Los Santos Biletine Saatler Kala: GTA V Hakkında Sorular & Cevaplar…
18 Eylül 2013  

Bildiğiniz gibi dün itibariyle GTA V tüm dünyada çıkışını gerçekleştirdi. Herkes sosyal hayatına uzunca bir süre hoşça kal deyip ekranlarının karşısına kuruldu, başında sabahlanan geceler başladı ve sokaklar artık bomboş…

Ancak biz şanssız Türk oyuncuları ise ne yazık ki tüm bu güzel manzaraları, tüm bu tatlı heyecanı uzaktan izlemekle yetindik zira bilindiği üzere oyunun Türkiye dağıtımcısı Aral Game tarafından oyun ülkemizde maalesef iki gün gecikecek. Yine bir aksilik çıkmadığı takdirde artık en nihayetinde yıllardır yollarını gözlediğimiz efsaneye yarın kavuşuyor olacağız!

Yarın başlayacak olan Los Santos macerasından önce sizlere sıkça sorulan soruları derleyerek ufak bir soru-cevap hazırladık. Oyun hakkında fazla bir bilginiz yok mu? Aklınıza takılan bir soru mu var? Aşağıdaki soru & cevaplara göz atın, belki sorunuzun cevabı buralarda bir yerde… Eğer cevabını aradığınız soru başkaysa, forumumuzdan veya aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletin; üyelerimizle birlikte yardımcı olmaya çalışalım.


OYUN HAKKINDA GENEL


GTA V’teki ana karakter(ler)imiz kim?
GTA V, GTA serisine devrim niteliğinde yeni bir özellik getiriyor: Seride bir ilk olarak GTA V’te kontrol edebileceğimiz tam üç ana karakter var. Bunlar; Michael, Franklin ve Trevor. Evet, artık tek bir karakteri unutun; bu oyunda üçünü de kontrol edecek, üçünün de hikâyesinin bir parçası olacaksınız!

Michael, Franklin ve Trevor

Michael > Eski bir profesyonel banka soyguncusu. Suç dolu karanlık bir geçmişe sahip. Zamanında pek çok soygunda bulunmuş ancak sonradan bu işleri bırakarak hayatında yeni bir sayfa açmak istemiş ve FIB’ye teslim olarak tanık koruma programı altına alınmış. Yıllar önce tanık koruma programı altında Los Santos’a taşınmış olan Michael, burada umduğundan daha azını bulunca ve parası da bitince yeminini bozarak yeniden kirli işlere geri dönme kararı verir ve işte Michael’ın macerası buradan itibaren başlar…

Franklin > Eski bir sokak gangsteri. Zamanında Los Santos’un çete faaliyetlerinde yer edinmiş ancak bu işler kendisi adına kötü sonuçlanınca bu işleri bırakıp kendisine çekidüzen verme kararı almış. Çete işlerine hiç sıcak bakmayan, hayatını Los Santos gettolarında heba etmek istemeyen, ileriye dönük farklı idealleri, farklı hayalleri olan bir genç ancak en iyi arkadaşı Lamar’ın etkisiyle yeniden bu işlere geri döner. Şimdilerde dolandırıcı bir Ermeni araba satıcısının yanında repocu olarak çalışmakta. Michael ile oyunun ilerleyen bölümlerinde tanışır ve Michal’ı babası gibi benimser.

Trevor > Psikopat bir silah ve uyuşturucu satıcısı. Michael’ın yakın dostu ve suç ortağı. Los Santos’a uzak bir kırsal alanda yaşamakta. Zamanında Michael ile birlikte pek çok banka soygununda bulunmuş olan Trevor, Michael’ın bu işleri bırakmasıyla suç kariyerine tek başına devam etmeye başlamış. Manyak derecesinde psikopat bir kişiliğe sahip. Aynı zamanda geçmişinde askeri pilot olarak hizmet vermiş bir savaş gazisi.

Bu üç ana karakteri nasıl ve ne zaman kontrol edeceğiz? Üçünü de kontrol etmekte özgür müyüz?
Üçünün beraber çalıştığı görevlerde tek bir tuşa basarak aralarında anında geçiş yapabileceğiz. Görevlerde aralarında geçiş yapmak hem görevi kolaylaştırıyor hem de göreve ve hikâyeye farklı açılardan görme imkânı sağlayarak görevleri de zevkli kılıyor.

Serbest dolaşımda ise yine tek bir tuşa basarak karakter değiştirme menüsünü açarak karakterimizi değiştirebileceğiz. Karakterimizi değiştirdiğimizde kamera Google Earth tarzı bir kamerayla yukarıya doğru yükselecek, şehrin diğer ucundaki karakterimize doğru yakınlaşacak ve o karakterin kontrolünü ele alacağız. Oldukça pratik ve hızlı.

