Rockstar Games’ten Soru – Cevap
09 Ekim 2011  

Rockstar Games kısa bir süre önce büyük bir soru-cevap makalesi yayınladı. Başta Max Payne 3 olmak üzere Red Dead Redemption PC dedikodularından GTA V’e, L.A. Noire PC’den GTA III’e kadar aklımıza takılan birçok soruyu cevapladı. İşte merak edilen sorular ve cevapları:

 

“Vov!!! [Max Payne 3] muhteşem görünüyor!! @R* Games — Oyun R.A.G.E. motorunu mu kullanıyor?” – FugetSudo_Jr
“Max Payne 3 Euphoria fizik motorunu mu kullanacak?” – Twitter’dan

Evet – açıklamak gerekirse, Max Payne 3 RAGE’in yeni versiyonunu kullanıyor – fizik motoru ise Euphoria. GTA IV ve RDR’de kullanılan fizikleri yaratmak için Natural Motion ile çalıştık ve onu Max Payne 3 için Shootdodge gibi yeni özelliklerle genişlettik. Europhia’nın yeni versiyonu ve RAGE motoru Max Payne 3’ün teknolojisinin büyük bir bölümünü oluşturuyor. Sonuç gerçekten mükemmel.


“Güzel Max Payne 3 trailer’ı R*, L.A. Noire ve RDR gibi gameplay videoları yapmayı düşünüyor musunuz?” – Brucieno1
“2. trailer ne zaman geliyor?” – Thisis50

Teşekkürler! Bu ay içinde yeni bir Max Payne 3 videosu yayınlanacak. Oyunda size sunmak için sabırsızlandığımız çok fazla şey var, multiplayer gibi. Ama videoların içeriği hakkında henüz emin değiliz…


“Max Payne 3 artwork’ü harika, bunları kim yapıyor…? Çok çılgınca, sabırsızlıkla bekliyorum.” – barfon
“İyi iş Rockstar, Max Payne 3 için daha fazla artwork gelecek mi? – Liberty_King

Oyunlarımızın resmi görsellerini ve kapaklarını tasarlayan Rockstar grafiker ekibimiz büyük övgüyü hak ediyor. Max Payne 3’teki atmosferi diğer oyunlarda yaptıkları gibi mükemmel yansıttıklarını düşünüyoruz. Gelecek bahara kadar yayımlayacağımız birçok orijinal Max Payne 3 görselimiz var.


“R*’ın ilgi çekici gameplay’ler yapma ve serilerin tanıtımını kusursuz yapma yeteneğinden şüphem yok.
Ama trailer’daki atmosfer tam olarak “Max Payne ruhu”nu yansıtmıyor. New York Şehri’nin (Noir York City) karanlık ve karamsar havası Payne karakteri kadar önemli bir unsurdu. Oyunları diğerlerinden ayıran benzersiz atmosferidir. Bu atmosferin yerini güneşli Sao Paulo’nun havasıyla değiştirmek, oyuna ilk iki oyundan taban tabana zıt, tamamen farklı bir “ruh” vermiş.
Umarım tüm oyun Sau Paolo’da geçmez. Ayrıca oyun hakkında daha fazla haber bekliyoruz. Rusya’dan Max Payne/R* fanlarından selamlar.” – 10038482
“Max Payne 3’ü yaratırken 1 ve 2’den esinlenildi mi? Yani monologlar ve Bullet Time hâlâ var mı?” Twitter’dan

Emin olun Sao Paulo sokakları oldukça karanlık ve tehlikeli olacak – Max Payne’in özüne gerçekten sadık kalıyoruz, hâlâ eski karakteristik özelliklerini koruyor. Ve evet, Max Payne’in olmazsa olmazı monologlar ve Bullet Time özellikleri yeni oyunda bulunuyor.
Max’in eski hikâyesine devam edip New York Şehri’nde devam etmek, aynı karakteri alıp çok tehlikeli ve egzotik bir yere götürmek fikri yanında pek cazip durmuyor. Max Payne 2’den sonra Max için gidecek başka bir yer yoktu.
Ayrıca noir’ın New York tarzı olduğu konusunda da biraz kararsızız. Aslında Los Angeles tarzında olan bir terim, ama bizim için “noir” belli bir görünüm ve hikâye örgüsü demek ve Max Payne 3’te bunların olduğuna inanıyoruz. Daha fazla bilgi görüp oynadığınız zaman umarız siz de bizim gibi düşünürsünüz.


