GTA V Gameplay Analizi ve PS3 Tuş Kombinasyonları
10 Temmuz 2013  


Dün itibariyle bizlerle buluşan gameplay videosunu her zamanki gibi GTATurk farkıyla inceliyor ve analiz ediyoruz… Bu gameplay videosuyla oynanışa dair birçok soru cevap buldu ve hatta PS3 platformunun tuş kombinasyonları da ortaya çıktı. Tespitlerinizi yorum bölümünden veya forumumuzdan yapabilir, sizler de başlığa katkıda bulunabilirsiniz. Keyifli okumalar.


PS3 TUŞ KOMBİNASYONLARI
Öncelikli olarak oyunun tuş kombinasyonlarına göz atalım.

SİLAHLAR:

– R2: Ateş
– Sağ analog: Nişan kontrol

DÜRBÜNLÜ TÜFEK KULLANIMI:

– R2: Ateş
– Sol analog aşağı/yukarı: Yakınlaştırma/uzaklaştırma
– Sağ analog: Nişan kontrol

http://www.gtaturk.com/images/Gameplay/2.jpg

IAA BİNASINDAN REHİNE KURTARMA GÖREVİ:

– Sol analog aşağı: Halatla aşağı inme
– X: Halatla daha hızlı inme
– X’e uzun basma: Halatla aşağı uzun bir atlama

http://www.gtaturk.com/images/Gameplay/3.jpg

ARAÇ MODİFİYESİ:

– L2: Yakınlaştırma
– Sağ analog: Kamera değiştirme
– O: Geri/çıkış
– X: Satın alma

http://www.gtaturk.com/images/Gameplay/4.jpg

GİYİM MAĞAZALARI:

– Sol analog: Kamera değiştirme
– O: Geri/çıkış
– X: Satın alma

http://www.gtaturk.com/images/Gameplay/5.jpg

GOLF:

Vuruş sonrası;

– X: Spin vuruşu
– Sol analog: Vuruşu ayarlama (muhtemelen)

http://www.gtaturk.com/images/Gameplay/6.jpg

TENİS:

Atış yaparken;

– Sol analog: Haraket etme, nişanlama
– Sağ ok tuşu: Çıkış
– X: Servis atışı

http://www.gtaturk.com/images/Gameplay/7.jpg

Oyun sırasında;

– Select: Kamera değiştirme
– Kare: Backspin vuruşu
– Üçgen: Drop Shot vuruşu
– O: Topspin vuruşu
– X: Topa vurma

http://www.gtaturk.com/images/Gameplay/8.jpg

DÖVME SALONLARI:

– L2: Yakınlaştırma
– Sağ analog: Kamera değiştirme
– O: Geri/çıkış
– X: Satın alma

http://www.gtaturk.com/images/Gameplay/9.jpg


ANALİZ
Gameplay’e dair bazı ufak detaylar:

 • Video, PlayStation 3 platformundan alınmış.
 • Videodaki müzikler muhtemelen oyunun resmi soundtrack’leri. Oyun içinde görevlerde çalacak olan atmosfer müzikleri de olabilir. (Eğer müzikler sizlerin de hoşuna gittiyse, Rockstar resmi olarak yayımlayana kadar şimdilik Johnny Stark adlı bir oyunsever tarafından cover’lanmış mix’leriyle idare edebilirsiniz.)

Videomuz etkileyici bir müzikle başlıyor. Muhtemelen, daha önceden oyunda yer alacağı doğrulanan DJ Kavinsky’ın ellerinden çıkmış bir müzik zira Kavinsky’ın tarzına oldukça benziyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Ve Los Santos’un kollarındayız… İlk sahnede gün doğumu veya batımında eşşiz bir Los Santos manzarası bizleri selamlıyor. Hemen yukarıda GTA V’in Los Santos’unun artık bir simgesi hâline gelmiş Atomic Zeplini’ni görüyoruz. Oyunu ön sipariş verdiğiniz takdirde kullanma imkânına sahip olabileceksiniz! Doğrusu bu manzara bizlere oyunun ilk trailer’ındaki şu sahneyi anımsattı. Zaten dikkat ederseniz aynı noktadan alınmış, sadece bu sahnede kamera biraz daha sağda. Hava rüzgârlı, öyle ki sağdaki binada yer alan ülke bayrakları uçuşuyor. Bayrakların rüzgârdan dolayı deliler gibi uçuşması seriye eklenen yepyeni hoş detaylardan.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Los Angeles’ın U.S. Bank Kulesi’nin zirvesinden kalkışa geçiyoruz. Bu kuleyi San Andreas’tan Los Santos Kulesi olarak hatırlıyoruz. GTA V’te ise farklı bir isimle farklı bir bina olarak karşımıza çıkacak. Ayrıca bu kulenin Los Santos’un en yüksek gökdeleni olduğunu açıklamamıza da gerek yoktur herhalde. San Andreas’ta ara sıra kulenin en üst katına çıkıp bir paraşüt bulup atlayarak geçirdiğimiz eğlenceli vakitleri hangimiz unuttu ki? Anlaşıldığı kadarıyla binanın en üst katına yeniden çıkabilecek ve paraşütünüz varsa da yine eğlenceli vakitlerinize kaldığınız yerden devam edebileceksiniz! Helikoptere bakılırsa bu sahne IAA binasından muhbir kurtarma görevinden. Daha önce bu ekran görüntüsünde karakterlerimizi yine aynı kulede görmüştük. Görevde buraya neden uğruyoruz, henüz bilmiyoruz.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Dağların zirvesinden okyanusun derinliklerine! Karada olduğu kadar deniz diplerinde de apayrı bir yaşam mevcut. Artık deniz altındakiler basit birer süs değiller. Gemi enkazları, batık petrol rafinerileri, midyelerle kaplı batık enkazlar, gizli hazineler, köpekbalıkları, yaşayan hemen hemen tüm deniz canlıları bizlerle! Bu sahnede göreceğiniz üzere bir gemi enkazı görüyoruz. Kim bilir, belki de gizli hazineler bu gemilerin içinde bulunabilecek.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Blaine Vilayeti’nde Lost çetesinin mekânındayız. Lost çetesi geri dönüyor, bilmeyenler için yineleyelim: GTA IV’te Alderney koluna tanık olduğumuz Lost çetesinin GTA V’te bu sefer Los Santos koluna tanık olacağız. Fakat Alderney’deki ihtişamlı motor sokak çetesi havasından çıkıp çetenin kırsal alanlarda daha çok vahşi ve fakir yüzü bizleri bekliyor gibi. Ancak her ne kadar Lost çetesi Blaine’de ikâmet etmekte gibi görünse de Los Santos’ta da etkisi olacak gibi görünüyor. Sahnede birkaç Lost elemanı motorlarıyla geçiyor. Mekân, daha önce Trevor’ın trailer’ında gördüğümüz bu mekânla aynı. Hatta dikkatli bakarsanız aynı sahnede gördüğümüz Lost MC grafitisi görülebiliyor. Soldaki dağ muhtemelen Chiliad Dağı, semalarda ise bir kuş uçuşuyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
San Andreas’ın sevdiğimiz jetlerinden Shamal yine ayağımızı yerden kesecek. Denize yakın uçtuğu için dikkat ederseniz suda hafif bir dalgalanma olup iz çıkıyor. Dağlık tepeler ise her zamanki gibi harika.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
İşte videonun ilk oyun içi sahnesiyle karşı karşıyayız ve ilk izlenimlerimizi yavaş yavaş alıyoruz! Son bilgilerden de öğrendiğimiz gibi radar artık dikdörtgen şeklinde. Mini harita da öncekilerden oldukça farklı; bahsedildiği gibi bir GPS’e benziyor. Uçak veya paraşütlerde haritada yükseklik ölçer çıkacak. Hemen altında yer alan barlardan yeşil olan sağlık, mavi olan çelik yelek, sarı olan ise karakterimizin özel yetenek barı. Ancak geçtiğimiz aylarda Polonya’dan gelen son bilgilerde radarın kırmızı olduğu belirtilmişti. Anlaşılan bir yanlış anlaşılma olmuş ya da Rockstar oyunun sağlık barını yeşilden kırmızıya değiştirip, son olarak da vazgeçip kırmızıdan tekrar yeşile değiştirmiş.

Mekâna gelirsek, karakterimiz Vinewood tepesine yakın olan ve daha önce bu ekran görüntüsünde gördüğümüz barajın üzerinden Shamal’ıyla geçmekte. Sizce de güneş ve baraja vuran güneş ışınları güzel görünmüyor mu?

