GTA V’in Los Santos’u | GTA V’te Göreceğimiz Mekânlar, Bölgeler, Binalar…

Bilindiği gibi yeni oyunumuz GTA V’le birlikte Los Santos şehrine geri dönüyoruz. Daha önceden GTA: San Andreas’ta birçok macera yaşayıp birbirine kattığımız Los Santos’u GTA V’te oldukça büyük, kapsamlı ve detaylı göreceğiz. Hepimizin bildiği gibi Los Santos, gerçek hayatta Amerika’nın en büyük şehirlerinden biri olan Los Angeles şehrinin parodisidir, ve Los Angeles da Amerika’nın en büyük ikinci şehridir. İşte bu konuda da GTA V’in şehri olan Los Santos’u ele alacağız. Bundan böyle Los Santos – Los Angeles karşılaştırmaları, Los Santos’ta göreceğimiz gerçek hayattaki yapılar, binalar, bölgeler gibi birçok şeyi bu konuda paylaşıp tartışacak, nasıl bir Los Santos’la karşılacağımız hakkında fikir sahibi olacağız. Gördüğümüz, yakaladığımız yeni yapıları ekleyip güzel bir doküman hâline getireceğiz.


GTA V’teki binaların, yapıların, bölgelerin gerçek hayattaki yerlerine Google Haritalar’dan göz atın!
http://goo.gl/maps/ANfJo

Google Haritalar uygulamasından GTA V’in gerçek hayattaki yerlerine Türkçe olarak kolayca ulaşabilirsiniz. Böylece oyunun harita büyüklüğü konusunda da belki az çok fikir sahibi olabiliriz. Hemen incelemeye başlamak için tıklayın. (Eğer uydu görüntüsü açık değilse, sağ üst köşeden Uydu’ya tıklayın.)


Hatırlarsanız, GTA IV’te Amerika’nın bir diğer büyük şehri olan New York’u temel alan Liberty City’deydik. Oyunda gerçek hayatta New York’ta bulunan hemen hemen tüm yapıları görmüş, oralarda bir dolu maceralar yaşamıştık. Kısa ve öz olarak; şimdiki durağımızsa Los Angeles’ı temel alan Los Santos.Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Amerika’nın en büyük şehirlerinden biri olan Los Angeles elbette ki büyüleyici bir şehirdir. Metropol şehir yapısı ve Güney Kaliforniya’nın o tatil havası, dünya üzerindeki her türlü farklı kültürlere sahip insanlara, ünlü film yıldızlarına ev sahipliği yapmaktadır. Tıpkı New York gibi Los Angeles da Amerikan Rüyası’nı yaşamak isteyen göçmenlerin akın ettiği bir rüya şehridir. 3 milyonun üzerinde insan nüfusunu, birçok film ve televizyon stüdyolarını, milyon dolarlık malikâneler gibi birçok sayılı zenginlerin yanı sıra, zencilerin yaşamakta olduğu getto mahallelerini de içinde barındırmaktadır. Film yıldızlarının, starların, ünlülerin şehri olarak da bilinir. Oscar gibi Hollywood sinema ödül gecelerine ve birçok büyük sinema etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Bundan dolayı da Los Angeles birçok Hollywood film yıldızının evidir, hemen hemen tüm sinema oyuncuları Los Angeles’ta yaşamaktadır. Tabii tüm bu lüks yaşantının, gösterişin, sinema dünyasının yanı sıra Los Angeles’ı Los Angeles yapan etkenlerden biri de suç dünyasıdır. Özellikle sokak çetelerinin en yoğun işlendiği bir şehirdir. Kimi zaman en belâlı çetelerin, gangsterlerin mekânı da olmuştur. Amerika’nın en büyük çete şehri olmasından dolayı şehre “Ülkenin çete başkenti” de denir. Zengin ve fakir kavramının çizgisi çok ilginç bir şekilde çizilmiş bir şehir. Los Angeles’ın Hollywood zengilerinin yanı sıra, en belâlı ve fakir gangsterlerinin de şehri olması ne kadar ironiktir.

Bu şehir detayları bir kenara, asıl konumuza geçelim… Rockstar’ın bu rüyalar şehri Los Angeles’ı GTA V’e nasıl aktardığını görelim. Öncelikle biliyoruz ki Rockstar Games her oyununda gerçek hayattaki şehirleri güzel ve başarılı bir şekilde oyunculara sunar, bizleri mest eder, oyunu oynadığımızda adeta kendimizi o şehirde yaşıyor gibi hissediriz. Fakat gerçek hayattaki şehirleri oyuna birebir aktarmaz. Elbette şehrin önemli yapılarını oyuna ekler, o şehrin hakkını lâyıkıyla verir ancak genellikle şehir yapılarını kendine özgü olarak tasarlar. Örneğin gerçek hayattaki en popüler şehirlerden biri olan New York, GTA IV’te oldukça başarılı bir şekilde dizayn edilmişti ancak birebir aynı değildi. Bu yüzden GTA V’ten de gerçek bir Los Angeles beklemeyin, zira GTA V’te de Rockstar’ın kendine özgü dizaynı söz konusu olacak.


