GTA V Radyo İstasyonlarından İlk Bilgiler: Ivan Pavlovich Röportajı
29 Ağustos 2013  

FlyLo FM, Vinewood Boulevard Radio, East LOS FM, West Coast Classics, Rebel Radio ve dahası…

Ortaya çıkan ilk radyo istasyonu FlyLo FM‘in hemen ardından çok geçmeden GTA V’te kulaklarımızın misafiri olacak olan radyo istasyonlarından detaylar gelmeye devam ediyor! RollingStone.com, Rockstar soundtrack’lerinin müzik danışmanı Ivan Pavlovich ile bir röportaj gerçekleştirerek, GTA V’in radyolarından soundtrack’lerine ve bir ilk olarak GTA’da yer alacak olan görev ve atmosfer müziklerine kadar her şeyi Ivan Pavlovich’den öğreniyor ve pek çok yeni detayı daha ortaya çıkarıyor.

Wavves rock grubundan Nate Williams ve Stephen Pope‘un sunduğu rock radyosu olan Vinewood Boulevard Radio, Camilo Lara‘nın sunduğu Meksika radyosu olan East LOS FM, efsane yapımcı ve produktör DJ Pooh‘un sunuculuğunu üstlendiği Old School ile West Coast Hip-Hop klasiklerinin bulunduğu West Coast Classics ve Jesco White‘ın sunduğu outlaw country radyosu Rebel Radio oyunun açıklanan yeni radyo istasyonları ve GTA V’te karşımıza çıkacak 17 adet radyodan sadece birkaçı!

Belirtilene göre 17 adet radyo istasyonundan ikisi talk radyosu, tam tamına 240 adet şarkı ve 20 filme eşdeğer atmosfer müzikleri bulunuyor. Bunların yanı sıra bu radyolardan birkaç örnek de yayımlanmış durumda ve radyolardan ilk izlenimlerimizi de alıyoruz!

İşte Ivan Pavlovich’in RollingStone.com’a verdiği o röportaj ve GTA V’in soundtrack dünyasının perde arkasında yatan yepyeni detaylar…

GTA V’te birçok müzik var gibi görünüyor.

15 adet radyo istasyonumuz, iki adet talk radyomuz, 240 adet lisanslı şarkılarımız ve 20 filme bedel atmosfer müziklerimiz var. Bugüne kadarki yaptığımız en büyük soundtrack ve en büyük atmosfer müzikleri bu oyun için oldu.

Los Angeles’ın modern zamanının Rockstar versiyonunda geçen bu oyun için, bizim adımıza önemli olan şey L.A. ve Kaliforniya hissini yakalamaktı. Radyo istasyonlarına L.A.’e yolculuk yapıyormuşcasına müzikal bir ses atmosferiymiş gibi yaklaştık. Önceki GTA oyunlarında yapmadıklarımızdan biri de bir pop radyosuydu; bunun keşfi L.A. bağlamında oldukça mantıklı oldu.

Vinewood Boulevard Radio’nun sunucuları olan Wavves grubundan Nate Williams ve Stephen Pope, Rockstar stüdyosunda kayıt aşamasında…

Çeşitli radyo istasyonlarında çok sayıda sanatçılarla çalıştınız.

Wavves‘dan Stephen Pope ve Nate Williams’ın sunduğu Vinewood Boulevard Radio adında bir radyo var. Bu modern bir rock radyosu. Yeni Los Angeles rock atmosferinin somut bir örneği. Bizler adına Wavves ile çalışmak en heyecan verici şeydi, onlarla çalışmak oldukça harikaydı.

         

 Vinewood Boulevard Radio’nun tanıtımını dinlemek için tıklayın.

Meksika kültürü Los Angeles’ta çok büyük, ve böyle bir radyo istasyonu yapmamız da oldukça uyumlu oldu. Mexican Institute of Sound‘dan Camilo Lara’nın sunup DJ olarak mix’lediği East LOS FM. Meksika electrona’sı, narcocorrido’lar, diğer geleneksel müzikler ve Meksika ska’sının birleşimini sunuyor.

         

 East LOS FM’in tanıtımını dinlemek için tıklayın.