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Hemen sağ altta bir GTA klasiği olarak bulunduğumuz yerin adı çıkıyor ve barajın isminin Land Act olduğunu, yani barajın Land Act Barajı olduğunu öğreniyoruz. Yazı stili daha önce karakter trailer’larında gördüğümüz fontla aynı.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Barajın hemen ardından Tataviam Dağları adında bir dağın üzerinden geçiyoruz. Ayrıca atmosfer bizlere ilk trailer’ın son sahnesini anımsatıyor. Dağlık tepeler, dağ yolları gerçekten harika görünüyor…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Trevor, Jetmax’te. Tekne sürüşleri ve deniz suları artık daha gerçekçi görünüyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Muhtemelen Alamo Denizi’ndeyiz. Zancudo Nehri’nin köprülerinden biri bu sahnede bizleri selamlıyor. Mini harita bu sefer pek GPS modda değil gibi görünüyor. Acaba tıpkı yayan olduğumuz zamanlarda olduğu gibi denizde teknelerde/botlardayken GPS moddan çıkıyor mu? Bu arada videoda sağ yukarıda, gökyüzününde jetlerin bırakmış olduğu izler de dikkat çekiyor. Blaine Vilayeti, dağlar, tepeler, ormanlık alanlar yine her zamanki güzelliğini koruyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Geceleri ışıl ışıl olan Los Santos caddelerindeyiz. Bu sahnedeki bina gerçek hayattaki Los Angeles’ın ünlü otellerinden üç binalı Figueroa Oteli. Genellikle üç binasına reklamlar alınır, hatta binanın reklam haklarına Rockstar da sahip ve çoğu zaman binayı kendi oyunlarıyla süsler. (Örnek olarak, en son geçtiğimiz sene Max Payne 3’ü görmüştük.) ve Rockstar da tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi oyuna başarılı bir şekilde geçirmeyi başarmış. Otelin oyundaki ismiyse “Hookah” (Türkçedeki anlamıyla Nargile), yani Hookah Oteli olacağa benziyor. Otele “Fame or Shame” adındaki bir markanın reklamı alınmış. Hatırlarsanız bu markayı Franklin’in trailer’ındaki bir tırın üzerinde de görmüştük (Bkz). Resimlerden çıkaracağımız kadarıyla kesin olmamakla beraber muhtemelen bir spor markası veya bir TV dizisi. Otelin arkasında IAA ile FIB binalarını görüyoruz. İkisinin de karşılıklı olması oyunda çok büyük bir FBI ve CIA gerilimi göreceğimizi gösteriyor… Solda muhtemelen Mile High Kulübü’nün inşaatını görüyoruz, caddenin en sonundaysa Vinewood Tepesi’ni görebiliyoruz.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Vespucci Kanalları… Yani gerçek hayattaki Venice Kanalları. İlk olarak bu görüntüde rastlamıştık ve şimdi yakından inceliyoruz. Tekneyle gezintiler, sabah sporu yapan insanlar… Gerçek hayatta Venice Kanalları genellikle kayıkla da gezilir, umarız ki oyunda da böyle bir atraksiyona rastlarız. Ortam enfes görünüyor, bu evlerden birini tutup oturmak oldukça keyifli olacaktır.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Dudak ısırttıran bir sahne bizlere merhaba diyor. Dağların en zirvesinde aşağıdaki kasaba bile küçük görünüyor gözümüze… Acaba bu dağ Chiliad Dağı olabilir mi? Yoksa oyunda karşılacağımız dağlardan sadece bir tanesi mi? Bilmiyoruz ancak dağ yolları, kayalıklar, tepeler, içinde kaybolabileceğimiz kadar kapsamlı ve bizleri iyice sabırsızlandırıyor! Ayrıca dağın tepesinde kulübe/ev benzeri bir şey de dikkatimizi çekmedi değil. Büyük olasılıklı BASE Jumping mekânlarından birisi, veya oyunda karşılaşacağımız karakterlerden birinin kaldığı bir yer olabilir. Trevor’ın bağlantısı olabileceği gizemli bir şeyler seziyoruz…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Ve yayan olarak Los Santos sokaklarındayız. Los Santos’un lüks bir kesiminde olduğumuz açık ve Michael, Ponsobys adındaki bir giyim mağazasına yöneliyor. Mağazanın adının altında yer alan yazıya bakılacak olursa bu semtin adı Portola Drive olabilir, yani muhtemelen Rockford Hills’in Rodeo Drive yakınlarındayız. Mini haritadaki simgeleri yakından görüyoruz. Ev simgesi GTA IV’teki simgenin hemen hemen aynısı, fakat sadece rengini beyaz olarak görüyoruz. Haritada H ve ? simgesi altında görev simgeleri mevcut. Soru işareti muhtemelen rastgele karakter görevi zira son bilgilerden oyundaki rastgele karakter görevlerinin tıpkı Red Dead Redemption’da olduğu gibi soru işaretiyle gösterildiğini öğrenmiştik. Görünüşe bakılırsa Michael’ın görevleri haritada mavi renkte gösterilmekte. Bu arada yayaların etkileşimi de geliştirilmiş görünüyor. Hemen solda bir bankta bir adamı telefonda biriyle konuşurken görüyoruz.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Trevor ile Blaine Vilayeti’ndeyiz. Trevor, Bodhi’siyle ilerlemekte. Yol kenarlarında ufak alışveriş merkezleri görüyoruz. Onlardan birinde, ilk başta bir Pet Shop mevcut. Eğer girilebilir ve tamamen işlevsel olursa -ki olacağını düşünüyoruz-, muhtemelen köpeğimiz için (örneğin Franklin’in köpeği Chop için) tasma, zincir gibi eşyalar alabilecek ve köpeğimizi özelleştirebileceğiz. Hemen karşı yoldan ise BF Injection benzeri bir araç geliyor. Mini harita her zaman olduğu gibi sürüşlerde GPS modunda.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Madalyonun bir diğer yüzü: Köprü altında yaşayan fakirler, evsizler, varoş topluluk. Los Santos lüks ve gösterişli bir kent olduğu kadar bir köşeye atılmış evsizlerin de yuvası. Görüldüğü üzere bu köprü altı evsizlerin mekânı olmuş, çadırlar kurulmuş, kimisi kafayı çekmiş; sarhoş, kimisi sağda görüldüğü gibi sızıp kalmış… Ayrıca bu sahnedeki kahverengi ceketli evsizi ilk trailer’dan hatırlıyoruz (Bkz: 1 ve 2). Daha önceden oyunun karakterlerinden biri olabileceği yönünde tahminler yapmıştık ve bu sefer yine karşımıza çıkarak bu teoriyi güçlendiriyor. Ayrıca kendisinin TBoGT’den hatırladığımız Jerry Kapowitz olabileceğine dair teoriler de mevcut. Aynı tip benzeri yayalardan biri de olabilir zira soldaki bir koltukta oturan mavi ceketli evsizi de Franklin’in trailer’ında görmüştük (Bkz – ‘Franklin’ yazısının hemen altında).

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Ve vahşi doğa! Bu sahneyle birlikte bir an kendimizi Red Dead Redemption’da sanıyoruz. Biz size demiştik; kırsal alanlar, doğal yaşam, vahşi doğa Red Dead Redemption’dan farksız! Son incelemelerden de okuduğumuz gibi geyikler, ceylanlar nehirden su yudumluyor, en az şehir kadar kırsal alanlar da adeta yaşıyor! Hayvanların sadece geyik ve ceylanlardan ibaret olacağını sanmayın: Köpekler, çakallar, kurtlar, keçiler, tavşanlar, ahır hayvanları, dağ aslanları, vaşaklar, köpekbalıkları ve daha fazlası GTA V’te karşılaşacaklarımız arasında!

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Yaz geldi, tatile çıkma vakti… Biraz plaj ortamına ne dersiniz? Tabii ki de bu sıcak havalarda herkesin cevabı evet olacaktır. Öyleyse bugüne kadar görmediğiniz harika bir plaj ve sahil ortamına hazır olun. Sahneden de göreceğiniz gibi Jet Ski’lerle eğlenenler, kumsallarda havlusunu serip güneşlenenler, plaj şemsiyeleri, cankurtaran kulübeleleri, deniz, kum ve tabii ki güneş… En son böylesine bir plaj ortamına Vice City’de rastlamıştık. Ancak Vice City’yi unutun, artık Los Santos’un güneşinin altındasınız ve plaj ortamını da hiç olmadığı kadar detaylı olarak yaşayabileceksiniz! Jet Ski’nin yarattığı dalga enfes görünüyor; denizler, dalgalar gerçekten oldukça gerçekçi. Sağda kayalıklar görüyoruz, muhtemelen bu ekran görüntüsünde de gördüğümüz dalgakıran. Aynı yerde, onun hemen üstünde de liman bölgesinde yer alan Vincent Thomas Köprüsü’nü görmekteyiz. Sahilden de Los Santos’un şehir merkezi manzarası oldukça iyi görünüyor…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Yarışlar artık araba, motor veya bisiklet yarışlarıyla sınırlı değil. Kırsal alanlarda, ormanlarda ATV yarışlarına da merhaba deme vakti! Bu ekran görüntüsünden hatırladığımız bölgedeyiz ve Chiliad Dağı’nın eteklerinde, Zancudo Nehri’nin yamacında ATV üzerinde yarış başlıyor. Fakat burada ATV yarışının ve kırsal alanların enfesliğinin yanı sıra dikkat edilmesi gereken bir nokta da doğal yaşamdaki hayvanlar. Yarıştan ürken ceylanlar solda dört bir yana kaçıyor…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Yine aynı bölge ve hemen ileride bu ekran görüntüsünden hatırladığımız tren köprüsünü görüyoruz. Kanyonları, dağları, tepeleri çok özlemiştik ve GTA V’te buna fazlasıyla doyacağız. En az Red Dead Redemption kadar başarılı ve enfes olan bu ortamları gördükçe artık Rockstar’ın yarattığı şahesere söylenenecek söz bulamıyoruz… Bu arada sağdaki dağ yolunda iki kişi görüyoruz. Yürüyüş yapan turistler veya dağcılar olabilir mi?

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Gerçek hayattaki Los Angeles’ın Çin Tiyatrosu’nun, GTA’daki adıyla da Cathay Tiyatro’sunun önünde iki animatör insanları eğlendiriyor. Soldaki animatör eminiz ki sizlere de yabancı gelmemiştir zira GTA IV’ün TV’sinde rastladığımız Republican Space Rangers çizgi filmindeki uzay gemisinin kaptanının kılığına girmiş. Son incelemelerde de Vinewood caddelerinde bu tür kostüm giymiş animatörlerin olduğunu ve hatta Michael’ın cep telefonuyla bunlardan birinin fotoğrafını çekip internette paylaştığını öğrenmiştik. Görüyoruz ki bunu yapan sadece Michael değil, gösteriyi izleyen diğer insanlar da telefonlarıyla gösteriyi kaydediyor. Rockstar her bir ayrıntısıyla yaşayan, gerçekçi bir dünya yaratmak için her bir detaya üşenmeyip girmiş… Tiyatronun diğer yanlarındaki animatörler de dikkat çekiyor ve o animatörlerin de diğer insanlar tarafından fotoğraflandığını görüyoruz. Bu arada iki animatörün kavgasında animatörlerin birbirlerini iteklemesi ikinci trailer’da gördüğümüz iki kişinin kavgasıyla aynı animasyona sahip. Anlaşılan GTA IV’teki yakın dövüşlerde rastladığımız itme olayı GTA V’te de biraz daha cilalanmış bir animasyonla karşımıza çıkacak.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Görüyoruz ki Rockstar, Los Angeles’ın iş dünyasını da Los Santos’a başarılı bir şekilde geçirmiş. Gökdelenlerin altında iş sonrası sohbet eden ve belki de iş üzerine konuşan elinde çantası olan takım elbiseli işadamları, ofisler, iş ortamları, takım ayakkabı sesleri… Umarız ki şehir merkezindeki iş binalarına, ofislere girebiliriz ve Los Angeles’ın iş dünyasını iliğimize kadar hissedebiliriz… Sahnede Dünya’ya konmuş ve kanatlarını açmış bir kartal heykeli de dikkat çekiyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Franklin’in kendisi için repocu olarak çalıştığı patronu Ermeni araba satıcısı Simeon Yetarian’ı yakından tanıyoruz bu sahnede. Tamamiyle sert, itici bir karakter. Franklin kendisinden bir şey istemiş ancak kendisiyse Franklin’e bunun mümkün olmayacağını Ermeni aksanıyla anlatmaya çalışıyor. Kendisini daha önce Michael’ın trailer’ında da görmüştük; Michael, kendisini bir güzel pataklıyordu. Daha önce de tahmin ettiğimiz gibi muhtemelen kendisi Michael’ı da dolandırmaya kalkmış ancak başarısız olmuş olabilir. Kendisinin oyunun antagonist’lerinden biri olacağını düşünüyoruz. Sizce Ermeni bir karakter olmasından dolayı oyunda bir Türk-Ermeni gerilimi de görebilir miyiz? Hatırlarsanız GTA IV’te Yunan bir yaya vardı ve bu yayaya çattığınızda Türklerden söz açıyordu. Komşularımızla dostluk olduğu kadar aynı zamanda ne yazık ki düşmanlıklar da ön plana çıkıyor.