Fakat şunu da ekleyelim: Karakter değiştirme oyunun başlarında mümkün olmayacak. Oyuna ilk olarak tek bir karakterle başlayacağız. Daha sonralarında karakterleri tanıyıp alıştıkça karakter değişim işlemi yavaş yavaş açılacak.

Oyunda Los Santos’un yanı sıra San Fierro ve Las Venturas da var mı? Oyun sadece tek bir şehirde mi geçiyor?
Oyun, Los Santos ve Los Santos’u çevreleyen Blaine Vilayeti’nin kırsal alanlarında geçiyor. Yani evet, oyunda büyük şehir olarak sadece Los Santos var. Dolayısıyla San Fierro ve Las Venturas’ı unutmanızı öneririz.

Grove Street Families ve Balla çeteleri geri dönecek mi?
Evet, Los Santos’un iki azılı çetesi geri dönüyor! Ancak eskisi kadar büyük çete faaliyetleri beklemeyin zira geçip giden 20 küsür yılın ardından çete savaşları artık eskisi kadar şiddetli değil. Yine de Franklin bir Grove üyesi olduğundan dolayı Balla’larla aramızda hâlâ gerilim var ve bazı çete savaşlarına da tanık olabileceğiz!

Peki Grove Sokağı? Los Santos’taki ilk göz ağrımız Grove Sokağı’na da rastlayabilecek miyiz?
Ona da evet! Grove Sokağı, Los Santos’ta yerini koruyor ancak artık ne yazık ki Balla’ların hâkimiyetinde…

Ben Claude’u, Tommy’yi ve CJ’i çok özledim. Onlara rastlasak ve şimdilerde ne yaptıklarını görebilsek güzel olurdu. Eski karakterleri oyunda görme şansımız olacak mı?
GTA serisi üç döneme ayrılıyor: İki boyutlu dönem, üç boyutlu dönem ve yüksek çözünürlüklü dönem. İki boyutlu dönem serinin ilk oyunlarını içeriyor: GTA 1 ve GTA 2. Üç boyutlu dönem ise serinin GTA III ile birlikte başlayan üç boyut devrini kapsıyor: GTA III, Vice City, San Andreas, Liberty City Stories ve Vice City Stories. Yüksek çözünürlüklü dönem ise GTA IV ile başlayan yeni nesil teknoloji devrini kapsıyor: GTA IV ve GTA V. Seri, şu anda yüksek çözünürlüklü dönemden devam ediyor ve öyle de devam edecek.  Dolayısıyla Rockstar’ın açıklamasına göre her bir oyunun kendine ait bir dönemi var ve eski dönemlere ait karakterleri yeni dönemde göremeyeceğiz. Kısaca şöyle açıklamak gerekirse, artık GTA III, Vice City ve San Andreas devri kapandı ve eski oyunlara ait karakterleri yeni oyunlarda göremeyeceğiz.

Ancak GTA V, GTA IV ile aynı dönemi paylaştığı için GTA IV ve onun ek paketlerindeki bazı karakterleri GTA V’te görebileceğimizi Rockstar onaylıyor. Bu karakterlerin kim olacağıysa merak konusu. Oyunu oynamaya başlayarak öğreneceğiz!

YouTube’da pek çok GTA tam çözüm videoları var ancak çoğu İngilizce ve bazen anlamakta güçlük çekiyorum. GTATurk, GTA V için Türkçe anlatımlı tam çözüm çekecek mi?
Evet! 19 Eylül’den itibaren gözünüz YouTube kanalımızda olsun. Yöneticilerimizden Joker64‘ün eğlenceli anlatımlarıyla size rehber olacak hikâye görevlerinden yan görevlere, yan görevlerden mini oyunlara ve 1 Ekim’de de GTA Online videolarına kadar her tür tam çözüm videosu sizlerle buluşacak. Resmi YouTube kanalımız: www.youtube.com/GTATurkcom2005


SPOILER NEDİR?


Forumunuzda ve çoğu yerde “spoiler” ibaresi yer alıyor ve bunu katiyen paylaşmamamız söyleniyor. Spoiler ne demek? Ve neden paylaşmamalıyız?
Kısaca spoiler, tat kaçırıcı önemli bilgi anlamına gelmektedir. Oyunu henüz oynamamış ve bitirmemiş bir kişiye oyunun sonunu veya oyunu oynamadığı/görmediği bir bölümü anlatmak haliyle o kişinin tadını kaçıracak ve oyuna karşı tüm heyecanını öldürecektir. İşte spoiler’ın karşılığı tam olarak budur. Lütfen siz de oyunu oynamamış veya tam anlamıyla bitirmemiş bir kişiye bu tür bilgileri vermekten sakının. Ve tabii “spoiler” yememek için de dikkatli olun…

Hikâyeye dair paylaşımlarınız için Hikaye & Çözüm bölümünü kullanınız.


