GTA V Hakkındaki Söylentiler ve İpuçları
25 Ekim 2011  

2 Kasım günü ilk trailer’ı yayınlanacak olan GTA V ile ilgili söylentiler dinmek bilmiyor. Tüm gün boyunca internet alemi, forumumuz, Twitter ve Facebook’ta en popüler konu tabii ki GTA V’ti. Şimdilik elimizde sadece logosu olan GTA V ile ilgili bakalım ne söylentiler çıktı:

GTA V, Wii U’nun Çıkış Oyunu mu Olacak?

Rockstar Games’in GTA V’i Nintendo’nun yeni nesil oyun konsollarından biri olan Xbox 360 ve PS3’ün rakibi olarak gösterilen Wii U’ya geliştirdiği dedikodular arasında. Take 2 CEO’su Straus Zelnick, yaz aylarında Wii U için yeni oyunlar getirmeyi ciddi şekilde düşündüklerini söylemişti. 2012 yılında çıkışını yapacak Wii U konsolu için GTA V’ten daha iyi bir tanıtım olamaz herhalde.

Oyun, Washington Şehrinde Geçebilir

Bu teorinin çıkış nedeni Rockstar’ın yayınladığı GTA V logosu. Logodaki “five” yazısı eski 5 doların yazı şekliyle birebir uyuyor. O 5 dolar banknotunda Washington yazması ise oyunun Washington’da geçme ihtimalini güçlendiriyor.

Las Venturas’a Geri Dönüş mü Var?

Bir başka söylenti ise oyunun Las Vegas’ta yani GTA’daki adıyla Las Venturas’ta geçeceği yönünde. GTA V logosunu ters çevirince “five” yazısının altındaki çıkıntı maça simgesine, logo ise “A” harfine benziyor.

Buna bakılarak oyunun kumar ve para bol olan bir yerde geçeceği düşünülüyor. Bunda da akla hemen kumarhane cenneti olan Las Vegas yani Las Venturas geliyor.

Logonun İçindeki Görsel

Şu ana kadar logoda sadece “five” yazısına ve 5 dolara değinildi. Şimdi ise logunun içindeki ağ benzeri görüntü GTA hayranları tarafından araştırılmakta.

100 Euro’da “V” logosunun içindeki ağa benzer bir görsel bulunuyor. Bu durumda da akla ilk gelen şey GTA V’in Avrupa ülkelerinin birinde mi geçeceği oluyor.

Altta görmüş olduğunuz resim ise Chicago’da bulunan Millennium Park’ın kuşbakışı görünümü. “Oyun acaba Chicago’da mı geçecek?” kuşkusu uyandırmıyor değil.

Ve son olarak logonun tıpatıp bir benzeri Alberto Kaiser Sosa adındaki bir tasarımcı tarafından yapılmış. Aslında o “V” içindeki tasarımın adı Guilloche olarak biliniyormuş. Fakat çoğu kişi bu tasarımı pek beğenmediğini dile getiriyor ancak gerçekten de bu tasarımın yapılışı oldukça çok zaman alıyor. Altta görmüş olduğunuz Alberto Kaiser Sosa’nın hazırlamış olduğu bu tasarıma iyi bakmanızı öneririz. Tasarımda GTA V logosundaki “V” de gözlerden kaçmıyor. Bu tasarımın nasıl yapıldığını öğrenmek isterseniz, buraya göz atabilirsiniz. Kim bilir, belki de GTA V’in logo tasarımını Alberto Kaiser Sosa geliştirmekte…

Oyunun Detayları Sızdırıldı mı?

Şu sıralarda ortaya belki de son zamanlardaki en inandırıcı bir iddia atılmış durumda. İnternetin önemli paylaşım sitelerinden 4Chan.org‘da bir üye, eline Rockstar Games’ten birkaç bilginin geçtiğini söyledi. Bu bilgi ve detayları sitede paylaşan üye, kendisinin Rockstar Games ile bir bağlantısının olduğunu belirtirken, IP adresi değiştirici programlarla kimliğini gizlediği de gözlerden kaçmadı. 2 Kasım’da yayınlanacak olan GTA V trailer’ının süresinden oyunun hikâyesine kadar birçok detayı paylaşan üyenin işte ortaya attığı o inanılmaz iddia:

Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

 • Ana karakterimiz bir İspanyol ve adı Adrian.
 • Oyun, 2012 yılında San Andreas eyaletinde geçiyor. 2012’de geçmesinden dolayı da oyunda Maya Takvimi’ndeki 2012 kehaneti hakkında göndermeler bulunuyor.
 • Oyun, Los Santos’ta başlıyor ve oyunun ilk başında ana karakterimiz Adrian, Varrios Los Aztecas çetesi tarafından dövülüyor ve soyuluyor.
 • Oyunun hikâyesinde paranın önemi çok büyük. Hikâye büyük bir para anlaşması üzerine kurulu. Bu iddiayı ortaya atan üye, elinde çok büyük bir bilgi (spoiler) olduğunu ancak bunu açıklamak istemediğini belirtmiş.
 • Oyunda GTA IV’te olduğu gibi yine multiplayer desteği olacak. Ancak daha büyük bir multiplayer bizleri bekleyecek. Yeni multiplayer modları, co-op hikâye modları olacak. Ve multiplayer, konsolda 32 oyuncu desteklerken, PC’de 64 oyuncu destekleyecek. Ayrıca PC’de oyuncular kendi özel sunucu odalarını açabilecek.
 • Oyundaki San Andreas eyaleti, en az GTA: San Andreas’taki kadar büyük olacak hatta daha çok içerikli ve daha ayrıntılı olacak.
 • Oyunun PC versiyonunu L.A. Noire’ın PC versiyonunda olduğu gibi Rockstar Leeds geliştirecek ve GTA IV’ten daha iyi bir şekilde optimize edilmiş olacak.
 • Oyunda GTA: San Andreas’ta olduğu gibi yeniden çete savaşları olacak. Hatta 7th Ballas ve Eastside Azteca adındaki çeteler oyunda yer alacak ve bu çeteler şehrin yönetimini ele alabilecek. Çetelerin kendi grafitileri olacak ve biz de GTA: San Andreas’ta olduğu gibi onların şehirdeki grafitilerini spreyle kapatabileceğiz.
 • Oyunun sonu aynı Red Dead Redemption gibi olacak; oyunun sonunda ana karakterimiz Adrian ölecek ve Adrian’dan sonra Adrian’ın kardeşini yöneteceğiz. Adrian’ın kardeşi olarak hikâyede bahsi geçen parayı alıp gereken yere ulaştırmaya çalışacağız.
 • Oyunun büyük bir para anlaşması üzerine kurulu olduğunu söylemiştik. Ve işte bu para San Andreas eyaletindeki bir uyuşturucu ticaretinden geliyor ve bu para yüzünden ailemizle birlikte tehdit ediliyoruz.
 • Oyunda GTA IV’teki zaman dilimi (GTA IV Era) devam ediyor ve oyun GTA IV’ün hikâyesini devam ettiriyor. Bunun hakkında oyunda birçok ipucu varmış. Bu iddiayı ortaya atan üye, GTA IV’ten sonra Niko’ya ne olduğunu, ölüp ölmediği konusunda bir şey bilmediğini söylüyor fakat Niko’nun oyunda en az iki kez adının geçtiğini belirtiyor.
 • GTA: San Andreas’ta olan araba modifiye ve lowrider özelliği geri dönüyor.
 • Oyunda 9 adet radyo istasyonu olacak. Radyolar günümüzden eskiye kadar birçok müzik türünü barındıracak.
 • 6 yıldızlı aranma polis seviyesi serinin önceki oyunları gibi olacak. 6 yıldız sınırına dayandığımızda askeri muhafızlar bizi durdurmak için gelecek.
 • Siper alma sistemi geliştirilmiş ve oldukça kolaylaştırılmış.
 • GTA IV’teki “kader seçme” özelliği devam edecek. Oyunda iki adet iyi, iki adet kötü olmak üzere tam dört farklı hikâye sonu bulunacak. Ancak hangi sonu seçerseniz seçin, tüm sonlarda ana karakterimiz Adrian ölecek.
 • GTA: San Andreas’ta olduğu gibi çeşitli kız arkadaşlarımız olacak.
 • Oyunda paraşüt olacak.
 • Eğlenceli hile kodları geri dönecek.
 • Ve son olarak bu iddiaları ortaya atan üye, 2 Kasım günü yayınlanacak olan GTA V trailer’ının tam 1 dakika 4 saniye uzunluğunda olacağını ve trailer’da şehri görüp tanıma fırsatı bulacağımızı ve de tıpkı GTA IV’ün ilk trailer’ı gibi trailer’ın sonunda ana karakterimizin birkaç cümle konuşacağını iddia etti.

Bu listeye bakarak heyecanlanmamak elde değil ancak yine de bunun basit bir iddia olduğunu unutmamanız gerek. Bu iddiayı ortaya atan kişinin hiçbir resmiyeti ve hiçbir kanıtı da yok.

Tabii ki bunlar sadece söylenti. İnternet aleminde duyuru geldiğinden beri birçok söylenti ve yalan haber geziyor. Şunu söyleyebiliriz ki oyunun logosu ve trailer çıkış tarihinden başka hiçbir bilgi yok daha ve söylenen şeyler sadece bir söylenti. Rockstar Games’ten gelen kesin tüm bilgiler GTATurk.com’da olmaya devam edecek. Her şey 2 Kasım günü su yüzüne çıkacak…

 

GTA V Hakkındaki Söylentiler ve İpuçları” üzerine 6 düşünce

 1. Ben çöl gibi bir yer olup, eski tarihi anlatacağından korkuyorum. Fakat Las Venturas ‘da da geçebilir elbet, V sembolünün parada da olması bana ilginç geldi… Bu arada ileri bir tarihide anlatabilir, biraz farklı bir yüz görmek lazım :)

  • Bende ondan korkuyorum eski bir tarih olması veya san çöl gibi bir yerde geçmesini istemem.San Andreas güzeldi fakat çöl havası pek hoşuma gitmedi boğucu geldi.Fakat Gta 4 deki liberty city havası çok güzeldi.Hem bana göre gta 4 de araba sürmek gerçekte sürmek gibi.
   ha bu arada sistem gereksinimlerini ve gta 4 ü pc in kaldırıyormu benim pc im çok zor kaldırıyo silinmişti şimdi yeniden indiriyom 18 kb/s ile 6 günde %47.9

 2. herşey iyi güzelde,bu gta 5’in 6 gb ram’li bilgisiyarın bile anca kaldıracağını düşünüyorum.herhalde en az 1gb ekran kartı idare eder derecede çalıştırır.en azından kasmamalı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*