Bu arada ofis masasında GTA IV’ün ünlü “Aliens ate my prize pussy” manşetli gazetelerinden birini görüyoruz. Rockstar, muzipliklerine GTA V’te de kaldığı yerden devam ediyor… Bayinin dışarısında ise bir Bullet GT mevcut.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Bayinin adı Premium Deluxe Motorsport (kısaltmışıyla PDM). Gücü yetmeyen insanlara pahalı arabalar satıp daha sonra parasını ödeyemedikleri için faiziyle ellerinden alınan, Franklin ile Lamar’ın da bu işi gerçekleştiren repocu olarak çalıştığı araba bayisi. Arkada Simeon’un bir fotoğrafını görüyoruz.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Michael ve Trevor bir evde plan yapmakta. Aralarına Franklin de katılıyor ve üçlü tamamlanıyor. Bu evi Trevor’ın trailer’ından hatırlıyoruz (Bkz). Michael’ın oturduğu koltuğa bakılırsa oldukça eski bir ev. Masadaysa bir pala görüyoruz. Görünüşe bakılırsa uzun bir aradan sonra favori silahlarımızdan biri geri dönüyor! Ayrıca evde karakterlerimizin yanı sıra iki kişi daha mevcut: Biri mutfakta (kolu görünüyor), diğeriyse sağda. Fakat mutfakta kişi hakkında şüphelerimiz var. Mutfakta görünen kişi farklı bir karakter değil de bir ayna ve bu da Trevor’ın vuran yansıması olabilir mi? Zira tişört Trevor’la aynı ve Trevor’ın hareketleriyle de hemen hemen örtüşüyor. Trevor’ın trailer’ında da mutfakta bir el görülmüştü, o da trailer’daki bir diğer karakterin aynaya vuran yansımasından dolayı olabilir. Bu arada Franklin’in saçı dikkatinizi çekti mi? Önceki gördüklerimizden çok farklı bir saç stiline sahip. Berberler GTA V’te geri dönüyor; heyecanlıyız!

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Masada bir Burger Shot paketi ve süt paketleri mevcut.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Planlar yapılmaya başlanmış. Karakterlerimiz bu sefer neyi soymayı hedefliyor, bilmiyoruz ancak çizilen şekle bakarsak bir gemi, yat benzeri bir şeye benziyor. Hem soygunu hem de soygun öncesi planları kendimiz yaparak kendimizi gerçek bir soyguncu havasına sokacağız. Soygunu nasıl, ne zaman, kiminle yapacağınıza dair tüm planlar tamamen sizin elinizde!

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
“Blitz Play” görevinin sonları. Banka kamyonu soyulmuş, bunun üzerine mekâna polisler gelmiş, karakterlerimiz polislerin de icabına bakmış ve şimdiyse çatı katında buluşarak “Şimdi ne olacak?” sorularına cevap arıyorlar. İlerideki yolun ortasında Franklin’in banka kamyonuna çarpmış olduğu çekici kamyonunu görüyoruz; ancak devrilen banka kamyonu nerede, onu göremiyoruz. Yoksa görev başarısız mı olmuş, karakterlerimiz de bu nedenle mi başarısız olan soygun sonrası bu kadar düşünceliler?

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Bir polis aracı büyük bir şiddetle patlıyor. Patlama efektleri gayet gerçekçi görünüyor ancak üzerinde biraz daha durulması gerekiyor gibi. Özellikle polis arabasının durup dururken patlamasına anlam veremedik doğrusu. Araç herhangi bir şekilde alev almış değil ancak birden patlıyor. Acaba araca saatli, yapışkan veya uzaktan kumandalı bir bomba mı yerleştirilmiş?

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Karakterlerimiz biraz kararsız, biraz tedirgin gibi. Hakladıkları onca polisin pişmanlığını çekiyorlar ve başlarının belâya girdiğini mi düşünüyorlar dersiniz? Pek sanmıyoruz. Arkada Los Santos’un silueti muhteşem görünüyor. Vuran güneşle de atmosfer tamamlanmış.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Michael patlamış mısırını kaptığı gibi evindeki TV karşısına kurulmuş, keyif çatmakta. Michael’ın bu kadar çok TV izlemesinin tek sebebi aslında soygunlardan başkası değil. Kendisi klasik aksiyon filmleri izliyor ve bu filmlerden yapacağı soygunlar konusunda fikir ediniyor. Belki de “Blitz Play” görevinin Heat filmine bu kadar benzemesinin sebebi de bu… Hemen arka planda Tracy’nin Jimmy’yi babasına “Jimmy called me a b.tch!” (Jimmy bana fahişe dedi!) diyerek şikayet edişini duyuyoruz. Hatırlarsanız bu sözü Michael’ın trailer’ında da duymuştuk. Anlaşılan bu söz tam olarak bu görevde geçiyor. Michael ise bunu duyar duymaz “Yok artık!” dercesine suratını biraz ekşitiyor…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Michael’ın ailesiyle evin mutfağındayız. Michael, hayırsız oğlu Jimmy’ye laf anlatmakta gibi ve mutfağın masasındaki bir pakete yöneliyor. Ancak mutfakta yabancı bir misafir var. Henüz pek çıkaramadık, biraz ilerleyelim.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Hayırsız evlat Jimmy, babasına ağza alınmayacak laflar ediyor, ağzına biber sürülmeyi hak ediyor doğrusu. Michael başarılı bir banka soyguncusu ve soygun planlarını gayet iyi yürütüyor ancak iş aile babalığına gelince başarılı olduğunu söylemek güç.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Michael, Jimmy’nin söylediği söz üzerine gerçek bir baba edasıyla oğlunun üzerine yürüyor. Mutfak masasında yer alan paketi biraz daha yakından görüyoruz ancak ne olduğunu yine çıkaramıyoruz. Muhtemelen etrafı kâğıtla sarılmış bir paket ve içinde önemli bir şey olsa gerek. Belki de bu paket Jimmy’ye geldi ve Michael da oğluna bunun hesabını soruyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Jimmy’yi Michael’ın elinden annesi Amanda kurtarıyor. Koyun can derdinde, Amanda ise yoga derdinde… Amanda’nın yogadan yeni gelmiş ya da yogaya yeni başlayacakmış gibi bir hali var.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Evdeki yabancıyı yakından görüyoruz bu sefer. Durun bir dakika… Bu adam Michael’ın trailer’ında Michael’ın Amanda’yla bastığı ve Amanda’nın sevgilisi olduğunu düşündüğümüz adam değil mi? Büyük ihtimalle kendisi Amanda’nın yoga öğretmeni ve Amanda’ya yoga öğretiyor, ancak ilerleyen zamanlarda Michael adamı kıskanıyor veya Amanda ile yoga hocası işi pişiriyor olabilir mi? Her şey olabilir…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Ve Franklin ile Los Santos’un gettolarındayız… Artık Grove Street’in geri dönüşüne kesin gözüyle bakıyoruz ve burada da bir Grove mekânındayız. Üç Grove’lu sohbet ediyor, biri BMX üzerinde. Duvarda “Tekrar hoş geldin. Özlemiştik” yazılı bir grafiti bizi cezbediyor, adeta Rockstar bizlere “Grove’a yeniden hoş geldiniz!” demek istiyor ve biz de 17 Eylül’de “Hoş bulduk!” diyeceğimiz günü bekliyoruz… Haritada bu sefer yeşil renkte FM, ve yine ? simgelerini görüyoruz ve Franklin’in görev simgelerinin yeşil renkte olacağını kavrıyoruz. F’nin hemen altında ev simgesi görülüyor ve oranın Franklin’in evi olduğunu anlayabiliyoruz. F simgesi ev simgesiyle iç içe olduğuna göre muhtemelen o görev evin önünden veya içinden başlayacak. F’nin açılımının da Franklin olduğunu anlamak hiç de zor değil. Hatırlarsanız San Andreas’ta da karakterimiz CJ için “CJ” görev simgesi bulunuyordu ve genellikle bu simge oyunun önemli görevlerinde kendini gösteriyordu. Aynı durum GTA V’te de ortaya çıkacak gibi görünüyor. Öte yandan, M simgesinin de Michael olduğunu, soru işaretinin de rastgele karakter görevi olduğunu düşünmekteyiz. Son olarak, arkada şehir merkezinin Mile High Kulübü, gerçek hayattaki Los Angeles’ın U.S. Bank Kulesi ve FIB ile IAA binaları görülebiliyor. Mile High Kulübü’nün inşaatının öncekilerin aksine biraz tamamlanmış olduğu dikkatlerden kaçmıyor. Genel olarak ele aldığımızda oyun her yönüyle adeta “Gel beni oyna!” diyor!

