RUSH Projesi: GTA V’in Karakterleri Sızdı mı?
20 Mayıs 2012  

RUSH ismini, GTA V’in en ufak haberini bile kaçırmayan GTA severler hatırlayacaklardır. Çoğu aktörün/aktrisin özgeçmişinde göze çarpan ve Take-Two’nun geliştirmekte olduğu bir video oyunu olarak belirtilen gizemli bir oyun projesi. Kendisini, henüz GTA V bile duyurulmadan önce duymaya başlamıştık. Hakkında bildiğimiz tek şey ise Take-Two çatısı altında Rockstar Games’in geliştirmekte olduğu bir oyun olmasıydı.

Oyunun geliştirme aşamasında oyun için hareket yakalama sahnelerine katılan oyuncular, oyunun karakterleri için aranan ses aktörleri ve Take-Two tarafından bu karakterler için verilen iş ilanları, daha ortada hiçbir şey yokken özgeçmişlerinde çoğu oyuncunun bu oyunu listelemesi ve daha birçok ipuçları… Liste uzar da gider. İşte bu makale de RUSH hakkında detaylı bir bilgi ve arşiv niteliğinde. Bundan sonra RUSH adına gerçekleşen en son gelişmeleri burada bulabileceksiniz.

RUSH nedir?

RUSH, GTA V’in kod adı olduğu iddia edilen, Rockstar Games tarafından geliştirilen ve Take-Two tarafından yayımlanması beklenen bir video oyunu. Hemen hemen her oyunun bir kod adı vardır. Bu kod adları, oyun henüz duyurulmadan önce oyunun adını kimse öğrenmesin, spoiler olmasın diye oyunun yapımcıları tarafından oyuna verilen kısa bir takma isimdir. Oyunun gerçek isminin yerine oyun için kod adları kullanılır ve kimseye bir şey belli etmemek için oyuna bu kod adıyla hitap edilir. İşte GTA V’in de kod adının “RUSH” olduğu söyleniyor (GTA IV’ün “Frozen”, Max Payne 3’ünki ise “Sao Paulo Knights”dı).

RUSH, büyük olasılıkla GTA V’in ta kendisi zira RUSH’ın, GTA V’in kod adı olma ihtimali oldukça yüksek. Peki bu söylentiler nereden çıktı?

RUSH… GTA V..?

“RUSH”ı ortaya çıkaran kişi, sanal alemin hatrı sayılır isimlerinden Superannuation. Kendisi internet aleminde araştırmacı kişiliğiyle biliniyor. Daha önceden de Rockstar’ın yeni alan adları aldığını ortaya çıkarmıştı ve genellikle doğru tahminler yapmasıyla biliniyor.

Superannuation, Rockstar Games’in Red Dead Redemption’da da birlikte çalıştığı casting ajansı Telsey + Company casting ajansını araştırmıştı. Araştırmaları sonucu Max Payne 3 olduğu anlaşılan “Sao Paulo Knights” kod adlı bir oyun buldu. Biraz araştırmadan sonra da mini blog’unda rolünde neler yaptığını yazan Al Nazemian adında bir aktör buluyor ve şu yorumlarına rastlıyor:

Şubat 2010
Rockstar Games’in video oyunu “Max Payne 3″te Dr. Arthur Fisher’ı oynadım.

Mayıs-Haziran 2010
“Max Payne 3″: Sao Paulo Knights video oyunu için yüz taraması, motion capture (hareket yakalama) ve seslendirme yaptım. Seslendirme İngilizce ve Portekizceydi.

Fakat gelişmelerden sonra Al Nezamian, Max Payne 3 bilgilerini sitesinden silmiş durumda.

Daha sonrasında Superannuation, araştırmaları sonucu Rockstar Games’in “Rush” adlı başka bir oyununun olduğunu buluyor ve bu ipucunu Twitter’dan yakalıyor: Profesyonel güreşçi ve aynı zamanda aktör olan Robert Esparza, Eylül 2010‘da kendi Twitter hesabından Rockstar Games’in çıkaracağı “Rush” adlı video oyunundaki rolü için vücudunun tarandığını söylemiş.

