JeuxActu’dan Rockstar North ile GTA V Üzerine Röportaj
17 Temmuz 2013  

Fransa’nın oyun sitelerinden JeuxActu, geçtiğimiz hafta Rockstar North’un başkanı Leslie Benzies ve Rockstar North’un baş görev tasarımcısı/prodüktörü Imran Sarwar ile bir röportaj gerçekleştirmiş ve hatırlayacağınız üzere bu röportajın yanı sıra GTA V’ten yepyeni ekran görüntüleri de bizleri selamlamıştı. En nihayetinde Fransız editörlerin gerçekleştirdiği röportajın İngilizce çevirisi geldi ve röportajdan bazı yeni detaylar da dikkat çekti. Biz de JeuxActu’nun Rockstar North ile gerçekleştirdiği bu röportajın Türkçe çevirisini sunuyor ve sizleri kısa ancak öz bir söyleyişiyle başbaşa bırakıyoruz…

Röportajda ufak da olsa birkaç önemli bilgi mevcut: Rockstar’ın bu üç ana karakter sistemine aslında ilk olarak GTA: San Andreas’ta karar vermesi, ancak teknik sebeplerden ötürü iptal etmesi gibi. Öte yandan üç karakteri oyunun başında hemen kullanamayacak olmamız da dikkat çekiyor. İşte o röportaj.

Değiştirilebilen bu üç ana karakter fikri nereden çıktı?

Leslie Benzies: Bunu daha önce San Andreas için de düşünmüştük, ancak teknik sebeplerden ötürü bunu yapacak imkânımız yoktu. Sanat yönetmenimiz Aaron Garbut ile ilk GTA V toplantılarımızdan birinde bunun hakkında yeniden konuşana dek de bir daha aklımıza gelmemişti.

Bu, bugünlerde insanların aynı anda birden fazla hikâyeyi kusursuzca takip edebileceği bir şekilde mantıklı bir evrim olarak gözükmüştü bizlere; gerçekteki TV şovlarına bir bakın. Ayrıca oyuncuya daha fazla seçenek vermeyi de istemiştik. Tek bir karakter, GTA V’e eklemek istediğimiz tüm aktiviteler ve görevlerle başa çıkamazdı, ve bu değiştirilebilen karakter sistemi oyundaki hikâye ve görevler için aklımızda olan fikirlerle de harika bir uyum sağladı.

Görevler haricindeyken, oyuncular onları kontrol etmediği zamanlarda karakterler ne yapacak?

Imran Sarwar: Her üç karakterin de günün zamanlarına göre ve hikâyenin ilerleyişene bağlı olarak değişen kendilerine ait bir programı var. Dolayısıyla Michael’ı karısı ve çocuklarıyla görebilir, daha sonrasında da Franklin’e geçiş yaparak onu arkadaşı Lamar’la takılırken bulabilir ya da Trevor’a geçiş yaparak onu bir ahırda baygınken veya üç aranma yıldızıyla polisler tarafından kovalanırken bulabilirsiniz.

Her karakterin kendi programı, karaktere ve günün zamanına göre bağlı olarak önemsiz veya çok önemli özel anlar da içerecek. Yaşadıkları mekânlar ayrıca zaman içerisinde değişkenlik gösterecek. Yani eğer Michael’la oynuyorsanız ve evinize dönüyorsanız, eşi Amanda’nın alışverişe gitmiş olduğunu, kızı Tracey’nin spor yaptığını ve oğlu Jimmy’nin odasında oyun oynadığını görmeniz mümkün olacak. Trevor’ın evi ile Michael’ın evi aynı programa sahip olmayacak, böylece karakterler arasındaki farklılıklar artacak.

Karakterler oyuncuya nasıl tanıtılacak? Hikâyeye başlayabileceğimiz tek bir karakter mi olacak, ve daha sonrasındaysa diğer ikisine mi geçiş yapacağız? Yoksa başlangıçta oyuncu içlerinden birisini mi seçecek?

Leslie Benzies: Oyunun ana teması üç karaktere dayanıyor ve bu şekilde içlerinden birinin yaşamı ile yaşadığı olaylar diğer ikisine de etki edecek. Üç karakteri de başlangıçtan itibaren sunmayı düşünmüştük ancak sonrasında bunun oynanışın ve hikâyenin önüne geçeceğini düşündük. Oyuncuya, her karakteri ayrı ayrı tanıma ve her birinin dünyasını keşfetme fırsatını vermek istiyoruz. Ve eğer üç karakter başlangıçtan itibaren açık olsaydı bu mümkün olamazdı.

Serbest dolaşımda diğer karakterlerle karşılaşabilecek miyiz?

