GTA V Web Site Analizi: Yeni Görüntüler, Videolar, Karakterler & Fazlası!
14 Ağustos 2013  

Sitede yer alan bulanık ekran görüntülerinde daha önce hiç görmediğimiz görüntüler de dikkat çekiyor.

Resmi web sitesinin güncellenmesiyle bizleri dolu dolu ekran görüntüsü ve içeriğe boğan GTA V’in sitesine sizler için göz attık. Birçok yeni ekran görüntüsü, yeni videolar, yeni karakterler ve dopdolu içeriklerle birlikte güncellenmiş olan resmi siteye buradan ulaşıp kendiniz de ziyaret edebileceğiniz gibi aşağıdan da detaylı incelemesine ulaşabilirsiniz. Şu anda “Araç Özelleştirme Dükkânları” bölümünün analizi eksik ancak yakın zamanda o da eklenerek güncellenecek. Los Santos ve Blaine Vilayeti’ne şimdiden hoş geldiniz!

  

              Spor Arabalar Parmaklarınızın Ucunda                Gelişen Ekonomi & Ticaret                                  Karşılanabilir Sağlık

  

                           Büyük Açık Hava                                        Ulaşılabilir Hava Seyahâti                                 Alışveriş & Çekicilik

  

                      Güvenebileceğiniz Liderlik                       Araç Özelleştirme Dükkânları                                Sahiller & Su Sporları

Arkadaş Canlısı Komşular


 Spor Arabalar Parmaklarınızın Ucunda

Bu sayfada, Franklin’in patronu olan Ermeni araba satıcısı Simeon Yetarian’ın sahibi olduğu Premium Deluxe Motorsport adlı lüks araba bayisindeki en yeni fırsatlar sunuluyor. İnsanlara pahalı spor arabalar satarak dolandırmasıyla bilinen Simeon, yine insanlara bu arabaları satın aldırmak için ilgi çekici ikna yöntemleriyle karşımıza çıkıyor. Showroom’da ise bildiğimiz Feltzer‘ın yanı sıra GTA V ile birlikte seriye yeni eklenecek olan Tailgater ve Voltic gibi yeni spor arabalar Simeon’un ağzından tanıtılıyor.

   

Feltzer, Tailgater ve Voltic. Simeon Yetarian’ın çevrilmiş açıklamaları için üzerlerine tıklayınız.


Gelişen Ekonomi & Ticaret

Oyunun ilk resmi oyun içi videosunda oyunda BAWSAQ borsasının olacağını ve buradan ev, daire, bina, hatta işyeri ve dükkân satın alabileceğimizi öğrenmiştik. Bu içerikte ise borsa biraz daha detaylanıyor. Arka planda ise oyunda karşılaşacağımız firmaların logolarını görüyoruz. Dikkatimizi çekenler ise şunlar: Pißwasser, LTD, Wiwang, ZiT, Los Santos Customs, Fruit, Übermacht, Weazel Network, BF, Mollis, Hawk & Little, Ammunation, Whiz, CNT, The Grain of Truth, Daily Globe, Shark, BleetBinco, Vom Feuer, Badger, Los Santos Transit, Tinkle, Los Santos Department of Water & Power, Ponsonbys, Sprunk, Sub Urban, RON ve fazlası… İçlerinde tanıdıklarımız olduğu kadar tanımadığımız, seriye yeni eklenen markalar da göze çarpıyor. Görünüşe bakılırsa ZiT servisi, Binco ve Sub Urban giyim mağazaları geri dönüyor. Los Santos Department of Water & Power’ın ise gerçek hayattaki Los Angeles’ın ünlü su ve elektrik kurumu Los Angeles Department of Water and Power’ın parodisi olduğu çok açık. Anlaşılan tüm bu marka ve firmaları borsada satın alabileceğiz!

 

BAWSAQ reklamını değiştirdiğimizde iki adet reklam daha görüyoruz. Birincisi, Dynasty 8 adlı bir gayrimenkul firmasının reklamı, ikincisiyse daha önce GTA IV’ten hatırladığımız FLEECA kredi kartı firmasının reklamı. Dynasty 8 reklamında yeni bir ekran görüntüsüne de yer verilmiş. Bir kıyı kenarında koşu yapan bir yaya ve denizde yelkenliler… Serinin önceki oyunlarında Marquis teknelerinde yelkenlerin açıldığını görmemiştik, anlaşılan şimdi göreceğiz!

