GTA V Yeni Söylentiler
05 Kasım 2011  

GTA V trailer’ı, yayınlanır yayınlanmaz oyun dünyasında adeta patlayan bir bomba etkisi yarattı. Şüphesiz ki Rockstar yeniden bizleri kendisine hayran bırakmayı başardı, GTA ateşimiz katbekat körüklendi. GTA V’in duyurusundan trailer’ının çıkışına kadar her yerde konuşulan ve hâlâ da konuşulacak olan tek konu GTA V. Bu yıl içerisinde çıkmış çıkacak tüm popüler oyunlar GTA V’in yarattığı bomba etkisiyle şimdiden unutuldu gitti bile. Sonuçta efsane serinin 2 yıldır yollarını gözlediğimiz yeni oyunu ummadığımız bir an bizlere göz kırptı. Ve ilk trailer’ı yayınlandı, ortalık toz duman oldu. Oyunun duyurulmasının ardından çeşitli söylentiler çıkmıştı hatırlarsanız, onları sizlerle paylaştık, mercek altına aldık. Trailer’ın yayınlanmasıyla beraber hemen hemen tüm sorularımız yanıt buldu. Buldu bulmasına ancak GTA V hakkındaki söylentiler dinmek bilmiyor, oyun çıkana kadar da dinmeyecek gibi görünüyor. Trailer’la beraber yeni söylentiler de ortalıkta kaynıyor. Bundan sonra GTA V hakkında çıkmış olan ufak tefek söylentileri bu başlık altında toplayacağız, yeni söylentiler geldikçe başlığı yenileyeceğiz. O halde bizi takip etmeye devam edin, ve gelin bakalım şimdiki yeni söylentiler nelermiş…

Tommy Vercetti Tartışması

Bu abimiz, büyük olasılıkla yeni kahramanımız…

Büyük ses getiren ilk trailer’ın yayınlanmasıyla beraber trailer’daki ana karakterimizin sesini, GTA: Vice City’deki ana karakterimiz Tommy Vercetti’yi seslendiren ünlü aktör Ray Liotta’nın sesine benzetenler oldu. Üstelik trailer’daki takım elbiseli karakter (Bkz: Üstteki resim; büyük ihtimalle ana karakterimiz) de aynı şekilde Tommy Vercetti’ye benzetildi. Bunun üzerine herkes harekete geçti, “Yeniden Tommy’yi yöneteceğiz!” heyecanı aldı başını gitti. Ancak bu heyecan GTA: Vice City’de Tommy’yi seslendiren Ray Liotta’ya kadar ulaşmış olacak ki Liotta bunun üzerine bir açıklama gereksiniminde bulundu. Bu açıklama ise Vice City ve Tommy Vercetti hayranlarını üzdü: Ray Liotta, trailer’daki seslendirmenin kendisine ait olmadığını ve GTA V’te de yer almadığını açıkladı… Aslına bakarsanız zaten trailer’daki karakterin Tommy olduğunu söylemek pek mantıklı olmaz zira trailer’daki karakter en fazla 35-40 yaşlarında gösteriyor. Tommy’nin ise günümüzde 60 yaşlarına merdiven dayadığını belirtmemize gerek yoktur herhalde.

Çoklu Karakter Özelliği mi Geliyor?

Bu kırmızı aracın ve içindeki karakterin, oyunun senaryosunda önemli bir rol oynacağı kesin gibi. (Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.)

Son günlerde en çok tartışılmaya açık konu bu belki de. Rockstar Games’in son iki oyunu Red Dead Redemption ve L.A. Noire’dan sonra bu konu üzerine yoğunlaşılmaya başlanıldı. Bilindiği gibi Red Dead Redemption ve L.A. Noire’da iki farklı karakter yönetiyoruz. Bu göze alınıldığında “GTA V’te neden olmasın?” düşüncesi çıkmıyor değil. Özellikle GTA V’in yayınlanan ilk trailer’ında ana karakterimizin tam olarak belli olmaması ve her sahnede farklı bir karakter görmemiz bunu destekler nitelikte.