“Eğer diğer Max Payne’leri oynamadıysam oyunun hikâyesini anlayabilir miyim?” – Twitter’dan

Kesinlikle. Bunun için ilk iki oyunu oynamaya gerek yok diyebiliriz. Eğer oynadıysanız Max’in karakterini daha iyi tanımış olursunuz, ama büyük bir gereklilik değil.
Eğer daha önce oynamadıysanız, kesinlikle ilk iki oyunu öneriyoruz, fakat sadece Max Payne’i tanımak için değil, yaşamanız gereken oyun deneyimleri olduklarını düşündüğümüz için. Hâlâ oyunun PS2 ve Xbox kopyalarını Rockstar Warehouse’da bulabilirsiniz. Ve aynı zamanda oyunun tam sürümünü Xbox LIVE Marketplace, PC için Steam ve Direct2Drive’dan indirebilirsiniz.


“Başka bir sorum daha var R*… Max Payne 3, GTA veya daha çok L.A. Noire gibi sandbox mı olacak?” – VaroSpain
“Max Payne 3 açık dünyalı olacak mı?” – dethsot

Hayır, Max Payne 3’ün oynanış yapısını anlamanız için en iyi referans noktanız eski Max Payne’ler olacaktır. Bildiğiniz gibi, Max Payne hiçbir zaman açık dünyalı bir oyun olmamıştır, hikâye üzerinden ilerler. Max Payne 3 de bu geleneği devam ettirecek, tabii bir takım teknik gelişmelerle; Max Payne multiplayer’ın eklenmesi gibi! Daha fazlası için takipte kalın…


“Max Payne 3 trailer’ını izledim, iyi görünüyor. Ama neden o şaşaalı saçını kesiyor?!?!?- Twitter’dan

Ha, Max pek narsist biri değildir ama insanların saçına hasta olduğu için biraz şımarabileceğini düşündük.
Max Payne 3’ten önce, Max acımasız bir şehirde gerçekten zorluklar yaşadı. Sao Paulo’ya giderek geçmişinin izlerini New York’ta bırakmaya çalıştı ama oyunu gelecek bahar oynadığınızda göreceksiniz ki, işlerin beklenmedik gelişmeleri, Max’in alkole olan eğilimi ile işler umulduğu gibi pürüzsüz ileremeyecek ve bu olaylar Max’i acı çektirici bir noktaya taşıyacak…


“Bir sorum var R*… Max Payne 3’ün tema müziği 1 ve 2’deki müzik mi olacak yoksa yeni bir müziği mi olacak? Eski müzik çok iyiydi. Yeni bir müzik yapılsa da en azından ana menü müziğinin kalması çok güzel olurdu.” – makdady12

Evet, klasik Max Payne tema müziği geri döndü. Oyunda bu müziği duyabileceğinizden emin olabilirsiniz. Bunun haricinde, oyunun çıkış tarihine yakın bir zamana kadar oyunun müziği ve/veya çizgisi hakkında bilgileri vermeyeceğiz.


“Max Payne 3’te çizgi roman sahnelerini yapmayacak mısınız?” – JayPhx9

Çizgi roman sahneleri geliştirilen yeni haliyle Max Payne 3’te olacak. Bu haftanın röportajında IGN ile bu konuda ayrıntılı olarak konuşmuştuk. Buradan okuyabilirsiniz.


“[L.A. Noire] PC versiyonu için tarih ne zaman belli olacak?” – RockstarGamesPC
“Vov, iyi haberler R*. Çok teşekkürler, sadece PC platformunda oynayan biri olarak bundan çok memnun kaldım!
DLC’ler içinde olacak mı?” – Tommy_Thompson
“L.A. Noire PC için GFWL mi SteamWorks mü olacak?” – k177sh0t

L.A. Noire PC’yi takip etmenize sevindik. Tüm sorularınız bu hafta yayınlayacağımız bir haber ile cevaplanacak. Oyun, 8 Kasım’da Kuzey Amerika’da, 11 Kasım’da Avrupa’da satışa sunulacak. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.