Peki sitenizde ve forumunuzda spoiler içeriğe yer verilecek mi?
Elbette hayır. Oyunun hikâyesine dair hiçbir tat kaçırıcı bilgiyi alanen ve kastı olarak kimseyle paylaşmayacak ve hiçbir oyuncuyu mağdur etmeyeceğiz. Paylaşanları büyük cezalar beklemekte. Oyunun hikâyesine dair yapacağınız paylaşımlarda, hikâyeye dair vereceğiniz bilgilerde lütfen forumumuzun yorum bölümündeki  (spoiler) butonunu kullanınız.

Spoiler butonu:
Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Butona tıkladığınızda karşınıza şöyle bir kod çıkacak:
Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Bu kodun içine oyunun hikâyesi hakkında paylaşacağınız bilgiyi yazabilirsiniz. Örneğin:
Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Spoiler paylaşımları forum içinde şöyle görünür:

Eğer spoiler içeriği görmek istiyorsanız üzerine tıklayabilirsiniz. Tıkladığınızda karşınıza şu çıkar:
Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Yanlışlıkla açma ihtimaline karşılık ne olur ne olmaz diye spoiler butonu içindeki yazılar forumda koyu renkle görülür ve bu da spoiler içeriği mouse imleciyle üzerine tıklayıp sürüklemediğiniz takdirde okumakta zorlanmanızı sağlar. Rahatça okumak için mouse imlecinizle yazının üstüne tıklayıp kopyalar gibi mouse’unuzu kaydırın, sonuç bu olacaktır:
Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Spoiler butonunu kullanırken ne hakkında spoiler içeriğe yer verdiğinize dair butona başlık atmanızı da öneririz. Bu, üyelerin paylaştığınız spoiler’ın ne hakkında olduğunu anlamasını sağlar. Butona başlık vermek için, spoiler kodunundaki ilk spoiler yazısının sonuna “=” işaretini eklemelisiniz. Örnek:
Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Bu işaretin hemen ardından başlığınızı atabilirsiniz. Örnek:
Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Forumda bu başlık şöyle görünür:

Böylece üyeler sizin ne hakkında spoiler verdiğinize dair fikir alır ve ona göre spoiler butonunu açabilir.

Oyunun tüm bilgilerine nereden ulaşabilirim?

Buradan ulaşabilirsiniz.

Oyunun tüm ekran görüntülerine nereden ulaşabilirim?

Buradan ulaşabilirsiniz. Ekran görüntülerinin yanı sıra, sanatsal çalışmalar, dergi taramaları (yakında) vb. gibi diğer görsellere de buradan göz atabilirsiniz.

Oyunun tüm videolarına nereden ulaşabilirim?
Buradan ulaşabilirsiniz.


MULTIPLAYER (GTA ONLINE) HAKKINDA GENEL


Belki multiplayer hakkında konuşmak için erken ancak, oyunun multiplayer modu hakkında bilgi var mı? Varsa, bilgilere nereden ulaşabilirim?
GTA V’in multiplayer’ı GTA V’ten tamamen ayrı, tek kelimeyle apayrı bir oyun. İsmi, Grand Theft Auto Online (kısaca GTA Online) olarak geçiyor ve GTA V’in single-player’ında olan her şeye sahip. Hakkında pek çok bilgiye aşağıdaki sayfalardan ulaşabilirsiniz. Resmi oyun içi tanıtım videosunu da buradan izleyebilirsiniz.

Online sohbetleri, etkinlikleri ve fazlası için GTA Online bölümünü kullanınız. Crew tanıtımlarınız için de Çeteler ve Etkinlikler bölümünü kullanabilirsiniz.

Ufak bir not düşelim: GTA Online, GTA V ile birlikte açık olmayacak, 1 Ekim‘de açılışını gerçekleştirecek. Yani oyunu aldığınız ilk gün online’a giriş mümkün değil.

Yani oyunun multiplayer’ını hemen oynayamayacak mıyım?
1 Ekim Salı gününe kadar oynayamayacaksınız. 1 Ekim geldiğinde GTA Online çıkışını gerçekleştirecek ve o günden itibaren Online’ın tadını çıkarabileceksiniz… Bunun tek sebebi de Rockstar’ın ilk önce GTA V’e ısınmamızı istemesi.