İşte üstteki resim buna en büyük örnek. Resimdeki kırmızı araç ve aracın içindeki karakter, trailer’ın bir iki sahnesinde yer almakta. Gelin resmi numarandırılma sırasına göre inceleyelim:

 1. Üstü açık ve istenildiği zaman üstü kapatılabilen kırmızı bir araç görüyoruz. Ve içindeki karakter dikkatimizden kaçmıyor.
 2. Aracın içindeki karakteri yakından görüyoruz, yüzü oldukça detaylı modellenmiş. Böylece oyunun senaryosunda yer alan bir karakter olduğu anlaşılıyor.
 3. Aynı kırmızı araç bu sefer polislerden kaçarken görünüyor. Ve aracın bu sefer üstü kapanmış olduğunu görüyoruz. Peki sizce aracın içindeki kim? Gelin yakından bakalım…
 4. İçindeki, ilk sahnelerdeki kırmızı aracın içinde bulunan aynı karakter. Böylece oyunun senaryosunda yer alan bir karakter olduğu kesinleşiyor.
 5. Yayan olarak polislerden kaçan zenci bir karakter. Kırmızı aracın içindeki karakterle aynı kıyafete sahip olması ikisinin aynı kişi olma ihtimalini güçlendiriyor ancak yüz tipi farklı ve kollarında dövme olup diğer karakterde olmaması da farklı bir karakter olabileceğini gösteriyor. Büyük ihtimalle bu iki karakterin arasında büyük bağlantılar var.
Ayrıca kırmızı aracın içindeki karakter soygun sahnesinde de görülüyor. Soygundaki kaçış aracını kullanan kişi, o karakterin ta kendisi.
Fikir yürütmek gerekirse; bu karakter büyük ihtimalle ana karakterimizin yakın arkadaşlarından biri ve şoförlük konusunda oldukça usta.

Trailer’ın birçok sahnesinde görülen işte bir başka karakter…

Trailer’da sıkça görülen karakterler sadece bununla sınırlı değil. İşte bir başkası… Ana karakter olmasına en çok ihtimal verilen kişi, yukarıdaki resimde görmüş olduğunuz karakter. Büyük ihtimalle de trailer’daki hikâye onun ağzından anlatılıyor ve trailer’daki ses ona ait. Karakter ilk olarak bir binada takım elbisesiyle Los Santos’u izlerken görülüyor. İkinci bir sahnede arkadaşlarıyla birlikte bir işyerini soymaya hazırlanırken, onun ardındaki sahnede ise Los Santos caddelerinde araç kullanırken görülüyor. Bu da oyunun senaryosunda önemli bir rol oynayacağını, hatta ana karakterin kendisi olacağı ihtimalini güçlendiriyor. Çoklu karakter özelliği belki GTA serisine yeni bir güzellik katabilir ancak GTA’nın her zaman oyunlarında tek bir karakter üzerine yoğunlaştığını, GTA hikâyelerinin her zaman tek bir karakter üzerinde döndüğünü varsayarsak Rockstar’ın böyle bir şeyi yapacağını pek sanmıyoruz, en azından öyle umuyoruz zira GTA serisi birden fazla ana karakter sistemine geçerse belki senaryo genişleyebilir ancak “ana karakter” kavramı karışabilir ve GTA’yı GTA yapan hava yok olabilir.

Oyun 24 Mayıs’ta mı Çıkacak?

“2405”teki gizli mesaj ne?

Trailer’da “satılık” tabelasını evin önüne çakan adam sahnesindeki kaldırımda “2405” rakamı hiç dikkatinizi çekti mi? Büyük ihtimalle bu rakam satılığa çıkan o evin numarası. Ancak bazı hayranlar tarafından bunun bir mesaj olduğu iddia ediliyor. 24.05 yani 24 Mayıs; Rockstar’dan oyunun çıkış tarihi hakkında bir mesaj olabileceği söyleniyor. Böyle düşününce çok anlamsız ve sadece dedikodudan ibaret bir teori olarak gözüküyor. Ancak sürprizlere hazırsanız size heyecanlanacağız birkaç bilgi verelim: Bu 2405 rakamı, GTA’da ilk kez karşımıza çıkmıyor; GTA: The Ballad of Gay Tony’nin sonunda Ray Bulgarin’in uçağının kuyruk numarası “24051972” idi. Ve The Ballad of Gay Tony’nin credits (oyun bittikten sonra emeği geçenlerin gösterildiği yazı)’inde kalkışa geçen uçağın kuyruk numarası da “24051972”.

