“GTA V’in En İyi Sürümü PC”
10 Nisan 2015  

k0CtDLySTlCP

PC Gamer‘dan Samuel Roberts şöyle diyor:

Grand Theft Auto V, uzun bekleyişe değer gibi gözüküyor. Yakın zamanda PC versiyonunu oynadım ve 17 ay haddinden fazla bir süre. Bu sürüm, kesinlikle 2013 yılında konsollara çıkan bu açık dünya oyununun en iyi versiyonu.

Hiç kuşku yok ki, Rockstar’ın GTA IV PC optimizasyonu oyuncuları Grand Theft Auto V’nin önümüzdeki günlerde çıkacak sürümü için şüphelendiriyor ve bitmek bilmeyen, oyuncuları üzen ve hiçbir atılımda bulunulmayan Red Dead Redemption’ın PC sürümü hikayesi, geliştiricilerin konsol dışındaki platforma ne kadar önem verdiğini gösteriyor. Max Payne 3 oldukça büyük bir gelişmeydi ve bu yüzden GTA V’in PC optimizasyonu için endişeye mahal görmüyorum. Hatta bu sürüm o kadar güzel görünüyor ki, oyundayken şaşalı mehtaba bakarken küfürler ettim (iyi anlamda). Bu oyun çok güzel olmuş.

Oyunu 4K çözünürlüğünde 60FPS’de çalışırken gördüm. Rockstar’ın oyunu gösterdiği bilgisayar, oyunu alacak kişilerin çoğunun bütçesinin yukarısında, i7 5930k@3.50GHz, SLI GTX 980, 32GB RAM ve 256 GB SSD’de çalışıyordu, fakat bu sadece oyunun ne kadar güzel gözükebileceğini göstermek içindi. Rockstar, ortalama sistemlerin oyundan güzel bir 1080p performansı alabileceğini söylüyor ve bu ümit verici. Oyunu çalıştırabilecek bilgisayarlar yelpazesinin büyük olması, onlar için öncelik.

PC sürümünü beklerken yeni jenerasyon versiyonlarını pas geçmiş olsam da, GTA V’in PC sürümü, bana yeni bir oyun gibi geliyor. Her şeyden önce, 60FPS büyük bir değişiklik. Bunu herhangi bir konsol versiyonunda göremezsiniz, bu durum GTA V’in PC versiyonunun en iyi sürüm olmasını sağlıyor. Siz arabanızla salınırken bu olağanüstü ortamın pürüzsüzce çalışması, bir kıyaktır.

Rockstar’ın yaptığı demo gösterimi, ana karakterlerden Franklin ile, Chiliad Dağı’nda başlıyor. Los Santos’un bu kara parçası, buradan olağanüstü güzellikte gözüküyor ve bu bakış açısından müthiş bir fark ortaya çıkıyor. Her detay, anlam verilemeyecek kadar güzel bir çizim mesafesiyle ufuğa kadar, kilometrelerce uzaktan bile son derece keskin gözüküyor.

“Her şeyden önce, 60FPS büyük bir değişiklik.

Franklin motorunu rampaya doğru sürüyor ve yere doğru uçuyor, sonunda bir arabaya binmeden önce paraşütünü açıp yere yumuşak bir iniş yapıyor. Nihayet kontrol bana geliyor ve tepelerin arasından şehre doğru araba sürüyorum. Gece vakti, Rockstar’ın Hollywood göndermesi olan, değersiz, iyi ışıklandırılmış Vinewood Bulvarına varıyorum. Detayları çekmek için ileri geri sürüyorum. Görüntü hatırladığım gibi, fakat bu yaptığım dar görüşten (ya da akşamdan kalma gözlerden) cam gibi görüntüye geçiş gibi. Işıklandırmanın güzelliğinden, akşam saatinde arabaların üstündeki yansımalardan ve cezbedici hava efektlerinden epey etkilendim. Her şey PC sürümünün optimizasyonu adına umduğum gibi güzel olmuş. Beni, evdeki GTX780’imi çöpe atıp 4K-Ready bir ekran kartı almaya zorlayacak kadar güzel.

Oynarken, oyunun iyi bir profilini keşfettim. Öncelikle, Rockstar tek oyunculu bir soygun görevi denememe izin veriyor. Bu benim bir yeraltı banka soygununa derinlemesine inmemi ve altınları helikopterle çalmamı sağlıyor. Soygun Franklin, Trevor ve Micheal ile birlikte başlıyor ve sonrasında takıma dahil olacak üyeleri seçip soygun öncesinde hazırlıklar yapıyorsunuz.

RSG_GTAV_PC_Screenshot_050-e1428507365923

Soygunlar, GTA 5’in süper sanatsal yapıtlarından birini temsil ediyor ve bu en iyisi. Polis kuvvetleri, bankadan manevra yaparak çıkarken Michael ve Franklin’in etrafını sarıyor ve helikopterler üstlerine ateş açıyor. Oyunun yeni jenerasyon konsol versiyonları, eski konsollardan gelen oyunculara Railgun gibi özel silahlar sunuyor.