Öte yandan kıyıda Dynasty 8’in reklamı da dikkat çekiyor. Firmanın telefon numarasıysa (510) 555-0156 olarak belirtilmiş. Anlaşılan oyun içinde bu numarayı tuşlayarak her türlü emlak satın alabileceğiz.


Karşılanabilir Sağlık

Bu sayfada genel olarak Los Santos’un Mount Zonah Medical Center (Zonah Dağı Tıp Merkezi) hastanesinin reklamı yapılıyor. Bu hastane görünüşe bakılırsa Los Angeles’ın Cedars-Sinai Hastanesi’nin parodisi. Ancak hastaneden öte burada en çok dikkatimizi çeken şey oyunun ikinci trailer’ı ve Michael’ın trailer’ından hatırladığımız Michael’ın terapistini yakından tanıyor ve kendisinden bir iki yeni görüntü elde ediyor oluşumuz. Kendisinin ismi en sonunda ortaya çıkıyor: Isiah Friedlander. Ve görünüşe bakılırsa kendisi Zonah Dağı Tıp Merkezi’nin önde gelen doktorlarından ve terapistlerinden biri.

 

Anlaşılan Michael kendisine iyi bir terapist bulmuş ancak Michael’ın trailer’ında gördüklerimize bakarsak tedavisinde işe yarıyor olduğu pek söylenemez… Dr. Friedlander’ın ofisi Pacific Bluffs‘ta olduğu belirtiliyor. Bu Pacific Bluffs büyük olaslıkla oyunda Vespucci’de kalıyor. 

Öte yandan sayfada Franklin’in bir ekran görüntüsüne de yer verildiğini görüyoruz. Franklin, tıbbi esrar içerken görülüyor. Hemen altında ve yanında yazana bakarsak da Los Santos’ta tıbbi esrar alım-satımı yasal. Hatırlarsanız ilk oyun içi videoda Franklin’i Vespucci Sahili’ndeki bir esrar dükkânından tıbbi esrar satın alırken görmüştük. Anlaşılan Franklin, bir marijuana bağımlısı ve oyunda Franklin’le birlikte tıbbi esrar kullanabileceğiz.


Büyük Açık Hava

Bu sayfada yepyeni ekran görüntüleri bizleri selamlıyor. İster avcılığa çıkın, ister sürükleyici maceraların peşinden koşun, ister Chiliad Dağı’nı keşfedin, isterseniz de en zirveden kendinizi boşluğa bırakın; Blaine Vilayeti tüm ihtişamıyla 17 Eylül’de sizleri bekliyor!

İşte sayfada yer alan 5 adet yeni ekran görüntüsü (büyültmek için üzerlerine tıklayın):

    


Ulaşılabilir Hava Seyahâti 

Elitas Travel… Los Santos ve Blaine Vilayeti boyunca ayağımızı yerden kesecek olan GTA V’in uçuş firmalarından biri. Bahsedilene göre oyun içindeki internetten Elitas Travel’ın resmi sitesi olan ElitasTravel.com‘a girerek uçak satın alabileceğiz. Sayfada Blaine Vilayeti’nin bölgelerinden biri olan Paleto Bay (Paleto Körfezi)’den de bahsediliyor. Öte yandan bol uçak ve jetli yepyeni ekran görüntüleri de dikkat çekiyor. Oyundaki hava araçlarının ne kadar çeşitli olduğu bir kez daha gözümüze gözümüze sokuluyor… Rockstar yüksek çözünürlüklü versiyonlarını yayımlayana kadar şimdilik tümüne aşağıdan göz atabilirsiniz.


Alışveriş & Çekicilik

Los Santos’un Los Angeles’ı temel aldığını düşünürsek tabii ki Los Santos da en az Los Angeles’ın alışveriş ve güzellik dünyası kadar lüks ve ihtişamlı olmalı. Görünüşe bakılırsa lüks kıyafetlerden alt sınıf kıyafetlere kadar her çeşit giyim mağazası bizleri bekliyor. Rockford Hills’te yer alan Portola Drive ile Rockford Plaza‘nın oyundaki en lüks giyim mağazalarından biri olacağını tahmin etmek hiç de zor değil. Sayfada bahsedilene göre oyunda ayrıca Hewick adında bir semt var ve belirtilene göre bu semt uyuşturucu bağımlısı tiplerle dolu. Muhtemelen oyundaki fakir mahallelerden biri. Öte yandan Herr Kutz ve Beachcombover adlı berberlerden de bahsedilmesi dikkatlerden kaçmıyor.