Ray Bulgarin’in uçağının kuyruk numarası “24051972”

Oyunun credits’indeki kalkışa geçen uçağın kuyruk numarası da “24051972”

24 Mayıs 1972, Rockstar Games’in ve GTA serisinin kurucularından Sam Houser’ın doğum tarihi… Bu ilginç bilginin ardından şaşıracağınız bir bilgi daha verelim: GTA V’in trailer’ında çalan müzik (Ogdens’ Nut Gone Flake) ilk olarak 24 Mayıs 1968 tarihinde yayınlanmış. 24 Mayıs yine karşımıza çıkıyor… 24 Mayıs’a bu kadar dikkat çekilmesi sadece Dan Houser’ın doğum günü şerefine mi yoksa gerçekten GTA V hakkında bir mesaj mı hep beraber bekleyip göreceğiz…

İşte trailer’da çalan, The Small Faces grubunun 1968 imzalı Ogdens’ Nut Gone Flake adlı müziği:

Analistlere Göre Oyun Yaz Mevsiminde veya Yıl Sonunda Çıkacak

Oyun analistleri GTA V’in 2012 yazında çıkacağını tahmin ediyor. Ünlü analist Michael Pachter, oyunun E3 fuarından önce piyasaya çıkacağını, yani Haziran ayından önce raflardaki yerini alacağını söylüyor. National Alliance Capital’ın analisti Mike Hickey ise GTA V’in yaz mevsiminde çıkacağını belirtiyor. Hickey’nin tahminine göre GTA V, Mayıs ayında raflardaki yerini alacak. Bazı kesim tarafından da oyunun 2012 sonunda çıkacağı tahmin ediliyor. Özellikle İngiliz online perakende şirketi Zavvi, oyunun yıl sonunda çıkacağına katılmakla kalmayıp kesin bir tarih de verdi: Zavvi, GTA V’i PS3 ve Xbox 360 platformları için 23 Kasım 2012 olarak listeledi. Satış rakamı olarak ise GTA IV’ten daha fazla satabileceği, 20 milyondan fazla satacağı yönünde tahminler yapılıyor. GTA V’in ne zaman çıkacağı şimdilik bilinmez ancak duyurusuyla ve trailer’ıyla ortalığı bu kadar sarsan yepyeni bir GTA’nın bir an önce evlerimize konuk olması için sabırsızlanıyoruz…

Oyun Görüntüleri Sızdı mı? (Yalan Haber)

GTA V’teki Los Santos’un haritası olduğu iddia edilen bu resim gerçek mi sahte mi bilinmez ancak bu sefer kapsamlı bir Los Santos’la karşılaşacağımız kesin.

“TorontoJack223” adlı bir Twitter kullanıcısı, kendisinin bir Rockstar çalışanı olduğunu belirterek GTA V’in görüntüleri olduğunu iddia eden görüntüler paylaştı. Bu görüntülerde şehir haritasından tutun da oyun içi görüntülere kadar birçok görüntü sundu.

Bu görüntüye göre oyunda Las Venturas’ın da olacağı görünüyor. Ancak Rockstar, geçtiğimiz gün oyunda sadece Los Santos’un olacağını açıklamıştı.

Hatta paylaştığı görüntülerden birinde (üstte görmüş olduğunuz görüntü) oyunda Las Venturas’ın haritası olacağını gösterdi. Ancak geçtiğimiz gün Rockstar, GTA V’te sadece Los Santos’un olacağını açıklamıştı. Bu da bu görüntünün sahte olabileceğini gösteriyor.

Bu görüntüde “değişime uğramış” bir San Fierro haritası görüyoruz.