Rockstar, daha sonra ne yapacağımı seçmeme izin veriyor. GTA 5’in konsol versiyonlarında yapmayı sevdiğim her şeyi yaptım. Franklin olarak oynadım, sıklıkla tuvaletini yapan köpeği Chop ile Los Santos’un merkezine, oradan da havalimanına kadar araba sürdüm ve orada polisler tarafından kovalanırken bir uçak çalmaya çalıştım. Havalimanına kadar iyi gittim fakat kanundan kaçmak için acınası bir deneme yaptım, uçağımı pistteki bariyerlerin üstüne sürüyor ve patlatıyorum. Kaçmak için başka bir araç arıyordum fakat çoktan vurulmuştum bile. Hayvanseverler, endişe etmeyin; bir uçak çaldığınızda Franklin köpeği Chop’ı eve gönderiyor fakat aslında onun da yanımda olup yardımcı pilotluk yapmasını isterdim. Mod yapımcıları, bunu gerçekleştirin.

Sonra, bir askeri uçağı uçurdum. Bu da GTA’da eğlence veren en iyi şeylerden biri. Los Santos’un üzerinde ATOMIC yazılı zeplini patlattım ve uçağın tüfekleriyle molozların üstünden geçtim. Sonra Fort Zancudo askeri üssüne sürdüm, roketleri ve tüfekleri kullanarak güçlü askerleri harekete geçirdim. Paraşütle karaya indim ve railgun ile bir helikopteri patlattım. Askerler beni buldu ve öldürdü.

Daha sonra, hastanenin önünde yakın dövüş kargaşası çıkardım, bunu önceden konsol versiyonunda da yapmıştım. Birinci kişi kamerasında bunu yapmak epey farklı, yeni animasyonlar ve geliştirilmiş görsel efektler var. Mutlaka PS4’teki birincil kamera görüntülerini izlemişsinizdir, birçok insan bu şiddet görüntülerini bu kadar detaylı görmekten dolayı kötü hissettiğini yorumlara yazmıştı. Ben de sanki kendim yapıyormuş gibi hissediyorum, fakat hatrı sayılır sayıda kişiye baltayla ve oyundaki diğer ölümcül silahlarla saldırdıktan sonra eğlendiğimi inkar edemem. Oyunda ne zaman kötü bir şey yapsam “Aman tanrım!” diye tepki veriyorum ama sonra yapmaya devam ediyorum.

Daha sonra oyunun açılış görevini fare ve klavyeyle oynadım. Birincil kamerada fareyle işaretleyip birini kafadan vurmak harika hissettirdi ve bence GTA Online’da birçok oyuncu bunu çok sevecek. Bu kontrolleri kendi isteğinize göre değiştirebilirsiniz. Kolla üçüncül kameradan oynamaya göre daha farklı hissettiriyor.

Bu birincil kamera modunu geliştirilmiş görsel efektlerle birleştirdiğinizde Los Santos, PC’de beklenen potansiyeline ulaşmış gözüküyor. Bu, görmek istediğim GTA 5. Gece ya da gündüz vakti zengin hava efektleri, bu haritayı Los Angeles’tan daha güzel ve gerçekçi kılıyor. Demonun başlangıcından itibaren fark ettiğim en küçük görsel kusur ise, Franklin paraşütle dağdan atlarken ağaçların çevredeki görüntüsüydü. İki saatlik deneyimimde bunun dışında bir şeye rastlamadım. Los Santos’un merkezinde mor gün batımlarından, şehrin ışıldayan anahatlarına ve hatta denizin gerçekçi bir şekilde dalgalanmasına kadar her şeyden etkilendim. Bu olağanüstü güzel gözüküyor. Oyunun mütevazı bir sistemde nasıl çalışacağını görmek için hevesliyim doğrusu. Bu da son bilinmez olarak kalıyor.

Ve PC sürümüne özel bir güncelleme var, gelişmiş Rockstar Editörü. İstediğiniz zaman karakter menüsünden seçerek oyun içi görüntü kaydedebilirsiniz. Kolla oynuyor olsanız bile kaydettiğiniz görüntüler hard diskinizde olacak. Daha sonra bu görüntüleri açıp; kamera açılarını değiştirebilir, filtre ekleyebilir ve hatta müzik ekleyerek dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Şık arayüzü ile anlaşılır durumdaki bu eklentiyi oyuncular çok sevecek.

Eğer GTA 5’i hiç oynamadıysanız ve bu zamana kadar PC sürümünü beklediyseniz, muazzam bir haz yaşayacaksınız demektir. Giderek büyüyen, Rockstar’ın son 10 yılda çıkardığı oyunlardan yararlanan detaylı harita, ve en heyecan verici, zengin ve daha az sinir bozan tek kişilik oyun modu ve en önemlisi müzik arşivinizi zenginleştirecek müzikleriyle GTA 5, birkaç güne bizlerle olacak. Eğer benim gibi eski konsollardan PC’deki Los Santos’a geçiş yapacaksanız, PC sürümü, oynamaya değer olacak.

Dahası için, Grand Theft Auto V ile ilgili bilmeniz gereken her şey burada.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*