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Franklin’in hemen arkasında tıpkı onun gibi bir Grove’lu olan köpeği Chop’a rastlıyoruz. Chop’ı istediğimiz zaman gezdirebilecek olmamız, ve onun da bizimle gelecek olması, hatta birilerine karşı silah olarak kullanabilecek olmamız oldukça zevkli olacağa benziyor…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Franklin, Lamar’ı bir güzel haşlıyor. Mesele ne bilmiyoruz ancak söylenene bakılırsa Franklin ile birlikte aynı araba satıcısı için repocu olarak çalışan Lamar’ın Franklin ile arasında kimi dolandıracakları konusunda anlaşmazlıkları var.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Franklin çok sinirli, artık etrafındaki “moron”lara laf anlatmaktan bıkmış.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Trevor kanımızı dondurmaya kaldığı yerden devam ediyor. Sanıyoruz ki birini öldürmüş, yetmemiş parçalara ayırmış, o da yetmezmiş gibi ceseti klozete sokup sifonu çekerek yok etmeye çalışıyor. Eğer gerçekten durum buysa, bunun adı tam anlamıyla vahşet… Ancak tuvalete sokulan ayağın parmaklarına bakarsanız hiç de bir insan ayağına benzemiyor. Yapmacık bir ayağa, cansız manken benzeri bir şeye benzemekte. Ne olduğundan emin değiliz ancak gerçekten bir insansa Trevor’ı anlatmak için “psikopat” kelimesi bile hafif kalıyor… Bu arada tuvaletin üstünde bir sigara tablası, izmaritler, dergiler ve bir kutu paket de dikkat çekiyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Sağ altta bir Burger Shot paketi mevcut. Sağda solda ise Trevor’ın kullanıp bir köşeye attığı içki kutuları göze çarpıyor. “İnsan, bir karavan da olsa evine azcık özen gösterir yahu!” mu demiştiniz? Demeyin. Söz konusu Trevor olunca hiçbir şey demeyin…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Oyunun meşhur görevlerinden biri: IAA binasından bir FIB muhbirini kurtarma görevi. Binaya doğru yol alıyoruz. Hedefe giderken şehir merkezindeki eşsiz gökdelenler bizleri selamlıyor. Rockstar cidden Los Angeles atmosferini yakalamak için elinden geleni yapmış. U.S. Bank Kulesi oldukça detaylı ve muazzam görünüyor. Hemen yanında Mile High Kulübü’nü görüyoruz. Mile High’ın inşaatının büyük çoğunluğu tamamlanmış gibi. Sağda Los Angeles’ın Citigroup Merkezi’ni görüyoruz. Oyunda hangi isimle karşılaşacağımıza dair binanın üzerinde bir isim görüyoruz; sanki Schoenberg yazıyor ancak tam olarak çıkaramıyoruz. En sağda ise Westin Bonaventure Oteli’ni görüyoruz. Bu sahneyi videoda izlerseniz, otelin bir asansörü olduğunu göreceksiniz; asansör aşağı doğru iniyor. Otelin içine girebileceğimize dair bir işaret olabilir.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
IAA binasına gelen Trevor ve Michael ikilisinden Michael, ipi sarkıtıyor ve binaya sızmak üzere harekete geçiyor. Oldukça aksiyon dolu bir görev!

http://gtaturk.com/images/Gameplay/037.jpg http://gtaturk.com/images/Gameplay/038.jpg
Trevor helikopterin kontrolünü sağlarken Michael da inişe geçiyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Ve görevin ilk oynanışını görüyoruz… Michael ile birlikte sol analog tuşuyla aşağıya doğru yavaş yavaş iniyoruz. Eğer hızlanmak isterseniz X tuşunu kullanabileceksiniz, X’e basılı tutarsanız da daha hızlı gitmek amacıyla uzun bir atlayış yapabileceksiniz.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Michael ile birlikte rehinenin bulunduğu doğru ofis odasını buluyor ve en nihayetinde camı kırmak suretiyle içeri dalıyoruz.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Camı kırarak içeri dalan Michael, rehineyi hemen kaptığı gibi kendisine bağlıyor. Masa ve dolaplarda Bean Machine marka kahve kutuları da dikkatimizi çekiyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
IAA ajanlarının kendisine doğrulttuğu silahlara karşılık Michael, ajanlara tehdit amaçlı rehinenin kafasına silahı dayıyor. Sağdaki kadın Game Informer’ın Aralık 2012 incelemesinden öğrendiğimiz kadarıyla rehineyi konuşturmak için uğraşan IAA’in önde gelen isimlerinden, ancak işlerin karıştığını görünce korkup kaçıyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Rehineyi ilk defa yakından görüyoruz. Trevor’ın trailer’ında elektrikli işkence yapılan karaktere de benziyor. O mu yoksa? Hatırlarsanız Trevor’ın hapiste yatan Brad adında bir arkadaşı vardı ve Trevor da bu işi yapmayı Brad’i kurtarmak için kabul ettiğini söylüyordu. Acaba o Brad, bu olabilir mi?

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Karakter değiştirme menüsü açılıyor ve menüyü de ilk kez görmüş bulunuyoruz. Daha önce de öğrendiğimiz gibi menüde karakterlerimizin yüzleri, sağ altta da Grand Theft Auto Online (multiplayer) karakterimiz yer alıyor. Menüde, seçeceğiniz karakterin üzerine geldiğinizde aynı zamanda o karakterin istatistiklerini de görebiliyorsunuz. Son bilgilerden menüde Trevor’ın en yukarıda, Franklin’in ise sağda olduğunu öğrenmiştik fakat burada Trevor’ın yerine Franklin’i en üstte görüyoruz. Rockstar küçük bir değişikliğe mi gitmiş, yoksa yerlerini istediğimiz gibi ayarlayabilecek miyiz henüz bilmiyoruz, ancak oyunun en zevkli yanlarından birinin de karakter değiştirme olacağı kesin…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Karakter değişikliği gerçekleşiyor ve kendimizi Franklin ile birlikte dürbünlü tüfekte hazır bir halde buluyoruz. Binanın en üstünde Trevor’ın bulunduğu helikopteri görüyoruz. Michael, Franklin’den destek istiyor…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
…ve Franklin de Michael’ın tâlimatıyla IAA ajanlarını haklamaya R2 tuşuyla başlıyor. Dürbünlü tüfekle nişangâhı düşmanlara tuttuğumuzda yeşil renge geçeceğe benziyor. Sağ üstte mermi sayısını görebiliyoruz. Mermi/şarjör göstergesi GTA IV ile aynı. Haritada yer alan düşman göstergeleri ise gördüklerimizden çok daha farklı ve daha detaylı görünüyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Dürbünlüyle indirilen düşmanların ardından gösterge kırmızı renk alıyor. Öte yandan kanlar da oldukça iyi görünüyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Karakter değiştirme menüsü yeniden açılıyor, kamera hafif bir blur havası alıyor. Franklin ile ajanların bir kısmını hakladıktan sonra Michael’a geri dönüyoruz.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Michael, rehineyi kaptığı gibi yukarıda helikopteriyle bekleyen Trevor’a ulaşmaya çalışıyor, fakat bundan önce sallandığı halatla geri kalan ajanların icabına bakıyor. Biraz Max Payne 3 havası seziyoruz sanki… Nişan göstergesi GTA IV’ten sonraki Rockstar oyunlarında olduğu gibi beyaz renkte küçük bir nokta ve son bilgilerden de öğrendiğimiz gibi düşmanlara tuttuğumuzda beyazdan kırmızıya renk değiştiriyor, düşmanımızı öldürdüğünüzde ise ufak bir kırmızı çarpı işareti alıyor. Haritanın hemen üstünde Shooting (Atış) istatistiği çıkıyor; ne kadar çok çatışmalarda boy gösterirseniz bu istatistik o kadar artıyor ve nişancılık konusunda gittikçe gelişiyorsunuz. Yetenekli nişancı Michael, istatistiğini şimdiden full’lemiş bile…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Michael, daha fazla işler çığrından çıkmadan helikopterdeki Trevor’a kendilerini buradan götürmesini istiyor. Rehinenin surat ifadesi de oldukça iyi görünüyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Trevor eski günlerindeki gibi askeri bir pilot edasıyla “Anlaşıldı!” diyerek Michael’ı yukarı çekiyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Trevor, Michael’ı yukarı çekiyor ve uzaklaşıyorlar, fakat biraz geç kalıyorlar: IAA ajanları destek çağırıyor ve birkaç IAA ajanı helikopterleriyle Michael ile Trevor’ı durdurmak için geliyor ve Michael da tehlikenin farkında.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Michael, Buzzard’larıyla gelen IAA ajanlarını indirmeye başlıyor. Sol altta dopdolu bir mini harita görüyoruz: Silah simgeleri (muhtemelen silah dükkânları), sprey simgeleri (muhtemelen Los Santos Customs modifiye dükkânları) ve GPS harita. Aynı zamanda siyah ve beyaz renkte iki ev görüyoruz. Sizce renklerinin farklı olmasının nedeni ne olabilir? Muhtemelen siyah olanı bulunduğumuz konuma en yakın olan ev, beyaz olan ise bulunduğumuz konumdan uzak olan ev (veya tam tersi). Bu arada radardaki sarı renkte olan özel yetenek barının azalmış olduğunu görüyoruz. Anlaşılan Michael kendi özel yeteneği olan çatışmalarda Bullet Time tarzı zamanı yavaşlatma özelliğini biraz kullanmış.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Son IAA helikopteri de ortadan kaldırılıp caddedeki likör dükkânının önüne düşerek infilak ettikten sonra karakterlerimiz rehineyle birlikte uzaklaşıyor. Helikopterin patlaması sonucu caddedeki yeşil arabanın camlarının tuz buz olması da gözden kaçmayan detaylardan.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Havada yaşanan çatışmada pek tabii IAA ajanları da karşılık verdiği için karakterlerimizin helikopterinin camları da çatlayıp kırılmış.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Michael’da kulaklık var. Muhtemelen helikopterin gürültücü sesinden etkilenmemek için takmış olmalı.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Karakterlerimiz rehineyi teslim etmek üzere ayrılıyor. Vinewood Tepesi’ne uzanan lüks evlere de rastlıyoruz bu sahnede. Sağda büyük bir malikâne görüyoruz. Gerçek hayattaki Scientology Celebrity Centre, yani Scientology tarikatının kilisesi/ayin evi. Oyundaki Epsilon Program tarikatının Scientology tarikatının parodisi olduğunu düşünürsek muhtemelen oyunda da bu ev Epsilon’ın ayin evi olarak karşımıza çıkacak. Oyunun en gizemli ve en myth dolu mekânlarından biri olacağı kesin… Soldaki reklam billboard’unda ise Gussét adında -muhtemelen- yeni bir giyim markasının reklamını görüyoruz.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Franklin, “Medical Marijuana” olarak bilinen tıbbi esrar satılan dükkândan bir tıbbi esrar satın alıyor ve ilacı yudumluyor. İlacın tadına bakmasıyla birlikte de biraz afallıyor. Görünüşe bakılırsa Franklin bir marijuana kullanıcısı ve oyunda bu dükkândan marijuana alabileceğiz gibi görünüyor. Sağdaki sarı tabelada ise buranın bir pipo dükkânı olduğu söyleniyor. Tabelada dükkânda bulunabilecek pipolar olarak farklı ve değişik pipo modelleri de geçiyor. Anlaşılan burası tam anlamıyla bir marijuana dükkânı. İlacından gerçeğine kadar her türlü esrar mevcut gibi. Görünüşe bakılırsa da Los Santos’ta oldukça yasal.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Dükkânda ayrıca plakalar da dikkat çekiyor. En sağda göreceğiniz üzere plaka reyonu mevcut. Yasal demiştik ancak burada yasadışı bir şeyler de var gibi. Büyük olasılıkla birileri tarafından aranan, başı dertte olan insanlar izini kaybettirmek için burada plakalarını değiştiriyor, takas ediyor. Öte yandan gözlük reyonları ve elbise dükkânları da dikkat çekenler arasında. Gerçek bir Venice Sahili ortamıyla karşı karşıyayız. Bu arada Franklin’in saç stili yine farklı bir tarzla karşımıza çıkıyor. Ayrı bir hava, farklı bir tarz için berberler/kuaförler yine emrimize amâde olacak…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Franklin, marijuana’sını yudumlayıp cebine attıktan sonra Vespucci Sahili’nde yoluna devam ediyor. Solda sahilin açık hava spor aletlerinin bulunduğu Muscle Sands’i görüyoruz. Yayalar her zamanki gibi birbirinden renkli ve Franklin de yine hiç olmadığı kadar havalı.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Görevlerde karakter geçişine tanık olduk, peki bu karakter değişimi serbest dolaşımda nasıl olacak? İşte bunun cevabını bu sahnede görüyoruz. karakter değiştirme menüsünü açarak bu sefer Michael seçiliyor ve şehrin bir diğer ucundaki karakterimize geçiş yapmak üzere yola koyuluyoruz. Bu arada sağ üstteki para göstergesinin GTA IV ile hemen hemen aynı olduğunu da belirtelim.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Michael’ı seçtikten sonra kamera Google Earth tarzı kamerayla Franklin’den uzaklaşıyor…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
…Vespucci Sahili’ne kısa bir süreliğine hoşça kal diyor…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
…Rockford Hills’e doğru yol alıyor…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
…Michael’ın evine doğru yakınlaşıyor…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
…ve Michael’ı günlük yaşamında oğlu Jimmy’yle takılırken buluyoruz. Hatırlarsanız Michael’ın trailer’ında baba-oğlu bisikletleriyle takılırken görmüştük. Anlaşılan bu bisiklet gezisi bitmiş ve eve henüz yeni gelmişler. Jimmy, 35 yaşına gelmeden ölmemekten bahsediyor. Ne demek istiyor pek anlamadık ancak bisiklet turu Michael’ın asosyal, tombul oğlu Jimmy için yeterince fazla spor olmuş gibi…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Biraz da Trevor’ı ziyaret etme vakti. Karakter menüsü yeniden açılıyor ve bu sefer korkunç dostumuz Trevor’ı seçiyoruz. Michael’ın istatistik rengi mavi, Franklin’in yeşil, Trevor’ın ise turuncu renkte; her biri için haritadaki görev simgeleri de aynı şekilde öyle.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Yine Google Earth tarzı bir kamerayla Michael’dan uzaklaşıyoruz…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
…Rockford Hills’ten ayrılıyoruz…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
…Blaine Vilayeti’ne yakınlaşıyor…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
…ve başı polislerle dertte olan Trevor’ı selamlıyoruz. Trevor, kim bilir ne yapmış da tüm şerifleri ayağa kaldırmış, bilmiyoruz ancak 5 yıldıza, yani son yıldıza kadar ulaşmayı başarmış. Evet, oyunda artık son aranma seviyesi olarak 5 yıldız var, 6. yıldızı unutun. Ayrıca aranma yıldızlarının yine GTA IV ile aynı olduklarını da görüyoruz.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Haritada polisler hemen hemen GTA IV’ünkine benzer bir göstergeyle gösteriliyor ve aranma seviyemiz yine yanıp sönen bir radarla belirleniyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Oyuna yeni bir kamera eklenmişe benziyor: Kendimizi, peşimizdeki polislerin kamerasından da izleyebileceğiz gibi görünüyor. Bu özellik The Lost and Damned’ın “Bad Cop Drop” görevinde mevcuttu, ve Rockstar bunu başarılı bir şekilde serbest dolaşıma da eklemiş. Kendimizi polislerin görüş alanından görüp ona göre hareket ederek izimizi kaybettirmemiz hiç de fena bir fikir değil.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Ve tabii ki klasik “kovalamaca kamerası” da her zamanki yerini koruyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Şerifinden polis helikopterindeki SWAT timine kadar Trevor’ın peşinde tüm polis birimi mevcut.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Eşsiz manzaralarla dolu yüce Blaine Vilayeti yine ağzımı sulandırıyor… Hemen karşıdan bir uçak geçiyor. Gökyüzünde ise jetlerin oluşturduğu izleri görüyoruz.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Büyük olasılıkla Michael, kırmızı Sentinel XS’iyle Vinewood Bulvarı’nda son sürat geçiyor. Yanında bir taksi, arkada ise ikinci trailer’dan hatırladığımız otobüslerden biri dikkatimizi çekiyor. Otobüsün karşısındaki yapıt ise oyunun Special ve Collector’s Edition paketlerinin tanıtımında gördüğümüz bu ekran görüntüsündeki mekân. Daha önce bu sanatsal çalışmada da görmüştük ve isminin Vinewood Fours olduğunu öğrenmiştik. Hemen ilerisinde de serinin efsane süpermarketlerinden 24-7’yi görüyoruz.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Araba modifiyesine yeniden merhaba! Artık Pay ‘n’ Spray dükkânlarına elveda deme vakti zira Pay & Spray dükkânlarının yerini Los Santos Customs adındaki dükkânlar alıyor ve tüm araç modifiyelerini renkten jantlara, jantlardan süspansiyonlara ve aklınıza gelebilecek daha birçok modifikasyona kadar her şeyi buradan yapacağız. Belirtildiği gibi modifiye gerçekten Midnight Club: Los Angeles’a benzer ölçekte ve görünüşe bakılırsa araçların da bir istatistiği var. Top Speed (En Yüksek Hız), Acceleration (Hızlanma), Braking (Frenleme), Traction (Çekiş Gücü) gibi birçok araba ve modifiye tutkununu memnun edecek birbirinden farklı istatistikler mevcut.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Jantları özelleştirmek oyundaki modifiyenin sadece ufak bir parçası!

