Rockstar ile Soru Cevap: GTA V FPS Modu, Soygunlar, RDR ve Dahası!
18 Aralık 2014  

actual_1418836749

Merhaba sevgili GTATurk.com/RockstarTurk.com üyeleri,  Rockstar Games’in resmi web sitesi olan Rockstargames.com’da, Newswire bölümünde, oyunculardan en çok gelen ve en önemli sorular, Rockstar tarafından yanıtlanmış. Aşağıdaki yazıda bunun Türkçe halini okuyabilirsiniz, ilginizi fazlasıyla çekecek bilgiler, Rockstar Games tarafından bizlere sunuluyor! İyi eğlenceler, okumalar diliyoruz.


GTA 5’i duyurduğumuz ve oyuncularla buluşturduğumuz zamandan bu yana, oyuncular tarafından gelecekteki içeriklerin neler olacağı hakkında(buna geçenlerde IGN ile röportajımızda açıkladığımız soygunlarda dahil) sorular aldık. Bu gün şimdiye kadar en çok sorulan ve içlerinden en güzel soruları seçtik ve sizler için cevapladık. Eğer sizin de bizim için sorularınız varsa, moutoff@rockstargames.com adresine yöneltebilirsiniz.

Elimizden geldiğince sorularınıza en doğru cevapları vermeye çalışacağız, belki ilerde sizin sorularınızı da burada, Rockstar Newswire’da, şimdiki sorular gibi sizin sorularınıza da detaylı cevaplar veririz.

”Artık sadece FPS oyunları mı yapıyorsunuz? Rockstar Games’i her zaman sevdim çünkü genelde tarzları TPS oyunlar oldu.” Allen

Tabii ki hayır! FPS modundaki ilk deneyimimizden dolayı oldukça heyecanlıyız ve insanların bunlara verdiği  tepkileri gözlemliyoruz. İleride ki oyunlarımızda TPS özelliği kesin olarak kalacak olsa da FPS kamera açısını  ekleyebilir veya eklemeyedebiliriz. Ancak oyuncuların her zaman istedikleri şekilde oyunu oynamasını istiyoruz. Bu seçeneği her oyuncuya tanımak istiyoruz.

”Rockstar Games de ki çalışanlara, lütfen FPS modunu PS3 ve XBOX360’a da getiremez misiniz? – Brandon
”FPS Modu neden sadece yeni nesil de var? Neden diğer konsollarda yok? Bu modu PS3 e ve X360’a da yapamaz mısınız?” @DawsonSunderlan

Daha önce IGN ile yaptığımız röportajda da bahsettiğimiz gibi, FPS modu bizim açımızdan yapması teknik açıdan sadece yeni nesil konsollarda mümkün olan yeni bir özellik. Yeni nesil konsollardaki genişletilmiş hafıza sayesinde bu özelliği sağladık. Oyuna binlerce yeni animasyon eklendi, böylece FPS modu çok daha iyi bir hale getirildi. Bunu eski nesilde sağlamak maalesef imkansız. Eski nesil konsolların bu denli teknik özelliği maalesef bulunmuyor.


”Shark Kartlarının amacı nedir? Zaten oyundan yeterince fazla para kırmadınız mı sizi hain çakallar?”- Tim

Oyuna gerçek parayla satın alınabilen bir ekonomi eklememizin en önemli nedeni, paralı DLC’ler satarak Online oyuncu kitlesini parçalamak yerine Shark Kart’ları isteyen için satın alıp DLC paketlerini bedavaya verebilme imkanına sahip olmamızdı. Böylece isteyen Shark Kart’ları satın alıp hiç zaman harcamadan yeni gelen DLC’lerden yararlanabilir ya da oyun içi zamanını geçirerek parayı oyunda kendisi kazanabilirdi. Ya da hiçbirine bulaşmayıp oyununu oynar ve DLC leri kullanmama gibi bir seçeneği de kendisinde bulabilirdi.