Fakat bu ortaya çıkınca Robert Esparza tarafından bu mesaj anında Twitter’dan kaldırıldı.

Bu noktadan sonra Superannuation, RUSH’ı araştırmaya başlıyor. RUSH’ı çalıştığı projeler arasına ekleyen Shandar Robinson adında bir aktris buluyor. Robinson, kişisel profilindeki özgeçmişinde Take-Two şirketinin RUSH adlı video oyununda şehir merkezinin fakir bölgesinde yaşayan kadın bir karakteri (muhtemelen yaya) canlandırdığını belirtmiş.

Robinson da gelişmelerden sonra RUSH’ı çalıştığı projelerden kaldırıyor fakat Starnow sitesindeki kişisel sayfasında rol aldığı projelerden kaldırmayı unutmuş.

http://www.starnow.co.uk/shandarrobinson
http://www.starnow.co.uk/profile/PrintProf…me&m_id=1610365

Araştırmalarına devam eden Superannuation, aktör/aktrist veritabanı niteliğindeki bir siteden Telsey + Company ajansı tarafından RUSH’ın karakterleri için ses sanatçıları arandığını ve bunun için iş ilanı verildiğini görüyor. Üstelik oyunculara seslendirecekleri bu karakterlerin detayları da sunulmuş. Karakter detayları Rockstar tarzına yakın. Rockstar’ın birlikte çalıştığı Telsey + Company casting ajansı tarafından yayımlanmış olan bu ilanlara baktığımızda da bu projenin interaktif bir proje olduğu açıklaması yer alıyor ve proje sahibinin de Take-Two olduğu görülüyor. İlan, 22 Kasım 2010 tarihinde verilmiş. İşte o ilandaki karakterler ve detayları…

Mitch Hayes: 38 yaşında. Sinir bozucu, ukala ve son derece başarılı bir FBI ajanıdır. İyi bir forma sahip. Triatlon yapar, düşük kalorili bira içer. Ama yine de iyi bir mizah anlayışı var.

Miguel Gonzalez: 25 yaşında. Meksikalı-Amerikan genç bir FBI ajanı. Birkaç mafya babasını yakalamıştır.

Clyde: 23 yaşında. Neredeyse doğuştan zihinsel özürlülüğü bulunan, korkunç, fakir ve beyaz bir dağ köylüsü.

Brother Adam: 50 yaşında. Galli bir rahip, bir tarikat lideri ve yoga öğretmeni. İnsanların kişisel gerginliğini atmaları için çok esnek ve çok sıkı masajlar yapar. Galler aksanı öğrenmesi gerekiyor.

Bayan Avery: 48 yaşında. Evhamlı bir anne ve ev hanımı. Sürekli ağrı kesici içmekten kafası karışmış endişeli bir kadın. Komşusu Bayan Bell’e çok öfkeli.

Bayan Bell: 45 yaşında. İstediği erkekle birlikte olan, onunla bununla hayatın tadını çıkaran, boşanmış olgun bir bayan. Çirkin ama kendisiyle barışık.

Eddie: 47 yaşında. Esrar evangelisti. 30 yaşında içmeye başlamış, şimdiyse marihuananın fantastik özelliklerinin önde gelen savunucularından, beyaz ve garip bir karakter.

Ira Bernstein: 56 yaşında. Amerika’nın yeni sevgilisi olarak bilinen, hayvalara, yetimlere, uyuşturucu ve sekse bağımlı olan bir aktrisin gazetecisi. Her zaman o aktrisin patavatsızlıklarını saklamaya çalışır.

Kevin De Silva: 18 yaşında. Albert’ın şişman, FPS oyuncusu oğlu. Çok fazla ot içer, endişe sorunları vardır. Çok yumuşak ve çok inatçı sırt ağrıları çeker. Online oyun oynarken ırkçı yorumlarda bulunur.