“@RockstarGames [L.A. Noire PC] SteamWorks oyunu mu olacak ?” –  Twitter’dan
“@RockstarGames [L.A. Noire PC] Games for Windows Live’ı gerektirecek mi?” – Twitter’dan
“Ürünü perakende alıp başarılar ile oynamak isteyenlere ne olacak?” – Rafioso
“Selam, L.A. Noire’ı Steam’den ne zaman ön sipariş edebilirim?” – Mouthoff’dan

Geçen haftaki L.A. Noire PC hakkındaki duyurumuzdan sonra gelen sorulardan çok memnunuz. L.A. Noire PC versiyonu Games for Windows LIVE gerektirmeyecek. Social Club ile tüm başarıları elde edebileceksiniz ve eğer oyunu Steam ile aldıysanız, SteamWorks’le başarılı bir şekilde açabileceksiniz. Üzgünüz fakat henüz ön sipariş bilgilerini veremiyoruz.


“R*, PC versiyonunda bunlar olacak mı [L.A. Noire]????
‘Chicago Lightning’ Detective Suit, ‘Chicago Piano’ Machine Gun, The Badge Pursuit Challenge, ‘The Broderick’ Detective Suit, ‘The Sharpshooter’ Detective Suit” – bone.country

Evet, evet, evet, evet, ve evet. L.A. Noire PC versiyonu oyuna gelen tüm eklentilerle beraber çıkacak.http://www.rockstargames.com/lanoire/dlc.


“Eklentiler [ek olarak gelen “The Naked City” ve “Refeer Madness” gibi davalar] ayrı ayrı mı bulunuyor? Yoksa önce oyunu tamamlayıp sonra mı ek gelen davaları oynayabiliyoruz?” – art1373

Oyunu tamamen yükledikten sonra, oyunun ana menüsünden tüm ek davalara ulaşabileceksiniz. Yani istediğiniz zaman oynayabileceksiniz.


“R*, L.A. Noire’ın kitap haline gelmesi hakkında bir proje var mı? Yani şöyle elimizde tutabileceğimiz türden?” – Martin_Brody

Aslında, L.A. Noire: The Collected Stories şu sıralar düşündüğümüz bir şey. Kesin bir şey diyemeyiz, ancak L.A. Noire’ın PC’ye gelişini kutlamak amacıyla böyle bir şey yapılabilir. Eğer gerçekleşecek olursa, sizi Newswire’dan haberdar ederiz.


“Hey R*, L.A. Noire’ın resmi strateji kılavuzunu aldım ve eklentiler için ücretsiz walkthrough’lara ulaşmak için website’yi ziyaret edebileceğimi söylüyor? Nasıl yapacağım?” – mcluchey

Evet, sadece L.A. Noire’ın resmi website’sinden “Downloads” sekmesine tıklayın ve sayfanın aşağısına inip DLC strategi PDF’lerini bulun. Uyaralım; yüksek miktarda spoiler içermektedir, yani indirmeyin. Eğer spoiler’ları görmek istemiyorsanız, sadece açıp okuyun.


“Red Dead Redemption GOTY strateji kılavuzu yayınlayacak mısınız?” – bigkingbud

Evet, Brady Games üzerinde çalışıyor. GOTY’ın çıkış tarihi sıralarında, gelecek hafta yayımlanacak.


“Undead Nightmare gibi serbest bir DLC daha olacak mı, yoksa daha farklı bir DLC mi çıkacak? Teşekkürler.” – 14478170

Myths and Mavericks Bonus Pack dışında, şu anda Red Dead Redemption için başka bir DLC planı yok. Rockstar San Diego başka projelerle meşgul.


“GTA IV modları kullanan birini övmenize karşın oyunu bu tür yaratıcı modlara karşı koruma yazılımı yapmış olmanız tam bir iki yüzlülük!” – Drekkthar

İlginç bir teori, ama alakası yok. En son GTA IV PC güncellemesi kullanıcılar tarafından yapılan modları silmek için çıkarılmadı, ama bazı güncellemeler bu modlara zarar verebiliyor. iCEnhancer ve diğer mod ekipleri gerçekten iyi işler çıkarıyorlar ve bu çok ilgi çekici.