Los Angeles’ın uydu görüntüsüne bir göz atalım:

Los Angeles’ın uydu haritasına bakarak GTA V’te nasıl bir Los Santos haritasıyla karşılaşacağımızı aşağı yukarı tahmin edebiliriz. Görüldüğü gibi bu sefer adalı bir haritayla karşılaşmayacağız. Metropol şehir merkezi, zengin ve sosyete bölgeleri, büyük plajları, kenar mahalleleri ve dağlık, kırsal alanlarıyla birlikte tam bir şehir ortamıyla karşı karşıyayız. Rockstar’ın GTA: San Andreas’taki eski Los Santos haritasından biraz ilham alıp yeni ve güzel bir Los Santos haritası çıkaracağını düşünüyoruz. Ancak eski Los Santos haritasını beklemeyin. Rockstar tıpkı GTA IV’te önceki oyunlardan farklı, bambaşka bir Liberty City haritası tasarladığı gibi GTA V’te de çok farklı bir Los Santos haritasıyla karşımıza çıkacaktır. Ve eski Los Santos haritasındaki bölgelerin, mahallerin isimleri değişecektir. Örneğin GTA: San Andreas’taki Verona Sahili, GTA V’te Vespucci Sahili adıyla karşımıza çıkacak. Yani artık Ganton (gerçek hayattaki Compton) mahallesinden aynı ismi beklemeyin. Çoğu Los Angeles bölgesi, eski Los Santos haritasından farklı isimlerle GTA V’te karşımıza çıkacaktır.

Lafı daha fazla uzatmayalım. Buyurun, GTA V’te hangi yapılarla, binalarla, mekânlarla karşılacağımızın detaylarıyla sizleri başbaşa bırakalım. Keyifli okumalar…

Not: Aşağıdaki yapı başlıklarında sol tarafta yazan isim, yapıların oyundaki ismidir. Parantez içine alınanlar, yapıların gerçek hayattaki isimleridir. Parantez içine alınmayanlar ise, oyuna eklenen yeni yapılar olduğundan ve henüz oyundaki adının ne olduğu bilinmediğinden dolayıdır; oyundaki adı bilinmediğinden dolayı parantez içine alınmayanlar için gerçek hayattaki yapıların orijinal isimleri kullanılmıştır.

Los Santos Şehir Merkezi (Los Angeles Şehir Merkezi)

Los Santos Kulesi (U.S. Bank Kulesi)
Los Angeles denilince akıllara gelen ilk yapıt… Los Angeles’ın en yüksek gökdeleni, ve belki de Los Angeles şehir merkezini gerçek bir merkez yapan büyük bir banka binası; U.S. Bank Kulesi. GTA’daki adıyla meşhur Los Santos Kulesi’yle GTA V’te yeniden karşılaşacağız. Hatırlarsanız GTA: San Andreas’ta bu binayla pek bir etkileşimimiz yoktu. Sadece dilediğimiz zaman binaya girip çatı katından paraşütle atlayışlar yapabiliyorduk. Bunun dışında da oyunun hikâyesiyle, görevleriyle bağdaşan bir yanı yoktu. Büyük ihtimalle GTA V’te bir iki görev bu binada geçecektir, en azından geçeceğini düşünüyor ve umuyoruz. Zira gerçek hayatta Los Angeles adına oldukça önemli bir bina olan U.S. Bank Kulesi’ni yine işlevsiz görmek pek hoş olmaz doğrusu. Ki Rockstar’ın da bunu boş geçeceğini düşünmüyoruz. En azından içine girebilmek, San Andreas’ta olduğu gibi üst katına çıkabilmek güzel olacaktır. Bu binada neler yapabileceğinizin hayalini kurmayı ise sizlere bırakıyoruz. Los Santos’un en yüksek binası Los Santos Kulesi’nde, şehrin yüzlerce kat zirvesinde yaşayacağınız yeni maceralara, -şayet oyunda paraşüt varsa- yeni paraşütlü atlayışlara hazır olun!

İlk trailer’ın ileriki sahnelerinde Los Santos Kulesi’ni daha da yakından görüyoruz. Kovalamaca sahnesindeki kırmızı araç Los Santos Kulesi’nin önünden geçiyor ve bu fırsattan istifade Los Santos Kulesi’nin girişini görmüş oluyoruz.

Dip not: San Andreas’ta bu kulenin bir ismi yoktu, oyunda bir işlevi olmadığından dolayı da isminin ne olduğu belirtilmemişti. Bundan dolayı biz GTA severler tarafından binaya kısaca “Los Santos Kulesi” ismi verilmişti. Şimdiyse GTA V’te bu kulenin gerçek ismini öğreneceğiz zira trailer’da gördüğümüz kadarıyla kulenin tepesinde kulenin ismi yazıyor: http://i.imgur.com/2EviO.jpg. Resimde de görmüş olduğunuz gibi “Bank” yazıyor fakat “Bank”tan önce ne yazdığını net göremiyoruz. Tahminler ise “Lombank” yazdığı yönünde. Hatırlarsanız Lombank, GTA IV’te bir banka şirketiydi, ve U.S. Bank’ın bir parodisiydi.


