GTA V Resmi Trailer Analizi
30 Ağustos 2013  

                                                             “Welcome back, man!”

GTA V’in muhtemel son trailer’ını her zamanki gibi GTATurk.com olarak belki de son kez analiz ediyoruz… Sizin de bulduğunuz, bulacağınız gözden kaçan detaylar varsa forumumuzdan paylaşabilir, tartışabilir veya aşağıdaki yorum bölümünden bize ileterek başlığa katkıda bulunabilirsiniz. Keyifli okumalar!

Trailer müziği: The Chain Gang of 1974 – Sleepwalking


Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Videonun hemen ilk saniyesinde kendimizi Blaine Vilayeti’nin kollarında buluyoruz… Her seferinde dediğimiz gibi dağlar, kırsal alanlar, kaktüsler, enfes manzaralar ve San Andreas’ın dinmeyen güneşinin Red Dead Redemption’ının Vahşi Batı’sından hiçbir farkı yok; adeta Red Dead’in modelleşmiş hali! Hemen sağda bir yük treni geçiyor, ileride ise bir uçak (büyük olasılıkla Shamal) semalarda uçuyor. Soldaysa büyük olasılıkla bir Cropduster uçağı görmekteyiz.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Büyük ihtimalle Trevor’ın evindeyiz (daha doğrusu karavanında). Michael, en iyi dostu Trevor’la tartışıyor, hararetlice bir şeyler anlatıyor. Trevor, “Yine ne anlatıyor bu adam?” dercesine Michael’ı dinlerken Franklin ise iki arkadaş tartışmasının ortasına düşmüş gibi görünüyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Michael her zamanki bildiğimiz Michael; zengin ama mutsuz, sosyete ama belki de Trevor gibi Blaine’in yıyık döküklüğüne pek uzak değil. Karizmatik ama karısından sevgi görmüyor. Lüks takım elbisesiyle Trevor’ın yuvasıyla hiç uyum sağlamıyor ancak geçmişte dostu Trevor’la aynı şeyleri yaşadığı için Trevor’a da hiç uzak değil.

Hemen soldaki pencere benzer şeyin üzerinde yer alan izler kan izleri mi? Burası Trevor’ın eviydi di mi? Öyleyse şaşırmıyoruz. Trevor belli ki bir elemanı yine bir yerlere sokup paramparça etmiş. Şaşırmıyoruz, şaşırmayacağız; GTA serisinin gelmiş geçmiş en psikopat, en acımasız ve en vahşi karakteri olan Trevor’a artık alıştık…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Blaine’den Los Santos’a geri dönüyor, dönmekle kalmıyor, Rockford Hills’teki Michael’ın lüks malikânesinde Michael’ı keyif çatarken buluyoruz. Havuzun dalgalanmasının, ışıl ışıl parlamasının neredeyse gerçek hayattan hiçbir farkı yok. Michael’ın hemen yanındaki şezlongta da Franklin’i görüyoruz. Franklin, ilk trailer’dan hatırladığımız kıyafetleriyle dikkat çekiyor ve Michael’dan iş ister gibi görünüyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Ancak patron ve para babası Michael, “Ben artık bıraktım o tür işleri.” deyip Franklin’i kibarca reddediyor. Acaba bu sahne Michael ile Franklin’in ilk kez tanıştığı görev olabilir mi? Hatırlarsanız dolandırıcı bir Ermeni araba satıcısı Simeon Yetarian için çalışan Franklin, zenginlerin spor arabalarını çalıp patronu Simeon’a teslim ediyor. Game Informer’ın ön incelemesinde de Franklin’in Michael’la “iş üstündeyken” tanıştığını ancak Franklin’in başarılı olamadığı belirtilmişti. Franklin, Michael’a bir ayak işçisiymiş gibi yanaşıp Michael’ı kandırmaya çalışarak arabasını çalmaya meyil etmek üzere olabilir. Her şey olabilir. Her şeyi de 17 Eylül’de öğreneceğiz…

Bu arada Michael’ın güneş gözlükleriyle kelimenin tam anlamıyla “badass” göründüğünü söylemeden edemeyeceğiz. Yeniden karizma âbidesi bir ana karakterimiz olduğu için şanslıyız…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Karakterlerimiz bu sefer Blaine Vilayeti’nin küçük bir kasabasındaki küçük bir bankayı soymak üzere. Hemen yukarıda ulu Chiliad Dağı’nı görebiliyoruz. Chiliad’ın kucağında kalan bu kasaba büyük ihtimalle San Andreas’taki Angel Pine kasabasının GTA V versiyonu. Daha önce farklı açılardan da görünümünü görmüştük (Bkz: 1 ve 2).

