Karakterler
25 Mart 2011  

Claude

Claude oyundaki ana karakterimizdir. 1992 yılından beri beraber olduğu sevgilisi Catalina ile birlikte Liberty City’de bir banka soymayı planlar. Soygun gerçekleştirilip bankadan paralar alınır ancak Catalina, parayı Claude ile bölüşmek istemez ve Claude’u bankanın önünde vurarak Claude’a ihanet eder. Bu ihaneti unutamayan Claude ise Catalina’dan intikamını almak ister. Liberty City’de birçok mafyaya hizmet ederek kimi zaman kiralık katil olarak çalışır, para kazanır. Amacı, kız arkadaşı Catalina’yı bulup yaptıklarını ödetmektir. Oyun boyunca tek kelime bile etmemiştir; konuşmayı sevmez. Bu yüzden lâkabı “Dilsiz Yılan”dır. Eski bir sokak yarışçısıdır.

Catalina

Cynthia Farrell tarafından seslendirildi.

Claude’un sevgilisi olan Catalina, Claude ile birlikte bir banka soyar ancak soygundan sonra Claude’u vurarak bankadan soydukları parayı tek başına sahiplenir ve Claude’un polislere yakalanmasına sebebiyet verir. Her şeyin kendisinde olmasını isteyen, kendisini büyük gören bir kadındır Catalina. Hiçbir kimseye merhameti yoktur. Yoluna kim çıkarsa onu gözünü kırpmadan harcayabilir. Meksika asıllıdır. Yeni sevgilisi Miguel ile birlikte Kolombiyalı Kartel çetesini yönetmektedir.

Miguel

Al Espinosa tarafından seslendirildi.

Kolombiyalı Kartel çetesinin lideridir. 2000 yılında çetenin eski liderinin ölümüyle çetenin başına geçmiştir. Uyuşturucu satışıyla ilgilenir. Catalina’nın yeni sevgilisidir. Claude ve Catalina’nın gerçekleştirdiği banka soygununda Catalina’nın tek başına paraları alıp kaçmasına yardımcı olmuştur. Bir uyuşturucu satıcısı olan Miguel, kirli işlerini Catalina’yla beraber sürdürmektedir.

8-Ball

Keith “Guru” Elam tarafından seslendirildi.

Bir bomba uzmanıdır. Şehrin birkaç noktasında kendisine ait olan bomba garajları bulunmaktadır. 2000 yılında yaşadığı bir olaydan dolayı polisler tarafından suçlu bulunup tutuklanmıştır. Bu yüzden oyunun ilk başında cezaevine gönderilmek üzere bir polis aracının içindedir. Ve yaşadığı bu olayda elleri bir kaza sonucu yanıp ellerinden olmuştur; oyunda elleri sargılıdır. Claude yakalandığı banka soygunundan sonra 8-Ball’un da içinde bulunduğu polis aracınına bindirilir ve 8-Ball, Claude ile bu aracın içinde tanışır. Liberty City’nin en büyük mafyalarından Leone ailesiyle bağlantısı vardır. Cana yakındır, arkadaşcıldır. Claude’un Liberty City’de tanıştığı ilk kişidir. Gerçek adı “Mullan” olarak bilinmektedir.

Luigi Goterelli

Joe Pantoliano tarafından seslendirildi.

Leone ailesi mafyasına mensup bir iş adamıdır. Red Light District semtinde bir gece kulübü işletmektedir. Kadın ticareti de yapmaktadır. Ancak kendisi bunu inkâr etse de en çok kâr ettiği iş kadın ticaretidir. Çalıştırdığı kızlarına çok düşkündür, onlara kimsenin bir yanlış yapmasını istemez. 8-Ball aracılığıyla Claude ile tanışır. Claude’a ufak işler vererek Claude’un Liberty City’nin karanlık dünyasına bir adam daha atmasını sağlar.

Mickey Hamfists

Luigi’nin işlettiği kulübün korumasıdır. Aynı zamanda Luigi’nin korumalığını da üstlenir. Oyunda küçük bir rol üstlense de Leone ailesinin önde gelen isimlerindendir. Fakat Claude’un sert ve cesur yönünü kıskanır. Bu yüzden Claude’u gördüğünde ona sert bakışlar atar; Claude’u pek sevmez.

Misty

Kim Gurney tarafından seslendirildi.

