklıklarını önlemek adına yeni bir açıklamada bulunuyor: GTA$ herhangi bir şekilde mikro ödeme yapmak istemeyen oyuncuların oyununu bozmayacak ve herhangi bir şekilde hiç kimseyi zorunlu ödeme yapma konusunda sıkıştırmayacak. GTA$’ı satın alsın ya da almasın; her kesimden tüm oyuncular Reputation Points (RP), yani İtibar Puanı’nı artırarak oyun içinde lüks eşyalara ulaşma imkânına halen sahip. Özel kıyafetlere, silahlara ve bazı diğer eşyalara sahip olabilmek için saygınlık kazanmanız şart. GTA$ ise bunlara zor yoldan ulaşmak yerine daha kolay ve eğlenceli bir deneyim sunacak. Ayrıca geçtiğimiz gün açıklandığı gibi Rockstar adaletli bir online oyun dünyası sağlamaya ve çıkabilecek olası sorunları gidermeye çalışacak. Bu konuda Rockstar sizin yardımlarınızı da bekliyor, bu yüzden yaşadığınız sıkıntılar, problemler konusunda Rockstar’la irtibata geçmekten çekinmeyin.

Sürekli Büyüyen Görevler/İşler Dizisi

  • GTA Online, ileriki haftalar, aylar ve daha da ötesi boyunca sürekli büyüyecek ve yeni içeriklere ev sahipliği yapacak olan uzun vadeli bir GTA deneyimini oyunculara sunuyor. Bunun bir parçası olarak, büyük miktarda oynayabileceğiniz İşler ve Görevler bulunuyor, ki Rockstar zamanla yeni görevler eklemeye de devam edecek. Daha sonrasında ise Rockstar’ın bu sonbaharda yayımlamayı düşündüğü Content Creator (İçerik Yaratıcısı) aracı sayesinde kendi yarış ve Deathmatch’lerinizi yaratarak oyunun dünyasına kendi içeriklerinizi ekleyerek katkıda bulunabileceksiniz. GTA Online, Rockstar ile tüm GTA fanları arasında geçen ortak projenin bir ürünü; dolayısıyla etkin bir biçimde yeniden Rockstar, GTA fanlarını dinleyerek, önerilerini değerlendirerek beraber GTA Online’ın gelişip büyümesinde etkin rol oynayacaksınız. Ufak bir örnek vermek gerekirse, geçtiğimiz haftalarda Rockstar Social Club’a eklenen yeni Crew Hiyerarşi sistemi geçtiğimiz sene Rockstar’ın fanlardan aldığı geribildirimlerden çıkmış bir fikirdi, ve Rockstar oyunseverlerin geribildirimlerine, düşüncelerine ve fikirlerine göz atmaya devam ederek sürekli oyunun gelişmesi için fikir sahibi olacak. Rockstar’ın geçtiğimiz hafta da belirttiği gibi GTA Online’a dair fikirlerinizi GTAOnline@rockstargames.com adresine iletebilir, yakında açılacak olan Social Club Forumları’nda GTA Online Suggestion Box bölümüne de önerilerinizi ulaştırabilirsiniz.

Karakter Yaratma Sistemi

  • GTA Online’ın kalıtsal tabanlı karakter yaratma sistemi, Los Santos & Blaine Vilayeti’nde yaşamını sürdürecek olan online karakterinizi yaratma konusunda pek çok seçenek sunuyor. İlk önce karakterinizin cinsiyetini seçecek, daha sonra da anne ve babanızı belirleyeceksiniz. Buradan sonra da ebeveyninizin genini, kökenini kararlaştırabilecek ya da size en yakın olanını bulmak için bunu rastgele sistemin kararlaştırmasını da sağlayabileceksiniz. Sonrasındaysa, karakterinizin yaşam tarzını kararlaştırmanız gerekecek. Yaşam tarzları oldukça çeşitli ve seçtiğiniz yaşam tarzı karakterinizin görünüşüne ve istatistiklerine de etki edecek. Tarzınızı seçtikten sonra online dünya karakterinizin yaşam tarzına göre şekillenecek. Karakteriniz ne kadar uyuyor, ne kadar parti yapıyor, yasadışı aktivitelere karşı ne kadar dürüst vb. gibi karakterinizin yaşamına dair pek çok şeyi belirleyebileceksiniz. Gen kısmından karakterinizin görünüşü de belirlenecek. Örnek olarak temiz yüzlü bir genç ya da saçları kırlaşmaya başlamış, bitkin bir yozlaşmış adam ve daha fazlası karakterinizi belirlemek için sizleri bekliyor. Yarattığınız karakterin memnun kalana dek önizlemesini de görebileceksiniz. Her şey tamamlandıktan sonra da karakterinizi Los Santos ve Blaine Vilayeti boyunca saç tıraşıyla, kıyafetlerle ve zevkinize uyan aksesuarlarla özelleştirebileceksiniz.

Özel Social Club Özellikleri

  • Social Club üyeleri GTA Online’da silah ve araçlara dair bazı özel içeriklere ulaşabilecek, çetenizi temsil edip koordine olabileceğiniz pek çok yeni Crew özelliklerine hak kazanacak ve bu sonbaharda gelecek olan Content Creator ile yaratılabilecek olan Rockstar Görevleri ve oyuncuların yarattığı Görevler’e erişme imkânına sahip olabilecek. Crew’ınızın rengini belirleme ve Crew’ınızın amblemini aracınıza ekleme gibi yeni Crew özelleştirme seçenekleri, Crew’lar arasında mesajlaşma seçenekleri, Açık ya da Kapalı Crew Oturumları dahil olmak üzere gelen yeni güncellemeler ve daha fazlası için www.rockstargames.com/V/socialclub adresine göz atabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak Sawed-Off Shotgun silahına, Annis Elegy RH8 aracına erişebilecek ve John Marston Parent seçeneğiyle Karakter Yaratma Sistemi’nde Red Dead Redemption’ın unutulmaz efsanesi John Marston’ı ebeveyniniz olarak kullanarak karakterinizi yaratabilecek, günümüzün modern Batı dünyasında Marston ailesinin soyunu devam ettirebileceksiniz. Ayrıca bu ekim ayı içerisinde gelecek olan ve oyun içi özel plaka ödüllü olacak olan ilk GTA Online Social Club Etkinlikleri için gözünüzü Rockstar’dan ayırmayın. Eğer Social Club’a üye değilseniz, hemen buradan üye olarak tüm bu fırsatlardan yararlanabilirsiniz…

GTA Online, Social Club’a getirdiği yepyeni özelliklerle bugün saat 14:00 civarı PlayStation Network ve Xbox LIVE’da yerini alacak. Multiplayer etkinlikleri, online sohbetler, özel etkinlikler ve arkadaşlarımızla geçireceğimiz eğlenceli vakitlerde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız. Bizlere katılın. Online’a artık son saatler!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*