Sağdaki karakterimiz çantayı ters takmış. Kesin Trevor’dır…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Trevor’ın yine siniri üstünde gibi. Genellikle Franklin’in üzerinde görmeye alıştığımız siyah bir hoodie giymiş, bizce kendisine ayrı bir hava katmış ve oldukça da yakışmış. Ve yakaladığımız bir detay: Trevor’da parmakları kesik siyah bir eldiven var! Buna neden bu kadar şaşırdık? Şöyle ki, çoğumuzun da bildiği gibi GTA IV’ün ilk versiyonunda ana karakterimiz Niko’nun aynı tarz eldiveni vardı fakat ne yazık ki bu sonradan oyunun son sürümüne dahil edilmemişti. Şimdiyse bu eldivenleri Trevor ile takacağız gibi görünüyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Ancak eldivenden çok hepimizin dikkatini en çok çeken şey tabii ki de Trevor’ın arkasından koşa koşa gelen karakter oldu. Kendisini ikinci trailer’dan ve Trevor’ın trailer’ından hatırlıyoruz. İkinci trailer’da Trevor bir Lost elemanını öldüresiye döverken kendisiyse bu manzaraya seyirci kalmıştı. Trevor’ın trailer’ında ise Floyd adlı karakterin evinde yüzü boyalı olarak karşımıza çımıştı. Şimdi karakterin yüzünü hemen hemen net olarak görebiliyoruz ve hayretler içinde kalıyoruz desek yeridir zira karakter tip bakımından Trevor’a çok ama çok benziyor.  Bir an “Trevor’ın yüzünü alıp karaktere yapıştırmışlar!” tepkisi de vermedik değil doğrusu.

Acaba kendisi Trevor’ın kardeşi veya oğlu olabilir mi? Şu zamana kadar Rockstar tarafından Trevor’ın ailesine dair herhangi bir bilgi paylaşılmadı ancak kendisinin çok büyük bir olasılıkla Trevor’ın ailesinden veya akrabasından olduğunu anlamak zor değil. Trevor’ın kardeşi olabilme ihtimalinin yanı sıra oğlu da olabilir zira karakter oldukça genç ve Michael’ın oğlu Jimmy gibi biraz başına buyruk bir gence de benziyor. Şu anda kim olduğunu bilmiyoruz ancak Trevor’ın ailesinden biri olduğunu yüksek derecede düşünüyoruz. Her kimse, Trevor’ın tam tersi zıt bir karakter olacağa benziyor: Trevor’ın aksine kendisinin korkak, sünepe ve hatta “züppe” bir hali var. Eğer Trevor’ın oğluysa, Michael’ın oğlu Jimmy’yle çok iyi anlaşacağından eminiz…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Trevor bu sefer kafasını duvarlara (daha doğrusu tahtalara) vuruyor. “Kimse beni sevmiyor, kimse beni anlamıyor!” ergen triplerine girmiş. Sakin ol Trevor! 17 Eylül’den itibaren GTA V’teki en keyifli saatlerimizi seninle yaşayacağız, seninle eğleneceğiz; bunu hissedebiliyoruz!