California Plaza
Los Angeles’ın iki eşsiz gökdeleni. Büyük bir iş binası olan bu iki plaza, GTA: San Andreas’ta sadece tek bir binasıyla yer almıştı zira diğerinin inşaatı 1992’de henüz tamamlanmamıştı. Aradan geçen yılların ardından GTA V’te iki binası da yer alıyor. Ancak bu iki gökdeleni gerçek hayattakiyle karşılaştırdığımızda büyük bir benzerlik göremiyoruz. Rockstar’ın bahsettiğimiz kendine özgü dizaynı burada da kendisini gösteriyor.Citigroup Merkezi
Los Angeles’ın bir başka banka merkez binası. GTA V’le beraber aynı zamanda iş dünyasının en büyük şehirlerinden birine geri döneceğiz… Umarız okuduğunuz ve okumaya devam edeceğiniz bu iş binalarının en azından birine girebiliriz. Binaların o iş ortamı lobilerinde dolaşabilir, işadamlarının çalışma ortamına tanık olabiliriz. Los Angeles Şehir Merkezi demek; iş dünyası, takım elbiseli adamlar demek. En azından ilk trailer’ımızın bu sahnesi iş dünyasını bize yeterince çağrıştırdı.801 Kulesi
Los Angeles’ın bir iş binası olan bu binayla Los Santos’ta ilk kez karşılacağız.Figueroa Kulesi
Yine Los Santos’ta ilk kez karşılacağımız iş binalarından biri.Westin Bonaventure Oteli
Los Angeles’ın en büyük otellerinden biri olan Westin Bonaventure, GTA: San Andreas’ta da yer almıştı. Bir görev de otelin bulunduğu mekânda geçmişti hatırlarsanız. Bu sefer ise otele girip kendimize bir oda kiralamak, otelin barlarında, restoranlarında takılmak hiç fena olmaz. GTA V’te nasıl karşımıza çıkacak dersiniz?Mellon Banka Merkezi
Bir başka banka binası. Fakat GTA V’te görülen bu binayı gerçek hayattakiyle karşılaştırdığımızda pek bir benzerlik yok. Sadece boyutu ve hacmi aynı, kaplamasıysa çok farklı. Gerçek hayatta kahve renkli olan bina, GTA V’te mavi ve beyaz renk kaplamayla karşımıza çıkacak. Rockstar’ın kendine özgü tasarımı yine karşımızda.Mile High Kulübü
Los Santos’un inşaat aşamasında olan yepyeni binası… Los Santos Kulesi’nin hemen yanına yapılmakta ve ticari bir iş binası olarak planlanmış. İsim olarak ise Rockstar’ın yine espritüel cinsel göndermelerinden birini görüyoruz; binaya bir cinsel terim olan “Mile High Club” ismi verilmiş. STD Contractors inşaat şirketi tarafından inşa ediliyor. Binanın sloganıysa “Çok Katlı – Düşük Fiyatlar“. Trailer’ın yukarıdaki sahnesindeki posterde de binanın tasarımını görüyor, binanın inşaatı bittiğinde nasıl bir bina olacağını öğreniyoruz. Bu binanın gerçek hayattakiyle bağlantısına geçersek; gerçekte günümüz Los Angeles’ında şehir merkezinde inşaat hâlinde olan bir bina yok. Büyük ihtimalle bu bina Rockstar’ın kendine özgü yapılarından biri. Fakat çok yakın bir zamanda, 2012 yılı içerisinde Los Angeles Şehir Merkezi’ne Wilshire Grand Tower I adında bir bina yapımına başlanılacak ve inşaat tahminen 2015 yılında tamamlanacak. Bu yüzden GTA V’in 2012 yılında geçme ihtimalini göz önüne alırsak, Mile High Kulübü’nün Wilshire Grand Tower I binasının parodisi olduğu tahmin edilebilir. Öte yandan, Los Angeles Şehir Merkezi’ne en son yapılan inşaat Ritz-Carlton ile JW Marriott Oteli’ydi.


Ritz-Carlton Oteli’nin inşaat aşaması. (2009)

Bu otellerin inşaatıysa 2010 yılında tamamlanmıştı. Bu da akıllara “Oyun, 2010 yılında mı geçecek?” sorularını getiriyor, fakat Rockstar’ın GTA V hakkında yaptığı açıklaması oyunun günümüzde geçeceği yönünde. Bu yüzden 2 yıl önceki inşaatın GTA V’te yer alması pek mantıklı değil, bu da Mile High Kulübü’nün Ritz-Carlton/JW Marriott Oteli olma ihtimalini düşürüyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi, Mile High Kulübü büyük ihtimalle Rockstar’ın kendine özgü yarattığı bir bina. Ve büyük ihtimalle de bu bina, oyunun hikâyesiyle alâkalı olacak, belki de birçok görev bu binanın yörüngesinde gelişecek. Zira trailer’da oldukça gözümüze sokulan bir yapıydı ve dikkatleri oldukça çekti.800 Wilshire Binası
Büyük ve lüks bir iş binası. Kimi zaman bir otel konforluğu da sunar.811 Wilshire Binası
Başka bir lüks ve büyük iş binası.Los Santos Belediye Binası (Los Angeles Belediye Binası)
Şehir belediyesinin kalbi… Şehirdeki tüm hükümet, belediye işleri ve konsey toplantıları bu binada gerçekleşmekte ve belediye başkanının ofisi de yer almakta. Şehrin en resmi insanlarının binası diyebiliriz.Ulusal Şehir Banka Binası
Şehrin uluslararası bankası. Bu yüzden de oldukça önemli bir banka merkezi. Bunun yanı sıra şehirde başka bir ulusal banka daha yer alıyor.Foreman & Clark Binası
Şehrin büyük bir mağazalar zinciri.Wedbush Binası
Wedbush Menkul Kıymetler’in şirket binası. Oldukça büyük bir şirket. Hatta ünlü oyun analisti Michael Pachter, bu şirkete bağlıdır. Hatırlarsanız, Pachter’ın aynı zamanda GTA hakkında önemli analizleri vardır. GTA V’in duyurusuyla birlikte de hâlen birçok teorisini, analizini sunmaktır. Pachter’ın çalıştığı şirket binasının oyunda yer almasından dolayı da Rockstar’ın Pachter’a gönderme yapma fırsatını kaçırmayacağını düşünüyoruz. Neden olmasın?AT&T Anahtarlama Merkezi
Ulusal bir telekominikasyon şirketinin Los Angeles binası.Luxe Şehir Merkezi Oteli
Oldukça büyük, lüks bir otel. Otel binasına genellikle reklam alınır. Hatta çoğu zaman -resimde de görmüş olduğunuz gibi- Türk Hava Yolları’nın reklamı da yer alır. Los Angeles’ın bu popüler oteli, GTA V’te ise oldukça farklı tasaramıyla karşımıza çıkacak. GTA V’teki tasarımı daha çok Los Angeles’ın başka bir oteli olan Fairmont Miramar Oteli’ne benzetilmiş.Bradbury Binası
Ünlü bir mimari yapı. Filmlere dahi konu olan bu yapı, genellikle gezip görmek için müze olarak kullanılır.Crocker Banka Binası
Ulusal bir bankanın Los Angeles’ta yer alan binası.Popular Center
Popüler bir iş binası.Barclay Oteli
Şehrin en eski otellerinden biri.Heron Binası
Mimari tasarım hakkında açılmış bir ofis binası.Promenade Plaza
Büyük bir restoran merkezi. Perakende satış da yapılmaktadır.Figueroa Oteli
Üç binalı büyük bir otel. Binanın üç binasının önüne reklam alınır. Birçok filmlerin, dizilerin ve video oyunlarının reklamları verilir. Hatta bu binanın reklam haklarına Rockstar Games de sahiptir. Resimde de görmüş olduğunuz gibi, Rockstar tarafından otel binasına oyunun çıkışına yakın bir zamanda GTA oyunlarının reklamları verilir. Rockstar’ın reklam verdiği otel binasını Rockstar’ın kendi oyununda görmek güzel olacak.. GTA V’in trailer’ında gördüğümüz kadarıyla bu otelin üç binasında kırmızı, mavi, mor renkler hakim. Ne tür bir reklam var, net çözemiyoruz ama bir çeşit asılmış bayraklara benziyor gibi. Çok büyük ihtimalle gerçek hayatta bu otelde GTA V’in çıkışına yakın bir zamanda GTA V’in reklamını da görebileceğiz…