”Online soygunların resmi çıkış tarihi nedir?” – @iCrazyTeddy
”Neden soygunlar bu kadar uzun sürdü?”- Donny

Şimdilik kesin bir resmi çıkış tarihi vermek için hazır değiliz, ancak şunu söylemeliyiz ki, 2015’in başlarında bu içeriği sizlere sunacağımızı düşünüyoruz. IGN ile yaptığımız röportajda da görebileceğiniz gibi, soygunlar çok daha fazla büyük ve geniş kapsamlı bir içerik oldu – ki biz bile tahmin etmemiştik-.  Daha önceki versiyonları istediğimiz kadar iyi değildi ve tam anlamıyla istediğimiz gibi iş görmüyordu.  Şimdi ise sağlamaya çalıştığımız şeyi başardık ve çok kısa bir süre kalmasıyla birlikte, içerik tamamlanır tamamlanmaz sizlerle buluşturmayı heyecan içerisinde bekliyoruz. Biz, firma olarak her zaman verdiğimiz tarihlerden geç ürün çıkarmamak ve sunacağımız içeriğin en doğru şekilde olması prensibini benimsedik. Aceleyle yapılmış bir soygun içeriğinin hiç bir oyuncuya faydası olmayacaktı, çabucak sıkılınacak bir içerik için zaten bu kadar bekletilmez kimse. Bu kadar bekleyiş için sizlerden özür diliyoruz, ancak beklediğiniz gibi bir içerik olacağını umut ediyoruz. Geçen gördüğünüz tanıtım videosunda anlayabileceğiniz üzere, soygunların bitimine çok yaklaştık, ve düzenlemek için biraz daha zamana ihtiyacımız var. Bunun için soygunları düzenleyene kadar birazcık daha zamana ihtiyacımız olacak. Biz bunu yoluna koyana kadar, eğlenmeniz için Noelde size küçük bir hediye sunacağız.

Bu arada iştahınızı kabartmak için bir kaç fotoğraf daha sizleri bekliyor…

actual_1418836773actual_1418836761

”Soygunlar sadece PS4 ve Xbox One’da mı olacak?” – IG: dodger_blue_ant

Daha önce belirttiğimiz gibi, soygunlar 4 konsolda da oynanabilecek. PS3-PS4-Xbox 360-Xbox One. Ve tabii ki PC için de soygunlar oynanabilir olacak.

”GTA 5’i yeni nesil konsollara çıkardınız, şimdi biz eski nesil sahiplerini unutacak mısınız?” @BlackWolf468

Tabii ki eski nesil için oyuncularımızı unutmadık ve unutmayacağız. Bizim için ‘asıl’ olan ilk oyuncularımıza büyük teşekkür borçluyuz ve elimizden geldiğince eski nesil oyuncuları için de içerikler sunmaya devam edeceğiz. Tabii ki bir süre sonra teknik nedenlerden dolayı sınıra ulaşacağımız kaçınılmaz olsa da, şimdilik tüm eski nesil oyuncularımız için elimizden geldiği kadar güncelleme ve içerik sunacağımızın garantisini sizlere verebiliriz.

”GTA 5’e yine kar ekleyecek misiniz? Geçen seferkini kaçırmıştım, süper olur da :P” – @zaetayo
” GTA 5 için yine bir Noel havası olacak mı? – @Ryan_Heda

Böyle şeyleri genelde sürpriz olarak tutmak istiyor olsak da (sakın yılbaşı ağacının altına bakmayın) 4 platform için de sezonsal sürprizlerimiz olacağını ve 4 platformun da GTA Online’da eğleneceğini söylemek istiyoruz. Bununla ilgili detaylar için de beklemede kalın.

”Merhaba, lütfen arabadan indiğimizde arabanın motorunu çalışır bırakabileceğimiz bir seçenek ekleyebilir misiniz?” – Martin
”GTA Online’da neden hayvanlar yok?” – @joeny33
”Oyunda ki Kasino zor kazandığımız GTA Dolarlarımızı harcamak için kullanılabilir olmayacak mı? – @TheGamer4_G
”GTA Yeni nesil neredeyse harika bir oyun, benim düşüncem bu yönde. Ama bir önerim olacak, oyun içinde Texad Hold’em veya Blackjack mini oyunlar görmek isterdim.  Oyunda ki paramla NPC’ler ve ya diğer online oyuncular ile kumarda harcamak ve ya kazanmak isterdim.  Bu yarattığınız devasa dünyaya yepyeni bir aktivite katacaktır, Saygılarımla, sadık hayranınız.” – Scott

GTA Online’a asla bitmeyecek bir oyuncu istek listesi olacağını biliyoruz.  Bunu tamamen kabul etmemizin yanı sıra, GTA Online dünyasını kendimizinmiş gibi siz oyuncularımızla beraber mümkün olduğunca geliştirmeye çalışıyoruz. Lütfen en çok istediğiniz şeyleri, yenilikleri, değişiklikleri özellikleri ve daha fazlasını resmi iletişim hesabımız olan mouthoff@rockstargames.com adresine iletmeye devam edin. Gönderdiğiniz her mail oyunun şekil almasına ve daha düzenli olmasına yarayacaktır.  2015 ve ötesinde de sizden gelen geri dönüşlerle oyunu daha iyi yerlere getirmeyi hedefliyoruz.

