GTA Online’dan Yeni Detaylar ve Ekran Görüntüleri
26 Eylül 2013  

1 Ekim’de açılışını gerçekleştirecek olan GTA Online, çıkışına çok az bir zaman kala Rockstar tarafından biraz daha detaylandırıldı. Önümüzdeki salı günü Güney San Andreas’ın kapsamlı dünyasını arkadaşlarımızla beraber keşfedebileceğimiz bu online dünya için Rockstar, açık dünya online/multiplayer tarihini adeta en baştan yeniden yazıyor…

Son günlerde GTA Online hakkında ortaya çıkan “mikro ödeme” söylentileri de Rockstar tarafından netlik kazandı: GTA Online dünyasında birtakım içeriklere/eşyalara sahip olabilmek için GTA$ adı verilen sisteme ufak bir ödeme yapmanız gerekecek. Bu mikro ödeme herhangi bir şekilde zorunlu değil, ancak eğer kolay yoldan bazı içeriklere erişmek istiyorsanız, oyun içinden Store’a girerek belli bir ücret karşılığında içeriklere ulaşma hakkına sahip olabileceksiniz.

İşte Rockstar tarafından resmi olarak açıklanmış o yepyeni online detayları…

 • Grand Theft Auto Online, Rockstar için bir ilk olacak: Zamanla büyümeye ve şekil almaya devam edecek olan, çoklu oyuncular için hazırlanmış yaşayan bir dünya.
 • GTA Online’ın yapısı, Rockstar’ın eklediği detaylara göre oyuncular tarafından belirlenecek. Neyi sevip sevmediğiniz, ne oynayıp neyi istediğiniz oyunun gelişmesini ve şekil almasını sağlayacak.
 • Rockstar’ın GTA Online için yaptığı her şey oyuncuların isteklerine göre belirlendi ve ileride gelecek olan içeriklerdeki görev türleri hakkında oyunculardan geribildirimler alındı.
 • Rockstar, ilerleyen haftalar ve aylarda GTA Online için yeni içerikler, taktikler, güncellemeler getirecek.
 • Rockstar, ilk iki haftada aynı anda tonlarca insanın Online’da yer alacağı için ortaya çıkabilecek herhangi olası bir sorunun üstesinden geleceğinin sözünü veriyor.
 • Sonrasındaysa oyuna yeni içerikler, güncellemeler gelerek oyunculara kendi içeriklerini yaratma imkânını verilecek.
Rockstar, İlk Günden GTA Ailesinin Geribildirimlerini Bekliyor

Sürekli başarı halinde olan bir oyun için oyunseverlerin geribildirimleri Rockstar için büyük bir önem taşıyor. Grand Theft Auto Online’ın ilk birkaç ayı oldukça kritik geçecek zira herkesin bu yeni ve dinamik dünyaya adımını atmasıyla olası birtakım sorunlar çıkması muhtemel. Red Dead Redemption’ın ilk çıktığı günlerde yaşanan birtakım garip bug’lar gibi…

Rockstar’ın şimdiden dikkatli olduğu ve ellerinden geldiğince hızlı bir şekilde azaltmaya çalıştığı şey; beklenenden daha büyük ölçüde fazla olan oyuncu sayısının sebebiyet verdiği sunucularda yaşanan ek sorunlar. Rockstar, her gün ve her saat yeni sunucular alma ve ekleme konusunda çalışıyor ve bu yüzden yaşayacağınız sorunlar konusunda Rockstar şimdiden sabırlı olmanızı istiyor.

Bunun yanı sıra Rockstar, GTA Online’daki ilk deneyiminizi, keşfettiklerinizi, beğendiklerinizi, sevdiklerinizi, beğenmediklerinizi ve nefret ettiklerinizi öğrenmek de istiyor. Bu yüzden Rockstar çekinmeden oyuncuların geribildirimlerine göz atacak ve oyuncuların görüşlerini merakla bekliyor olacak.