Sayfada GTA IV’ten hatırladığımız Brawls adlı giyim markası (yukarıda) da dikkatlerden kaçmıyor. GTA IV’te Brawls Liberty City adıyla karşımıza çıkmıştı, şimdiyse Brawls Los Santos adıyla karşımıza çıkacak. Görünüşe bakılırsa bu markanın Amerika’nın her bir köşesinde mağazaları mevcut.

Bir diğer reklamda ise bir giyim veya takı firmasının reklamını görüyoruz. İsminden her ne kadar emin olamasak da muhtemelen “Caca” veya “Rara”.

 

Ve yepyeni bir ekran görüntüsü daha. Gerçek hayattaki Beverly Hills’in Rodeo Drive semtindeki caddede yer alan Robert Graham adlı heykeltraşın yapmış olduğu çıplak kadın gövdesi heykelinin Rockstar yorumu… Daha önce Franklin’in trailer’ında da görmüştük. Sol binada ise muhtemelen eşcinsel bir çıplak erkek resmi görmekteyiz. Rockstar muzipliklerine kaldığı yerden devam ediyor…

Bob Mulét: Oyunda karşımıza çıkacak olan berber salonlarından sadece bir tanesi. Sayfada ise bu berber dükkânına uğramış Brandon, Lee, Erick, Doug, Topher, Marion adlı şehir sakinlerinin yorumlarını görüyoruz. Aşağıdan Türkçe olarak ulaşabileceğiniz yorumları büyük boyutta görmek için üzerlerine tıklamanız yeterli. Kendileri acaba bir ihtimal oyunda karşımıza çıkacak olan yan karakterler olabilir mi?

     

Bunun hemen ardından ise özellikle ilk oyun içi videodan hatırladığımız Ponsonbys giyim mağazasına ait bir çeşit takılar görüyoruz:


Güvenebileceğiniz Liderlik

San Andreas eyaletinde valilik için yarışan iki isim: Bir yanda eski bir TV yıldızı olan muhafazakâr Jock Cranley, bir yandan da liberal Sue Murry. İkisi de eyalete farklı hedefler getirme peşinde ve ikisi de eyalet valiliği için birbirleriyle yarışıyor, çekişiyor… Tanıdık geldi değil mi? Rockstar, ABD’de yıllardır süregelen seçim rekâbetlerine gönderme yapmayı her zamanki gibi ihmal etmiyor.

Sayfada Jock Cranley ve Sue Murry’nin seçim videolarını da görüyoruz ve GTA V’ten iki adet yeni videoya daha sahip oluyoruz. Büyük olasılıkla bu iki reklam videosu, oyun içinde TV reklamlarında karşımıza çıkacak zira GTA IV’ün TV’sindeki reklamları oldukça andırıyor.

Jock Cranley: “Tıpkı kötü adamları azalttığı gibi hesap açıklarını da azaltacak.”

Sue Murry: “Muhafazakârların ne istediğini bilen bir liberal.”

Aslında Jock Cranley, GTA serisine uzak bir karakter değil, daha önce kendisini GTA: Vice City Stories’ın Wawe 103 radyosundaki bir reklamda duymuştuk ve oyunun web sitesindeki MeTV haberlerinde de kendisinden bahsedilmişti. Şimdiyse tıpkı Cris Formage gibi kendisini de görüyoruz ve GTA V ile birlikte geri dönerek gerek oyunun TV’lerinde gerekse radyolarında seçimlere kadar rakibi Sue Murry ile bol bol çekişecek gibi görünüyor…

Peki sizin favori adayınız hangisi? Jock Cranley mi Sue Murry mi? 17 Eylül’de oyunuzu kullanın!


Sahiller & Su Sporları

“Büyük Açık Hava” sayfasında olduğu gibi burada da yine yepyeni ekran görüntüleri bizleri karşılıyor. Bu sefer Los Santos’un deniz suları, su sporları ve okyanus diplerini görüyoruz ve yine iştahımız bir o kadar kabarıyor!

    


Arkadaş Canlısı Komşular

Bu sayfada ise oyunda oyunda karşılaşacağımız birkaç rastgele karaktere yer verilmiş. Çete üyeleri, Epsilon Program tarikat üyeleri ve pek çok tuhaf insanlar Los Santos & Blaine Vilayeti boyunca bizlerin yardımlarını bekliyor… Öyleyse gelin karakterleri biraz yakından inceleyelim.