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Trevor’ın karavanındayız yeniden. Nedense bu trailer’da Trevor’ın psikopatlıklarından çok Trevor’da “kötü adam olmaktan çıkıp herkes gibi iyi bir insan olmak isteyen” bir hava seziyoruz ancak Trevor sürekli arkadaşları tarafından dışlanan küçük bir çocuk muamelesi görüyor. Yine en iyi arkadaşı Michael’ın azarlarını işitiyor. Bu arada solda Trevor’ın son model (!) televizyonunu da görmekteyiz.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Bu sefer sinirli olan Trevor değil, Michael. Trevor süt dökmüş kedi gibi ve yüzünde biraz pişmanlık ifadesi seziyoruz sanki ancak pek ihtimal vermiyoruz tabii; bizim Trevor hangi işten sonra bir pişmanlık veya vicdan azâbı duydu ki?

Michael’ın konuşmasından anlıyoruz ki Michael, 10 yıl önce bazı hatalar yapmış ve Trevor da bu hatalarını sürekli Michael’a vurup duruyor. Acaba bu hatalar ne olabilir? Michael’ın kirli işleri bırakarak Trevor’la bağını kesmesi ve hayatında yeni bir sayfa açması mı? Acaba bu olay 10 yıl kadar öncesine (2003) mi dayanıyor? Bu arada sahne büyük ihtimalle daha önce gördüğümüz bu sahnenin devamı. Sadece Franklin’i ortalıklarda göremiyoruz.

http://gtaturk.com/images/Trailer/11.jpg http://gtaturk.com/images/Trailer/12.jpg
Önceki sahnede gördüğümüz Blaine Vilayeti’nin bir kasabasında karakterlerimizin gerçekleştirdiği banka soygununun devamı. Trevor bankaya adımını atar atmaz ilk önce güvenlik kamerasını gözüne kestiriyor, pompalı tüfeğiyle sıkıyor kameraya ve soygun delillerini yok etmeye başlıyor. Sağ olsun biraz da GTA III’ün giriş sahnesini anımsatarak bizlere biraz nostalji yaşatıyor…

Bu arada tahmin ettiğimiz gibi karakterlerimizden çantayı sırtına ters takan karakter Trevor çıkıyor. Trevor’ın arkasındakiyse muhtemelen Michael; Trevor kar maskesi takarken o da kaynak maskesi tercih etmiş. Maskelerin ne derece çeşitli olduğu yine anlaşılıyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Sanıyoruz ki ikinci trailer’dan hatırladığımız kasa kapısını havaya uçurma sahnesi. Kapı patlıyor ve kasa odası açılıyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Michael, ilk gameplay ve GTA Online gameplay’inden hatırladığımız bedensel özürlü IT karakterin mekânında. Online’ın gameplay’inden hatırladığımız duvarda yer alan ve İlluminati örgütüne gönderme içeren “The man is watching you” yazılı posteri ve GTA IV’ün kurgusal süper kahramanı olan Brown Streak’in oyuncağını bu sefer yakından görüyoruz. Brown Streak’in yanı sıra ismi Captain Spacetoy olan bir oyuncak da dikkat çekiyor. Oyuncakların altında aynı zamanda ufak bir “NooB” grafitisi de gözümüze ileşiyor. Rockstar’ın komik göndermelerinden sadece bazıları…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Adam, Michael’a yeniden kirli işlere dönüp dönmediğini soruyor, Michael’dan “Sanırım.” cevabını alıyor ve adamın yüzünde birden ufak bir tebessüm oluşuyor. Bu karakterin hikâyeye gerçekten büyük bir etkisi olacak gibi. Daha önce GTA Online analizinde belirttiğimiz gibi kendisi GTA V’in casting ilanlarında yer alan Jerry Cole adındaki karakterin ta kendisi ve suç dünyasına bilgiler satmakta olan bir IT. Muhtemelen Michael ve Trevor’ın eski bir dostu. Michael’ın yeniden suç dünyasına geri dönme kararı onu mutlu ediyor çünkü soygunlar için bazı önemli bilgiler sattığından dolayı kendisine de iş çıkacak ve o da kazanacak.

Bu sahnede dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, ilerideki kitap raflarının ardında görülen yol haritası. Los Santos haritasının sadece küçük bir kısmı olduğu açık. Karakter, buradan bazı planlamalar yapmakta gibi görünüyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Ve tabii ki Michael’ın kirli işlerine geri dönmesine en çok sevinen kişi, eski suç ortağı Trevor! Çünkü tıpkı eski günlerdeki gibi birçok macera, birçok aksiyon ve birçok para Trevor için yolda.