 • GTAOnline@rockstargames.com: GTA Online hakkındaki görüşlerinizi, fikirlerinizi, şikâyetlerinizi bildirebileceğiniz bu email adresi, Online’ın çıkışından itibaren aktif olacak ve Rockstar’a direkt olarak ulaşabilme konusunda yardımcı olacak.
 • Social Club’ta GTA Online Forumları: GTA Online’ın çıkışının ardından bu sonbahar sonrasında Rockstar, oyuncuların toplanıp sohbet edebileceği bir Social Club forumu açmayı planlıyor. Bu forumda aynı zamanda GTA Online hakkında önerilerinizi, taktiklerinizi vb. gibi şeyleri paylaşabileceğiniz GTA Online Suggestion adında bir bölüm de olacak.

Aşağıdan GTA Online dünyasında bizleri bekleyecek olan bazı detaylara göz atabilirsiniz.

Grand Theft Auto Online’ın Çıkışı:

Çıkışından itibaren 16 oyuncu destekli modlarda oyuncular, aşağıdakilere katılma şansına sahip olabilecek:

 • Açık-Dünyada Suç ve Kaos: İster tek başınıza, isterse arkadaşlarınızı toplayıp beraber açık dünyayı keşfedin. Film izleyin, dağlarda bisiklet sürüşüne çıkın, atış poligonlarında antrenman yapın ve daha fazlası… Yasaları mı çiğnemek istiyorsunuz? Bir alışveriş dükkânını basın, bir çeteyi yok edin ya da kolay yoldan para ve Reputation (İtibar) kazanmak için zırhlı bir kamyonu soyun.

 • İşler: Los Santos ve Blaine Vilayeti, hırslı ve suçlu oyunculara bir dolu fırsatlar sunuyor. Görevlerde kapışın ve ister tek başınıza ister de çetenizle birlikte ekip halinde bir dizi işlerde yerinizi alın. Ya da parayla tutulmuş yozlaşmış elemanların arasına katılarak beraber pek çok sayıda soygun ve yasadışı aktiviteler gerçekleştirin.

 • Yarışlar: Klasik sokak yarışlarından off-road yarışlarına ve okyanuslardaki bot yarışlarına veya gökyüzünde geçen müsâbakalara kadar her şey… GTA IV’ün oldukça sevilen multiplayer modlarından GTA Race geri dönerken, yepyeni bir mod da bizleri bekliyor: Şoför ve co-pilotların birincilik için beraber mücadele verdikleri Rally modu.

 • Sporlar: Tenis, golf, paraşütle atlayış ve daha fazla sporda arkadaşlarınıza/diğer oyunculara katılın; hem eğlenin hem de para kazanıp itibarınızı yükseltin.
 • Özelleştirme: Character Creator (Karakter Yaratıcısı)’ı kullanarak karakterinizi yaratın ve sonrasında da para kazanıp paranızı karakterinizin görünüşü için harcayın. Ayrıca garajınız için arabaları toplayıp modifiye edebilecek, cephanenizi de kişiselleştirebileceksiniz.
 • İtibar ve Nakit Akımı: İtibar, GTA Online’da yaptığınız her şeye ve online başarılarınıza göre kazanılacak. Rank atlamanıza, yeni içeriklere, yeni silahlara ve suç dünyasındaki yeni kişilere erişme imkânı sağlayacak. Kazandığınız paralarınızı araba, kıyafet, silah, emlak ve daha fazlası için harcayın. Zırhlı kamyonları soymak, sokak yarışlarını kazanmak, soygun yapmak vb. gibi kârlı aktivitelerle para elde edebilirsiniz. Eğer anlık hazlardan zevk alan bir tipseniz, oyun içindeki Store bölümünden GTA$ (mikro ödeme) satın alabilirsiniz. GTA Online her ne kadar sanal eşya satın almak için gerçek hayatta para ödemeye dayalı bir mikro ödeme seçeneği sunsa da, GTA$ adındaki bu mikro ödeme sistemi diğer oyuncuları asla kısıtlamayacak. Oyun ve oyunun ekonomisi ekstra ücret ödemeyecek olan büyük çoğunluktaki oyuncular için de düşünüldü. Oyun içinde herhangi bir paywall, yani oyuncuları bir şeyler ödemeye zorunlu kılan bir sistem yok ve hiçbir şey de oyunun dengesini bozmayacak. Gerçek paranızı arabalar, silahlar, kıyafetler için harcamada zorunlu değilsiniz, ancak bunlara biraz daha hızlıca ve kolayca ulaşmak istiyorsanız GTA$ mikro ödeme seçeneğini tercih edebilirsiniz. Ekonomi, single-player’ın ekonomisinden farklı bir şekilde dengelendi. Hatta çoğu oyuncu Online’da oyunun hikâye modundan çok daha hızlı bir şekilde para elde edecek.
 • Gelişim Dönemi Zorlukları: Hatalar, glitch’ler, ilginç bug’lar ve yeniden dengelenmesi gereken bazı oyun modları ve mekanikler gibi gelişim döneminde yaşanan bazı tipik sorunların ortaya çıkması bir online oyun için kaçınılmazdır. GTA V’in hikâye modunda bile geçtiğimiz hafta boyunca birkaç garip ve hatta komik bazı ufak glitch’lere rast gelmiştik. Bu tür şeyler kapsamlı bir açık dünya oyunu için kaçınılmaz bir şey ve eminiz ki gelecek hafta Online’da da buna benzer pek çok beklenmedik tuhaflıklar olacak. Rockstar bu tür hataları ellerinden geldiğince bulacağının ve önleyeceğinin sözünü veriyor, ancak en az Rockstar kadar bu noktada oyunculara da görev düşüyor: Rockstar olabildiğince tam teşeküllü eğlenceli ve kusursuz bir online oyun deneyimi yaşamanız için sizden bulduğunuz ve bulacağınız hataları, glitch’leri, bug’ları kendilerine bildirmenizi istiyor.