Bir başka görüntüde ise San Fierro’nun haritası dikkatlerimizi çekti. Ancak sahte olduğu gözlerden kaçmayan bu görüntüde Google Earth’ten alınan San Francisco görüntüsünün bir kısmı kesilip görüntüye yapıştırıldığı çok açık bir şekilde anlaşılıyor.

İddia edilen oyun içi görüntü.

Ve oyun içi olduğu iddia edilen görüntü… Ne kadar gerçek olduğu bilinmez ancak görüntüdeki aracın plakası, GTA V’in trailer’ındaki araç plakalarıyla aynı. Ama tabii bu montajla da yapılmış olabilir. Şahsen biz Rockstar Games gibi profesyonel bir şirketin oyunun detaylarını, görüntülerini sızdırması gibi hatalar yapacağını pek sanmıyoruz. Bu tür şeyler oyun hayranları tarafından ortalığı hareketlendirmek amacıyla yapılmış ufak düzmeceler olabilir. Ama sahtesi, yalan haberi bile bizleri heyecanlandırmaya yetiyor…

Güncelleme: Bu iddianın yalan olduğu ortaya çıkmıştır. Oyun içi olduğu iddia edilen görüntü, GTA IV üzerine kurululan GTA IV: San Andreas modunun YouTube’da bulunan bir videosundan alınmış. Kanıt:

Ana Karakteri Ned Luke mü Seslendiriyor?

Ünlü aktör Ned Luke, trailer’daki karaktere aşırı derecede benziyor.

Geçtiğimiz günlerde ortaya ilginç ancak bir o kadar da sağlam bir söylenti atıldı. Trailer’daki karakter (Bkz: Üstteki resim. Büyük ihtimalle ana karakterimiz) Amerikan aktör Ned Luke’e benzetildi. Bu sadece basit bir benzetme değil, karakter gerçekten aşırı derecede aktör Ned Luke’e benziyor. Ned Luke’ün simâsından yanağındaki benine kadar hemen hemen her şey GTA V’teki karakterle örtüşüyor. Üstelik Ned Luke’e olan benzerlik sadece bununla sınırlı değil; trailer’daki ana karakterimizin sesinin de Ned Luke’ün sesi olduğunu iddia edenler var. Bu söylentinin gerçeklik payı ise oldukça yüksek zira Rockstar’ın GTA oyunlarında çoğu karakteri karaktere seslendirme yapan sanatçıyı örnek alarak tasarladığını hepimiz biliyoruz. (Örnek vermek gerekirse GTA: San Andreas’taki ana karakterimiz Carl Johnson’ı seslendiren Young Maylay, aşırı bir şekilde seslendirdiği karakter Carl Johnson’a benzer.) Üstelik Ned Luke’ün yakın arkadaşlarından biri olan bir başka aktör Jimmy Taenaka, Twitter hesabından “Benim oyuncu dostum Ned Luke, Rockstar Games’in gelecek oyunu olan GTA V’te ana karakteri seslendirdiği gibi kendisi de ana karakterin ta kendisi olacak.” dedi. Bu tespitler göze alınıldığında da GTA V’teki ana karakterimizi Ned Luke’ün seslendirdiği ihtimali güçleniyor.

IMDb, Ned Luke’ü Onayladı > Ve işte asıl olay! Bu söylentilerin ardındaki sır perdesini ünlü internet sinema platformu IMDb aydınlattı. Geçtiğimiz günlerde IMDb, GTA V sayfasındaki karakterler ve karakterleri seslendirenler bölümünde Ned Luke’e yer verdi. Ve IMDb’ye göre Ned Luke, GTA V’te Albert de Silva adında bir karakteri seslendirecekti. Ayrıca Ned Luke – Albert de Silva ikilisinin yanı sıra karakterler bölümünde GTA: San Andreas’taki ana karakterimiz Carl Johnson’a da yer verildi. IMDb, Carl’ı GTA V’te yine Young Maylay’yin seslendireceğini belirtti. Fakat Carl Johnson’ın olacağının kesin olmadığını, sadece “söylenti” olduğu yazıldı. Carl’ın ardından ise GTA V sayfasında GTA IV’teki karakterimiz Niko Bellic’e de yer verildi. Evet; IMDb, Carl Johnson’ı seslendiren Young Maylay ve Niko Bellic’i seslendiren Michael Hollick’e de GTA V’in sayfasında yer vermiş oldu. Ancak Carl ve Niko, GTA V sayfasından bugün itibariyle kaldırıldı ve şimdi sayfada sadece Ned Luke var. Fakat yine de Ned Luke’ün GTA V’te olacağının kesin olmadığı ve bunun tıpkı Carl gibi sadece “söylenti” olduğu belirtildi.