Görünüşe bakılırsa bir Grove çete üyesi olan bu karakter, çok büyük olasılıkla Franklin’e özel bir rastgele karakter olacak. Muhtemelen bir uyuşturucu satıcısı.

Redneck bir karakter. Blaine Vilayeti’nde yaşadığı su götürmez bir gerçek. Kime özel bir rastgele karakter olacağını ise tahmin etmek hiç de zor değil: Çok büyük ihtimalle tabii ki Trevor.

Karakterler arasındaki belki de en ilginç olanı: Bir Epsilon tarikat üyesi. Bilindiği gibi Epsilon Program tarikatı geri dönüyor ve oyuna bir öncekinden bile çok daha büyük bir etkisi olacak. Kıyafetine bakılırsa tarikat üyelerinin giydiği geleneksek kıyafet bu zira tarikatın lideri olan Cris Formage’ın üzerinde de aynı kıyafeti görmüştük. Acaba bu karakter bize ne tür bir görev verecek dersiniz?

Büyük ihtimalle bir Los Santos Vagos çete üyesi. Evet, Vagos çetesi de geri dönüyor! San Andreas’ın efsane karakterlerinden Cesar Vialpando’ya da çok benziyor. Gerçekten büyük derecede benzerlik var… Muhtemelen yine Franklin’e özel bir rastgele karakter olacak.

Görünüşe bakılırsa bir Balla çete üyesi olan bu karakter, çok büyük olasılıkla Franklin’e özel bir rastgele karakter olacak. Anlaşılan rastgele karakter görevlerinde Franklin’e Los Santos’un üç büyük çetesi Grove, Balla ve Vagos çetelerinden mutlaka bir karakter düşecek. Ancak bir Grove’lu olan Franklin’in bu Balla’lı karaktere tepkisini çok merak etmekteyiz…

Bu karakteri ise ilk resmi oyun içi videodan hatırlıyoruz. “Burası fırsatlar ülkesi. Defol!” yazılı bir pankart taşıyan ve gelen geçene “Defol buradan!” diye bağıran, büyük ihtimalle milliyetçi ve ırkçı bir Amerikalı olan, Blaine Vilayeti’nde Franklin’in rastladığı bir rastgele karakter. Bakalım onunla geçen görevimiz ne olacak. Ne olacak bilmiyoruz ancak pankartına bakılacak olursak, kendisi “opportunity” yazmayı bilmeyecek kadar alt sınıf bir elemana benziyor…

Bunların yanı sıra sayfanın arka planındaki görüntü ise bizleri düşündürmedi değil. Görüntüdeki çıkmaz sokak, Grove Sokağı‘na çok benziyor.

GTA severler şimdiden bunun tartışmasına başladı bile, ancak Grove’luların aksine mahallede Balla’lar görülüyor ve sağ arka tarafta kalan köprülere bakılacak olursa bu sokak büyük olasılıkla Los Santos’un liman bölgesine yakın bir yerde.

Gerçek hayatta Los Angeles’ta buna benzer pek çok çıkmaz sokak bulunuyor ve daha önce özel paketlerin duyurusunda gördüğümüz Atomic Blimp görüntüsünde de Grove Sokağı’na çok benzeyen sokaklar görmüştük. Bu da onlardan biri olsa gerek. Ancak eğer gerçekten Grove Sokağı’ysa o zaman anlaşılacağı üzere geçip giden yılların ardından sokak, Balla tarafından işgal edilip ne yazık ki artık Balla’nın bir bölgesi olmuş…


Son olarak sitenin Info bölümündeki Los Santos & Blaine County ve ‘Recreational’ Activity sayfasında yepyeni görüntüler de bulunuyor.

Los Santos & Blaine County

Los Santos ve Blaine Vilayeti hakkında kısa bir bilgiye ve çeşitli görüntülere yer verilmiş olan bu sayfada oyundan çeşitli kartpostallar bulunuyor. Yepyeni görüntülerin yanı sıra oyunda karşılaşacağımız bazı bölgeleri tanıyor ve isimlerini de öğrenmiş bulunuyoruz. Bu ekran görüntüsünden hatırladığımız Chiliad Dağı’nın eteklerinde kalan tren köprüsünün adının Calafia Köprüsü olduğunu ve özellikle KIFFLOM ekran koruyucunda gördüğümüz “gizemli” deniz fenerinin bulunduğu bölgenin de Cape Catfish olduğunu öğreniyoruz. Ayrıca North Yankt adlı bölgenin kartpostalında ise kar yağışı görülüyor. Büyük ihtimalle bu bölge şehirden oldukça uzak, dağlık bir alanda yer alacak ve dağlık tepelerde karlık alanlara, kar yağışlarına rastlayacağız gibi. Hatırlarsanız daha önce Max Payne 3’ten çıkan GTA V dosyalarında karlık alanların olacağına dair ipuçları vardı.

