Rockstar’dan GTA V Soru-Cevap: Gameplay, Multiplayer ve Diğerleri!
02 Temmuz 2013  

Rockstar, GTA V hakkında tüm merak edilenler hakkında bir soru-cevap makalesi yayımladı. Ana karakterler arasındaki geçiş sisteminden PS3 ile Xbox 360 platformlarının detaylarına, PS3 & X360’dan oyunun PC ve yeni nesil konsollara çıkma ihtimaline, PC ve yeni nesilden gameplay videosu ve multiplayer’a kadar her şey ve tüm merak edilenler burada! Ayrıca Rockstar’ın belirttiğine bakılırsa ilk oyun içi video yakında bizlerle! İşte merak edilen o sorular ve cevapları…


Soru 1: Karakterler arası geçiş yapılabiliyor mu? Trevor, Michael ve Franklin – bu karakterlerin hepsiyle oynanabiliyor mu? Ve hepsinin kendi görevleri mi var?
Soru 2: Karakter değişimi görevler sırasında nasıl işleyecek?
Soru 3: Sürekli karakter değişimi yapmak zorunlu mu?

Rockstar Games: Michael, Franklin ve Trevor farklı arkadaşları ve tanıdıklarıyla, ve hatta boş zamanlarını geçirmek için tercih ettikleri farklı yollarıyla farklı hayatlara sahipler. Görevde değilken, serbestçe gerçek zamanlı karakter değişimi yaparak o an neler yaptıklarını görebileceksiniz. Hepsinin kendi programları olduğundan dolayı, o an ne yapıyor olabileceğini asla bilemeyeceksiniz. Michael’ı tam bir aile kavgasının ortasında, Franklin’i birkaç bayanla konuşurken, ya da Trevor’ı kanundan kaçarken yakalayabilirsiniz, veya o anda başka ne yapıyorlarsa… Görevde değilken nasıl ve ne zaman karakter değişimi yapacağınız tamamen size kalmış.

Ek olarak, karakterlerin her birinin kendi görevleri ve yan görevleri var. Bir görevde her zaman bir karakterle, ya da ikisinin kombinasyonuyla, ve bazen de üçüyle birden oynayabilecek, aksiyonun ortasında her zaman karakter değişimi yapabileceksiniz. Görev dışında ise, size kalmış. Tek bir karakterle oynayabilir, diğer ikisinden biriyle ya da ikisiyle birden takılabilir, ya da aralarında geçiş yapabilirsiniz.


Soru 4: Trevor olarak oynarken, uzaklaşıp, Michael’ın nerede olduğunu bulup oraya giderek onu öldürebilir miyim?

Rockstar Games: Açık dünyada, karakterler kendi devam eden ve önceden kestirilemeyen kişisel hayatlarını yaşarlar, yani uçsuz bucaksız Los Santos’ta ya da Blaine County etrafına dağılmış kasabalarda onları her zaman takip etmek kolay değil, ama onları bulabileceksiniz. Onları bulduktan sonra, (ya da basitçe arayıp buluşma ayarladıktan sonra), onlarla takılabilir, onları kızdırabilir, hatta onlara saldırabilirsiniz, ama onları öldüremezsiniz. Hepsinin olağanüstü iyileşme güçleri ve iyi bir sağlık sigortaları var. Oyun hikâye ilerleyişinde değişiklikler yapmaktan ziyade bu üç karakterin iç içe geçmiş hikâyelerinin tüm taraflarını oynamak üzerine kurulu, bu yüzden kalıcı olarak bir ana karakteri öldürmek saçma olacaktır. Tabii bir oyuncu ana karakterlerden birine zarar vermekte çok kararlıysa, bu karakterleri ağır yaralayabilir ve yaraladığı karaktere geçiş yaptığında da kendisini bir hastanede bularak kaldığı yerden devam edebilir.


Soru 5: Merhaba, GTA V Special Edition’ın büyük bir plan haritası içerdiğini gördüm. Acaba GTA V Standard Edition (normal sürüm) da GTA oyunlarında hep gördüğümüz geleneksel haritalardan içerecek mi?
Soru 6: Oyunu satın aldığımızda kutuda GTA V posteri bulunacak mı?

Rockstar Games: Önceki tüm Grand Theft Auto oyunlarında olduğu gibi, oyuncuların şehirde dolaşmasına yardımcı olmak için kutu içinde harita bulunacak. GTA V’in tüm versiyonlarında, oyuncuların bu dünyada gezinmeleri için ihtiyaç duyacakları detaylı bir haritaya eşlik eden bir oyun diski bulunacak. Oyunun ayrıcalıklarından birisi ise, oyuncuların dünyayı keşfetmeleri ve araştırmaları için gerekli olabilecek tüm bilgileri bulundurduğundan emin olmak için, çift taraflı bir harita posteri oluşturmamız. Diğer versiyonlarda bulunan plan haritası ise birçok ek bilgiyi ve sırrı barındırıyor.


