GTA V’in ‘Pre-Load’ Versiyonundan Büyük Sızıntılar
24 Ağustos 2013  

Geçtiğimiz gün PSN için dijital versiyonu duyurulan GTA V, Sony tarafından PlayStation Store’un Avrupa kolunda pre-load (ön yükleme) olarak yerini aldı. Oyunu PSN üzerinden ön sipariş verenler, 17.2GB ile 18GB arası olarak belirtilen GTA V’in bu dijital ön yüklemesini şimdiden konsollarına kurabilmekte ve oyunun çıkış yapacağı 17 Eylül Salı günü de oyuna erişme imkânına sahip olabilecekti. Fakat PSN’deki bu ön yükleme, ne yazık ki Rockstar’ın başını ağrıtacak derecede büyük sızıntıların ortaya çıkmasına sebebiyet verdi.

Sızıntıların hemen ardından Sony, PSN’den oyunun pre-load’ını kaldırsa da maalesef artık her şey çok geç…

Oyunun ön yüklemesini indiren bazı PS3 hacker’ları oyuna şimdiden erişebilmek amacıyla ön yükleme dosyasının kilidini kırmaya çalışmakta. Özellikle şu anda oyunun ses, radyo, müzik ve video dosyalarına, hatta ara sahnelerdeki diyaloglara kadar pek çok ses dosyasına ulaşmayı başardılar ve oyunun radyolarını, şarkı listesini ve bazı videolarını sızdırdılar. Eğer biraz daha devam ederler ve istediklerini başarırlarsa, 17 Eylül’den önce oyuna ulaşma imkânına sahip olarak ileride pek çok büyük sızıntının gelmesine sebebiyet verecekler… Bu sızıntıların hemen ardından Sony, PSN’den oyunun pre-load’ını kaldırdı ancak ne yazık ki oyunun ses ve radyo dosyaları şu anda pek çok kişinin elinde.

Sızan radyo dosyalarından şu bilgileri elde edebiliyoruz (spoiler içermez):

  • Radio Los Santos geri dönüyor.
  • Lazlow geri dönüyor ve yine kendisine ait bir talk radyoda yer alacak.
  • Radyo istasyonlarındaki toplam müzikler ve reklamlar oldukça bol ve yaklaşık 35 saat.
  • Bazı görevler sonrası radyo haberlerinde gelişen olayları aktaran Weazel News haberleri geri dönüyor.

Rockstar resmi olarak yayımlayana dek radyo istasyonlarını ve şarkı listesini spoiler olmaması açısından şimdilik paylaşamıyoruz, ancak hepimizin yüzünü güldürecek ufak bir bilgi verelim: Radio Los Santos geri dönüyor!

Ses ve radyo dosyalarının yanı sıra oyunun XMB (PS3 menüsü) müziği, tema müziği veya loading müziği olduğu tahmin edilen soundtrack’leri de ortaya çıkanlar arasında ancak şu anda sızmış tüm soundtrack’ler Take-Two tarafından YouTube’dan ve diğer tüm paylaşım sitelerinden silinmiş durumda ve silinmeye de devam ediliyor.

Batı Kıyısı’nın dinmeyen güneşi altında kavrulmamıza çok az bir zaman kaldı. Az daha sıkın dişinizi!

Tabii ki bu sızıntılar hem Rockstar’ı zedeliyor hem de biz oyunseverlerin tadını kaçırıyor. Ancak yine de siz takipçilerimiz adına endişelenecek bir durum yok; oyuna ve oyunun hikâyesine dair ağzınızın tadını kaçıracak hiçbir spoiler’a sitemizde yer vermeyeceğiz. Sizlere de bu andan itibaren oyunun çıkışına ve oyunu oynayacağınız zamana dek büyük ölçüde spoiler unsuru taşıyan sitelere girmemenizi, linklere tıklamamanızı tavsiye ederiz zira hacker’lar radyo dosyalarındaki Weazel News haberlerine ve görev diyaloglarına kadar hemen hemen her şeye ulaşmayı başardı. Weazel News haberlerinin genellikle oyun içindeki bazı görevleri tamamladıktan sonra radyolarda yer verildiğini ve bu yüzden hikâyeye dair pek çok spoiler’ın içerebileceğini hatırlatmak isteriz. Aynı şekilde görev diyalogları da mâlum. Etraf mayın gibi oyuna dair pek çok spoiler’la kaynamaya başladı bile. Söylemesi bizden, dikkatli olması sizden…

Bu tür sızıntıların bir daha olmaması ve tadımızın kaçmamasını dileyerek GTA V’in çıkışını iple çekmeye devam ediyoruz. Topu topuna sadece 20 küsür gün kaldı, az daha gayret!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*