IGN’den Rockstar North Röportajı ve Yeni GTA V Detayları
07 Eylül 2013  

Geçtiğimiz gün GTA V ve GTA Online‘ı ilk kez ve bizzat oynama şansı bulan IGN, oyun hakkındaki izlenimlerini yepyeni bilgiler ve yepyeni ekran görüntüleriyle bizlerle paylaşmıştı. Dün de GTA V hakkında yeni bir inceleme yayımlayan ekip, incelemede her ne kadar büyük türden bilgi olmasa da bazı görev detaylarını takipçileriyle buluşturdu.

Geçtiğimiz perşembe günüyse IGN ekibi, Rockstar North’un baş görev tasarımcısı ve prodüktörü Imran Sarwar ile Rockstar North’un yakın dövüş/saldırı mekaniklerinin teknik yönetmeni Phil Hooker ile GTA V’in mekaniklerine dair bir röportaj gerçekleştirdi. Özellikle GTA V’in şimdiki nesil konsolların sınırlarını zorladığını söyleyen Hooker, oyunun şimdiki nesle ait bir oyun değil de yeni nesil bir oyun hissiyatı verdiğini belirterek GTA V’in yine ne derece büyük bir oyun olduğunu gözler önüne seriyor.

İşte Imran Sarwar ve Phil Hooker’ın oyun hakkındaki o açıklamaları:

“Umuyoruz ki oyuncular genel olarak her şeyin çok daha sıkı, daha tutarlı, daha akışkan ve daha sezgisel olduğunu fark edecektir. Oyuncuların mekanikler ve diğer şeyler hakkında daha az düşünmesini sağlamaya çalışmak adına hemen hemen her mekanik büyük ölçüde yeniden tasarlandı. Dolayısıyla oyuncular, oyunu oynayarak oyun dünyasının ve bazı durumların içinde kendilerini bulacaklar.

Oyuncular kolay bir şekilde bazı güzel hareketler yapmalı ve böylece kendilerini aksiyonun bir parçasındaymış gibi hissetmeliler. Örneğin, sürüş mekaniği tamamen yeniden tasarlandı ve artık daha uyumlu ve daha açık hissettiriyor: Oyuncuya bir yandan tam kontrol sağlarken, bir yandan da kontrol edilebilir el freni dönüşleri ve bazı heyecan verici anlarda biraz da patinaj imkânı sağlıyor. Aynı şey ateş etme/çatışma mekaniği için, hareketlerin özü için ve neredeyse oyundaki tüm sistemler için de geçerli.

Pek çok zamanımız ve emeğimiz, atış, nişan alma, animasyon ve kamera kullanımı içindi: Grand Theft Auto doğal ve klasik aksiyon çatışmaları içeren bir oyun. Özellikle oyuncuların nişan almadan rahatça ilerleyerek/koşarak çatışacak olmalarından, arabalara binip çıkma gibi yeni geçişlerinden ve siperlere geçiş yapıp çıkma gibi yeni geçiş mekaniklerinden hoşnut kalacaklarını düşünüyoruz. Ayrıca pek çok sayıda yeni özelleştirilebilir nişan alma/kilitlenme seçenekleri de mevcut.

Vurulduktan sonra verilen fiziksel tepkilerden yapay zekânın daha zeki mücadelesine, bu büyük dünyanın derinliği ile çeşitliliğinden çatışma mekaniklerine ve oyuncuların bu dünya içinde yükselmesine kadar her bir gelişim, oyuncuların oynayacağı ve hissedeceği şekilde tonlarca büyük ve küçük değişikler içeriyor. Oyuncuların neler yapacağını görmek için heyecanlıyız! – Phil Hooker 

“GTA gibi bir oyunla oyuncuyu bu tür muhteşem anlara zorlayamazsınız. Yapabileceğiniz tek şey, bu muhteşemliğin kendiliğinden gerçekleşmesi için onlara bir görev tasarlayarak olanak sağlamaktır. Koridorlarda geçen oyunlar yapmak istediğimiz ve oyunculara sadece çok sınırlı sayıda araç gereçler kullanmasına izin verdiğimiz günler oldu, ancak GTA böyle bir oyun değil. İçi motosikletlerle, bisikletlerle, arabalarla, kamyonlarla ve uçaklarla dolu olan büyük bir açık dünya yarattık ve oyuncuların bunları kullanmasını, bunlarla oyalanmasını istiyoruz ve bunlarla kendileri için harika anlar geçireceklerini de umuyoruz.