Soru 7: Adım Pedro ve bir sorum var. Brezilya’da Grand Theft Auto V’in Special Edition ve Collector’s Edition ön siparişlerini ne zaman açacaksınız?

Rockstar Games: Merhaba Pedro, Brezilya’da Special Edition ve Collector’s Edition’ı elimizden geldiğince hızlı bir şekilde ön siparişe açmak için çalışıyoruz. Şu anda Brezilya’daki perakendeciler ön siparişleri kabul edebilmeye başlamadan önce çözülmesini beklediğimiz birtakım gümrük sorunları var. Ülkesinde, Special Edition ve Collector’s Edition’ın ne zaman satışa çıkacağını merak edenler için, www.rockstargames.com/V/preorder sayfasını tüm ülkeleri gösterecek şekilde güncelliyor olacağız. Bu konuda başka sorularınız varsa, mouthoff@rockstargames.com adresinden sorabilirsiniz; sizin için araştırmaktan mutluluk duyarız.


Soru 8: Silahlar ve araçların ne kadar özelleştirilebilir olduğunu açıklayabilir misiniz?

Rockstar Games: Detaya şu anda girmemekle beraber, ikisinin de fazlasıyla özelleştirilebilir olduğunu söyleyebiliriz. Silah geliştirmeyle beraber araçlar için de derin özelleştirme seçenekleri mevcut. Çok yakında daha fazlası için takipte kalın.


Soru 9: Rockstar, oyunun Xbox ve PS3 versiyonları kaç disk olacak? Soruyorum, çünkü Xbox 360 HDD’me kaç disk yüklemek durumunda kalacağımı merak ediyorum.
Soru 10: Merhaba Rockstar. GTA V, Rockstar’ın yarattığı en büyük oyun olacak dediğinize göre, boyut olarak da büyük olması gerekir. Peki Xbox 360 disk limiti sorununu nasıl çözeceksiniz? Yani GTA V birden fazla disk mi olacak (Xbox 360’ta)…?
Soru 11: GTA V’i Xbox 360’a yüklersek diğer diskleri de takmak zorunda kalacak mıyız?

Rockstar Games: Grand Theft Auto V yarattığımız en geniş kapsamlı ve en tutkulu oyun, ve bu neslin konsollarındaki bütün gücün avantajını kullanıyor. Bu kadar büyük ve detaylı bir dünya için olabilecek en iyi deneyimi sağlamak için, oyun Xbox 360 ve PlayStation®3 sistemleri için kurulum gereksinimleri gerektirecek. Xbox 360 için, Grand Theft Auto V iki diskle gelecek; Disk 1 tek seferlik zorunlu kurulum için, Disk 2 ise oyunu oynamak için gerekecek. Kurulumdan sonra oyuncular disk değiştirme gereksinimi duymadan Grand Theft Auto V ve Grand Theft Auto Online’ın tadını çıkarabilecekler.

Bu ilk kurulum, Xbox 360 Hard Diski ya da en az 8GB boş alana sahip 16GB ek USB flash disk gerektirecek. USB flash disk kullanıyorsanız en az USB 2.0 ve 15mb/s okuma hızına sahip, Xbox 360 kullanımı için formatlanmış bir disk kullanmalısınız. Uygun performans almak için yeni bir USB flash disk önerilir. PlayStation®3 için, oyun tek disk olacak ve diski takıp yüklemeyi başlatabileceksiniz. Yükleme yaklaşık 8GB, ve oyuncular yükleme tamamlanır tamamlanmaz oyuna başlayabilecek.


Soru 12: GTA V’ten oyun içi video (gameplay) görebilecek miyiz?

Rockstar Games: Evet. Yakında (eğer kendiniz oynamadan görmek istemiyorsanız, Eylül’de… size kalmış). İlk Resmi Oyun İçi Video yolda…


Soru 13: Hey Rockstar, GTA V’i PC’ye çıkarma planlarınız hakkında meraklıyım…
Soru 14: Muhtemelen daha önce sorulmuştur, ancak GTA V yeni nesle de gelecek mi?