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Arabamız tamam ve modifiye sonrası Los Santos Customs’dan ayrılıyoruz. Arabanın plakası da yenilenmiş, siyah ve altın rengi plaka oldukça hoş görünüyor. Plakanın altında STD (Sentinel Tuning Division) yazısı mevcut. Dükkânda bir kişi görüyoruz, muhtemelen modifiye işlemini yapan personellerden biri. Sağda ise hurda bir araba (muhtemelen Ruiner) dikkatimizi çekiyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Arabanın yolcu koltuğunda oturan bir karakterin saçını görüyoruz. Muhtemelen Michael’ın oğlu Jimmy. Michael yine oğlu Jimmy’yle gezintiye çıkmış gibi görünüyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Chliad Dağı’nın eteklerinde, Zancudo Nehri’nin üzerinde, Cuban 800’de muhtemelen Trevor’layız. İkinci trailer’da da aynı sahneyi görmüştük. Haritadaki mavi göstergeye bakılırsa Trevor birine eşlik ediyor ki zaten ileriye bakarsanız uçak benzeri bir şey görebilirsiniz; muhtemelen karakterlerimizden biri.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Ve giyim mağazaları… Görünüşe bakılırsa kıyafet alımı artık GTA IV’ten çok daha kapsamlı ve pratik. Sol yukarıda Suburban yazısını görüyoruz, muhtemelen burası Suburban giyim mağazası. Yani evet, San Andreas’ta hatırladığımız Los Santos’un giyim mağazalarından Suburban geri dönüyor!

Öte yandan Suburban yazısının ardında serinin bir diğer giyim markaları olan Heat ve ProLaps yazıları da dikkatimizi çekiyor. Muhtemelen diğer görünen markalar da oyunda karşılaşacağımız diğer giyim mağazaları.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Franklin kıyafet seçimine devam ediyor. The Ballad of Gay Tony’deki ana karakterimiz Luis Lopez’in ceketine benzer ceketler de oyunda mevcut ve bu ceketler Franklin’e de çok yakışıyor. Öte yandan kıyafet listesinde “Eagle 69 Jacket” adında bir ceket görüyoruz. Rockstar’ın 69 göndermeleri San Andreas’ın kıyafetlerinde olduğu gibi GTA V’in kıyafetlerinde de devam ediyor. Ayrıca bu sahnede bir easter egg daha mevcut: Görüntüdeki sondan ikinci seçenekte “Yeti Jacket” adında bir kıyafet görüyoruz. Rockstar, San Andreas’taki Koca Ayak/Yeti söylentilerine her zamanki gibi gönderme yapmayı yine ihmal etmiyor!

Öte yandan Franklin’in saçı dikkatinizi çekti mi? Bugüne kadar gördüklerimizden çok farklı bir saç stiline sahip. Anlaşılan Franklin giyim mağazasından önce berbere uğramayı ihmal etmemiş…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Golf kapsamlı bir şekilde geri dönüyor. Sizin de göreceğiniz üzere en son TBoGT’de oynadığımızdan bile kat kat gelişmiş bir golfle karşı karşıyayız. Mesafesi, vuruş şiddeti, yüksekliği dahi otomatik olarak hesaplanıyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Yoga sever Amanda, doğanın güzelliğiyle birlikte kendisini yoganın huzur dolu kollarına bırakmış. Ortam enfes ötesi. Dağların, tepelerin ardından doğan/batan sapsarı bir güneş ve gökyüzüne yaydığı enfes kızılı…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Michael, Dinghy botunda dalgıç kıyafeti bulup giydikten sonra dalışa geçiyor. Haritada ev göstergesini görüyoruz, muhtemelen karakterlerimizden birinin yaşadığı evin yakınlarındayız.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Dalmaya koyuluyoruz… Çıkan köpükler, deniz altının bile gerçekçi modellenmiş olması insanı içine çekiyor. Bu arada mini haritada iki mavi gösterge görüyoruz. Ne olabilir dersiniz? Diğer karakterlerimiz olabilir mi? Michael, Trevor ve Franklin beraber dalışa geçmiş olabilir.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Okyanusu keşfetmeye devam ediyoruz! Michael muhtemelen gizli hazinelerin peşinde. Atmosfer gerçekten muazzam. Her şey, her bir detay ayrıntılı olarak oyundaki yerini almış. Her yönüyle devrim niteliğinde yepyeni bir GTA geliyor!