Geçtiğimiz gün GTA V sayfasında Carl Johnson’ın yanı sıra Niko Bellic’e de yer verilmişti.

IMDb sitesindeki sayfalar büyük ihtimalle -tıpkı Vikipedi gibi- üyeler tarafından düzenlenebiliyor. Bir üye Ned Luke’ü, Young Maylay’yi, Michael Hollick’i GTA V sayfasına kafasına göre yazmış da olabilir. Zaten daha önceden Ned Luke, Carl Johnson ve Niko Bellic dedikoduları biliniyordu ve bir üye de bu dedikoduları göz önüne alarak oraya yazmış olabilir. Karakterlerde Ned Luke, Young Maylay ve Michael Hollick’ten başka kişilere yer verilmemesi de bunun sadece “tahmin” olabileceğini güçlendiriyor. Ve bugün itibariyle de Carl Johnson (Young Maylay) ile Niko Bellic (Michael Hollick)’in de sayfadan kaldırılması bunu gösteriyor. İşte Ned Luke’ün IMDb’deki sayfasında yer alan Demo Reel videosu: http://www.imdb.com/video/demo_reel/vi174889497/ (Videodaki Ned Luke’ün sesini, GTA V’in trailer’ındaki ana karakterimizin sesiyle karşılaştırabilirsiniz.)

Bir Diğer İddia Edilen Sızdırılmış Bilgiler ve Görüntüler (Yalan Haber)

GTA V hakkındaki çıkan söylentiler her zamanki gibi dinmek bilmiyor. GTAForums.com‘da “OpenSurvivor” isimli bir üye, oyun hakkında sözde sızan bilgileri paylaştı. Ancak OpenSurvivor’ın mesajı site yöneticileri tarafından silindi. İşte OpenSurvivor’ın ortaya attığı iddialar:

 • Dağların öteki ucuna ulaşılamayacak, Red Dead Redemption’daki şehir sınırı sistemi olacak.
 • Los Santos oyundaki en büyük şehir olacak ama bu keşfedilecek başka yerlerin olmadığı anlamına gelmiyor. Los Santos, Liberty City’den %50 daha büyük olacak, bunun yanında da küçük kasabalar, yerleşim yerleri ve banliyö kesimleri de olacak. Los Santos’a bağlı olmayan en büyük şehir San Bernardino ve Tucson olacak, her ikisi de GTA IV’teki Alderney’nin boyutundadır.
 • Harita kesinlikle insanları tatmin edecek derecede devasa olacak; karlı alanları, çölleri ve daha fazlasını görmek isteyen insanlar olacak.
 • Tek başına Los Santos tüm GTA IV haritasından daha büyük olacak. Los Santos en büyük ve en önemli şehir olacak. Ama GTA: San Andreas’ta olduğu gibi artık oyuncu bir şehirden diğerine taşınıp sadece o şehirle sınırlı kalan görevler yapmayacak. Oyunun harita-görev sistemini önceki GTA oyunlarından farklı bir sistem ile yapılandırılacak.
 • Los Santos’un dışında büyüklükleri Alderney ile aynı olan iki şehir var ve bu iki şehrin ne Los Santos’a ne de birbirlerine sınırı olmayacak.
 • Bu kez oyunda İtalyan Mafyası olmayacak.
 • Tek başına Los Santos şehri, GTA III Era’nın San Andreas’ı kadar büyüklüğe sahip olacak.
 • Dağların tepe noktaları, oyuncunun kontrol ettiği uçağın gidebileceği maksimum yüksekliğin üstünde olacak, bu yüzden üstlerinden uçulup geçilemeyecek.
 • Tek başına Los Santos’ta tam üç tane havaalanı olacak, şehrin dışında ise daha fazlası da olacak. Genel harita Red Dead Redemption haritasının iki katı büyüklüğünde olacak.
 • Ammu-Nation, GTA V’te de olacak fakat dükkân içerisine girilemeyecek; yine kaçak silah satıcıları sayesinde silah alınacak. Atış tâlimleri de geri dönecek, ek aktivite tarzında tekrardan yapılandırılacak ve çok daha eğlenceli olacak.
 • Trailer’da görülen tüm uçaklar kullanılabilecek (yolcu jetleri hariç). Fakat AT 400 gibi devasa uçaklar olmayacak.
 • NPC (bilgisayarın kontrol ettiği) yolcu jetleri, oyuncunun uçurduğu uçakların maksimum yükseklik seviyesinin üstünde uçabilecek.
 • Oyunda 5 vilayet olacak, en büyükleri Los Santos olacak. Los Santos tüm haritanın 3’te 1’ini kapsayacak.
 • Bovling oyunu yine olacak, üstelik bazı görevlerde de karşımıza çıkacak.
 • Oyunda gerçek dünyadaki giyim markası MANGO baz alınarak oluşturulmuş “Enema” adında bir giyim markası olacak. (Not: Enema, GTA IV’te de vardı ancak içine girilemiyordu.)
 • Oyun içerisinde mevsimler değişebilecek, ana hikâye ise bir yıl gibi bir zaman diliminden fazlasını kapsayacak.
 • Satın alınan evler düzenlenemeyecek fakat farklı arabalar, helikopterler, tekneler ve uçaklar ile donatılabilecekler.
 • Silahlar modifiye edilebilecek.
 • Araç modifiyesi de geri dönecek.
 • Karakterin giysileri değiştirilebilecek fakat karakterin kendi görünüşü değiştirilemeyecek. Üçten fazla giyim mağazası olacak ancak bu ana hikâyeye pek etki etmeyecek, sadece opsiyonel bir seçenek olacak.
 • Artık bir çölden kar yağan bir yere gitmek mümkün olacak.
 • Slippery Dağı oyundaki en büyük dağlardan biri olacak. Chiliad Dağı ise oyunda yok.
 • Oyundaki uzaktan kumandalı patlayıcılardan birinin adı da “RC Tour”, minyatür bir kamyon şeklinde olacak.
 • Kırsal kesimler, çöller ve dağlar olacak. San Fierro ve Las Venturas ise oyunda yok.
 • Haritanın kuzey kısımları Tetas Grandes Mountain Range denilen bir bölge tarafından sınırlandırılacak (gerçek hayattaki Los Padres Ulusal Ormanı).
 • Ana karakterin çocukları oyunda olacak fakat öldürülemeyecekler. Hatta oyunda ara videoların dışında görünecekleri bile kesin değil.
 • Ana karakterin iki çocuğu olacak; erkek çocuğunun adı Daniel, kız çocuğunun adı ise Skyler. Yaklaşık 10 yaşında olacaklar ve babalarının suç geçmişini anlamayacak kadar küçük olacaklar.
 • Ana karakter karısından boşanmış biri olacak ve çocukların tüm sorumluluğu anneleri tarafından üstlenmiş olacak.
 • “Desert Bus” adında bir achievement olacak.
 • Oyunda önceki oyunlarda olduğu gibi 100 adet gizli paketler olacak. Bu gizli paketler ise San Andreas eyaletinin birkaç köşesine saklanmış Koca Ayak (Bigfoot)’lar olacak. Bu Koca Ayak’lar ise bir bebek gibi ağlayan bir şekilde baygın hâlde görülecek. Bu da GTA: San Andreas’ta Koca Ayak arayanlara Rockstar Games’in bir göndermesi olacak.
 • Vilayetler:

Los Angeles County > Los Santos County
Orange County > Valais County
San Diego County > Santa Hueso County
San Bernardino County > Brigham County
Ventura/Santa Barbara County > Santa Catarina County
Riverside/Imperial County > Trecena County

 • Oyunda tepeleri karla kaplı dağlar olacak. Birçoğu Los Santos’tan sonra ikinci en büyük vilayet olan Brigham County’de bulunacak; http://maps.google.com/maps/ms?msa=0&msid=214978648913642848963.0004b10b9b41d4148a628
 • Dağların etrafında tekne ile uzun süre gezmek istediğinizde sonsuz sıra dağlar ile karşılacağız.
 • Haritanın doğu sınırı Yucca Çölü tarafından sınırlandırılacak ve bu çöl sonsuz olacak. Ortasından sadece tek bir yol geçecek, ama çok fazla uzağa gidildikçe buradan öteye gidilecek bir yer olmadığına dair bir mesaj çıkacak.
 • Haritanın batı ve güney kısmında Pasifik Okyanusu olacak.
 • Haritanın güneydoğu kısmında Meksika-Amerika sınırı olacak, fakat oyunda sadece “The Border” (Sınır) olarak geçecek. Sınırın geçilmesi durumunda 5 yıldızlı aranma seviyesi ortaya çıkacak. Sınırın ötesi ise sonsuz çölle kaplı olacak.
 • Köpekler oyunda olacak ama sadece sahipleriyle dolaşacaklar.
 • Ana hikâye Meksikalı uyuşturucu çetelerine odaklanacak, X1 ve Cholula Cartel adındaki iki düşman çete arasında olaylara yoğunlaşılacak.
 • Afrika-Amerikalı (zenci) çeteler yine olacak ve kendi aralarında “The Alliance” denen bir birlik içerisinde olacaklar. Renkleri siyah ve yeşil olacak. Düşmanları Mafioso Alliance denen üyeleri mavi giyimli bir çete olacak. Üçüncü ve en küçük Afrika-Amerika çetesi ise “The Tracers” adındaki bir çete olacak ve bu çete hikâyedeki en önemli rolü oynayacak.
 • Yakuza çetesi geri dönecek. Kore Mafyası ve İrlandalı çeteler de olacak. Bunun yanı sıra Triad’ler ve Rus Mafyası da olacak.
 • Ana karakterin ismi Ray olacak. 53 yaşında, iki çocuk babası, dul ve Liberty City’den eski sabıkalı biri olacak. Ray yakın zamanda Los Santos’a taşınır, birkaç hafta sonrasında ise boşanır. Suçla dolu geçmişinden dolayı çocuklarından uzak kalır, bu yüzden eski eşiyle yakınlık kurmaya çalışır.

Ve İddia Edilen Bir Başka Sızdırılmış Görüntüler (Yalan Haber) > Önceki sözde sızdırılan görüntülerin ardından şimdi de ortaya başka sızdırılmış görüntüler atıldı. Bu görüntülerin oyunun Xbox 360 platformundan alındığını görüyoruz. Ancak bu görüntülerin sahte oldukları anlamak hiç de zor değil. Biraz amatör bir çalışma olmuş olan bu görüntüler, modlu GTA IV oyunundan alınıp üzerinde düzenlenmiş.

İddia edilen görüntülerde oyunun sözde Los Santos haritasını da görüyoruz.

Görüntülerde oyunun Los Santos haritası da paylaşıldı. Ancak biraz basit bir çalışma olan bu harita, GTA IV’ün üzerine mod olarak eklenmiş.

GTA IV’ten sonra yeni GTA oyunlarında tekrar GTA III Era’ya benzer haritalar pek inandırıcı gelmiyor.

Ve bunun yanı sıra bir oyun içi görüntü paylaşıldı. Ancak bu oyun içi resmin, GTA: The Ballad of Gay Tony baz alınarak tasarlandığı çok açık.