DJ Pooh, West Coast Classics radyosunu sunuyor. O bir efsane. Friday filmini yapan adam. Büyük bir kişilik ve bu radyoda yer alan tüm kişilerle de büyümüş biri. Pooh’dan bazı telefonlar almıştık ve “Şu anda Dre’nin evine gidiyorum, ondan size ne lazım?” demişti. Ve 30 dakika sonrasında da “Şimdi Snoop’un evine gidiyorum.” diyordu. Daha önce zaten San Andreas’ta buna benzer bir şey yapmıştık, böylece bunu da üstüne koyarak ve Pooh da bize yol göstererek doğru taşları yerine oturtmamızda yardımcı oldu. Bu materyali daha önce yapmış olsak da bence bu radyo oldukça sürpriz dolu olacak.

         

 West Coast Classics’in tanıtımını dinlemek için tıklayın.

The Wild and Wonderful Whites of West Virginia‘dan Jesco White tarafından sunulan Rebel Radio, bizim outlaw country radyomuz. Onu arayın. O, bizim yarattığımız dünyayı dolduran bir karakter.

         

 Rebel Radio’nun tanıtımını dinlemek için tıklayın.

Pam Grier, Bootsy Collins ve Kenny Loggins duyduğum bir diğer isimler.

Hepsiyle çalıştık. Pam, bir soul radyosu sunuyor; biraz daha low rider klasiklerine odaklanıyor. Bootsy Collins, bir 80’ler boogie-funk radyosu sunuyor, ve Kenny Loggins de klasik rock radyomuzu sunuyor. Yani her biri, Los Angeles ve Los Angeles’ı çevreleyen bölgeler açısından büyük bir rol oynuyor.

Sunucular ve radyo istasyonlarındaki müziklere baktığımda, benim için bugüne kadarki yaptığımız en büyük soundtrack bu oldu. Bu bizim büyük başarımız.

Bir GTA oyunu için ilk kez atmosfer müzikleri yaptınız. Peki bu müzikler radyoyla nasıl uyum sağlıyor?

Atmosfer müzikleri görevlerde, açık dünya oynanışında ve online oynanışta çalıyor. Bu tamamen dinamik ve önceki yaptığımız interaktif kök sistemimize çok benzer ölçekte tasarlandı. Karakterinizle ne yapıyorsanız tamamen ona uyum sağlıyor.

Oyunun atmosfer müziklerini kim yaptı?

Tangerine Dream ile başladık. Onlarla zaten daha önce lisanslı müzikler konusunda çalışmıştık; Edgar Froese‘nin büyük bir hayranıyız. Bu oyun için en iyi bestecinin kim olabileceğini düşünmeye başladığımızda aklımıza gelen ilk isim oydu. Onun yanı sıra Red Dead Redemption’ın müziklerini yapmış ve L.A. Noire’ın müziklerine de yardım etmiş olan Woody Jackson ile çalıştık. Woody harika bir müzisyen. Ve bir diğer bölüm olarak da Alchemist ve Oh No ile çalıştık. Bu besteciler bir karakteri veya bir ortamı tanımlamak için kullanılmasına rağmen ilginç olan bir diğer şey de, bu sürecin bugüne kadarki tam anlamıyla en işbirliğiyle yaptığımız atmosfer müzikleri olduğu. Oyunun dünyasında belirli bir karakterle veya belirli bir bölge içinde tek bir müziği tetikleseniz de, her zaman diğer bestecilerin de elementlerini duyabiliyorsunuz. Örneğin, kırsal alanlara ilk kez giriş yaptığınızda Woody Jackson’ın rock müziğiyle resmen uçuyorsunuz, ancak aynı zamanda hâlâ Tangerine Dream ve Alchemist ile Oh No’nun da elementlerini duyabileceksiniz. Kısacası oyun için hazırladığımız bu müziklerin özünden hiçbir zaman kopmuyorsunuz.

Flying Lotus ile de çalıştığınızı duyduk.

Kendisi bizim için elektronik müzikteki en heyecan verici kişi. Kendisiyle tam olarak birkaç yıl önce South by Southwest‘te tanışmıştık ve sonrasında da onu arayıp bizimle çalışmasını istediğimizde “Tabii ki dostum!” demişti. GTA’da çalıştığı için çok heyecanlı olan sanatçılardan bir tanesi. Bu yüzden bizim için, onun yaptığı ve bizim de bu radyo için başarmak istediğimiz şeylerin harika bir kombinasyonu oluşturdu. Bu kadar yakınlaştığımız ilk kişi kendisiydi.