Masada bir benzin kutusu da dikkat çekiyor. Bu benzin kutusuyla etrafa benzin boşaltıp çakmağı ateşe vermek bildiğiniz gibi Trevor’la yapacağımız manyaklıklardan sadece bir tanesi…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Trevor sonunda beklediği haberi aldı ve neredeyse önceki trailer’ındaki gibi Michael’ı sırtına alıp havalara kaldıracak. Los Santos’un en azılı iki banka soyguncusu Michael ve Trevor geri dönüyor; artık onları kimse durduramaz!

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Michael ise bu kararına bu kadar çok sevinen kişinin çıkmasına hayret ediyor. “N’oluyor lan?” moduna giren Michael, o da özlediği günlerine yeniden geri dönmesine bir yandan sevinirken bir yandan da çaresizliğini ve şaşkınlığını gizleyemiyor.

Arkadaki pencerede büyük bir dağ (büyük olasılıkla Chiliad Dağı) görüyoruz. Rockstar, GTA V’te pencereleri de tamamen işlevsel yaparak adeta pencereden dışarıyı bile izleyebileceğimiz bir oyun yapmış…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Ve işte aksiyon dolu günler başlıyor! Michael yeminini bozarak tanık koruma programını çiğniyor ve yeniden kirli işlere Trevor ve yeni ortağı Franklin ile birlikte dönerek kendisini büyük soygunlarda bulmaya başlıyor. Büyük ihtimalle bu soygun sahnesi, Vangelico soygunu görevinden. Buna göre patlayan kasa kapısı da Vangelico mücevher dükkânı olmalı. Michael kapıya tekme atarak içeri giriyor. Fakat Michael’ın yanında elinde yangın söndürme tüpü olan bir karakter daha var. Muhtemelen kapıyı açmakta yardımcı olan diğer karakterlerimizden biri.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Trevor’ın “Welcome back, man!” nidâlarıyla Vinewood tepelerinden enfes bir Los Santos manzarası karşımıza geliyor… Los Santos’u özlemiştik ve yeniden hoş geldik, ancak şehir bizi hoş karşılayacak mı bilmiyoruz; yeniden melekler şehrinin canına okumak için buradayız! Vinewood Tabelası artık resmen gerçek hayattaki Hollywood Tabelası’ndan farksız ve Hollywood’a yakın derecede gerçekçi. Tabelanın hemen ardında Journey’ye benzeyen bir karavan görüyoruz. “Trevor? Sen misin?” demeden edemiyoruz. Hemen karşıda da Buzzard uçuyor tepelerin üzerinde. Vinewood tepesinde zengin malikânelerin yanı sıra doğal alanlar da dikkat çekeceğe benziyor. Tepede bir nehir yer alıyor ve dikkatli bakarsanız bir tekne nehirden geçerken görülebiliyor. Artık bu kaçıncı söyleyişimiz bilmiyoruz ancak Los Santos bu sefer gerçekten sandığımızdan da büyük…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Vangelico soygununun plan aşamasındayız. Ekibin beyni konumundaki elebaşı olan Michael, ekibini toplamış ve planları aktarıyor. Ekipte Franklin başta olmak üzere ilk gameplay’deki plan tahtasında gördüğümüz ekibin hacker’ı Paige Harris’i de Franklin’in yanında görebiliyoruz. Dövmeli ve “erkek fatma” gibi bir kıza benziyor… Öte yandan plan tahtasının bir diğer yanında IT karakteri yeniden görmekteyiz. Plan tahtası da aynı şekilde gameplay’den hatırladığımız kıvamda ancak tabii soygun öncesi tüm planlar bizim elimizde olduğu için bazı farklılıklar göze ilişiyor.