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Trevor avcı kostümünü giymiş ve ava çıkıyor. Avcılık için av kostümünü bile düşünmüş olan Rockstar anlaşılan vahşi doğanın atmosferini sonuna kadar oyunculara yaşatacak. Karavanın arkasında Trevor’ın ATV’sini görüyoruz. Arkadaki köprü ise muhtemelen bu ve bu sahnede gördüğümüz köprü.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Trevor geyik avında. Hayvanı korkutmadan, uzak mesafeden dürbünlü tüfekle gözüne kestirmiş. Anlaşılan avcılık Red Dead Redemption’dan bile daha kapsamlı olacak. Sahip olduğu dürbünlü tüfek ise oldukça farklı; görüldüğü üzere uzaklık mesafesini dahi gösteriyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Franklin, Trevor’ın çöplüğü olan Blaine Vilayeti’nde. “Burası fırsatlar ülkesi. Defol!” yazılı bir pankart taşıyan, Amerika’nın simgesi olan Sam Amca kılığına girmiş bir garip adam Franklin gibi bizim de dikkatimizi çekiyor. Büyük ihtimalle kendisi rastgele karakterlerden biri, ki haritada da kendisinin mavi renkte bir göstergeyle gösterilmiş olduğunu görüyoruz. Oyunun her bir yanının adeta yaşıyor olduğunu görüyoruz ve oyun için iyice sabırsızlanıyoruz! Öte yandan gölgeleri ve kumluk alandaki ayak izlerini de geçemeyeceğiz. Franklin’in vuran gölgesi ve zemindeki kumluk alanda oluşmuş ayak izleri oldukça gerçekçi görünüyor…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Adam gelen geçene “Defol, git buradan!” deyip duruyor anlaşılan. Muhtemelen kendisi ırkçı bir Amerikan ve ülkesinde yabancı kişileri istemiyor. Hemen solda arkasına bir tekne takmış pickup araç dikkatimizi çekiyor. Trevor’ın trailer’ında da jeneratör römorkü gibi farklı türden römork takan pickup’lara rastlamıştık hatırlarsanız, şimdiyse arkaya tekne bile takılabileceğini görüyoruz. Eğer sadece yayalarla sınırlı kalmaz ve biz de bu arkaya tekne takma özelliğini kullanacak olursak, denizden aldığımız tekneyi aracımıza bağlayıp ufak bir nehire, göle taşıdığımızı düşünemiyoruz bile; oldukça zevkli olacak gibi… Aracın arkasında kalan binada ise “…68 Store” yazısı görüyoruz. Rockstar’ın her zamanki 69 göndermelerine farklı bir yaklaşımı olsa gerek. Öte yandan adamın pankartının altında “Customs” yazılı bir tabela görüyoruz. Muhtemelen Los Santos Customs modifiye dükkânlarından bir tanesi oralarda bir yerde.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Red Dead hayranlarına müjde: Oyunda Red Dead Redemption’daki gibi “Bounty Hunting” yan görevleri olacağa benziyor! Başına ödül konmuş aranan suçluları bulup istenilen yere teslim ederek para kazanmak tıpkı RDR’daki gibi GTAV’te de oldukça zevkli olacak gibi. Sahnede pembe renkli bir kuğu heykeli ile balık tutan Noel Baba benzeri bir dede heykeli de gözümüze ilişiyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Evin kapısınının yanında kurşun izlerine benzer izler görülüyor. Birileri eve ateş açmış olsa gerek.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Kadının laptop’ına bakarsak “bounty” yakalama görevleri için interneti kullanabileceğiz zira bilgisayardan göreceğiniz üzere kadın muhtemelen suçluların profillerine bakıyor ve Trevor’a işi (suçlunun en son görüldüğü konum, adres vb. gibi bilgileri) buradan veriyor. Ayrıca dikkatli bakarsanız sitede sanki FIB logosu var gibi görünüyor. Bunlar, FIB tarafından da aranılan suçlular olabilir. Acaba bu kadın da FIB’den biri olabilir mi?

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Kadını yakından görüyoruz. Sert birine benziyor, eski bir polis/gardiyan veya şerif olma ihtimali var. FIB’den olabileceğini tahmin ediyoruz. Laptop’ın markası ise Fruit.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Oyunda siper ve kör atış sisteminin ne derece geliştiğine tanık oluyoruz bu sahnede. Franklin, Max Payne 3’teki Max Payne gibi sipere geçiyor ve otomatik tabancasıyla ortalığa ateş saçıyor. Ayrıca karakter menüsünün açık olduğu da dikkatlerden kaçmıyor. Anlaşılan bu aksiyona Michael ile Trevor da dahil ve üç kahramanımız ortaklaşa ilerliyor. Zaten haritaya bakarsanız iki mavi gösterge görüyoruz; muhtemelen diğer karakterlerimizin ta kendileri. Anlaşılan görevlerde karakterlerimiz mini haritada mavi renkte gösterilecek.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Evet, karakterlerimiz ortaklaşa ilerlemekte. Franklin’in kulağına bakarsanız, Michael ve Trevor ile iletişimde kalmak için mikrofonlu bir kulaklık takmış. Öte yandan haritada silahımızı ateşlediğimizde kırmızı bir çember çıkıyor. Muhtemelen bu çember, çatışmalarda menzilin ne derece geniş olduğunu ve mermilerimizin ne kadar uzağa gittiğini gösteriyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Ve silah menüsü… Red Dead Redemption’la hemen hemen aynı. Silah menüsünü açtığınızda zaman yavaşlıyor ve silahınızı seçmek için telaş yapmanıza gerek kalmıyor. Menüden de göreceğiniz üzere dopdolu bir silah çeşidiyle karşı karşıyayız. Menüde paraşüt de dikkat çekiyor, simgesi hemen hemen TBoGT’dekiyle aynı. Ayrıca gördüğümüz kadarıyla karakterlerimizin ve araçların istatistikleri olduğu kadar silahların da bir istatistiği var. Damage (Verdiği Hasar)’dan Fire Rate (Atış Kapasitesi)’e, Accuracy (İsabet Oranı)’den Range (Menzil)’e kadar doyurucu bir çatışma sistemi mevcut. Max Payne 3’ten bile daha geniş bir silah ve çatışma sisteminin olacağını söyleyebiliriz.

http://www.gtaturk.com/images/Gameplay/55.jpg http://www.gtaturk.com/images/Gameplay/56.jpg
Tıpkı Max Payne 3’teki gibi oyuncu namluyu yakınlaştırmadan bile Battle Jog adı verilen sistem sayesinde koşarak ateş açmaya devam edebiliyor. Franklin yoluna biraz bu yoldan devam ettikten sonra hedefine yakınlaşıyor ve elemanları haklamaya kaldığı yerden devam ediyor.

http://gtaturk.com/images/Gameplay/065.jpg http://gtaturk.com/images/Gameplay/066.jpg
İşte silah kullanımın ne derece geliştiğine dair bir sahne: Franklin şarjör takıyor… Serinin önceki oyunlarında şarjör yenileme elbette vardı ancak görüntü olarak şarjör takma hiçbir şekilde yoktu. Görüyoruz ki Max Payne 3’ün her bir detayı GTA V’e de başarılı bir şekilde eklenmiş.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Los Santos’un ışıl ışıl renkli gecelerinde oyunun yepyeni spor arabalarından 9F ile son sürat gidiyoruz. Hemen yanımızda oyunun bir diğer yeni SUV’lerinden birine rastlıyoruz. Solda ise GTA IV’ten hatırladığımız Miss T giyim markası dikkatimizi çekiyor. GTA IV’te girilebilen bir dükkân değildi, acaba bu sefer GTA V’te giyim mağazası olarak kullanabilecek miyiz?

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
İşte klasik bir GTA: Polisler ve bitmek bilmeyen kovalamaca! 9F’in modifiye edilmiş olduğu dikkatlerimizden kaçmıyor ve modifiyelenmiş 9F ile birlikte peşimizdeki polislerden son sürat kaçıyoruz. Solda bir dövme salonu dikkatimizi çekiyor ve haritada da simgesini görebiliyoruz.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Atış poligonları geri dönüyor! Muhtemelen Ammunation dükkânlarında bu testlere katılabilecek ve atış yeteneğimizi artırabileceğiz.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Seride bir ilk olarak ilk kez GTA V’e eklenen yepyeni mini oyun tenisle de en az golf kadar eğlenceli vakitler geçireceğiz gibi görünüyor. Atışı çarpı tuşuyla yapacak; kare, üçgen, yuvarlak tuşlarıyla da farklı atışlarda bulunabileceğiz. Michael, Jordan isimli biriyle tenis oynuyor ancak sanıyoruz ki burada Rockstar’ın ufak bir easter egg’i mevcut: Ünlü basketbolcu Michael Jordan’a bir gönderme var gibi…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Özlediğimiz bisiklet yarışları daha detaylı bir şekilde geri dönüyor! Muhtemelen Vinewood Tepesi’nin yollarındayız ve yarışa tam gaz devam ediyoruz. Oyunun en keyif verici noktalarından biri de şüphesiz ki bisikletler! Sağ altta Stamina (Dayanma Gücü) barı dikkatimizi çekiyor. Artık bisiklet sürüşlerinde sınırsız bir sürüş olmayacak gibi. Büyük bir ihtimalle tıpkı Red Dead Redemption’daki at kontrolü gibi X tuşuna kesik kesik basarak bisikleti hızlandıracak, eğer çok fazla basmaya devam ederseniz de dayanma gücünüz azalacak. Eğer dengeyi sağlamak ve güç barınızı doldurmak isterseniz, -muhtemelen- X’e basılı tutacaksınız ve dayanma gücünüz yeniden dolduğunda kesik kesik basmaya devam ederek aynı taktiği uygulamaya devam edeceksiniz. Rockstar, RDR’daki binek hayvanı kontrol sistemini GTA V’te bisikletler için uygulayacak gibi görünüyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Franklin ile birlikte Chiliad’ın zirvesinden kanatlarımızın altındaki kasabaya gökkuşağı rengindeki paraşütümüzle kendimizi bırakıyoruz… Paraşütler çeşitli olacak gibi. San Andreas’ın özlediğimiz o kırsal alan ve kasaba ortamı da misliyle geri dönüyor!