Harut Vartanyan: 42-52 yaşlarında. Ermeni bir araba satıcısı, tefeci ve kabadayı. Yeraltı dünyasında çok bağlantısı vardır, fakat herkesi rahatsız ettiği için kimse onu sevmez.

Nervous Jerry: 48 yaşında. Derme çatma ahşap bir evde, Simon’a yakın bir yerde paronayak bir yaşam süren karakter. Tamamen paronayaktır ve Simon’dan çok korkar.

Calvin North: 55 yaşında. Eski bir FBI ajanı. Şimdilerdeyse genellikle televizyon şovlarında tavsiyeler ve nasihâtlerde bulunmaktadır. Tek iddiası, insanlara ün ve şöhretin tamamen yanlış bir şey olduğunu göstermektir, ama diğer yönlerden iyi bir adam. Kötü giyimli. Boşanmış ve kilo almakta olan bir karakter.

Jerry Cole: 53 yaşında. Bedensel özürlü bir bilgi teknolojileri uzmanı ve suç dünyasından bilgi satan biri.

Rich Roberts: 35 yaşında. İngiliz sıkı bir aktör. Sert davranan ve ciddi çalışmak isteyen biri. Tek problemi okuma yazmada sıkıntı çekmesi.

Alex: 52 yaşında. Beyaz, farklı bir hippi ve parasını kaybetmiş eski zenginlerden. Umutsuz ama umutsuz olmamaya çalışıyor.

Scarlet: 45-52 yaşlarında. Traş olmayan, spiritüalist, doğayı keşfetmeyi seven hippi bir bayan. Çok yolculuk yapar.

Chad: 29 yaşında. Kadın düşmanı, tatlı bir Beverly Hills parti çocuğu. Para kazanır ama sandığı kadar havalı değildir.

Tae Wong: 39 yaşında. Biraz beceriksiz bir Çin mafya üyesi. Ekstazi üretmesini seviyor, kendinden geçiyor.

Tae’in Tercümanı: 45 yaşında. Patronunun babasından korkan, çok dar görüşlü bir Çince çevirmeni. Garip bir adamdır. Çince konuşması gerekiyor.

Telsey + Company ajansında Take-Two tarafından yayımlanan bu iş ilanında Los Angeles’ın Beverly Hills şehri gözümüze çarpıyor. Bu iş ilanından 1 yıl sonra GTA V duyuruldu, ilk tanıtım videosu yayımlandı; oyunun Los Angeles (Los Santos)’ta geçiyor olduğunu öğrendik. Bu yüzden bu iş ilanının, hatta RUSH projesinin GTA V ile alâkalı olma ihtimali yüksek. Bunu göz önüne alırsak, karakterlerin de GTA V’in karakterleri olma payı oldukça yüksek. Özellikle hippi ve dağ köylülerinden bahsedilmesi de doğruluk payını güçlendiriyor zira Rockstar Games’in resmi açıklamasına göre GTA V’te kırsal alanlar, büyük dağlar da yer alacak. Karakter detaylarında da doğadan, dağdan bahsedilmesi ve hippi karakterler olması çok büyük bir ipucu. Yani RUSH, gerçekten GTA V olabilir.

Bu bilgilerin doğru olduğunu düşünürsek, online FPS oyunlarından bahsedildiğine göre oyun GTA IV gibi günümüzde geçiyor (ki Rockstar’ın resmi açıklamasına göre GTA V günümüzde geçecek). Los Angeles’ın Beverly Hills şehrinden bahsediliyorsa oyun için Los Angeles, yani Los Santos seçilmiş (ki GTA V’in Los Angeles’ta, yani Los Santos’ta geçtiğini biliyoruz). Karakterlere bakacak olursak, oyunun Hollywood ünlüleri, yozlaşmış ajanlar, Latinler ve mafya çeteleri üçgeninde geçeceğini söylemek mümkün.