http://gtaturk.com/images/Trailer/22.jpg http://gtaturk.com/images/Trailer/23.jpg
Franklin, Vinewood bölgesinden bir Infernus çalıyor. GTA IV’ten hatırladığımız ancak biraz daha yenilenmiş bir animasyonla arabanın camını kırıp kapısını açıyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Tüm bunlar olurken hava sağanak yağmurlu. Şimşek çakışıyla Los Santos geceleri birden aydınlanıyor. Yağmur ve şimşek efektine hayran kalmamak elde değil, diğer her şey gibi onlar da GTA IV’ten bu yana oldukça geliştirilmiş.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Franklin, en iyi dostu Lamar ile Vespucci Sahili’nde. Lamar yine Franklin’e karşı işlerinden bahsediyor ve yine bir şeyleri ikna etme çabasında. Franklin yasadışı işlerle meşgul olmak istemediğinden dolayı Lamar bu sefer Franklin’e yaptığı işin yasadışı olmadığını, yasal olduğundan bahsediyor; tabii Franklin yerse… Bu sahne, ikinci trailer’da gördüğümüz bu sahneyle aynı görevden alınmış olmalı. Birazdan Michael’a rastlayacaklar veya rastladılar.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Neden mi? Çünkü mekân aynı: Franklin’in arkasındaki 1375 numaralı binayı ikinci trailer’daki o sahnede de görmüştük. Öte yandan Franklin yine farklı bir saç modeliyle karşımıza çıkıyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Franklin’in bir önceki sahnesinin devamı. Los Santos’un sağanak yağmuru altında Infernus’u çalan Franklin, polisleri de peşine taktıktan sonra yağmurlu Vinewood sokaklarında kovalamacaya başlıyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Daha önce ilk gameplay’de gördüğümüz Miss T giyim mağazasını yeniden görüyoruz. Solda da Vinewood Video adında muhtemelen bir CD/DVD dükkânı da görmekteyiz.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Bir diğer önceki sahnede gördüğümüz aynı Vangelico soygun görevinin sahnesi. Michael planlarını ve ne yapacakları konusunda profesyonel bir elebaşı olarak ekibe görevlerini anlatmaya devam ediyor. Hemen yanında IT karakteri yine bastonuyla görüyoruz. Koltukta da Franklin oturmakta ve o da ekip üyelerinden. Ancak Franklin “Benim ne yapacağımın söylenmesine ihtiyacım yok. Ben ne yapacağımı bilirim!” dercesine neredeyse Michael’ı dinlemiyor bile gibi. Soygun için kuşandığı takım elbise de gettoların hırslı çocuğu bizim Frank’e oldukça yakışmış.

Arkadaki plan tahtasını yakından görüyoruz. Michael yeniden Loud (Gürültülü), yani dükkânın kapısına tekma atarak direkt soyguna başlama seçeneğini seçmiş. Ekip üyeleri gameplay’de gördüğümüzle aynı: Eddie Toh, Gustavo Mota, Paige Harris ve bir de onlara yardımcı olarak Michael’ın oğlu gibi sevdiği Franklin. Buna göre bu sahnede gördüğümüz elemanların da Eddie Toh, Gustavo Mota ve Paige Haris olduğunu anlayabiliyoruz ve onları da biraz daha yakından görüyoruz. IT karakterin ardında kalan takvim 2006 yılından kalma. Bayağı eski ve hiç bakılmamış bir depo anlaşılan. Eh, planlar için de rahat konuşabilmek için buradan daha iyi yer bulunamazdı zaten.

http://gtaturk.com/images/Trailer/30.jpg http://gtaturk.com/images/Trailer/31.jpg
Michael yeniden bir soygunda. Çalan alarmlar eşliğinde arşiv benzeri bir yerden disket benzeri bir şey ele geçiriyor. Yaptığı iş ve özellikle giydiği kıyafet bakımından hemen aklımıza “The Extraction” görevi, nam-ı diğer IAA binasından rehineyi kurtardığımız görev geliyor ancak hayır, sanıyoruz ki bu o görev değil. Sadece kıyafet aynı ancak görüleceği üzere Michael’da kar maskesi ve sırtında çanta var. Tabii yine IAA binası olabilir ve IAA’dan FIB adına özel bir bilgiyi çalıyor olabilirler, ancak yine de bu sahnenin “The Extraction” görevinden olmadığı açık.