Imran Sarwar: Eğer nerede olduklarını biliyorsanız karşılaşabileceksiniz. Örneğin, eğer bir görev sonrası Michael oradan uzaklaşıyor ve siz de Trevor’la oynuyorsanız, onun yanına gidip onunla takılabileceksiniz. Ayrıca eğer isterseniz, bir karakterden diğerine geçiş yaparak ve onları birbirleriyle buluşturarak birlik de sağlayabileceksiniz. Daha sonrasında beraber vakitlerini geçirmek üzere arkadaş olabilecekler. Şehirde onları takip etmenin mümkün olması için karakterleri haritada belirtmeyi düşünmüştük, fakat sonrasında bunun sadece karakter değişim sistemine göre bağlı kalmasında karar kıldık.

Oyunun başlangıcından itibaren haritaya full erişim sağlayacak olmanız bir ilk olacak. Oyuncuların bu dünyayı keşfetme şekli de değişecek mi?

Imran Sarwar: Önceki GTA’larda görevleri yavaş yavaş hazırlıyorduk ve harita da sizin ilerlediğiniz konuma göre açılıyordu. Ve böylece oyuncu da ciddi görevlerin gelmekte olduğunu anlıyordu. Bence bu şimdi değil, o zamanlarda söylemek istediğimiz ve hikâyeler için yapılacak olan doğru bir şeydi. Şimdiyse, başlangıçtan itibaren oldukça etkileyici görevlerle insanları şaşırtmak istiyoruz. Oyunun temposu önceki GTA’lardan çok daha hızlı.

Başlangıçtan itibaren oyuncuların dikkatini çekmek için, bir yandan zengin ve etkileyici bir oynanış, aksiyon dolu bir oyun yaratırken bir yandan da oyunun yeni mekaniklerini tanıtmak istiyoruz. Üç karakterin de önceden beri Los Santos ve çevresinde yaşadığını unutmayın. Niko veya Tommy’nin aksine, onlar şehre yeni gelen veya CJ gibi uzun bir aradan sonra yeniden şehre dönen karakter değiller. Onların zaten burada bağlantıları var, bu dünyayla bir bütünler ve yoğun bir hayat yaşıyorlar. Sadece bu özellikler bile oyuncuya doğrudan tamamen bir derinlik hissi verecektir.

Fakat başlangıçtan itibaren böylesine etkileyici bir oyun yaratmanın tehlikelerinden biri de oyuncuların zaman zaman tek bir andan fazla oynamak istemeyip sadece oyunu eğlence için oynaması. Bundan dolayı GTA V’in yüksek kaliteli senaryosunu ve ana karakterlerin karakterizesini mükemmel kılmak için daha fazla ve daha fazla çaba sarf ettik. Öyle ki, her şey bu tür dizginsiz görevlere uyum sağlıyor ve sebepsizce asla insanların çılgınca şeyler yaptığını göremeyeceksiniz. Oyuncular ayrıca ağır silahlara da oyunun başında erişme imkânına sahip olacak; fakat sadece belirli bir durumda ve belirli bir sebep için.

Kaynak: JeuxActu.com

Röportajdan öne çıkan bilgileri ele alırsak:

  • Rockstar, bu çoklu ana karakter sistemini ilk olarak San Andreas zamanlarında düşünmüş ancak sonradan teknik sorunlardan ötürü ertelemiş.
  • Üç ana karakter arasındaki geçiş sistemi oyunun başlangıcında açık olmayacak, karakter geçiş sistemi oyun ilerledikçe aktif olacak. Geçiş sistemine başlamak için ilk önce oyunu tanımanız ve oyuna alışmanız şart. Bunun sebebiyse oyuncuların oyuna ve karakterlere ısınmalarını sağlamak.
  • Karakterlerimizin ve yakınlarının nelerle meşgul oldukları oyunun zamanına göre veya hikâyenin gidişâtına göre değişkenlik gösterecek.
  • GTA V, önceki GTA oyunlarından daha hızlı ilerliyor ve temposu öncekilerden daha yüksek.
  • Tommy ve Niko’nun aksine Michael, Franklin ve Trevor, şehre yeni gelmiş/taşınmış veya CJ gibi şehre yeniden dönmüş karakterler değiller, üçü de Los Santos’ta uzun zamandan beri var olan bu şehrin yerlileri.
  • Genellikle oyunun ortalarında ve sonlarında rastladığımız sürükleyici ve etkileyici görevlere artık oyunun başlarında da rastlayabileceğiz. Aynı durum ağır silahlar için de geçerli. Fakat sebepsiz yere sadece eğlence için değil, gerektiği durumlarda gerçekleşecek ve hepsinin bir sebebi olacak.

Oyunun çıkışına sadece 2 ay kala, oyunun derlenmiş tüm bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz. Takipte kalmaya devam edin. Büyük patlamaya sadece son 2 ay, 61 gün kaldı!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*