28 Mart 2011 > Uzun bir aradan sonra, Mart 2011′de Telsey + Company ajansı ve Take-Two tarafından aynı sitede yeni bir iş ilanı veriliyor. Fakat bu sefer proje “gizli” olarak gösterilmiş, ve özel denilmiş. Yine önceki ilandaki gibi karakterler için ses sanatçıları aranıyor ve karakter detayları yine verilmiş. Karakterlerde ilk olarak elbette James Pedeaston adlı karakter dikkatleri çekiyor; zira James Pedeaston, GTA: San Andreas ve GTA IV’ün karakterlerindendi. İlanlarda GTA karakterlerinden birinin olması bunun bir GTA projesi (GTA V) olduğunu kesinleştiriyor. Bu karakterlerinse RUSH (GTA V) projesindeki radyo şovlarında yer alan karakter oldukları tahmin ediliyor. İşte o karakter detayları…

Matthew (18-25 yaşlarında/Erkek/Amerika)

Amerika’yı zayıflatmak için cumhuriyetçilerin yaptığı komplolara inanan özgürlükçü bir genç.
Jose (30-40 yaşlarında/Erkek/Amerika)
Teknolojinin doğa karşıtı olduğunu düşünen beyaz bir korkunç adam.
James Pedeaston (40-45 yaşlarında/Erkek/Amerika)
Bir Endonezya cezaevinden yeni tahliye olmuş, erkek/çocuk sevgi derneği üyesi.
Samantha (20-25 yaşlarında/Kadın/Amerika)
Her zaman bir Hollywood ünlüsü olmayı hayal eden, seks partilerine düşkün olan genç bir kadın.
Anthony (10-15 yaşlarında/Erkek/Amerika)
Genç çocukların alkol içme, seks yapma haklarının olması için savaşan, hızlı konuşan bir genç.

Bu seferki karakter detaylarında Los Angeles’ın Hollywood bölgesinden söz ediliyor. Yani RUSH’ın Los Angeles şehrinde geçiyor olduğunu kesin olarak öğreniyoruz. Bilindiği gibi GTA V de Los Angeles’ta geçiyor. Bu da RUSH’ın GTA V olduğunu katbekat kesinleştiriyor. Ayrıca seks, alkol gibi detayların olması ve ilginç karakterlerin göze çarpması da bu projenin GTA olduğunu kanıtlar.

29 Haziran 2011 > Ve aylar sonra, Haziran 2011′de bu sefer Telsey + Company casting ajansı tarafından yine aynı siteye yeni bir ilan veriliyor. Bu sefer Take-Two ve Rockstar’ın son gelişen olaylardan sonra ağzı yanmış olacak ki ilanlarda şirket adı belirtilmiyor, gizli tutuluyor, sadece casting ajansı yazıyor. “İnteraktif bir proje” için hareket yakalama ve seslendirmelerde çalışacak oyuncular aranıyor ve çekimlerin temmuz ayının ortasında başlayacağı belirtiliyor. Bu seferki göze çarpan isim ise Eddie McReary karakteri. İrlanda kökenli olması da GTA IV’teki McReary Ailesi’nden olma ihtimalini doğruluyor. Beverly Hills ise projenin Los Angeles’ta geçtiğini kesinleştiriyor. İlanda bu interaktif projenin Kaliforniya’yla alâkalı olduğunun belirtilmesi de bunun GTA V’le ilgili olduğu ihtimalini güçlendiriyor zira GTA V’in Kaliforniya eyaletinde geçtiğini biliyoruz. İşte yayımlanan son iş ilanındaki karakter detayları…

Jane Bell (45-50 yaşlarında/Bayan/Amerika)

Beyazdır. 5’4″ – 5’6″ boylarında. Çirkindir, tek başına yaşar. Gamsızdır ve tatlı dillidir.

Jeffrey (38-45 yaşlarında/Erkek/Amerika)

İrlanda kökenlidir. Uzun ve atletik yapılıdır. Parasını kumarda kaybetmiş ve üvey kardeşinin yanında çalışmaya başlamıştır. Biraz kaçıktır.