Multiplayer oyunlarında Türk oyuncu bulmak zor. Bundan önceki oynadığım oyunların multiplayer modlarında hep yabancılara rastladım ve onlarla oynamak zorunda kaldım. Acaba GTA Online’da GTATurk üyelerine katılma ve ileride sitenizin düzenleyeceği multiplayer etkinliklerinde yer edinme şansım var mı?
Tabii ki. Forumumuzdaki pek çok üyemizle şimdiden GTA Online için hazırlıklara başladık. Siz de aramıza katılmak istiyorsanız, buradan ID’nizi kayıt ettirebilir ve yeni arkadaşlar edinebilirsiniz.

Oyun çıktığında sizlere katılmak, GTA V heyecanımı sizlerle yaşamak ve ilk deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Forumunuza nereden üye olabilirim?

Buradan üye olabilirsiniz. İyi forumlar dileriz!


SATIN ALMA İŞLEMLERİ HAKKINDA


Oyunu ne zaman, nereden satın alabilirim?
Oyun şu anda tüm dünya çapında çıkışını gerçekleştirmiş durumda ancak ne yazık ki ülkemizin dağıtıcı firması Aral Game’in bazı sorunlardan ötürü oyun ülkemize iki gün gecikmeli olarak gelecek. (Aral’ın açıklamasına buradan göz atabilirsiniz.) 19 Eylül Perşembe günü, yani yarın oyunu D&R, Vatan Computer, Gold vb. gibi mağazalarda bulabilirsiniz.

Ben oyunu ön sipariş vermiştim, bundan dolayı oyunu mağazalardan satın alma şansım yok. Kargom ne zaman gelir?
Sipariş ettiğiniz oyun veya paket, 18 Eylül Çarşamba günü, yani bugün kargoya verilecek. Bir aksilik çıkmadığı takdirde yarın da oyun kapınıza ulaşmış olacak. Yaşadığınız şehir veya adres bakımından kargoya bağlı olarak ufak da olsa bir iki günlük bir gecikme söz konusu olabilir. Herhangi bir gecikme veya gelmeme konusunda kargoyla irtibata geçebilirsiniz. 

Oyunu kutulu alma şansım yok. Bu yüzden dijital olarak satın almak istiyorum. Bunun imkânı var mı?
Eğer PS3 sahibiyseniz evet, var. Oyun PSN’de Day 1 Digital olarak da çıkışını gerçekleştirmiş durumda. Xbox 360 sahipleri ise biraz daha beklemek zorunda.


KURULUM HAKKINDA


Oyunun kurulumu hakkında bilgi var mı?
Oyunun boyutu yaklaşık 8GB ve her iki platformda da kurulum gerektirecek. Diski konsolunuza yerleştirdikten sonra kurulum otomatik olarak başlayacak ve bu 8GB’lık kurulum tamamlandıktan sonra oyuncular oyunun tadını çıkarabilecek.

Xbox 360’da ilk kurulum, Xbox 360 Hard Diski ya da en az 8GB boş alana sahip 16GB ek USB flash disk gerektirecek. USB flash disk kullanıyorsanız en az USB 2.0 ve 15mb/s okuma hızına sahip, Xbox 360 kullanımı için formatlanmış bir disk kullanmalısınız. Uygun performans almak için yeni bir USB flash disk önerilir.


Oyun kaç disk olacak? Özellikle Xbox 360’ta birden fazla mı disk olacak?
Oyunun PS3 versiyonu tek disk. Bu diski PS3’e yerleştirdikten sonra kurulum gerçekleşecek ve kurulumun ardından Los Santos & Blaine County tüm ihtişamıyla sizi bekliyor olacak… Xbox 360 ise 2 disk olacak: İlk disk zorunlu kurulum için, ikinci disk ise oyunu oynamak için. İlk diskle oyununuzu kurduktan sonra ikinci diskle disk değiştirme gereksinimi duymadan oyunun tadını çıkarabileceksiniz.


DİĞER PLATFORMLAR HAKKINDA


Oyun PC’ye de çıkacak mı?
Oyunun 17 Eylül itibariyle çıkışını gerçekleştirdiği platformları sadece PlayStation 3 ile Xbox 360. PC’ye henüz duyurulmadı ancak ileride duyurulacağını ve gelecek sene de PC için raflardaki yerini alacağını tahmin ediyoruz.

Peki yeni nesil? Oyun PS4 veya Xbox One’a da çıkacak mı?
Tıpkı PC platformunda olduğu gibi bu konu hakkında hiçbir bilgi ve açıklama yok. Son gelişmeler için bizleri takip etmeye devam edin…


Eğer sizin de cevabını merak ettiğiniz bir soru varsa bize iletin, çekinmeden cevaplayalım. Başında sabahlayacağımız uykusuz geceler bizler yarın başlıyor. Los Santos ve Blaine County’de görüşmek dileğiyle!

Los Santos Biletine Saatler Kala: GTA V Hakkında Sorular & Cevaplar…” üzerine 2 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*