Luigi için çalışan bir fahişedir. Luigi’nin en değer verdiği fahişesidir. Daha çok Leone ailesinin lideri Don Salvatore Leone’nin oğlu olan Joey Leone ile birlikte olmaktan hoşlanır. Hepburn Heights semtinde yaşamaktadır. Oyunun kapağında ve oyunun artwork’lerinde gördüğümüz o meşhur silahlı kızın ta kendisidir.

Joey Leone

Michael Rapaport tarafından seslendirildi.

Liberty City’nin ünlü mafya babası Don Salvatore Leone’nin oğludur. Ancak babasına yakın değildir, babası tarafından pek ilgi görmez. Bu yüzdendir ki, bir mafya babasının oğlu olmasına rağmen Trenton semtinde kendisine ait olan garajında oto tamircilik yapmaktadır. İşine ve ailesine sadıktır.

Antonio “Toni” Cipriani

Michael Madsen tarafından seslendirildi.

Leone ailesinin en önemli ve en tehlikeli isimlerindendir. Birkaç yıl önce işlediği bir cinayetten sonra kimliğini gizlemek için Liberty City’den ayrılarak şehir dışında saklanmıştır. Ardından ise 1998’de Liberty City’ye geri dönmüştür. Geçmişte Claude gibi Liberty City’nin karanlık dünyasıyla mücadele ederken Leone ailesi ve Salvatore Leone için birçok iş yapmıştır. Artık Saint Mark’s semtinde annesiyle birlikte bir restoran işleterek kafasını dinlemektedir. Salvatore Leone’nin sağ koludur, Salvatore’yle baba-oğul gibidir. Triadların kendisine kurduğu tuzak üzerine Triadlara savaş açmıştır. Claude’dan bu savaşında kendisini yalnız bırakmamasını ister. Toni, Joey Leone aracılığıyla Claude ile tanışır.

Anne Cipriani

Resim Yok

Sondra James tarafından seslendirildi.

Toni’nin annesidir. Eşini yıllar önce kaybetmiş dul bir kadındır. Saint Mark’s semtinde bir restoran işletmektedir. Oğlu Toni, restoranda kendisine yardım eder. Ancak oğlunu pek sevmez; Toni’nin asla babası gibi bir adam olamayacağını söyler. İsmi bilinmemektedir. Oyun boyunca görünmemiştir, oyunda sadece sesi duyulur.

 

 

Salvatore Leone

Frank Vincet tarafından seslendirildi.

Leone ailesinin lideridir. Liberty City’nin en önemli mafya babalarındandır. Liberty City’yi kendi şehri ilan etmiştir. Şehrin, Portland adası tamamen onun elindedir diyebiliriz. Forelli, Sindacco gibi önemli mafya ailelerini bile tek başına kuklası edecek kadar güçlüdür. Sicilyalıdır. Kendinden yaşça küçük olan Maria Latore ile evlidir. Malikânesi Saint Mark’s semtinin kıyılarındadır. Ölen eski karısından olan bir oğlu vardır. Sağ kolu olan Toni Cipriani’yi kendi oğlundan bile çok sevmektedir. Toni aracılığıyla Claude ile tanıştıktan sonra malikânesinde Claude’a önemli işler verir. Claude’a Leone ailesine katılma teklifinde bulunmuştur.

Maria Latore

Debi Mazar tarafından seslendirildi.

Salvatore Leone’nin karısıdır. 1992 yılında Las Venturas’ta Salvatore Leone’ye ait olan bir kumarhanede personal olarak çalışmıştır ve Salvatore Leone ile bu kumarhanede tanışmıştır. Fakat Salvatore’den artık pek memnun görünmez. Claude’a âşıktır. İlk başlarda Claude’u her zamanki gibi Salvatore’nin kölesi olmuş sıradan adamlardan biri sanar ancak Claude’u tanıdıkça ondan etkilenir, onun farklı olduğunu anlar. Fakat Claude, Maria’ya pek yüz vermez. İtalyan asıllıdır. Uyuşturucu bağımlısıdır. Arada sırada uyuşturucu partilerine katılır.

Asuka Kasen

Lianna Pai tarafından seslendirildi.

Japon mafyası Yakuza çetesinin lideridir. Çeteyi kardeşi Kenji ile birlikte yönetmektedir. Aynı zamanda Maria’nın eski bir arkadaşıdır, Maria ile sıkı dosttur. Staunton adasının Newport semtindeki villasında sakin bir yaşam sürmektedir. Maria’nın aracılığıyla Claude ile tanışır. Claude’a çetesindeki işleri yaptırır.

Kenji Kasen

Les J.N. Mau tarafından seslendirildi.