William (35-40 yaşlarında/Erkek/Amerika)

Jeffrey’nin üvey kardeşidir. Cana yakın ve konuşkandır. Beverly Hills’te bir restoranı var.

Eddie McReary (45-50 yaşlarında/Erkek/Amerika)

İrlanda kökenlidir. Kuzeniyle birlikte yaşar. Ot içer ve partileri sever.

Marco (25-28 yaşlarında/Erkek/Amerika)

Meksikalı genç bir FBI ajanıdır. Güçlü bir mizah anlayışı vardır ve arkadaşlarıyla takılmayı sever.

Son katılım tarihi bitmesine ve aranan oyuncular muhtemelen bulunmuş olmasına rağmen sitedeki ilan hâlâ duruyor.

Shandar Robinson ve Robert Esparza’dan sonra RUSH’ı çalıştığı projeler arasına ekleyen başka bir isim daha geldi. Aktris Mary Kate Wiles, kendi sitesindeki özgeçmişinde yer aldığı video oyunlarına RUSH’ı eklemiş. Rol kısmında ise “Genç Trendy Kadın” yazıyor; yani Kate Wiles, RUSH’da modaya düşkün genç bir bayanı canlandırmış.

Sonuç

Al Nazemian adlı aktörün Max Payne 3 için çalıştığını ortaya çıkaran güvenilir araştırmacı Superannuation, bizleri yanıltmadı. Al Nazemian, kendi blog’unda Sao Paulo Knights kod adlı oyunda (Max Payne 3) Dr. Arthur Fisher adlı bir karakteri canlandırdığını belirtmişti. 15 Mayıs 2012 tarihinde çıkışını gerçekleştiren Max Payne 3’ün karakterlerinde gerçekten Dr. Arthur Fisher adında bir karakter var. Ve Al Nezamian, kendi blog’unda da bahsettiği gibi bu karaktere gerçekten yüzüyle can vermiş.

Bu da Superannuation’ın araştırmalarının doğru olduğunu, ve RUSH’ın da gerçekten GTA V olabileceğini gösterir. Nasıl Sao Paulo Knights, Max Payne 3’ün kod adıysa, RUSH da muhtemelen GTA V’in kod adı.

Bundan 1-2 yıl kadar önce edinilen bu ipuçlarına göre RUSH projesinin Los Angeles, Kaliforniya’da geçtiği tahmin etmiştik. Kasım 2011’de yayımlanan ilk videosuyla birlikte de GTA V’in Los Santos (Los Angeles)’da geçiyor olduğunu gördük. Belki de çoğumuz Los Santos’u gördüğüne şaşırmadı bile… Yani evet, RUSH büyük olasılıkla GTA V’in ta kendisi ve yukarıdaki karakterler de muhtemelen GTA V’in karakterleri…

“Bir akıllının teki Take-Two adıyla iş ilanları vermiş olabilir. Belki de RUSH gerçek değil, milleti kandırmak için uydurulmuş bir palavra.” diyebilirsiniz. Fakat kim koskoca Take-Two şirketinin adını satın alıp para ödeyerek iş ilanları verebilir ki? Üstelik bu iş ilanları bir aktör ajansının sitesine verilmiş (ki bu ajans, Rockstar Games’in birlikte çalıştığı ajans). Bu proje için ses sanatçıları aranıyor ve bu iş çok gizli yürütülüyor.


Şimdi “RUSH”ın karakterlerini biraz yakından inceleyelim.