Arşivde Genic kamera firmasının logosu görülebiliyor. Öyleyse buranın kamera kayıtlarının saklandığı bir arşiv olduğunu anlayabiliriz. Yani bu görevdeki amacımız muhtemelen kaydetmemesi gereken görüntüleri kaydetmiş kamera kayıtlarını ele geçirip yok etmek. Birilerine şantaj yapılmış olsa gerek…

http://gtaturk.com/images/Trailer/32.jpg http://gtaturk.com/images/Trailer/33.jpg
Ve işte özlediğimiz Trevor! Trailer’ın bu dakikasına kadar “süt dökmüş kedi” gibi gördüğümüz Trevor, her zamanki psikopatlıklarına devam ediyor. Çok büyük olasılıkla yeniden Lost çetesinin mekânını basıyor zira mekân ilk gameplay’de gördüğümüz bu mekânın olduğu açık. Trevor, Lost’un bir karavanını havaya uçuruyor ve AK-47’siyle çatışmaya devam ediyor. Sahne, Trevor’ın trailer’ında gördüğümüz bu sahnedeki aynı görevden alınmış da olabilir.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Trevor bu sefer bir denizaltı aracında! Gemi vinciyle denizin dibinden Trevor’ın içinde bulunduğu denizaltı çıkarılıyor. Trevor çok mutlu ve keyfi yerinde gibi görünüyor; öyle ki neredeyse havalara uçacak. Acaba deniz dibinde aradığı hazineleri sonunda buldu mu dersiniz? Bilmiyoruz ancak trailer’ın belki de en eğlenceli sahnelerinden biri!

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Muhtemelen deminki kamera arşivinden kamera kaydını çaldığımız görevin sonundayız. Görüleceği gibi kıyafetler “The Extraction” görevindeki kıyafetle aynı. İşi hallettikten sonra karakterlerimiz ıssız bir mekânda aksiyon dolu işin kârını beraber bölüşecekler, ancak açgözlü Trevor paranın hepsini sahiplenmek istiyor ve “Tüm bu işte benim emeğim vardı ve bu da benim hakkım!” dercesine Michael’ın elinden para çantasını kapıyor, Michael ise psikopat arkadaşına ses çıkaramıyor.

Hemen arkada Trevor’ın Bodhi’sini, daha ileriye bakarsak da muhtemelen bir petrol rafinerisi görüyoruz.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Yine aynı görevdeyiz ve bu sefer muhtemelen görevin başlarındayız. Karakterlerimiz sanıyoruz ki gökdelenin tepesindeler ve binaya sızıp kamera kaydını ele geçirme peşindeler. Soldakinin -eğer tanımadığımız başka biri değilse- Franklin, sağdakinin ise Michael olduğunu çok açık bir şekilde söyleyebiliriz. Franklin binanın tepesindeki pencereyi zorlanarak da olsa açıyor ve Michael hedefe doğru yönelmeye başlamak üzere.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Amanda, Michael’la yine kavga ediyor, evlerinin önünde eşi Michael’a yine sevgi dolu sözcükler (!) söylüyor; aralarında gerçekten çok büyük bir aşk var, di mi? Amanda aslında güzel bir bayan, ancak kocası Michael’la aralarındaki sevgi bağı ne yazık ki yıllar önce kopmaya başlamış. Artık ne Amanda’nın Michael’a ne de Michael’ın Amanda’ya saygısı var.

Amanda muhtemelen yogaya başlamak üzere ya da başlayıp bitirmiş ve yoga seansının hemen sonrasında. Vuran güneşten midir yoksa Amanda’yı daha önce hiç bu açıdan görmediğimizden midir bilmiyoruz ancak Amanda’nın suratı biraz değişik geldi gözümüze. Sanki o değil de başka biri gibi. Rockstar, Amanda üzerinde biraz değişikliğe gitmiş olabilir mi?