Asuka’nın kardeşidir. Asuka ile beraber Yakuza çetesini yönetmektedir. Çetenin daha çok ufak işleriyle ilgilenir. Aynı zamanda Torrington semtinde bir kumarhane işletmektedir. Claude’a çetesinin ve kumarhanesinin getir götür işlerini yaptırır.

Ray Machowski

Robert Loggia tarafından seslendirildi.

Eski bir polis memurudur. Ancak polis olduğu dönemlerde fazlasıyla yasadışı işler yapmış, mesleğini kötü yönlerde kullanmıştır. Bu ortaya çıkınca ise tutuklanmamak için kaçmıştır. Ray’i bulmak için FBI dahil şehirdeki tüm polis kuruluşları devreye girmiştir. Fakat Ray, FBI’ya yakalanmamak için Belleville Park’ın tuvaletinde saklanır. Eskiden beraber çalıştığı ortaklarının kendisini sattığını düşünmektedir. Asuka ve Kenji ile bağlantısı vardır. Şehirde bir kaçak gibi yaşayan Ray, Liberty City’den kaçmayı planlamaktadır.

Donald Love

Kyle MacLachlan tarafından seslendirildi.

Liberty City’nin en tanınan iş adamlarındandır. Love Medya adında kendisine ait olan bir şirketi vardır. Şehirdeki çoğu marka olmuş kuruluşlar kendisine aittir. Ayrıca bir emlak holdingine sahiptir. Bu yüzden şehirde çete savaşı çıkararak şehrin diğer bölgelerindeki rantı yükseltmeye çalışır. Claude’a birkaç ufak iş vererek kirli işlerini temizleme amacındadır. Mafyalarla bağlantısı vardır.

Old Oriental Gentleman

Donald Love’ın iş ortağıdır. Uzak Doğuludur. İşlediği bir suçtan dolayı cezaevine gönderilmek üzere oyunun ilk başındaki Claude ve 8-Ball’un da içinde bulunduğu polis aracındadır. Ancak Gentleman, Kolombiyalı Kartel çetesi tarafından araçtan fidye için kaçırılır. Zengin iş adamı Donald Love’dan para koparabileceğini düşünen Karteller, Gentleman’ı mekânlarında esir tutmaktadırlar. Donald Love ise Gentleman’ı Kolombiyalı Kartel çetesinin elinden Claude’un yardımıyla kaçırmayı planlamaktadır.

Kıvırcık Bob

Hunter Platin tarafından seslendirildi.

Luigi’nin işlettiği gece kulübünde barmendir. Leone ailesiyle bağlantılıdır. Fakat bir uyuşturucu bağımlısı olan Bob, kendisine verilen uyuşturucular karşılığında Kolombiyalı Kartel çetesine Leone ailesi hakkında bilgiler verip muhbirlik yapar. Bu olay Salvatore Leone’nin kulağına gittiğinde ise Salvatore bu durumdan rahatsız olur.

Phil Cassidy

Hunter Platin tarafından seslendirildi.

Bir silah satıcısıdır. Bir kolunu 1986 yılında kendi hazırladığı bir bombanın patlaması sonucu kaybetmiştir. Yasadışı işlerle uğraşmayı çoktan bırakmış, artık ordu için hizmet etmektedir. Şehrin bazı noktalarında kendisine ait olan silah dükkânları bulunmaktadır. Ray’yin arkadaşıdır.

El Burro

Chris Phillips tarafından seslendirildi.

Diablo çetesinin lideridir. Bir süre San Andreas eyaletinde hüküm sürdükten sonra Liberty City’ye taşınmıştır. Hepburn Heights semtindeki telefondan Claude’a birkaç iş vererek çetesindeki işleri hallettirir.

King Courtney

Walter Mudu tarafından seslendirildi.

Yardie çetesinin lideridir. Liberty Kampüsü’nün bahçeşindeki telefondan Claude’a birkaç iş vererek çetesindeki işleri hallettirir. Catalina’yla bağlantısı vardır.

Marty Chonks

Chris Phillips tarafından seslendirildi.

Portland adasındaki Bitch’n’ Dog Food fabrikasının sahibidir. Fabrikayı karısıyla birlikte işletmektedir. Trenton semtindeki telefondan Claude’a birkaç iş vererek fabrikasındaki ufak işleri hallettirir.

Carl

Marty Chonks’ın karısının sevgilisidir. Marty’nin karısını öldürtmesi üzerine Marty’den intikam almayı planlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*