GTA Serisi Hakkında Bilmedikleriniz – GTA III Dosyası
29 Mayıs 2009  

Aşağıda açıklayacağımız özellik, sır ve ilginç olaylar Gta serisinin bugüne nasıl ulaştığına dair bir belge niteliğindedir.

Konuyu Gtaturk forumundan OmeXr adlı arkadaşımız hazırlamıştır.


 

Grand Theft Auto III

Multiplayer

Gta serisi 1. ve 2. oyunda bizlere Multiplayer özelliği sunuyordu. 3. oyundan beklenen de bu şekilde olmasıydı ancak oyun piyasaya çıkmadan bu özellik kaldırıldı. Taki “Gta Liberty City Stories” oyununa kadar.

İpucu : Bu özelliğin nasıl olduğunu merak edenler Gta 3’ün menü ve dil dosyaları aracılığıyla bu özelliğin nasıl işlediğini görebilir. Ayrıca “Menu Editor” isimli program ile Gta 3’ün “exe” dosyasını düzenleyip bu menüleri aktif hale getirebilirsiniz.

Kullanıcı Adı

Yine 1. ve 2. oyundan devam eden bir özellik olan “kullanıcının oynadığı karaktere verdiği ad” ile oyuna başlamak, Gta 3’ten kaldırılmıştır.

İpucu : Gta 3’ün dil dosyalarında “DEFNAM” satırını bulursanız karşısında “Claude—–” yazdığını görebilirsiniz. Bu da demek oluyor ki, Gta 3’te canlandırdığımız karakterin bir ismi yok. Çünkü ismini siz atıyordunuz ve bu karaktere isim verilmemesinin tek sebebi budur. Gta San Andreas’ta ise yaygın inanışın Claude isminde olmasından dolayı bu isim verilmiştir.

Görev Alma Sistemi

Gta 3 ile 3 boyutlu devrine geçen Gta serisi, tabi ki bir çok yenilik getirecekti. Ancak bunlardan bazıları kaldırıldı. Örneğin yeni görev alma sistemimiz gibi. Bu özelliğin işlemesi ise şu şekilde oluyordu:
Oyuncular herhangi bir kişiden görev almak istediğinde görev veren kişinin kapısından çeşitli bahaneler ile döndürülüyordu ve daha sonra gelmeleri isteniyordu. Bu özelliğin gerçekliği artırmadığı söylenemez ancak kaldırıldığı için sadece nasıl olabildiğini hayal edebiliyoruz.

İpucu : Dil dosyalarında her karakterin kendine özgü “görev vermeme” bahaneleri’ni bulabilirsiniz.

Toni Cipriani’nin Evi

Gta 3 haritasında Gta Lcs’de canlandırdığımız Toni Cipriani’nin evi yıkık haldedir. Bunun nedeni ise serinin Gta Advance oyununda burayı patlatarak yıkmamızdır.

İpucu : Gta Advance oynanarak bu olayı kendi ellerinizle yapabilirsiniz.

Göstergeler

Gta 3 beta versiyonunda mavi radara sahiptir ve yayalardan düşen paraların miktarı hemen yanlarında belirtilmektedir.

İpucu : Beta resimler.

Phil Cassidy

Ray McHowski’nin verdiği bir görevde, One-Armed Bandit olarak anılan Phil Cassidy’e yardım ediyoruz ve görüyoruz ki kendisi 2001′ de tek kola sahip. Bunun sebebi ise Phil Cassidy’nin Gta Vc’de bir bomba denemesi sırasında kolunu kaybetmesi.

İpucu : Phil Cassidy 4 oyunda birden yer alan tek karakter.

8 Ball

Gta 3’de karşımıza elleri bandajlı olarak çıkan bu karakterin bandajlarla ilgisi şu şekildedir:

Gta Advance oyunundaki bir görevde gördüğümüz üzere 2000 yılında bir baskında 8 Ball’ın elleri yanmış ve daha sonra hapishaneye düşmüştür. 2001′ de Claude ile kaçtığında hala elleri bandajlıdır.

Karakterlerin Silinmesi

/Darkel

Darkel hakkında elimizde kısıtlı bilgide olsa merak edenlere bunu sunmamız gerekli. Darkel’in bize verdiği görevler çok fazla şiddet içerdiğinden dolayı belirli başlı nedenler yüzünden oyundan çıkartılmak zorunda kalmıştır. Bu görevlere örnek vermek gerekirse; Okul otobüsünü patlatmak, Donald Love’ un binasına Dodo ile çarpmak, Dondurma minübüsünü halka açık bir mekanda patlatmak gibi..

Ancak Dondurma minübüsü ile ilgili olan görevi El-Burro’dan alma şansına sahibiz. “I scream – You Scream” görevinde limandaki 4 mafya üyesini dondurma minübüsü ile patlatmaktayız.

İpucu : Merak edenler oyun dosyalarında Darkel’in txd ve dff dosyalarını oyuncunun dosyaları ile değiştirip kendisini görebilir.

/Curtly

Elimizde hiçbir bilgi olmayan ancak “credits” bölümünde seslendirenler arasında yer almasından dolayı silinmiş olduğu bilgisine ulaştığımız bir karakter.

İpucu : Karakter seslendirmelerinin hangi aktörler tarafından yapıldığını yazan herhangi bir yer/belge/site.

Dodo

Oyundaki “uçamayan uçak” diyebileceğimiz tek uçan araç olan Dodo, Darkel’in bize verdiği “Donald Love’ un binasına çarpıp orayı yerle bir etmek” görevinin Abd’deki 9/11 saldırılarının çok benzeri olmasından dolayı kanatları kısaltılıp ağırlığı artırılarak neredeyse uçamayacak hale getirilmiştir.

İpucu : Francis International Airport’ta Dodo’yu havalandırmaya çalışmanız ve hemen ardından denizin dibi ile tanışmanız.

Hayalet Şehir /Ghost Town

Aslında sadece bir efsane olan bu yer, bir abartıdan fazlası değildir. Claude ve Catalina’nın oyunun başındaki banka soygununu yaptığı yer olan bu yer, sadece bu sahne için kullanıldığından dolayı oyun haritasına dahil edilmemiş ve barajın arkasına saklanmıştır.

İpucu : Eğer uçurmayı başarabilirseniz barajın arkasına Dodo ile gidebilir ve burayı ziyaret edebilirsiniz.

Polis Araçlarındaki Değişim

Yine 9/11 saldırılarının etkileri yüzünden oyundaki karada gidebilen polis araçları açık maviden siyaha çevrilmiştir. Çünkü açık mavi renkli polis araçları bu şehrin New York olduğunu kanıtlıyor ve Donald Love olayını da 9/11 saldırılarının plancısı gibi gösteriyordu.

İpucu : Bunu kanıtlayabilmemiz için elimizde çok fazla ipucu var. En kolayı oyunun ilk trailer’ını izlemek olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*