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Zavallı Michael… Her geçen gün bu adamın haline üzülmekten alamıyoruz kendimizi. Aile yaşantısındaki depresyonları, mutsuzlukları, çaresizliği yetmezmiş gibi şimdi de evinin havuzuna düşmüş ve hayat arkadaşı (tabii artık daha ne kadar hayat arkadaşı denilebilirse) Amanda tarafından hakaretlerle yalnızlığına terk ediliyor. Üzülme Michael, 17 Eylül’de biz senin yanında olacağız!

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Bir uçak veya helikopterden karakterimiz paraşütle Los Santos’un ışıl ışıl gecelerinin koynuna kendisini teslim ediyor… Los Santos en az Blaine Vilayeti kadar gerçekten geniş ve büyük. Trafik ışıkları, gökdelenlerin ışıkları muazzam görünüyor buradan…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Bir kuş misali uçak veya helikopterden yıldızlar eşliğinde kendimizi Los Santos’un kollarına heyecanı artan bir müzikle bırakıyoruz…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Yıllardır hayali olan milyonlarca insan Vinewood tepesine ve tabelasına bakarak onun bir parçası olmak istemişti. Şimdiyse Vinewood bize bakıp bizi izleyerek o bizim bir parçamız olmak istiyor…  Karakterimiz, trafikle ve gökdelenlerle aydınlanan karanlık Los Santos gecelerine harika bir dalış yapıyor!

Vinewood’un arkasında büyük bir deniz görmekteyiz. Hemen ileride de Chiliad Dağı görülebiliyor. Bu denizin Alamo Denizi olduğu açık. Görünüşe bakılırsa Alamo Denizi, Vinewood’un hemen arkasında kalıyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Karakterlerimizin ya IAA binasına ya FIB binasına ya da hemen altımızda kalan silindir benzeri üç binalı Westin Bonaventure Oteli’ne yöneldiğini anlayabiliyoruz. Hemen sağda gerçek hayattaki Beverly Hills Alışveriş Merkezi, onun önünde de kıvrımlı bir yolu olan park benzeri bir yer görüyoruz. (Daha önce bu ekran görüntüsünde de görmüştük.)

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Minigun’a yeniden merhaba! Bir karakterimiz soygun sonrası polislerden kurtulmak amacıyla zırhları kuşanmış, eline minigun’ı almış, Blaine Vilayeti’nin bir kasabasını alt üst ediyor ancak minigun’ın ağırlı yüzünden koşarken zorlanmakta. Koşmasına engel olan tek şeyin minigun olmadığını düşünüyoruz; karakterimiz her kimse adeta bir robot gibi büyük ölçüde kuşanmış ve bizi şaşırtıyor bir yandan. Polisler karakterimizi engelleyemiyor bile…

