NASA, GTA ve Evrenin Sırları
07 Ekim 2012  

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi yani bilinen adıyla NASA bildiğiniz gibi evrenin sırlarını araştırıyor. Fakat bu araştırma esnasında bir kaynak olarak video oyunlarını kullanıyorlar. NASA’da çalışan bilim adamı Rich Terrile evrenin sırlarına ilişkin olarak Grand Theft Auto IV’ü örnek gösteriyor.

“Gerçek dünyada çevre aynı Grand Theft Auto IV’teki gibi davranıyor. Liberty City’yi sonsuz bir detay içinde gezebilirsiniz. Bu şehrin ne kadar büyük olduğunu bir hesapladım ve PlayStation 3’ümden 1 milyon kat daha büyük. Bütün oyunun evreni bu konsolun içine sıkıştırılmış gibi. Liberty City’nin görmeniz gereken tarafını sadece görmeniz gerektiği zaman görebiliyorsunuz. Evren de bu şekilde işler. Kuantum fiziğine göre moleküller de gözlenmediği sürece kesin bir hal almazlar. Pek çok kuramcı bu teoriyi nasıl açıklayabileceğini düşündü. Bu açıklamalardan biri de bir simülasyon içinde yaşayıp sadece görmemiz gerekenleri görebiliyor olduğumuzdur.

Grand Theft Auto IV içindeki insanlar da bir PC oyunun içinde olduklarını anlayıp yaşadıkları evreni araştırıyorlar mıdır? Bu söylemlere göre yaşadığımız dünyada tıpkı GTA gibi bir simülasyon olabilir, zaten Rich Terrile‘nin söylediğine göre GTA evreni ile yaşadığımız evrenin işleyişinde oldukça ortak özellikler mevcut. Bu konuda yorum sizin.

NASA, GTA ve Evrenin Sırları” üzerine 4 düşünce

  1. aynı şeyleri düşünüyoruz hayat bazen gerçekten çok saçma olabiliyor bende o zaman ya acaba benim gördüklerim yaşadıklarım bir hayalin parçası,ben rüya görüyorum ya da bir makinenin içindeyim diyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*