GTA Online için Planlanmakta Olan İçerik Güncellemeleri:

Rockstar’ın şu sıralar planlamakta ve hazırlamakta olduğu birtakım içerikler bulunuyor. Zamanla güncellenecek ve yenileri eklenecek olan içerikler işte şöyle.

 • The Content Creator: Kendi oyun modlarınızı tasarlamaya yarayan İçerik Yaratıcısı, yani nam-ı diğer Content Creator, kendi Deatchmatch & Yarışlarınızı yaratıp paylaşmanızı sağlayacak olan bir araçla açılışını gerçekleştirecek.
 • The Beach Bum Pack: Bu paket; 4 adet harika ve eğlenceli yepyeni sahil araçları, 300’ün üzerinde olağanüstü yeni gündelik spor kıyafetler ve 2 adet tehlikeli yeni silahı oyuncuların beğenisine sunacak.
 • Capture the Flag: GTA Online size klasik CTF modunu Content Creator ile kendi içeriğinizi yaratma seçeneğiyle birlikte sunacak.
 • Heists: Bu güncelleme size tamamen kooperatif olarak oynanabilen, dikkatli plan, ekip işi ve taktiksel yürütme gerektiren soygun görevlerini sunacak. Ayrıca soygunlarınızı apartmanınızdaki Heist Planning Board (Soygun Plan Tahtası)’dan planlayabileceksiniz.

Tüm bu güncellemeler ücretsiz olarak gelecek ve Rockstar ilerleyen zamanlarda bu güncellemelere dair daha fazla bilgi ve daha fazla ek içerikle karşımızda olacak.

Ufak bir hatırlatma yapalım: GTA V’in online (multiplayer) modu olan GTA Online, 1 Ekim Salı günü açılışını gerçekleştirecek ve GTA V’e sahip olan herkese ücretsiz olacak. Önümüzdeki salı günü Los Santos & Blaine Vilayeti’ni bu sefer arkadaşlarınızla beraber keşfetmeye hazır mısınız? Öyleyse şimdiden yerlerinizi alın! Son 5 gün…

GTA Online’dan Yeni Detaylar ve Ekran Görüntüleri” üzerine 2 düşünce

 1. Geri izleme: GTA Online'dan Yeni Detaylar: Çıkış Yapacağı Saat ve Fazlası | GTATurk.com

 2. Geri izleme: Grand Theft Auto Online Çıktı! | GTATurk.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*