Dağın en zirvesinden atlamış olan Franklin muhtemelen bir triatlon yarışında. Havada başlayan yarış karada devam edecek gibi görünüyor zira mini haritaya bakarsanız yarışlarda rastladığımız sarı renkte yönlendirici göstergeler mevcut.

http://gtaturk.com/images/Gameplay/068.jpg http://gtaturk.com/images/Gameplay/069.jpg
Kasabaya doğru iniş yapıyoruz. Kasaba hemen akıllara San Andreas’ın kasaba ortamını akıllara getiriyor. Özellikle Angel Pine’ı hangimiz unuttuk ki? Kırsal alanları, dağları, kasabaları özleyenler için tam anlamıyla gerçek bir San Andreas oyunu geliyor! Franklin, paraşütünü ilerideki iskeleye doğru yönlendiriyor. Muhtemelen yarış denizden devam edecek.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Büyük olasılıkla “Blitz Play” görevinin açılış sahnesindeyiz. Üçlümüz, daha önce bubu ve bu ekran görüntülerinden hatırladığımız sanayi bölgesinde. Burayı genellikle gizli olarak konuşmak ve plan yapmak için kullanıyorlar. Michael; Sentinel XS’iyle, Trevor; Bodhi’siyle, Franklin de motosikletiyle gelmiş.

http://gtaturk.com/images/Gameplay/071.jpg http://gtaturk.com/images/Gameplay/072.jpg
Michael planlarını anlatmaya başlıyor. Zırhlı banka kamyonunun yolu çöp kamyonuyla kapatılacak, çekici kamyonuyla da banka kamyonuna çarpılacak ve kamyon soyulacak. Bu arada Franklin’in farklı saç stili yine dikkatimizi çekiyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Plan hayata geçiriliyor. Michael çöp kamyonuyla yolu kapatıyor ve banka kamyonu duraksıyor. Banka kamyonu serinin önceki oyunlarından da hatırladığımız Gruppe 6 güvenlik firmasına ait. Çöp kamyonunda ise “Little Pricks” yazıyor. Rockstar’ın espritüel göndermeleri her zamanki gibi yine devam ediyor…

http://www.gtaturk.com/images/Gameplay/62.jpg http://www.gtaturk.com/images/Gameplay/63.jpg
Ve “Blitz Play” görevinin, karakterlerimizin Gruppe 6 kamyonunun yolunu çöp kamyonuyla kestikten sonra çekici kamyonuyla banka kamyonunu devirip soydukları, buram buram Heat kokan görevin oynanışındayız… Ara sokakta Michael’ın tâlimatını bekleyen çekici kamyonunun içindeki Franklin, hızlıca gelip banka kamyonuna çarpmak üzere.

http://gtaturk.com/images/Gameplay/074.jpg http://gtaturk.com/images/Gameplay/075.jpg
Franklin, çekici kamyonuyla banka kamyonunu çarparak deviriyor ve içindeki güvenlik görevlilerini etkisiz hale getiriyor. Michael da silahıyla harekete geçiyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Devrilen kamyon, duvarları yıkıyor. Yıkım oldukça iyi görünüyor. Muhtemelen tıpkı San Andreas’ın son görevindeki yıkılan köprü gibi bu da göreve özgü bir olay ancak umarız ki çevreye hasar verilebilecek objeler artırılmış ve geliştirilmiştir.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Soygun öncesi bir başka plan aşamasındayız. Michael ve Trevor, bir adamın sunduğu planlara göz atıyor. San Andreas’ın Las Venturas görevlerindeki CJ ile Woozie’nin planladığı kumarhane soygununun plan aşaması aklımıza geliyor ve o eski güzel günleri yad ediyoruz… Ancak artık soygunların plan aşaması basit birer görev ara sahnesinden ibaret değil. Tüm planları kendiniz yapacak ve tüm kararları kendiniz vereceksiniz. Adam kim bilmiyoruz, bir yerin çalışanı veya soygun ekibinden biri olabilir ancak elinde bastonu olması bacağında bir problemin olduğunu gösteriyor ve bu da kendisinin soyguncu olma ihtimalini düşürüyor. Arkada plan tahtasını görüyoruz, planlar çoktan hazırlanmış bile, gerisiyse bize kalmış. Trevor, mısır gevreği benzeri bir şey yiyor ve bir yandan da Michael’la sohbet ediyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Adamı yakından görüyoruz. Muhtemelen kendisi Trevor’ın yaşadığı bölgeden tanıdığı bir kişi. Ayrıca plan tahtası da gözümüze ilişiyor. Plan tahtasında Cluckin’ Bell tavuk lokantası dikkat çekiyor ve Chicken Festival, yani “tavuk festivali”nden bahsediliyor. Muhtemelen Cluckin’ Bell’in düzenlediği festivallerden biri ve görünüşe bakılırsa karakterlerimiz bu sefer festivalden istifade bir soygun planlıyor. Planın içinde kıyıdan botlarla da ulaşmak var gibi görünüyor. Öte yandan sol yukarıdaki Paleto yazısının yanında Google Earth tarzı bir harita görüyoruz (yakından görmek için tıklayın). Muhtemelen Alamo Denizi’nin yukarıdan görünüşü. Onun yanındaki notta ise “Need military grade…” (Askeri sınıf … lazım) yazıyor (bkz) ancak grade’den sonra ne yazdığı pek anlaşılmıyor, ancak büyük olasılıkla “hardware” yazdığını düşünüyoruz, yani “Need military grade hardware” (Askeri sınıf teçhizat lazım) yazmakta. Anlaşılan bu soygunda karakterlerimiz birtakım askeri bir araç gereç kullanacak, belki de lazım olan şeyi askeri üsten çalacağız… Sağdaki To do, yani yapılacaklar listesinin yanındaysa yine Google Earth benzeri bir harita görüyoruz. GTA IV’ten hatırladığımız Eyefind.info web sitesi dikkat çekiyor. Aynı özelliği bu ekran görüntüsünde de görmüştük. Görünüşe bakılırsa Eyefind.info’nun Google Maps, Bing Maps gibi bir harita servisi de mevcut ve bu servisi oyunda kullanabileceğiz. Bu servis daha çok soygunlar öncesi planlarda işimize yarayacak gibi görünüyor.

Plan tahtasının sağında yer alan yapılacaklar listesine göz atalım:

– Kasabayı araştır. (Soygun Blaine Vilayeti’nin bir kasabasında gerçekeleşecek ve soygun öncesinde kasabanın ne durumda olduğunu araştırmamız/keşfetmemiz gerekiyor.)
– Güvenliği test et. (Kasabanın veya soyulacak dükkânın ne derece güvende olduğunu hesap etmemiz şart.)
– Polis müdahale zamanı. (Polislerin kasabaya ulaşma süresi ne kadar? Ne kadar sürede gelecek ve olaya müdahale edecekler? Bunu da öğrenmemiz gerekecek.)
– Ekibi topla. (Kaçış arabasını kim kullanacak? Rehinelerle kim ilgilenecek? Kasayı kim açacak? Ekip üyelerinizi seçin, kararlaştırın.)
– Askeri malzemeler edin. (Gerekli malzemeler için muhtemelen tepeliklerde yer alan askeri üssü basmamız gerekecek ve belki de bu da plan aşamasının en zor kısmı.)

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
ilk iki trailer’da hatırladığımız Vangelico mücevher dükkânı soygun görevinin plan aşamasındayız. Planda dükkânın güvenlik kamerasından alarmına kadar her şey ayrıntılı olarak hesaplanmış durumda. Yine göreceğiniz üzere Eyefind sitesinin harita servisinden yaranılmakta. Altta da soygunda bize yardımcı olarak ekip arkadaşlarımızı görüyoruz. Bu ekran görüntüsüyle karşılaştırdığımızda pek çok farklılıklar mevcut; alarm fotoğrafının henüz işaretlenmemiş olması, dükkândaki hava deliğinin tahtada yer almamış olması ve Eyefind’ın servis hizmetindeki mekânın henüz fotoğraflanmamış olması gibi. Bunları yapmak ise bize kalmış…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Yapılacaklar listesi dikkatimizi çekiyor. Listede plan aşamasında yapılacaklar şöyle belirlenmiş:

– Güvenliği hesapla. (Dükkân ne derece korunuyor, güvenliği nasıl? Plan aşamasında bunu da hesaba katmalısınız.)
– İçerisini fotoğrafla. (Görünüşe bakılırsa dükkânın içerisinin fotoğrafını çekmemiz gerekecek. Çektikten sonra da plan tahtasına asacağız.)
– Nasıl bir girişimde bulunacağına karar ver. (Loud, yani Gürültülü seçeneğini seçerek dükkânın kapısına tekme atıp herkesi rehine alarak mı soyguna başlayacaksınız yoksa Smart, yani Zekice seçeneğini seçerek zeki bir şekilde gizlice dükkânın içine girmeyi ve hiçbir şey belli etmeden gizlice soyguna başlamayı mı tercih edeceksiniz? Karar sizin!)
– Ekibi topla. (Kaçış arabasını kim kullanacak? Rehinelerle kim ilgilenecek? Kasayı kim açacak? Ekip üyelerinizi seçin, kararlaştırın.)
– Karabina tüfekleri edin. (Ne tür silah/tüfek kullanacaksınız; kararlaştırın.)

Kısacası sadece soygunla değil, plan aşamasıyla da tam anlamıyla gerçek soygun görevleri bizleri bekliyor! Rockstar, büyük bir açık dünyanın yanı sıra tam anlamıyla bir soygun similatörü de yaratmış desek yalan olmaz…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Nasıl bir yaklaşımda bulunacağımıza yakından göz atalım. Loud (Gürültülü) ve Smart (Zekice). Smart’ı seçerseniz, gizli takılmak için silahlarınıza susturucu yerleştireceksiniz ve sis bombası kullanacaksınız. Böylece bu sis bombasıyla dükkân içerisindekileri bayıltacak ve onlar baygınken dükkânı soyabileceksiniz. Smart seçeneği ayrıca Stealth (Gizlilik) istatistiğinize de etki edecek ve ne kadar gizli olmayı başarırsanız o kadar gelişeceksiniz. Bu sahneden anladığımız kadarıyla ise karakterlerimiz Loud’u seçmiş.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Biraz da ekibimizdeki soyguncu arkadaşlarımızı yakından tanıyalım. Tabii ekip üyeleri sadece bunlarla sınırlı değil, isterseniz şehirdeki farklı soyguncularla da anlaşabileceksiniz. Bu arada ekip üyelerinin plan tahtasına asıldıkları kâğıtlarda FIB ibaresi de dikkat çekiyor.

Eddie Toh – Uzmanlık alanı: Şoförlük
Ekibin kaçış arabasını kullanan şoförü. Driving Skill (Sürüş Yeteneği), Composure (Sakinlik) ve Vehicle Choise (Araç Seçimi) istatistikleriyle öne çıkıyor. En çok Composure’u, yani sakinlik istatistiği yüksek. Görünüşe bakılırsa kendisi yeterince soğukkanlı ve tecrübeli. Soygundan sonra alacağı pay ise %14 olarak belirlenmiş.