James Pedeaston

En büyük ipucu James Pedeaston’ın GTA V’in karakterlerinden biri olacağı yönünde. James Pedeaston’ı tanımayanlar varsa tanıtalım: Pedeaston, 1992 yılında San Andreas’taki WCTR radyosunun Wild Traveler adlı şov programını sunuyordu. (James Pedeaston’ı ve onun şov programının kısa bir bölümünü buradan dinleyebilirsiniz.) Fakat kendisi bir çocuk tacizcisiydi ve uzunca bir süre FIB tarafından Malezya’da arandı. 2003 yılındaysa Endonezya’nın Bali adasında yakalandı ve tutuklanıp cezaevine gönderildi. 2003’ten bu yana cezaevinde kalmaktadır. 2008 yılında (GTA IV) bu suçtan beraat etmesi için hayranları aracılığıyla internet üzerinden bir bağış kamyanyası başlattı. Kendisi adına freejames.org adlı web sitesinden serbest bırakılması için bağış toplanmaktadır. Fakat şu ana kadar toplanan toplam bağış sadece 23 dolar.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

RUSH ile bağlantısına gelirsek; RUSH projesi için verilen karakter ilanlarında James Pedeaston’ın cezaevinden tahliye edildiği söyleniyor. Sübyancı ve bir çocuk tacizcisi olan Pedeaston’ın, sübyancılığı savunan bir derneğe üyeliği olduğu belirtiliyor. Pedeaston’ın 2008 yılında hâlâ hapis yattığını ve yayımlanan ilanlara göre Pedeaston’ın tahliye edildiğini göz önüne alırsak, oyunun 2008’den sonraki yıllarda geçeceği tahmin edilebilir. Zaten Rockstar’ın açıklamasına göre GTA V günümüzde geçecek; büyük ihtimalle de 2013 yılında, yani oyunun çıktığı yılda. James Pedeaston’ın GTA V’in karakterlerinden biri olacağını artık kesin olarak söyleyebiliriz ve oyunun bir radyo istasyonunda sunucu olabileceğini söyleyebiliriz. Belki de hapiste geçirdiği günlerinden bazı anılarını radyoda anlatacak…

Eddie McReary
2011 yılının haziran ayı içerisinde yayımlanan son ilanlarda Eddie McReary göze çarpan isimlerden biriydi. Zira karakter tanımına baktığımızda soyadının McReary olması ve karakterin de İrlandalı olması GTA IV’teki McReary Ailesi’nin bir mensubu olma ihtimalini güçlendiriyor. Eddie’yi GTA IV’te göremedik ama belki de kendisine GTA V’te rastlayacağız.

Packie, “kuzeni” Eddie’nin yanına, Los Santos’a mı gidiyor?

Özellikle karakter tanımında “kuzeni”nden bahsedilmesi de kafaları karıştırdı. Bu kuzeni, GTA IV’teki McReary Ailesi’nden biri olabilir. Hatırlarsanız GTA: The Ballad of Gay Tony’nin sonunda Packie McReary, bavuluyla havaalanına gelirken ve Liberty City’den ayrılırken görülüyordu. Bu, GTA V için verilen en büyük ipuçlarından biriydi zira Ballad of Gay Tony, GTA IV Era’nın kapanış oyunuydu. Belki de ilandaki Eddie’nin bahsedilen kuzeni Packie’ydi ve belki de Packie, Ballad of Gay Tony’nin sonunda Los Santos’a, kuzeni Eddie’nin yanına gidiyordu…


Şahsen GTATurk olarak biz de bu RUSH projesinin GTA V olduğunu düşünmekteyiz. RUSH projesi Rockstar’ın çalıştığı casting ajansında Take-Two tarafından yayımlanmış ve bunların sahte olma ihtimali düşük. James Pedeaston ve Eddie McReary karakterleri de bu projenin GTA’yla alâkalı olduğunu gösteriyor, ve bu da ilandaki diğer karakter bilgilerinin doğru olma ihtimalini güçlendiriyor. Kısacası bu ilanlardaki karakterlerin GTA V’te karşımıza çıkma ihtimali yüksek, hatta “GTA V’in karakterleri kesinleşti.” de diyebiliriz. Ama yine de tabii her şeyi zaman gösterecek. Yeni oyunumuz GTA V’i sabırsızlıkla bekliyoruz…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*