Solda bir motel tabelası, sağda da likör dükkânları ve dükkânın önünde de bir eCola tabelası görüyoruz. Karşımızda ise Chiliad Dağı tüm heybetliğiyle yer alıyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Los Santos’un enfes günbatımı eşliğinde neredeyse tüm polis teşkilatı motosiklet üzerindeki Franklin’in peşinde. Gerçek hayattaki Los Angeles Nehri’nin köprülerinden birindeyiz. Günbatımının atmosferi her yönüyle muhteşem…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Franklin, PCJ-600 üzerinde güneş gözlükleriyle en az Michael kadar ciddi ve karizma görünüyor…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Michael’ı kamera kayıtlarını ele geçirirken, karakterlerimizi binaya sızarken ve yine bir önceki sahnede gördüğümüz karakterimizi paraşütle binaya atlarken gördüğümüz görevden yeni sahneler görmeye devam ediyoruz. Trailer genel olarak bu göreve odaklanmış gibi ve oldukça büyük, aksiyon dolu ve önemli bir görev olacağa benziyor. Karakterlerimiz binanın asansör boşluğundan halatlarla iniş yapıyor ancak aşağıda bazı patlamalar meydana gelmekte.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Üçlümüz yeniden IT karakterin mekânında ve karakterden bazı bilgiler almakta gibiler; onu can kulağıyla dinliyorlar (en azından öyle görünüyorlar). Ve işte Los Santos’a dair bir harita daha: Michael’ın arkasında duvara asılı bir Los Santos haritası görüyoruz. Haritayı net olmasa da biraz daha görmüş bulunuyoruz.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Karakter biraz alaycı tavırlarla karakterlerimize takılıyor, ancak biraz fazla zorlamamasını öneririz… Alaycı surat ifadesi oldukça başarılı. Oyun, L.A. Noire’ın teknolojisini kullanmasa da Rockstar tüm tecrübeleriyle birlikte gerçekçi surat ifadeleri yaratmak için ellerinden geleni vermiş. Sağda masaüstü ve siyah ekran pencerelerinin olduğu bir bilgisayar, arkada güvenlik kamerası monitörleri, solda FLEECA kredi kartı firmasına ait bir kutu ve çeşitli çeşitli monitörler, aletler, kutular, kitaplar görüyoruz. Bu karakter fiziksel engelli olsa da yüksek IQ’lu, zeki ve ciddi anlamda önemli bir karakter gibi görünüyor. Michael, Franklin ve Trevor’ın suç dünyasının merkezi konumundaki bir karakter olacağa benziyor, ki kendisi GTA Online’da da bize görevler verecek bir isim. Kendisiyle tanışacağımız 17 Eylül gününü iple çekiyoruz…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Ve minigun’la dehşet saçma vakti! Uzun bir aradan sonra serinin en güçlü makineli silahı geri dönüyor ve bu sahnede de bir önceki sahneden hatırladığımız zırhlarını kuşanmış karakterimizle polisleri yok ederek kendisinin yine ne derece öldürücü bir silah olduğunu ve formundan hiçbir şey kaybetmediğini görebiliyoruz. Saniye başına fırlayan onlarca mermi kovanları da bir o kadar iştahımızı kabartıyor yine…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Karakterimizin çantasında Rear Wall giyim mağazasının logosunu görüyoruz. Anlaşılan bu çantayı Rear Wall firması üretmiş. Çantaların GTA IV’teki “Three Leaf Clover” görevindeki çantalarla aynı olmasından dolayı yakınıyorduk ancak aynı olmasının sebebi anlaşılan aynı firmanın ürünü olmasından dolayıymış…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Tanklar! Rhino! Evet, evet, yanlış görmüyoruz; onlar da geri dönüyor! Solda görmüş olacağınız gibi Rhino’lar da serinin gelmiş geçmiş en büyük oyununda geri dönüyor ve heyecanımız en tepelere yükseliyor!

Blaine Vilayeti’nin şerifleri yol köprüsünü kapatmış ve jetin içindeki karakterimizi durdurmak için adeta seferber olmuş ancak karakterimiz peşindeki polis helikopterini de düşürüyor ve köprüyü bombalamasıyla tüm polisleri ve şerifleri ortadan kaldırıyor. Köprü büyük olasılıkla bu sahneden hatırladığımız köprü.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..
Jetin içindeki Trevor’dan başkası değil. Eski bir askeri pilot olan Trevor, uçuş konusunda uzman olduğu için haliyle tüm uçaklar, jetler, helikopterler onunla güzelleşiyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

“Grand Theft Auto V. Coming Semptember 17th. Rated M for mature…”

Videomuz GTA III’ten bu yana serinin tüm oyunlarının TV reklamlarında duymaya alıştığımız abimizin etkileyici sesiyle son buluyor… Bizce biraz kısa olsa da GTA V’in gelmiş geçmiş en iyi, en büyük ve en bomba trailer’ı olmuş. Tek bir saniyesinde bile yerimizde duramadık. Rockstar bu trailer’a sadece “resmi trailer” demekte gerçekten haklıymış. Bu pazar günü AMC kanalında dünyanın ünlü TV dizisi Breaking Bad’te de gösterime girecek…


 GTATurk.com

GTA V Resmi Trailer Analizi” üzerine 2 düşünce

  1. Arkadaşlar oyunun bir yerinde kaldım yardım edermisiniz malum ingilizce yok check your mail fln diyo eldiven al diyo anlamadım telefonu açıyorum mailere bakıyorum bi anlam veremedim ne yapmam lazım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*