Red Dead: Redemption 2’nin Başarılı Olması İçin Yapması Gereken 6 Şey!
31 Ekim 2016  

Bilindiği üzere Rockstar Games’in oyunlardaki başarısı ortadadır ki sadece GTA V’in çıkışından üç yıl geçmiş olmasına rağmen hala en çok satan oyun listelerinde yukarlarda dolaşması kanıttır buna.

E tabi Red Dead serisindeki başarısını da devam ettireceği ve istikrarı bozmayacağı kanısındayız. Ama bunu nasıl yapacak diye sorular yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı ve biz de nasıl olabileceğine dair 6 başlık altında bir plan proje çizdik.

1) ÇATIŞMALARDAKİ MEKANİK VE DİNAMİKLERİN GELİŞTİRİLMESİ

Elbette Red Dead:Redemption’daki çatışma dinamikleri dönemine göre iyiydi ancak gelişen oyun dünyasında artık pixel bir çatışma deneyimi sayıldığından hepimiz hem fikirizdir.

En basitinden MAFIA gibi bir serinin son oyunundaki çatışma mekanikleriyle kendi ayağına sıktığına geçenlerde şahit olduk malesef.

Rockstar’ın yeni çatışma mekanikleri GTA V’i dahi sollamalı çünkü üç sene öncenin oyununun mekaniklerini kullanmak oyunculara birer eksi puanı kafadan verdirecektir. Oyunun gelişmiş mekaniklerinden ziyade dinamik olarak da bizi 1800’lere götürmesi gerekiyor. Çatışma esnasında kovboy olduğumuzu hissetmeli sadece silahın ateşlenmesi bile bize o tozlu havayı tattırmalı.

Silahların ateşlenmesi esnasındaki patlamaların dönemin silahlarına uygun olması ve çıkan duman tutarının silahtan silaha değişiklik göstermesi, seslerinden silahları tanıyabilecek duruma bizi sokması gerekir.

2) O OYUN PC’YE GELECEK!

Yıllar boyu Red Dead: Redemption PS3 ve XBOX 360 platformlarında boy gösterdi ve geriye uyumluluk sağolsun XBOX ONE ve PS4’te de oynanabildi bu oyun. Ancak bugüne kadar bir platformda göremedik kendilerini (muhtemelen bir daha göremeyeceğiz de), PC

Ancak bu RDR2’de değişebilir. GTA V’in PC’deki başarısını göz ardı edemeyecektir Rockstar diye düşünüyor ve PC’ye gelmesinin neredeyse kesin olduğunu söyleyebiliyoruz.

RDR2’nin Online’ının, GTA Online tarzında olacağını göz önünde bulundaracak olursak, O OYUN PC’YE GELECEK!

3) OYUNUN İLERLEME HIZINA ÇEKİ DÜZEN VERMEK

Red Dead Redemption’un senaryosunun akıcılığına ne şüphe ancak bazen gereksiz yere uzadığı da olmuyor değildi açıkçası. Tabi oyuncular takdir edecektir ki bir oyunda arasahneler ve oynanış arasındaki denge iyi sağlanmazsa oyun ya atari oyununa ya da sinema filmine dönüşüyor.

Gereksiz derecede uzun bölümler olmamalı ancak kısa da kalmamalı ki o heyecan ne sönsün ne de çabucak akıldaki sorular cevaplansın. RDR2’den beklentimiz o dengeyi sağlaması olacaktır ki bunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz.,

4) BİRAZ DAHA NORMALE YAKIN İNSAN TİPLEMELERİ

Geçen oyundan hepimizin tanıdığı IRISH (İrlandalı) en güzel örnek olabilir bu tiplemelere. Yahu atın sağlıklı olduğunu testislerinden ölçen bir adamdı bu adam daha ne olsun! Arada sırada yapılan bu tür espriler güzel oluyor ancak her an bunlarla karşılaşmak bezdirebiliyor oyuncuyu.

Olayın klasik tiyatro boyutu var bir de, güzeller hep iyi, çirkinler hep kötü, gülen tip hep güler üzülmek yasaktır ona, üzgün adam gülemez çünkü hep üzgün olmak zorundadır gibi bu yasaları artık kırmalıyız 21. yüzyıldayız artık lütfen! Tabuları yıkan Rockstar bunu da yapmalıdır diye inanıyoruz.

5) DAHA KOLAY KAYDEDİLEBİLMELİ OYUN

Basit ama önemli gördüğümüz bir detaydır bu da. Kaydetmek için yatağa yatmak ya da bir kamp ateşi yakmak kulağa hoş gelebilir ancak pratikte ne kadar can sıkıcı olacağı da aşikardır. Bu sorunsal için GTA IV’te gelen autosave özelliği güzeldi ancak yetersiz kalıyordu bazı bağlamlarda. Ancak GTA V’e gelen quick save özelliği ile bu olay aşıldı. GTA V’te bunu cep telefonumuzdan yapabilirken bu oyunda acaba nasıl yapabiliriz orası da bir muamma. Umarız ki quick save RDR2’de bizlerle olacaktır.

6) ZAMANI İLERLETME MODULÜ EKLENMELİ

Çoğu internet sitelerinde rastladık bu sorunsalımıza. Çoğu görevde saat 13:00’de gel ya da 20pm-06am aralıklarında geri gel gibi ibareler vardı ve bu oyuncuları sıkan bir durumdu. Bazı oyundaşlarımız çözüm olarak menüye zamanı ilerletme özelliğinin eklenmesi fikrini yazmış ancak biraz daha dikkat edersek bu soruna GTA V’te zaten çözüm getirildiğini göreceğiz.

Hatırlarsınız ki GTA V’te göreve saat kaçta gidersek gidelim bize bir sıkıntı çıkmıyor oyun görevin geçtiği saate bizi otomatik olarak atıyordu. Rockstar bu özelliği eklemeyi atlamaz diye düşünüyoruz ve GTA V’teki o sistemle karşılaşacağımızı umuyoruz.

Bizden bu kadar başka neler çıkar zamanla pek bilinmez. Güncel haberler için bizi takipte kalın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*