Gustavo Mota – Uzmanlık alanı: Nişancılık
Ekibin silahlı soyguncusu. Max Health (Maksimum Sağlık), Accuracy (İsabet Oranı), Shoot Rate (Atış Oranı), Weapon Choice (Silah Seçimi) istatistikleriyle öne çıkıyor. Soygundan sonra alacağı pay ise %14 olarak belirlenmiş.

Paige Harris – Uzmanlık alanı: Hacker’lık
Ekibin bilgisayar hacker’ı ve tek kadın soyguncusu. Soygunlarda muhtemelen bilgisayar yazılımlarında da önemli bilgiler mevcut ve bu bilgilere ulaşmak için hacker’lara da ihtiyacımız olacak. Sys Knowledge (Sys Bilgisi), Decryption Skill (Şifre Kırma Yeteneği), Access Speed (Erişim Hızı) istatistikleriyle öne çıkıyor. Soygundan sonra alacağı pay ise %15 olarak belirlenmiş.

Soygunları ekip üyelerinizle başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğinizde ekip üyelerinin istatistikleri artıyor ve her geçen gün kendi uzmanlıklarında gelişiyorlar.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Ekibimiz Smart seçeneğini seçmişe benziyor ve dükkâna bayıltıcı gaz veriliyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Dükkân sahibi ve müşteriler gazın etkisiyle bayılıyor ve her şey planlandığı gibi işliyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
İşlem tamamlandığında da geriye Michael’ın önderliğindeki ekibin, dükkâna sessiz ve gizlice girmesi kalıyor. Benzer sahneyi daha önce Red Dead Redemption’ın Game of the Year paketinden çıkan reklam kartında görmüştük.

http://www.gtaturk.com/images/Gameplay/64.jpg http://www.gtaturk.com/images/Gameplay/65.jpg
Herkesi bayılttıktan sonra reyonları kırarak içerideki mücevherleri soymaya başlıyoruz. Sağ altta mücevherlerin değeri gösteriliyor ve ne kadar edeceğini öğreniyoruz.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Eğer Smart, yani gizlilik stratejisi size câzip gelmediyse her zamanki soygun klasiğiniz de sizleri bekliyor: Ekibimizin de yaptığı gibi kapıya tekme atıp “Bu bir soygundur!” diyerek gerçek bir soygun havası yakalamak!

İlk trailer’dan hatırladığımız sahnenin aynısı. Aynı mekân, aynı animasyon… Fakat farklar ortada. Soygunlarda hangi kıyafeti, hangi maskeyi, hangi silahı, hangi aracı seçecek olmanız tamamen sizin elinizde. Karakterlerimiz bu sefer takım elbise, eldiven ve motosiklet kaskı tercih etmiş. Michael’ın trailer’ında ise kar maskeleriyle görmüştük kendilerini hatırlarsanız. Öte yandan araç da modifiyelenmiş. İlk trailer’da mavi ve turuncu renklerle hatırladığımız Burrito bu sefer tamamen siyah renkte. Soygunlar öncesinde kaçış arabasını soyguna göre modifiye edecek olmamız da bir avantaj.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Michael’ın trailer’ından âşina olduğumuz bir sahneyle soygun başlıyor…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Müşteriler endişeli, Michael ise onları yatıştırmaya çalışmakta. Reyonlardaki mücevherler, yüzükler, elmaslar ve fazlası toplanıp götürülmek için Michael’ı bekliyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Silahlarda yine her zamanki gibi susturucu görüyoruz. Michael ise yine her zamanki gibi Heat’in kahramanı Neil McCauley‘den esintiler taşıyor…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Sahneyi videoda dikkatli incelerseniz, arkadaki tabloda “Replacing Charm – Since 1852” yazmakta. Hemen yanında ise eski dönemlere ait bir kadın portresi görüyoruz. Muhtemelen bu dükkân ismini ondan alıyor, yani kurgusal olarak Vangelico o kadının ismi olmalı. Since 1852 yazısına bakılırsa da muhtemelen 1852 yılında o kadın tarafından kurulmuş.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Michael, dükkânın kasasındaki yeşillikleri de çantasına indiriyor. İşte her şey bu yeşiller için…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Bir dövme salonuna adımımızı atıyoruz, ancak sol üstte belirtilene göre sadece dövmeyle kısıtlı olmadığını anlıyoruz; anlaşılan piercing de taktırabileceğiz…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Dövme salonları tamamen kapsamlı. Göğsümüzden kolumuza, karnımızdan sırtımıza kadar birçok dövme bizleri bekliyor!

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Hemen “F**k Cops” yazılı bir dövme dikkatimizi çekiyor. GTA’da polislere nefret kusmanın bir başka yeni yolu… Ayrıca Trevor’ın kolunda “R.I.P. Michael” yazılı bir dövme mevcut. Trevor’ın, yakın dostu Michael’a her zamanki takılmalarından biri olsa gerek. Yoksa hikâye konusunda spoiler mı yedik dersiniz?!

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
İlk trailer’dan hatırladığımız rüzgâr çiftliğine yakın bir otobanda F620’deyiz. Muhtemelen Franklin ve Lamar’la birlikte repo görevlerinin birindeyiz zira dikkat ederseniz hemen yanımızda kalan Cheetah’la yarışır gibi bir halimiz var; bir sağa bir sola zikzak çizerek ilerliyoruz. Ayrıca mini haritada da arkasında olduğumuz Cheetah’ın mavi renkte gösterildiğini görüyoruz. Hatırlarsanız ikinci trailer’da ve çoğu ekran görüntüsünde Franklin ile Lamar’ın bu tür yarış benzeri sürüşlerine rastlamıştık. Bu da onlardan birisi olmalı. İkisi de aynı araba satıcısı için çalıştığı için muhtemelen patronları için spor araba çalmışlar.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Bu sahnede net olarak görebiliyoruz; kırmızı F620, Cheetah’ı takip ediyor. İkinci trailer’da da F620’nin Cheetah’ı takip ettiği bir sahne görmüştük, yani aynı görevden alınmış oldukları âşikâr (Bkz). Tahmin ettiğimiz gibi Franklin ile Lamar’ın takıldığı, muhtemelen araba çalıp repoculuk yaptıkları görevlerden biri. Kısacası F620’deki Franklin, Cheetah’daki de Lamar.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Artık interneti birçok amaç için kullanabileceğiz. İşyeri satın almak bunlardan biri! BAWSAQ borsasından paramızın yettiği kadarıyla Ammunation silah dükkânı, taksi dükkânı ve hatta Binco gibi giyim mağazalarını satın alabileceğiz. Ve evet, Binco da geri dönüyor! Bu arada mouse imleci de eminiz ki dikkatinizi çekmiştir. Rockstar’ın tebessüm ettiren muzipliklerinden bir tanesi…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Gerçek bir gayrimenkul borsasıyla karşı karşıyayız. Kazanmak da var iflas etmek de; her şeye hazırlanın!

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Borsanın sadece işyerleriyle mi sınırlı olacağını sanıyorsunuz? Sadece işyerleri değil; evler de, apartman daireleri de satın alabileceksiniz. Örneğin, görüntüdeki bu Bay City Caddesi’nde yer alan marina manzaralı apartman gibi!

http://gtaturk.com/images/Gameplay/73.jpg http://gtaturk.com/images/Gameplay/74.jpg
Ve multiplayer! Nam-ı diğer Grand Theft Auto Online! Gameplay videosu ağzımızın sularını akıtan bir sahneyle son buluyor. GTA V’in GTA Online’ı gerçekten sandığımızdan da büyük olacak gibi. Tüm oyuncuların mutlaka bir şeylerle meşgul olduğu, kimisinin semalarda, kimisinin karada maceralar yaşadığı, kimsenin asla sıkılmayacağı dopdolu bir online mod görüyoruz…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Görünüşe bakılırsa her oyuncunun kendisine ait bir evi, parası, eşyaları var. Mini haritada tıpkı TBoGT’deki gibi paraşütle atlayış yapılacak BASE Jumping mekânları, yarışılacak yarış pistleri gibi çeşitli yerler mevcut. Önümüzden geçen jet ağzımızı sulandırmadan edemiyor. MMO’dan farksız, uçsuz bucaksız bir multiplayer/online mod geliyor. Yakında ilk detaylar bizlerle buluşacak!


 Katkıda bulunanlar:

 Mert (2)

GTATurk.com
Not: Görüntüler TheGTAPlace.com‘dan alınmıştır.

GTA V Gameplay Analizi ve PS3 Tuş Kombinasyonları” üzerine 16 düşünce

 1. Abi tüm bu emeğine karşılık hiç bir teşekkür yorumu yok.Açıkçası ben bu duruma çok üzüldüm.Yine de ben bu anketi araştırman konusunda bu çaban karşısında seni tebrik eder kutlarım.

 2. Gülünç bir olay ama ben karakter değişimi yani misal micheal’den franklın’e geçiş yapmayı bilmiyorum yani tuşlarını bilmiyorum ps3’te oynuyorum bu arada bana yardım ederseniz sevinirim.

  • D-pad (kolun solundaki ok tuşları) üzerinde yer alan alt ok tuşuna basılı tutarak ekranın sağ altında çıkan karakter seçme menüsünden istediğiniz karakteri sağ analog tuşunu yönlendirerek seçebilirsiniz.

 3. S.a ben ps 3 de gta 5 oynuyorum ama ucak ve helikopter suremiyorum ucakta surerken sadece gaz a bastigimda ucak yukari dogru kaldiyor helikopter de de sadece gaza bastigimda helikopter havaya yerine geriye dogur kalkiyor ben ayatlarda mi yanlislik mi yaptim bilemiyorum yardimci olursaniz sevinirim

 4. Bütün arkadaşlara hayırlı cumalar ben ps3 alıcamda 500 gb fat kasa kırılmış içinde gta5 calofduty farcry4 ve bir kaçtane daha oyun var arkdaşlar uzun süreli oynarsam sıkıntı olurmu mesela 10 saat oyun oynasam ısınırmı sorun çıkarırmı diğer sorumda gta5 içeriden bakma nasıl oluyor ps3’de içerden bakma varmı arkdaşlar merak edeniniz vardır belki ben ps3’ü 400 tl’ye alıyorum yanında herşeyiyle 2 kol içinde oyunlar vb

  Hayırlı Günler.

 5. Ben birşey sorucam nasıl iş yeri alınıyor ben yeni başladım sadece araba sürmeyi biliyorum başka bir bilgim yok bana yanıt olarak kısaca fazla ayrıntıya girmeden oyunu anlatır mısınız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*