 Rockstar Resti Çekiyor

Rockstar Games, resmi sitesinden çıkan söylentilerin ve oyun hakkında sözde sızdırılan bilgi ve görüntülerin gerçek olmadığının altını çiziyor.

Her ne kadar bizleri heyecanlandıran söylentiler çıksa da, Rockstar Games çıkan bu söylentiler hakkında sert tavrını ortaya koyuyor. Geçtiğimiz gün Rockstar, resmi sitesinin GTA V trailer sayfasının altında, çıkan söylentilerin ve sözde sızdırılan bilgilerin gerçek olmadığını belirtti. Bize de çıkan tüm söylentileri çöpe atmak ve Rockstar’ın resmi açıklamalarını beklemek kaldı.

GTA V Yeni Söylentiler” üzerine 17 düşünce

 1. Trainer’de bi dağ var. O dağ (Mount Chiliad) GTA San Andreas’ta San Fierro’da. Yani bu da bi işaret olabilir. Belki Gene bu 3’lüyü (Las Venturas,Los Santos, San Fierro) görebiliriz.Meyus senin yazdıklarında da Las Venturas var ama hiç belli olmaz ne olacağı. Güzel yazmışsın Kardeşim ellerine sağlık.

 2. Büyük bir gta fanı olarak oyunu sabırsızlıkla bekliyorum. Ama ana karakteri hiç beğenmedim, umarım o adam değildir. Benim düşüncem; bence o adam Tommy Vercetti ve oyun senaryosunda yer alıyor. Oyun 2012 yılında geçiyor ve Tommy 51 yaşında. Bu adam da bence 51 gösteriyor.

 3. bencde 2 karakter çok güzel olur bence GTA IV Episodes From Liberty City ‘ Deki gibi 2 kişi olacak ve oyun açılmadan önce 2 adam çıkıcak ve her 2 sininde hikayeleri farklı olacak bu arada gta eflc de 2 karakter olmuştu…

 4. Çok güzel bir paylaşım ellerinize sağlık öncelikle şunu belirtmek isterim oyun günümüzde geçecek ve san andreas günümüzden pek de uzakda çekilmiş olamaz 2005 te 20 lerinde olan carl şimdi anca 27 yaşında ve ayrıca oyun o şehirde geçiyor onu bu oyunda görmemiz yada kontrol etmemiz çok büyük bir ihtimal abisinide unutmamak lazım o da polislerden kaçan dövmeli olabilir yada o biz olabiliriz yada diğer bütün oyun firmalarının yaptığı gibi oynadığımız karakterin bu olaylarla ilgisi olmayabilir görevlerde onlarla tanışabilir ve eski san andreas günlerini kendimizce hatırlarız bence rockstarın planladığı tam olarak bu anlamadığım nokta ise rockstar games neden her gta oyununda yakışıksız karakterleri oynamamızda ısrar ediyo Niko koca burunlu cahilin tekiydi bu adam yaşlı bu yaştan sonra sevgili olaylarıda olmaz bence…

  • GTA: San Andreas, 2005’te değil, 1992’de geçiyordu. :) Ayrıca eski karakterleri unutun. Rockstar’ın açıklamasına göre artık eskilerden kimse görünmeyecek.

 5. Bence bundan sonra hikaye uydurulmamalı.Yani Gta Vice City nin hikayesi henüz bitmiş gibi görünmüyordu Gta San Andreas da da aynı şekildeydi. Bence bundan sonra Gta Vice city ve San andreas daki karakterler Tommy Vercetti gibi onlar konulmalı ve onun üzerinden bir düzen ve hikaye çizilmeli. Rockstarın Gta serisi boyunca tek değişmeyen şey sadece bir karakter ve o karakterin hikayesi oldu bundan sonra mazideki karakterler alınmalı. Oyunun sürekliliği söz konusu

 6. Kardeşim hepsi dogru degıl simdi oyunu cıktı fakat. Ana karakterimizin ismi Ray falan degil. Michael , Frankilyn ve Trevor.
  Bir de o cocukları da var tabi Michael in yasları da 20 li civarlarında.
  Ayrıca o kişilerin gösterdiği maplar da yanlıs.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*