Bir oyuncu olarak, bir şey yapmaya zorlandığımda ya da ekranda beliren tuşlara anında basmaya dayalı anlarda kendimi biraz aldatılmış gibi hissediyorum. Oynanışa dair büyük çapta bölümlerimiz var ancak hâlâ organik hissettiriyor ve oyuncu da kendisini kontrol içinde hissedecek. Eğer bir şeyi kendiniz yaratmışsanız bu her zaman çok daha iyi hissettirir ve işte bu da bizim burada yapmaya çalıştığımız şey. Görevlerde oyuncuların tam merkezinde bulunduğu çalışan ve önceden tahmin edilemeyen pek çok sistem var. İşte biz de doğal olarak ortaya çıkan anların yer aldığı bir dünya yaratmak istedik ve oyun ellerine geçtiklerinde oyuncuların bu sistemlerle neler yapacaklarını görmeyi merakla bekliyoruz.” – Imran Sarwar

Öte yandan Phil Hooker, GTA V’in şimdiki nesle göre oldukça büyük bir oyun olduğunu ve GTA IV’e kıyasla kendilerine daha çok yeni nesil bir oyunmuş gibi hissettirdiğini açıkladı. İşte Hooker’ın o demeci:

“GTA V’e başladığımız zamanki amacımız, büyük ve inanılmaz derecede iddialı bir oyun yaratmaktı. Neyse ki bu donanıma karşı oldukça âşinâ olan GTA IV’te çalıştığımız bir ekibimiz vardı.

Oyunun her bir yanı oynanışta daha iyi, daha zengin, daha uyumlu olmak zorundaydı ve oyunu yeniden aynı konsollara çıkaracak olmamız, bu konsollarda harika bir iş çıkarmaya odaklanmamız ve oyunu mümkün olduğunca harika yapmamız anlamına geliyordu.

Sonunda da beklentilerimizi aştık ve sanırım yapım aşamasında oyun için çalışan herkes de bu süreçte grafiklerdeki gelişmelerden, yeni mekaniklerden, yapay zekâdan ve görev kapsamından etkilendi. Umuyoruz ki oyuncular da tek seferde bu gelişimi fark edecektir. Oyunu GTA IV ile kıyaslarsak bizim için kesinlikle bu oyun tamamen bir ‘yeni nesil’ gibi hissettiriyor.” – Phil Hooker

Rockstar’a bu konuda biz de ve çoğu kişi de eminiz ki hemfikirdir. GTA V, yeni neslin bir kapı ötede olduğu bir dönemde çıkmasına rağmen milyonları PS3 ve Xbox 360’ından ayırmayacak kadar büyük, bu neslin sınırlarını sonuna kadar zorlayan ve adeta yeni nesil hissi veren bir oyun ve belki de bu neslin son GTA oyunu. Hem GTA V’i hem de GTA Online’ı GTA IV ile kıyasladığımızda neredeyse bir devrim söz konusu…

Dün bizlerle buluşan IGN’in GTA V’e dair yeni incelemesine ise buradan göz atabilirsiniz. Dediğimiz gibi her ne kadar büyük ve önemli bir bilgi olmasa da bazı görev detayları ortaya çıktı. İşte onlar.

UYARI: Eğer görev detaylarını oyunu oynamadan öğrenmek istemiyorsanız okumamanız tavsiye edilir zira bu bilgiler sizler için SPOILER‘a girebilir.

  • Urban Safari“, Franklin’in görevlerinden biri ve IGN ekibinin demoda oynadığı ilk görev. Görev, Franklin’in evinin dışarısında başlıyor ve Lamar, bir uyuşturucu anlaşmasında kendisine yardımcı olması için Franklin’in yardımını istiyor. Franklin’in yanı sıra bu görevde Trevor da yardımcı olmakta.
  • Çoğu GTA oyuncusunun GTA V için en çok merak ettiği ve olmasını istediği müjdeli haber: GTA: San Andreas’taki ana karakterimiz CJ ile ailesinin yaşadığı, Grove çetesinin mekânı Grove Sokağı geri dönüyor! Ancak bu sokak eski ihtişamından çok çok uzakta: Sokak artık Balla çetesinin hâkimiyetinde… Belirtilene göre “Urban Safari” görevinin bir kısmı bu sokakta geçmekte. Bu sokağı daha önce bu ve bu görüntülerde görmüştük.
  • “Urban Safari” görevinde Lamar’ın anlaşma yaptığı karşı taraf Balla çetesinden başkası değil. Grove ve Balla çetesi arasındaki gerilim artık eskisi kadar şiddetli değil.
  • “Urban Safari” görevinin sonrasında Franklin, Lamar ve Trevor, polislerden kaçmak için sahilde buldukları jet ski’lere biniyor. (Bu ekran görüntüsünün bahsedilen görevden alınmış olduğu açık.)
  • Fresh Meat” adlı görevde Michael, Triad’ler tarafından kaçırılıyor (evet, Triad çetesi de geri dönüyor!). Bu görevde Franklin, Michael’ı tek başına kurtarmak için mücadele veriyor.

GTA V’e sayılı günlerin kaldığı ve artık geriye saymaya başladığımız bu son günlerde bizimle kalmaya devam edin. Tarihi yeniden yazacak bir oyun geliyor ve bize sadece 9 gün kadar uzaklıkta!

IGN’den Rockstar North Röportajı ve Yeni GTA V Detayları” üzerine 1 düşünce

  1. Geri izleme: IGN'den Soru Cevap:Yeni Bilgiler! - Oyun Yazarı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*