Oyunda kar yağışlarının ve karlı havanın olacağı artık kesinleşti denilebilir!

‘Recreational’ Activity

Tenisten golfe, golften yogaya kadar oyunda yapabileceğimiz pek çok aktivitenin kısa olarak tanıtıldığı bu sayfada yine birkaç yeni görüntü görüyoruz. Özellikle ilk gözümüze çarpan; Michael’ın trailer’ında ve ilk oyun içi videoda gördüğümüz Amanda’nın yoga öğretmeninin yer aldığı bir kitap. Detox with Faren isimli bu kitap, büyük olasılıkla bu yoga öğretmeninin yoga ve detoksla ilgili ipuçlarını içeriyor ve anlaşılan kendisi Los Santos’ta gerçekten ünlü bir isim. Pek çok kitabın yer aldığı bu reyonda ayrıca solda yer alan Pala Springs – Aerial Tramway adlı kitap da dikkat çekiyor. Oyunda Pala Springs adlı bir bölge olduğu veya oyunda yeniden teleferiklerinin olacağını anlayabiliyoruz.


Lifeinvader

Sitede yer alan bir başka video reklamı ve bu videoda oyun içi internette rastlayacağımız Lifeinvader isimli bir sosyal ağ paylaşım sitesi tanıtılıyor. Facebook’un parodisi olduğu çok açık olan bu Lifeinvader.com, oldukça eğlenceli bir siteye benziyor ve yine Rockstar’ın muziplikleriyle dolu olduğu gözlerden kaçmıyor.

“Status”ın altında yer alan simge dikkatlerden kaçmayan detaylardan. Rockstar’ın her zamanki cinsel göndermeleri yeni oyunumuzda da devam ediyor…


Sitedeki içerikler şimdilik bu kadar. Ancak pek çok yeni içerik daha kapıda zira açığa çıkmamış tam 10 adet yeni sayfa daha bizleri bekliyor. Bunlar ise Exciting Music and Entertainment (Heyecan Verici Müzikler ve Eğlence), Exclusive Country Clubs (Özel Golf Kulüpleri), Sightseeing & Celebrity (Gezi & Ünlüler), Local Artisans (Yerel Zanaatkârlar), Fitness & Relaxation (Formda Kalma & Rahatlama), Lovely Accommodations (Güzel Konaklama Yerleri), 24-Hour Convenience Stores (24 Saat Açık Alışveriş Dükkânları), Security & Peace of Mind (Güvenlik & İç Huzur), Serenity & Wellness (Huzur & Sağlıklı Yaşam) ve Opportunity for the Upwardly Mobile (Sosyal Sınıfta Yükselmek için Fırsatlar).

İleride gelecek olan içerikler şu anda kapalı durumda ve üzerlerinde yepyeni ekran görüntüleri de dikkatleri çekiyor. Üzerine geldiğimizde ise “Yakında” ibaresi karşımıza çıkıyor.

Her ne kadar sayfalara erişim şu anda olmasa da yeni ekran görüntülerine ulaşmak bir şekilde mümkün. İşte onlar… (Büyültmek için üzerlerine tıklayın.)

    

Çok yakın zamanda güncellenecek olan ilk sayfa anlaşılan Exciting Music and Entertainment (Heyecan Verici Müzikler ve Eğlence) olacak ve oyunun resmi soundtrack’leri ile radyoları da kısa zamanda açıklanacak gibi görünüyor. Sitede Rockstar’ın da yazdığı gibi “Çok daha fazlası… Hepsi seni ve tüm aileyi bekliyor…”

Yeni güncellemeleri takip ediyor ve sabırsızlıkla bekliyor olacağız. Tüm gelişmeleri forumumuzdan da takip edebilir ve fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. Son gelişmeler için bizden ayrılmayın. GTA V kelimenin tam anlamıyla gümbür gümbür geliyor!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*