Rockstar Games: 17 Eylül’de tüm dünya çapında çıkışını gerçekleştirecek olan oyunun duyurduğumuz tek versiyonları şu anda Xbox 360 ile PlayStation®3. Şimdilik oyun hakkında yeni nesle veya PC platformuna çıkma olasılığı hakkında paylaşacağımız bir şey yok ve şu anda tamamen insanların sahip olduğu konsollar için mümkün olan en iyi deneyimi sunmaya odaklanmış durumdayız.


Soru 15: GTA V’in multiplayer’ı hakkında ne zaman bilgi edineceğiz?

Rockstar Games: Yakında ilk detayları duymak için yerlerinizi alın. İsmi, Grand Theft Auto Online ve sizlere bu yaz detayları paylaşmak için oldukça heyecanlıyız.


Soru 16: Bugünlerde sağlıklı bir GTA IV multiplayer oyunu oynamak oldukça zor. Sağlıklıdan kastım, oyuncuların temiz bir eğlenceli oyun oynaması. Her seferinde bir oyuna girdiğimde, ya modlanmış ya da hack’lenmiş olduğunu görüyorum. Özel bir oda açtığımda, bazı küfürbaz herifler oyuna girip oyunun tüm eğlencesini bozuyor. Herkes oylayana kadar da onu kick’leyemiyorum. GTA V’te bunun hakkında bir şeyler yap Rockstar.

Rockstar Games: Grand Theft Auto IV’ün çıkışından beri, her oyunumuz için yeni ve daha güçlü hile bulma yöntemlerini oluşturmaya ve engellemeye devam ediyoruz. Henüz GTA V için yeni anti-hile önlemlerimizi açıklamasak da, emin olabilirsiniz ki herkes için daha adil, eğlenceli (ve dediğin gibi sağlıklı) bir oyun alanı seviyesi yaratma konusunda çalışıyoruz. Her zaman hile yapmak isteyen bazı insanlar çıkacaktır fakat onları durdurmak için de elimizden geleni yapacağız. Harika bir Online deneyimi ve bunun bir parçası olarak da tam teşekküllü bir teknik destek için çok zaman ve çaba sarf ediyoruz.


Soru 17: Merhaba Rockstar, bir sorum var: Oyunun PS3 ve Xbox 360 versiyonları arasında ne kadar farklılıklar olacak?

Rockstar Games: Oyun her iki platformda da arka arkaya geliştirildiği için, oyuncular her iki PlayStation 3 ve Xbox 360 platformlarında da aynı harika oyun deneyimini bekleyebilir. Tüm oyunlarımızdaki gibi, Grand Theft Auto V’in de PlayStation 3 ya da Xbox 360’da mümkün olduğunca harika görüneceği ve işleyeceği konusunda emin olmak için kararlı olacağımıza güvenebilirsiniz. Ve önümüzdeki Eylül’de hayranlarımızın Grand Theft Auto V’i her iki platformda da tecrübe edeceği için heyecanlıyız. Herhangi bir görsel farklılıkların göz ardı edilebilir olmasını ümit ediyoruz.


Soru 18: Yine bir erteleme kokusu alıyorum…
Soru 19: Umarım Rockstar bu oyunu 17 Eylül’de çıkarır. Umarım yeniden ertelenmez.

Rockstar Games: Endişelenmeye gerek yok, dolayısıyla ne kokusu aldığınızdan pek emin değiliz! GTA V, 17 Eylül’de PlayStation 3 ve Xbox 360 için çıkışını gerçekleştirecek.


Görüş ve fikirlerinizi forumumuzdan belirtebilirsiniz. GTA V sadece 2,5 ay sonra evlerimizde!

Rockstar’dan GTA V Soru-Cevap: Gameplay, Multiplayer ve Diğerleri!” üzerine 5 düşünce

    • Merhaba,

      Oyunun hileleri henüz açıklanmadı, ancak elbette ki önceki oyunlarda olduğu gibi bu oyunda da hileler olacaktır. İlgisi olanlar için açıklandığında paylaşacağız.

  1. Merhaba ben Facebook üzerinden bir sayfadan haber aldım ki Grand Theft Auto V PC’ler için de çıkıcakmış Nvidia bunu açıklamış ve bu oyun PC’ler için çıkış tarihi 17 Eylül 2013 mü? Yoksa daha sonradan mı PC’ler için çıkıcak? Ben bunu öğrenmek istedim ve cevabını bekliyor olucam ( lütfen net bir cevap verin ) şimdiden teşekkür ederim

    • PC’ye çıkıp çıkmayacağı henüz duyurulmadı. Rockstar tarafından resmi açıklama gelmeden herhangi bir habere itibar etmemenizi öneririz. Şu anda oyunun 17 Eylül’de çıkışını yapacak olan platformları sadece PS3 ile Xbox 360.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*