Rockstar Editörü İpuçları: Sinemanın Dili
05 Haziran 2015  


İster kendinizi Rockstar Editörü’nün ustası olarak değerlendirin, ister bu güçlü oyun özelliğinin mantığını yeni çözmeye başlayın; sinemanın temaları aktarım şeklini ve öyküleyiciliği bir dil olarak nasıl kullandığını bilmek isteyeceğinize şüphe yok. Bu yazıda da bu mükemmelliğe ulaşmanın yollarını anlatacağız.

Bu etkiyi tam olarak verebilmek için sinemanın muhteşem örneklerinden bahsedelim. John Hillcoat (Yol, Kanlı Teklif gibi filmlerin yönetmeni) Red Dead Redemption’dan yola çıkarak genel çekim, montaj, anımsama, yakınlaştırma, pan gibi anahtar teknikler kullandığı bir kısa film hazırladı. Sevdiğiniz yönetmenlerin ürünlerini incelemeye zaman ayırın ve hangi estetik seçimleri nerede ve neden yaptıklarını değerlendirin. Gerçek hayattaki yönetmenler arasında müzik videoları yapmakta ünlenenlerden Michel Gondry, Chris Cunningham, Greg Bunkalla ve Jason Goldwatch’u öneriyoruz. Şimdi de birkaç önemli öneride bulunalım:

  • Giriş, gelişme ve sonuç; bir anlatımın iskeletidir, bu yüzden direk aksiyon sahneleriyle başlamayın. Üç-dört dakikalık kısa bir filmde bile hikayeye uyum katmak için bu üç adımlı iskelet olmazsa olmazdır. Rockstar Editörü ile yapılmış “Running, Man” bunun için muhteşem bir örnektir. Birinci aşamada Trevor amacını belli eder ve Chiliad Dağı’ndan Blaine County’e bakar. İkinci aşamada Trevor’un koşması ve sakalının uzaması aksiyonun ana çekirdeğini oluşturur. Üçüncü aşama ise kapanıştır: Trevor okyanusa doğru bakar, müzik tekrar başlayınca koşmaya geri döner. Bu durum Trevor’un yolculuğunu tatmin edici bir sonuca ulaştırır.
  • Genel çekimler ilk aşamanızdaki sahneyi yaratmak için oldukça önemlidir: ayrıca güçlü bir açılış görüntüsü, temaları vurgulamayı sağlayıp hikayeye aksiyon katabilir. Biraz ilham almanız için El Serpe’nin Rockstar Editörü sayesinde hazırladığı “House of Cards” açılış sahnesini izlemenizi öneriyoruz. Bu video genel çekimler serisi bulunduran ve Los Santos’un iyi ve kötü yüzünü sergileyen bir yapım.
  • Zamanın ilerleyişini belirtmek için renk soldurma efektleri kullanın. Karakterin bir mekandaki görüntüsünün ardından başka bir mekandaki görüntüsü gelecek şekilde aniden kesmek uyumsuz olabilir ve farklı iki karakter varmış gibi bir algı oluşturabilir. Karakterin yürüyüşü, ardından bir karartma, devamında da karakterin yeni bir mekanda görünümü çok daha iyi olacaktır. (Aslında John Hillcoat, John Marston’ın Batı Elizabeth çöllerini geçişi sırasındaki genel çekimlerde belirmelerden kaçınmıştı. Bununla birlikte ardışık üç sahnede Marston kadrajın aynı bölümünde yer alıyor ve kadraj boyunca soldan sağa gidiyor. Bu sayede Marston’ın devamlı bir yolculuğu uzun bir mesafede gerçekleştirdiğini anlıyoruz.)
  • GTA V oyuncu kamerası oynanışı desteklemek için geniş bir alan görüşüne sahip. Bu sayede oyuncular etrafta olup bitenden daha fazlasını görebiliyor. Ancak filmler genelde daha dar bir görüş alanına imkan veriyor. Bu yüzden ister araba kovalamacası gibi sahnelerle sürat hissi vermek isteyin, ister aktörlerin yüzüne yakınlaşarak daha fazla yoğunluk katmaya çalışın. Çekimlerinizi serbest kamerada kadraja alırken buna dikkat edin ve ideal bir alan görüşü elde etmek için yakınlaşma özelliğini kullanın.
  • Üçte Bir Kuralı – sadece filmlerde değil tüm görsel sanat dallarında önemli olan bir teknik. Bu teknik ise izleyicinin dikkatini nesne veya aktörün üzerine çekmek için vurgulanmak istenen şeylerin kadrajın üçte birlik kısımlarına yerleştirilmesi mantığıyla oluyor. Bu tekniğin kullanımıyla sahneler daha havalı hale geliyor.

Bu ipuçları düzenlenen yarışmayı kazanmanız yolunda birer anahtar olabilirler. Ayrıca yarışmaya katılım yakında sonlanıyor. Eğer hala videonuzu oluşturmadıysanız elinizi çabuk tutun.

Rockstar Editörü İpuçları: Sinemanın Dili” üzerine 1 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*