“Take Two neden Rockstarfilms.com ve .net alanlarını satın aldı?” – ILikeVideo-Games

Bunlar yıllardır bizde olan alan adları ve gelecekte de bizde olacak gibi görünüyor, fakat bunlar hakkında henüz bir planımız yok.


“Müthiş haber. İlk günden L.A. Noire PC’yi satın alacağım! Ancak neden Red Ded Redemption PC planı yok?” -Andysk8
“Rockstar PC platformunu terk mi etti?”- Simbala

Önümüzdeki sonbahar L.A. Noire’ın PC platformuna çıkacağını duyurduk ve Max Payne 3 PC platformu için de çıkışını yapacak. (Ayrıca Grand Theft Auto IV ve Episodes From Liberty City de PC platformuna çıktı). Biliyoruz ki tek bir oyunumuz PC için yayınlanacak yapımlarımız arasında yok. Bu oyun tabii ki Red Dead Redemption, ve bu konuda sürekli sorular geldiğinin de farkındayız.

Bu konuda tek söyleyebileceğimiz, oyunu PC platformuna (veya başka bir platforma) çıkarmak için teknik, ticari ve geliştirme yönünden her şey mümkün. Zaten genellikle de böyle olur, ancak her oyunumuzu her zaman bütün platformlara çıkaramayız.


“@RockstarGames GTA IV MP etkinliklerini özledik, başka yapılacak mı? =[“ – Twitter’dan

Evet, Ekim/Aralık 2011 takvimine göz atabilirsiniz:
http://gtaturk.com/socialclubeventsdecember2011/. Bazı özel GTA multiplayer etkinlikleri var. Takviminizi işaretleyin!


“Merhaba, sadece GTA 2’deki ve GTA III’teki Claude Speed ve Claude’un aynı kişi olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Yani, aynı kişi mi? Herneyse, böyle güzel oyunlar yaptığınız için hepinize teşekkür ederim. Ben büyük bir GTA ve Red Dead Redemption fanıyım!” – Mouthoff’dan

Muhtemelen. Çok yakın görünüyorlar ama aynı zamanda adı Claude olan bir sürü sinirli ve sessiz araba hırsızının olduğu da muhtemel.


“Ne zaman yeni GTA’yı göreceğiz????? #eniyioyun” – Twitter’dan
“Yeni Grand Theft Auto ne zaman çıkıyor?” – Twitter’dan

Sesleri bize ulaşan dünya üzerindeki tüm Grand Theft Auto fanları da sıradakinin ne olduğunu merak ediyorlar, fakat şu an bir bilgi yok.
Söyleyebileceğimiz tek şey, şimdilik yakın zamanda çıkacak olan Max Payne 3 ve L.A. Noire PC, Red Dead Redemption Game of the Year Edition ve mobil aygıtlar için Max Payne’e odaklanmış olduğumuz. Eğer Grand Theft Auto ile ilgili bir haber olursa, bunu Newswire’dan, Twitter ve Facebook hesaplarımızdan duyuracağımızı biliyorsunuz.


“Grand Theft Auto III 10. yılında! Kulağa nasıl geliyor? Kendinizle gurur duyuyor olmalısınız. Başka özel etkinlik var mı?” – Mouthoff’dan

Teşekkürler. Kendimizden çok GTA III ve daha önceden beri destek veren Grand Theft Auto fanlarıyla gurur duyuyoruz; seri sizin desteklerinizle var oldu. Olayı kutlamak için birkaç şey yapacağız, yakın zamanda birkaç özel hediye ile Grand Theft Auto III’ün yıldönümü haftasonunda Social Club üzerinden resmi bir GTA IV: Complete Edition etkinliği yapacağımızı duyurduk. Ve bir veya iki küçük şey daha yapabiliriz. Takip etmeye devam edin…

Rockstar Games’ten Soru – Cevap” üzerine 2 düşünce

  1. Yeni GTA bu senede duyurulmayacak.Bana göre yeni GTA’da grafikleri önemli değil isterse IV ile aynı grafikte olsun.Sadece beni ilgilendiren yeni bir hikaye en çok bunu istiyorum.RDR PC için zaten ümitler kesildi.L.A Noire GFWL için çıkmayacağına üzüldüm.

  2. Geri izleme: GTA 3 Soru Cevap Makalesi Bölüm 1 | RockstarTurk

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*