GTA IV Reklamı
GTA: Chinatown Wars Reklamı
GTA: Episodes from Liberty City ReklamıFigueroa Otel Binası
Figueroa Oteli’nin bir binası.Biltmore Oteli
Şehrin bir diğer otellerinden biri. Figueroa Oteli gibi üç binaya sahip.


Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
4. Sokak Köprüsü
Köprünün hemen altında Los Angeles Nehri (GTA: San Andreas’taki adıyla Los Santos Kanalizasyonu) yer almaktadır.


Vinewood (Hollywood)
  
Vinewood Bulvarı Dükkânları (Hollywood Bulvarı Dükkânları)
Los Angeles’ın meşhur Hollywood Bulvarı’nda yer alan dükkânlar ve mağazalar.


Vinewood Şöhretler Kaldırımı (Hollywood Şöhretler Kaldırımı)
Hollywood Bulvarı’nda yer alan meşhur Şöhretler Kaldırımı… Bu kaldırımda birçok yıldız yer almaktadır. Her yıldız, dünya çapındaki ünlü bir sanatçıyı temsil eder. Ünlü sinema oyuncularının, ünlü müzisyenlerin yıldızlarıdır ve yıldızların üstünde o sanatçının ismi yer almaktadır. Şöhretler Kaldırımı, GTA: San Andreas’ta sâde bir şekilde karşımıza çıkmıştı. GTA V’te ise Rockstar’ın sürprizlerle karşımıza çıkacağını düşünüyoruz. GTA V’te elbette aynı zamanda birçok film yıldızlarına da tanık olacağız; gerek oyundaki karakterler olsun, gerek radyo, televizyon, internet haberleri olsun, birçok sinema oyuncusuna denk geleceğiz. Sonuçta Hollywood demek; sinema demek, film yıldızları demek. Burada da onların sahip oldukları yıldızları göreceğiz büyük ihtimalle. Hatta belki de bu yıldızların üzerinde gerçek hayattaki yıldızlara gönderme olarak Rockstar’ın birçok easter egg’ine bile rastlayabiliriz. Bu, Rockstar için oldukça hınzır bir fırsat…Hollywood İlk Ulusal Bankası
Hollywood’un gelmiş geçmiş ilk uluslararası banka binası.Roosevelt Oteli
Hollywood’un en popüler ve en büyük oteli.Pizza This Pizza Restoranı (Popeyes Tavuk ve Bisküvitleri Restoranı)
Dünya çapında ünlü bir tavuk restoranı olan Popeyes’ın Hollywood’da yer alan lokantası. Fakat GTA V’te -daha önce GTA IV’te tanıdığımız- “Pizza This…” markalı pizza restoranı olarak karşımıza çıkacak.


Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Daily Globe Gazete Dükkânı (Int’l Gazete Dükkânı)
Popeyes Tavuk ve Bisküvitleri Restoranı’nın hemen yanında yer alan bir gazete standı. Dünyaca ünlü pek çok haber gazetesi bu standda yer almakta ve satılmaktadır. GTA V’teyse serinin önceki oyunlarından hatırladığımız Daily Globe gazetesinin dükkânı olarak karşımıza çıkacak, ancak GTA V’teki dükkân terk edilmiş gibi görünüyor.


Kress Gece Kulübü
Hollywood’un tanınan gece kulüplerinden birisi.


Blastin’ Fools Plak Şirketi (Capitol Plak Şirketi)
Ünlü bir müzik plak şirketi olan Capitol’ın şirket binası. GTA: San Andreas’ta Blastin’ Fools adıyla karşımıza çıkmıştı, hatta San Andreas’ın karakterlerinden olan iki rap’çi Madd Dogg ve OG Loc, bu plak şirketine bağlıydı. Bakalım GTA V’te bu şirket nasıl karşımıza çıkacak…


Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Mulholland (Hollywood Tepesi)
Los Angeles’ın tepelerindeki havuzlu, eşsiz şehir manzarasına sahip lüks evler… Bu evler, Hollywood tepesinin sırasında olur genellikle. Zenginlerin, sosyetelerin evleridir. Hatta bir ev bile değildir, kimisi malikânedir. İşte çoğumuzun yaşamak istediği Amerikan Rüyası, zengin olup bu lüks evlerde keyif sürmektir. Ama tabii şehrin sayılı zenginlerinden biri olmak, sosyetelerin, film yıldızlarının şansıdır… Umarız ki GTA V’te para kazanıp büyük bir yükselişe geçerken, GTA: San Andreas’ta olduğu gibi bu evleri satın alıp oturma şansı da bulabiliriz.


Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Vinewood İşareti (Hollywood İşareti)
Ve meşhur tepemiz… Amerikan filmlerinin, sinemalarının efendisi olan eşsiz tepe… Büyük bir yıldız olmak isteyen genç kızların rüyası, her oyuncunun büyük hayali, GTA’nın Vinewood’u… Trailer’daki bu son sahneyi görmemiz, bize GTA: San Andreas’ta Vinewood’un arkasına düşen “intihar uçakları”nı hatırlayıp nostaljilere dalmamıza bile yetti… Rockstar’ın Hollywood fırsatını kaçırmayacağını düşünüyoruz. Los Angeles demek; Hollywood demek. Hollywood da filmler, yıldızlar, Oscar ödülleri, müthiş geceler ve zenginler demek. Bunları düşününce de GTA V’i bir an önce oynamak için sabırsızlanıyoruz.


Market (Batı Hollywood)

Tequi-La-La Gece Kulübü (Whisky a Go Go Gece Kulübü)
Şehrin en popüler eğlenceli gece kulüplerinden biri olan Whisky a Go Go, GTA V’te Tequi-La-La adıyla karşımıza çıkacak. Ve büyük ihtimalle de içine girip eğlenebileceğiz kulüplerden biri olacak.Key Club
Müzik şöleni veren ve birçok etkinlik düzenlenen gece kulübü. Müzikseverlerin akın ettiği ve mini konserlerin düzenlendiği bu kulüp, daha çok Rock’n’Roll ve Rock müzik ağırlıklıdır. Gerçek hayatta Whisky a Go Go kulübünün aynı hizasında kalır. GTA V’te de yine aynı hizada fakat gerçek hayattakinin aksine birbirine oldukça yakın olarak tasarlanmış.Ulusal Şehir Bankası
Şehrin ulusal banka binalarından biri.Sunset Kulesi Otel
Şehrin büyük ve lüks otellerinden biri.Standard Oteli
Havuzlu, tatil havası veren ve birçok insan tarafından tercih edilen otellerden.Luckman Plaza
Bir diğer adıyla 9200 Sunset. Büyük bir iş ve ofis binası.Sierra Kuleleri
Çok katlı büyük bir konut.Sunset Bulvarı Dükkânları
Batı Hollywood’un en büyük bulvarlarından olan Sunset Bulvarı’nın kaldırımlarında yer alan dükkânlar. GTA V’te bir yanı çöplük bir bölge olarak tasarlanmış. İlerisindeyse ATM tabelası görüyoruz, eski bir bankaya benziyor. Aynı kaldırımda hemen ileride de Key Club ile Tequi-La-La Gece Kulübü yer alıyor.


Doğu Hollywood

Los Santos Gözlemevi (Griffith Gözlemevi)
Şehir rasathanesi. Los Angeles’ın en tepelik bölgelerinde yer almaktadır. Hollywood tepesine yakındır. Bu gözlemevi tepesine muhteşem bir Los Angeles manzarası eşlik eder. Bulunduğu tepeden şehir manzarası oldukça büyüleyicidir. Sanırız ki GTA V’te de enfes Los Santos manzaraları için ara sıra bu gözlemevine uğrayacağız…


Küçük Seul (Koreatown)


Korelilerin yaşadığı bir mahalle. Koreli Amerikan insanların çoğunluğundan dolayı bu mahallede kendinizi adeta Kore’deymiş gibi hissediyorsunuz. GTA V’te ise “Little Seoul” adıyla karşımıza çıkacak. Kuzey Kore’nin Los Santos’taki “küçük” başkenti.Equitable Life Binası
Ulusal bir hayat sigortası firmasının Los Angeles’ta yer alan binası.


Culver CityResmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Culver City Evleri
Los Angeles Vilayeti’nin Culver şehrinde yer alan küçük ama hoş evler.


Rodeo (Beverly Hills)
Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Beverly Hilton Oteli
Beverly Hills’in en büyük oteli. Kimisi için de Los Angeles’ın en iyi otelidir. Zira lüks ve büyük bir otel olmasından dolayı ünlüler tarafından da seçilen bir oteldir.Los Santos Polis Merkezi (Beverly Hills Belediye Binası)
Los Santos’un polis merkezi. En azından GTA: San Andreas’ta karşımıza bir polis merkezi olarak çıkmıştı, GTA V’te de öyle olacak gibi görünüyor. Gerçek hayatta ise Beverly Hills şehrinin belediye binasıdır. Şehrin resmi insanlarının binası. Aynı zamanda Beverly Hills Polis Teşkilatı buraya bağlıdır ve belediye binası polis istasyonu olarak da kullanılmaktadır. San Andreas ve GTA V’te bir polis istasyonu olarak yer almasının sebebi de bu olsa gerek. (San Andreas’taki versiyonu: http://i.imgur.com/uL8VN.jpg)Beverly Hills Kültür Merkezi
Beverly Hills şehir kültür merkezi. Beverly Hills Belediye Binası’yla yan yanadır.Cedars-Sinai Hastanesi
Beverly Hills’in meşhur hastanesi. Ünlülerin de tercih ettiği bir hastanedir. Gerçek hayatta Beverly Center Alışveriş Merkezi’nin hemen karşısında yer alıyor, GTA V’te ise Los Santos Polis Merkezi’nin karşısında.Beverly Center Alışveriş Merkezi
Beverly Hills’in en büyük alışveriş merkezi. Öyle ki, Los Angeles ünlülerinin, zenginlerinin sürekli alışverişe çıktığı ve ünlülerin de her fırsatta objektiflere yakalandığı yerlerden birisidir. Oldukça geniş ve büyüktür. GTA V’te de ne kadar büyük olacağını zaten ilk trailer’dan görüyoruz. Büyük alışveriş merkezleri yeni oyunumuzda geri dönüyor. Sizler neler hayal ediyorsunuz? Alışverişe çıkıp merkezin kafelerinde takılmak, hatta alışveriş yapmak hiç de fena olmaz!Rodeo Otel (Century Plaza Otel)
Şehrin lüks ve büyük otellerinden biri. Ünlülerin, film yıldızlarının, yönetmenlerin de tercih ettiği otellerdendir. GTA: San Andreas’taRodeo Otel adıyla yer almıştı, bakalım GTA V’te nasıl karşımıza çıkacak. (San Andreas’taki versiyonu: http://i.imgur.com/w0FFE.jpg)Versailles Apartmanları
Beverly Hills’te yer alan lüks bir apartman. GTA V’teki yapısı biraz farklı ancak yine de binanın önü gerçektekiyle benzerlik göstermekte. Aynı zamanda yapısı Sofite Otel’in önüne de benziyor. Muhtemelen GTA V’te Versailles Apartmanları ile Sofite Otel ilham alınarak tasarlanmış.