Tyler, the Creator da onun radyosunda yer alıyor. Tyler ile Pitchfork festivallerinin birinde kuliste tanışmıştım, ve söylediği ilk şey “San Andreas tam benim oyunum. Yeni GTA oyununun ne zaman geleceğini bana hemen söylemelisin.” olmuştu. Yani Tyler o zamandan beri -hatta daha doğrusu San Andreas’tan beri- bize katılmak istiyordu ve sonunda katıldı. Tyler ile Steve Ellison (Flyin Lotus) yakın birer arkadaş olması dolayısıyla Tyler’ın parçasını Steve’in radyosuna koymak da en mantıklısı oldu.

Yani oyun için bu ikilinin işbirliğiyle bir şarkıda mı çalışıldı?

Oyun için yapılmış orijinal bir şarkı zaten var. Steve’in yaptığı en başarılı iş, tüm sanatçı arkadaşlarını arayıp oyun için müziklerini göndermelerini istemesiydi. Onun radyosunda bazı klasikler bulabileceksiniz, ancak Steve’in bizzat kendisi tarafından hazırlanmış ya da bu proje için müziklerini göndermiş olan arkadaşlarının hazırlamış olduğu henüz yayımlanmamış yeni parçalar da bulunan pek çok radyo mevcut. Steve aynı zamanda çok büyük bir video oyuncusu, bu yüzden sanırım hem bizler için hem de onun için beraber çalışmak oldukça heyecan vericiydi.

Kısaca bazı bilgileri toplarsak:

  • Oyunda 17 adet radyo istasyonu mevcut; bunlardan ikisi talk radyosu.
  • Tam 240 adet şarkı bulunuyor.
  • Vinewood Boulevard Radio: Ünlü Rock grubu Wavves’dan Nate Williams ve Stephen Pope’un sunuculuğunu üstlendiği bir Rock radyosu.
  • East LOS FM: Camilo Lara’nın sunuculuğunu üstlendiği Meksika müzik türlerini barındıran bir Meksika radyosu. GTA IV’teki San Juan Sounds gibi oyunun en ilgi çekici ve keyif verici radyolarından biri olacağa benziyor…
  • West Coast Classics: N.W.A.’den Dr. Dre ve Snoop Dogg’a kadar pek çok West Coast Hip-Hop klasiklerini içinde barındıran, DJ Pooh’un sunduğu West Coast Hip-Hop radyosu. Eski Radio Los Santos atmosferini yaşayacağımız bir radyo olacağa benziyor!
  • Rebel Radio: Jesco White’ın sunuculuğunu üstlendiği outlaw country radyosu. Daha çok ana karakterlerimizden Trevor’ın tarzına yakın bir radyo. K-Rose tarzı bir country radyosu özleyenler için…
  • Pam Grier, Bootsy Collins ve Kenny Loggins oyunun sunuculuğunu üstlenen bir diğer sanatçılar. Belirtilene göre Pam Grier, bir soul radyosu sunuyor. Bootsy Collins, bir 80′ler boogie-funk radyosu sunarken Kenny Loggins ise klasik bir rock radyosu sunuyor.
  • Oyunda çalacak olan dinamik atmosfer müzikleri sadece görevlerde değil, Red Dead Redemption’da olduğu gibi serbest dolaşımda da çalacak. Aynı şekilde bu müzikler GTA Online’da da olacak. Üstelik belirtilene göre bu müzikler, 20 film müziğine bedel.
  • Atmosfer müziklerini Tangerine Dream, Alchemist, Oh No ve Red Dead Redemption’ın soundtrack’lerini yapan Woody Jackson bestelemiş.
  • Rockstar, GTA V’in soundtrack’lerinin bugüne kadar yaptıklarının en büyüğü ve en iyisi olduğunu düşünüyor.

Çıkışına artık günleri saydığımız bu günlerde GTA V’in radyo istasyonlarına ve soundtrack’lerine dair detaylara Rockstar hız vermeye başladı. Bugün de resmi tanıtım videosu yayımlanacak olan GTA V için heyecan tamamiyle dorukta! Radyoların tanıtımlarını dinlemeyi unutmayın; her biri birbirinden etkileyici ve Los Santos & Blaine Vilayeti boyunca dinleyeceklerimiz hakkında bizlere ufak tüyolar veriyor. Daha fazlası için bizden ayrılmayın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*