”PS4 oyuncuları GTA Online’ı PS3 ile birlikte oynayabilr mi?”IG:evil_gamer505

Biz de dinamik online dünyasının sınırlarını zorlamayı en az sizin kadar seviyoruz, ancak teknik açıdan yapılması mümkün olmayan bazı şeyler var ve bu da onlardan biri. Malesef, eski nesil ve yeni nesil konsol sahiplerini aynı lobide buluşturmamız için teknik bir yol bulunmuyor. Aynı zamanda PC oyuncularını da konsollar ile aynı lobiye sokmamız da imkansız.

“GTA5’in yeniden doğuşundan sonra, RDR’ hakkında ne diyorsunuz? ” @SlyFoxC
”GTA 5 XBOX One da harika bir yapım olmuş! Şimdi bir Red Dead serisi devam oyunu alabilir miyiz @RockstarGames?”  @FRYMANATION
” Eğer GTA yapmaya devam ediyorsanız, neden Red Dead Redemption’a devam etmiyorsunuz?” @Austin_Lawson32

Red Dead serisi hakkında bu denli heyecan ve merakı görmek gerçekten çok güzel, neredeyse çıkmasından 5 yıl geçmesine rağmen (!).  Daha önce de belirttiğimiz gibi, oyunların yeni serilerini çıkarmak için hiç de acele etmiyoruz. Ancak bu, L.A Noire, Bully, Red Dead Redemption gibi oyunların ilerde devam etmeyeceği anlamına gelmiyor. Yapmak istediğimiz bir çok oyun var ancak bunlar biraz da zaman meselesi. Sizin gibi uzun süredir takipçimiz olan oyunculara fazlasıyla teşekkür ediyoruz ve 2015’de Rockstar dan gelecek duyurular için hazır olmanızı tavsiye ediyoruz!

“Merak ettiğim şu ki, GTA Online karakterimi ve paralarımı Xbox360’dan bilgisayara da taşıyabilir miyim? Çünkü Xbox 360’ımda bir çok güzel araba var ve ben bilgisayarda da oynamak istiyorum, bu yüzden en baştan başlamak istemiyorum, bu mümkün mü?” – Lukk 

”Merhaba, oline karakter taşıma hakkında bir soru sormak istiyordum,  sitenizde sadece bir kez yapılacağı yazıyordu. Benim sorum ise şu, 200 seviye PS3 karakterim var, ve bilgisayar versiyonunu da almak istiyorum ancak noel babanın bana PS4 versiyonunu da alacağını düşünüyorum. Böylece, eğer karakterimi PS4′ taşırsam, PS3 karakterimi Bilgisayara taşıyamayacağım anlamına mı geliyor?” – Tommy

Merak edilecek bir şey yok, karakterlerinizi 4 konsoldan da Bilgisayara taşıyabileceksiniz. Açık olmak gerekirse, eğer Xbox 360 ve ya PS3 ‘den Xbox One ‘a veya PS4’e karakterinizi taşıdıysanız yeni nesil konsollardan da PC’ye karakterinizi taşıyabileceksiniz. Bununla ilgili detaylı bilgiyi, Rockstar Support’daki karakter taşıma ile ilgili yazımızda güncelledik.

”Rockstar’da ki sevgili arkadaşlar, GTA 5’in PC versiyonu ile ilgili neler oluyor bilmek istiyorum..” – Alli

Merhaba Alli, şu anlık GTA 5’in PC sürümü için son geliştirmelerimizi yapıyoruz ve yakında buradan, yani Newswire’dan resmi ve onaylanmış sistem gereksinimlerini önümüzde ki hafta duyuracağız. Teşekkür ederiz ve GTA 5’i bilgisayar oyuncuları ile buluşturacak olmaktan fazlasıyla heyecanlıyız!

Rockstar ile Soru Cevap: GTA V FPS Modu, Soygunlar, RDR ve Dahası!” üzerine 2 düşünce

  1. 24/12/2014 gecesi(Hackligece)Ps4 GTA online için köpekbalığı eklentisi aldım.Ancak hala hesabıma geçmedi.Konu ile ilgili Türkiye’de Rockstar telefonu ya da Web sitesi bulamadım.Bu konuda(paketimin akibeti)bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Saygılarımla.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*