9777 Wilshire Binası
Beverly Hills’in büyük ofis binalarından.Pacific Wilshire Plaza
Çok katlı büyük bir ofis binası.Fox Plaza
Meşhur 20th Century Fox film yapım şirketinin merkezi. GTA V’teyse yapısı biraz farklı olacak gibi görünüyor.Breguet Saat Mağazası
Büyük bir saat markasının Beverly Hills’te yer alan mağazası.


Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
David Orgell Alışveriş Mağazası
Büyük bir alışveriş markasının Beverly Hills’te yer alan mağazası. GTA V’te ise bir kuyumcu olarak karşımıza çıkıyor.Gianfranco Ferré Giyim Mağazası
Büyük bir giyim markasının Beverly Hills’te yer alan mağazası.Cartier Saat Mağazası
Büyük bir saat markasının Beverly Hills’te yer alan mağazası.


Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..  Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Los Santos Golf Kulübü (Los Angeles Golf Kulübü)
Los Angeles’ın en büyük golf kulübü. Birçok işadamlarının, sosyetelerin biraz spor yapıp stres atmak için kullandığı bu kulüp, GTA V’te Los Santos Şehir Merkezi manzarasıyla karşımıza çıkıyor. Fakat gerçek hayatta kulübün şehir merkezine bakan bir kısmı yok.


Echo Park Gölü

Şehrin en huzurlu parklarından biri olan Echo Park’ın birkaç mesafe ötede yer alan gölü. Kafa dağıtmak, balık tutup huzur bulmak için insanların uğradığı hoş ve sakin yerlerden birisidir. Oyunda gölün kayıkhanesine kadar her şey başarılı bir şekilde modellenmiş.

Ayrıca muhtemelen bu göl Los Santos Golf Kulübü’ne yakın. Zira ilk trailer’daki golf sahnesinde hatırlarsanız golf sahasının kenarında bir göl görmüştük.

Golf sahasındaki göl ile Echo Park Gölü’nün renkleri aynı. Muhtemelen Echo Park Gölü ile Los Santos Golf Kulübü birbirine yakın ve göl golf kulübünden de geçiyor.


Jefferson (Watts)

Crenshaw
Los Angeles’ın en fakir bölgelerinden Doğu Los Angeles’ta yer alan fakir ve tehlikeli mahallelerden biri. Kendi yağında kavrulan insanlar, orta düzeyli yaşamlar, çeteler, gangsterler… Tıpkı Compton şehri gibi.


Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Jefferson Motel
Los Santos’ta tercih edilen motellerden biri. Fakat burada konaklayan gangsterlerle, hayat kadınlarıyla birlikte motel çok tekin olmayabiliyor. Hatırlarsanız, GTA: San Andreas’ta bir görev burada geçmişti. Motelde polislerle sürükleyici bir çatışma yaşamıştık. Geçip giden 20 yılın ardından ise mekân oldukça değişime uğramış. Yıllar diğer her şey gibi birçok şeyi de alıp götürmüş.


Santa Maria (Santa Monica)

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Santa Maria Sahili (Santa Monica Sahili)
Los Angeles Vilayeti’nin plaj şehri olan Santa Monica, en harika manzaralara eşlik eden bir sahile sahiptir. Yazları cıvıl cıvıl olan, adeta bir tatil cenneti olan Santa Monica’nın sahili, müthiş plajları, harika deniziyle herkesi büyülemeyi başarmıştır. Sahil denizinin yanı sıra sahilin çevresine yapılan kafeler, küçük alışveriş mağazaları da sahil sakinlerinin keyfini katbekat artıran etkenlerden. Santa Monica aynı zamanda gün doğumu ve gün batımının eşsiz manzarasıyla da bilinir. Bütün gün denizin tadını çıkardıktan sonra gün doğumu veya gün batımının harika manzarasını oturup izleyip romantik anlar yaşamak da sahilin bir armağanıdır sahil insanlarına. Rockstar’ın da trailer’ın ilk sahnesinde buna başarılı bir şekilde değindiğini hep beraber gördük. Cankurtaran kulelerinin ardından gülümseyen güneş elbette ki herkes için büyüleyicidir. Gerçek hayattaki Santa Monica Sahili, GTA V’te GTA: San Andreas’taki adı olan Santa Maria Sahili adıyla karşımıza çıkacağını sanmıyoruz, adı elbette ki değişecektir. Ancak yine de şu anda San Andreas’taki adıyla hitap etmemiz daha doğru gibi.


Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Pleasure İskelesi (Santa Monica İskelesi)
Santa Monica Sahili’nin meşhur iskelesi. Harika bir eğlence ve gezi yeridir. Restoranlar, satıcılar, eğlence merkezleri ve daha pek çok yerleriyle renkli bir gezi ve sahil ortamı sunmaktadır. İskelede balık tutanlar, alışveriş yapanlar, gezenler ve niceleri… Santa Monica İskelesi, GTA V’te Pleasure İskelesi adıyla karşımıza çıkacak.Pacific Park
Santa Monica İskelesi’nde yer alan bir lunapark. Müthiş bir eğlence merkezidir. Korku trenleri, gondollar vb. gibi birçok araçlarla deniz kenarında eğlencenin keyfine varılmaktadır. Hatırlarsanız GTA IV’ün Liberty City’sinde bir lunapark vardı fakat binemiyorduk. Umarız ki bu sefer binebiliriz ve çocuklar gibi eğlenebiliriz. Zira Los Angeles’ın en işlek sahilinden bahsediyoruz; söz konusu Santa Monica Sahili ve İskelesi olunca renkli ortamlar, eğlenceli parklar, işlek mekânlar olasıdır.Bubba Gump Shrimp Deniz Mahsulleri Restoranı
Santa Monica İskelesi’nde yer alan, deniz mahsulleri sunan işlek bir restoran.Santa Monica Looff Gösteri Salonu
Santa Monica İskelesi’nde yer alan bir gösteri ve eğlence salonu.Surf Ranch Deniz Mahsulleri Restoranı
Santa Monica İskelesi’nde yer alan, deniz mahsulleri sunan işlek bir restoran.Lombank Binası (100 Wilshire Binası)
Bir ofis binası. Binadan harika bir Santa Monica Sahili manzarasına tanık olmak mümkün. GTA V’te ise Lombank banka binası olarak karşımıza çıkacak. (Bkz: http://i.imgur.com/opkk8.png)Fairmont Miramar Oteli
Plaj sakinlerinin tercih ettiği otellerden biri. Tasarımı, GTA V’teki Luxe Şehir Merkezi Oteli’nin tasarımına benzer.


Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Ocean Towers
Okyanus manzaralı çok katlı apartmanlar.Pacific Plaza Apartmanları
Yine Ocean Towers gibi, harika sahil ve okyanus manzarası sunan çok katlı apartmanlar.


Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Wilshire Palisades Hukuk Bürosu
Resmi bir hukuk ve mahkeme dairesi.233 Wilshire Binası
Büyük bir ofis binası.Bay Cities Garanti Binası
Santa Monica’da yer alan tarihi bir yapıt. Ticari bir ofis binasıdır ve saatli bir kulesi de vardır. Pek net olmasa da, GTA V’in yayımlanan ilk ekran görüntüsünde kendisini uzaklarda görüyoruz.


Vespucci Sahili (Venice Sahili)
Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Muscle Sands (Muscle Beach)
GTA V’te Vespucci Sahili adıyla karşımıza çıkacak olan gerçek hayattaki Venice Sahili, en az Santa Monica Sahili kadar renkli bir sahildir. Muscle Beach adındaki açık hava spor alanıyla formuna düşkün sahil halkının da imdadına yetişiyor. Daha önceden GTA: San Andreas’ta karşılaştığımız bu açık hava spor alanı, GTA V’te Muscle Sands adıyla karşımıza çıkacak. Yıllar boyunca birçok spor yarışmalarına da ev sahipliği yapmış bir yerdir. Büyük ihtimalle GTA V’te spor yapma özelliği yeniden geri dönecek ve bu açık hava spor alanında spor aletleriyle egzersiz yapıp formumuzu koruyabileceğiz. En azından trailer’da gördüğümüz egzersiz aletleri ve spor yapan insanlar bizleri bunu çağrıştırıyor.Venice Sahil Tuvaleti
Sahilin umumi tuvaleti.Venice Sahili Polis İstasyonu
Sahil güvenliğini artırmak için açılmış küçük bir polis istasyonu.Venice Sahili Pagodaları
Budizm dininde kutsal yapılardan biri olan pagodaların Venice Sahili’ndeki süs amaçlı yer alan küçük bir yapısı.Venice Paten Parkı
Los Angeles’ın Venice Sahili’nde yer alan bir paten parkı. Patenlerini, kaykaylarını kapan sporcu gençlerin akın ettiği yerlerden birisidir. İlk trailer’da pek net olmasa da dikkatli bakarsak bu parkı görebiliyoruz. Muhtemelen tıpkı GTA: San Andreas’taki parklarda olduğu gibi GTA V’te de bisikletimizle eğlenebileceğimiz bir yer olacak. Kim bilir, belki oyunda paten veya kaykay olursa onlarla da vakit geçirebiliriz…


Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Ocean Front Walk
Venice’in Ocean Front Walk mahallesinden hoş bir şehir merkezi manzarası.Big Daddy’s Pizza ve Pasta Dükkânı
Venice Sahili’nin yakınlarında yer alan güzel bir lokanta merkezi.


Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
49 Westminister Ave
Venice’de bulunan evlerden biri. Oyunda Big Daddy’s Pizza Dükkânı’nın hemen yanına yer verilmiş.23 Windward Ave
Venice’in en işlek meydanlarında yer alan, harika bir resim sanatıyla süslenmiş bir bina. Binanın üzerine çizilmiş resimler, Venice Sahili’ni güzel bir şekilde yansıtıyor.


Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Jay’s Rentals Otoparkı
Küçük ama sevilen otoparklardan biri. Aslında tam bir otopark değil, bir kiralama yeri. Aracınızı veya herhangi bir eşyanızı buraya belli bir ücret karşılığında emanet edebiliyorsunuz.


Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Santino’s Panineria Sandviç Lokantası
Venice’in işlek caddelerinde yer alan ve sevilen bir restoran olan Santino’s sandviç restoranının binası.


Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Venice Sahili Çarşısı
Santino’s Panineria Sandviç Lokantası’nın hemen karşısında yer alan bir alışveriş marketi. GTA V’teyse terkedilmiş bir yer olarak karşımıza çıkacak gibi görünüyor.Venice Animal House
Küçük ama ünlü bir giyim mağazası.Tattoo Asylum Dövme Dükkânı
Oldukça bilenen ünlü bir dövme dükkânı.Townhouse Kokteyl Salonu
Venice’in sevilen barlarından. Bütün gün sahilde güneşlenip denizin tadını çıkardıktan sonra, barda içip kafa dağıtmak isteyenler için ideal.Cairo Cowboy Mediterranean Grill Restoranı
Küçük çapta bir restoran dükkânı. Dükkânın önceki ismi Bondi BBQ’ydu ancak Bondi BBQ’nun kepenkleri kapatmasının ardından 2011 yılı içerisinde dükkânı yeni sahipleri satın almış, ve Cairo Cowboy Mediterranean Grill ismiyle yenisi açılarak hizmete girmiştir. Adından da anlaşılacağı üzere Akdeniz mutfağından pek çok lezzet sunmaktadır.

Eski dükkân Bondi BBQ:


 

Marina (Marina del Rey)

Marina Şehir Kulübü
Güzel bir tatil merkezi. Oteller, apartmanlar, restoranlar gibi birçok hizmetle birlikte tam teşekküllü bir tatil keyfi sunuyor.


Los Santos Uluslarası Havaalanı (Los Angeles Uluslararası Havaalanı)
LSX Kontrol Kulesi (LAX Kontrol Kulesi)
Los Angeles’ın en büyük ve en meşhur uluslararası havaalanının kontrol kulesi. Los Angeles’ın en büyük havaalanı olan bu havaalanı (LAX olarak kısaltılabilir), 2011 yılı içerisinde Türk Hava Yolları tarafından İstanbul uçuş seferlerinde kesintisiz hizmet konusunda büyük bir atılım gerçekleştirmiştir.

Carson
Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Goodyear Zeplini Havaalanı
Los Angeles Vilayeti’nin Carson şehrinde yer alan Goodyear zeplininin havaalanı. Dünya çapında ünlü bir lastik firması olan Goodyear’ın reklam amaçlı zeplinlerinden biri bu havaalanında yer almaktadır. Goodyear firmasının reklamını yapmak amacıyla zeplin havaya verilir ve zeplin Los Angeles semalarında tüm şehir halkına sunulur.

Goodyear Zeplin Havaalanı:

İşte GTA V’teki zeplin de muhtemelen bu zeplinin parodisi olmakla beraber zeplinin havaalanı da oyunda yer alacak gibi görünüyor. Fakat gerçek hayatta zeplinin havaalanı Carson şehrinde yer alırken, oyundaki zeplin ise Los Angeles Şehir Merkezi’nde süzülürken görülüyor.

Gerçek hayatta zeplin şehir merkezine nadiren uğrar.

Oyunda havaalanının tam olarak nerede yer alacağını bekleyip göreceğiz.


Okyanus Limanı (Los Angeles Limanı)Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Vincent Thomas Köprüsü
Şehrin liman bölgesine doğru uzanan bir köprü. San Pedro mahallesiyle Terminal Adası’nı birbirine bağlamaktadır.Henry Ford Köprüsü
Liman bölgesinde yer alan köprülerden biri. Hemen yanında Commodore Schuyler F. Heim Köprüsü yer alıyor.Gerald Desmond Köprüsü
Yine limanda yer alan köprülerden biri. Pek belli olmasa da, ilk trailer’da Vincent Thomas Köprüsü’nün hemen arkasında kendisini görüyoruz.


LOS SANTOS DIŞINDAKİ ŞEHİRLER VE KIRSAL ALANLAR
GTA V sadece tek bir şehirle sınırlı kalmıyor. Los Angeles’la beraber Güney Kaliforniya’nın pek çok vilayetleri, şehirleri, bölge ve kırsal alanları bizleri bekliyor olacak, ve San Andreas eyaletinin hiç görmediğimiz yerlerine, yeni şehirlerine tanık olacağız. İşte onlardan bazıları…

Kern Vilayeti
Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Tehachapi Geçiti Rüzgar Çiftliği
Kaliforniya eyaletinin Kern Vilayeti’nde, Tehachapi Geçiti üzerinde yer alan bir rüzgar çiftliği.


Malibu
Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Malibu Aile Şaraphanesi
Los Angeles Vilayeti’nin Malibu şehrinde yer alan üzüm bağları. Bu bağlarda üzüm yetiştirilir, toplanır, şarap üreten gerekli yerlere üzümler satılır ve bu üzümlerden şarap üretilir. GTA V’te bu üzüm bağları belirttiğimiz gibi muhtemelen Malibu şehrinde karşımıza çıkacak. Zira buranın Malibu olduğu konusunda büyük ipuçları mevcut. (Ayrıntılı analizi görmek için tıklayınız.) Şayet ki Malibu değilse, Napa Vilayeti de olabilir. Napa Vilayeti’nde yer alan Napa Vadisi, Kaliforniya’nın üzüm yetiştirmeciliğinde en çok bilinen yerdir.


Lancaster
Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Liquor Ace Likör Dükkânı (Angela’s Likör Dükkânı)
Los Angeles’a oldukça uzak olan Lancaster şehrinde yer alan bir likör dükkânı. İsmini, Kaliforniya’nın “Ace Liquor” likör dükkânlarından alan Liquor Ace, GTA V’teyse çevreye bakarsak Palm Springs şehrinde karşımıza çıkacak gibi görünüyor zira mekân Lancaster’dan ziyade Palm Springs’i epey andırmakta. Bekleyip göreceğiz…


Bu başlık; GTA V hakkında yeni bilgiler, yeni ekran görüntüleri, yeni trailer’lar yayımlandıkça ve hatta oyun piyasaya çıktığında da güncel kalacaktır. Takipte kalın!


GTA V’in Los Santos’u | GTA V’te Göreceğimiz Mekânlar, Bölgeler, Binalar…” üzerine 7 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*