[Söylenti] Rockstar Grafik Programcısından Müthiş Sızıntılar
07 Nisan 2012  


Rockstar Games’te geçmişte grafik tasarımcısı olarak çalışan “Brendan” isimli şahıs, şirkette çalıştığı zaman aralığında GTA V, gelecek Bully projesi, Wild Metal’in devamı niteliğindeki oyun ve Red Dead Rebellion gibi yeni yapımların yapım aşamasına şahit olduğu iddiasında bulundu. Aynı zamanda Grand Theft Auto V’in 2008 sonundan beri yapım aşamasında olduğunu ve şu sıralar yaklaşık %87’sinin bitmiş olduğunu açıkladı. Oynanış bakımından bir şey görmediğini ekleyen Brendan, GTA V hakkında ayrıntı sayılabilecek bilgilerle oyun dünyasını birbirine katacak gibi görünüyor. İşte o uzun açıklamanın önemli noktaları:

HARİTA
Oyunda sadece Los Santos var, ve 3 bölümden oluşuyor: The Greater Naranja Area, Los Puerta ve Greater Los Santos.

Haritada 5 ana yerleşim yeri var.

The San Ventura, Mountain Range, Bone Valley, Larry Andreasen Bridge, Lawernce Island ve Santos National Park bölgelerinden oluşan The Greater Los Santos, haritadaki en büyük alan.

Mount Chiliad bölgesinde “Chilliad Peak” isimli bir tepe var. Oraya nedensiz konulmadığı çok açık, fakat ne işe yaradığı bilinmiyor.

The Greater Naranja Area, haritanın güneyinde veya güneyine yakın bir bölgede bulunuyor. (Alderney’deki Westdyke bölümü gibi.) Bu bölgede birçok güzel ev görebilmek mümkün. Kuzey bölgelerde daha modern bir şehirleşme ve batı kısımlarda kumsallar var.

Los Santos’un eski birkaç bölge ismi oyunda tekrar kullanıldı. (Jefferson, Vinewood, Mullholland ve Idlewood gibi.) Fakat daha büyük bir bölümü tekrar isimlendirildi.

Harita, üç Liberty City büyüklüğündeki bir bölgeden ve etrafını saran iki Red Dead haritası kadar da kırsal alan büyüklüğünde. İki havaalanı, bir özel uçak pisti ve bir askeri bölge bulunuyor. Kırsal bölgede ise iki görece küçük havaalanı var.

ANA KARAKTER
Ana karakterimizin ismi “Adrian”. Normal bir adam olan Adrian’ı kolay para tehlikeli bir şekilde cezbediyor. Gençlik yıllarından beri suç dünyasının içinde. Para, kadınlar ve başarısıyla yükselmeyi ve orada kalmayı başarıyor, ta ki kendisinden daha genç olan “Albert” ile tanışana kadar. (Albert, trailer’da görülen takım elbiseli adam.) Albert, Adrian’ın varlığını “işlerini” geliştirmek için büyük bir şans olarak görüyor. Adrian bu fikri kabul ediyor ve hikâye başlıyor.

Red Dead Redemption’da olduğu gibi rastgele karakter görevleri olacak. Sokakta karşılaştığımız karakterler için yan görev yaparak para kazanacağız. Oyun ilerlemesindeki önemli isim ise Albert olacak. The Lost and Damned’daki Billy, veya The Ballad of Gay Tony’deki Gay Tony gibi.

GTA IV’ten hatırladığımız, görev sırasında öldürmek ve bağışlamak gibi seçenekler yine mevcut. Ama bu sefer daha etkileyici.

Sokakta tanıştığımız yabancılarla “çete” kurabileceğiz. (Tam adı bu değil.) Örneğin sokaktaki bir yabancıyla tanıştığımızda, bize özellikle görevlerde yardımcı olabilecek özelliklerini sunabilecekler. Tanıştığımız herhangi biri, nadir ve pahalı silahlarla donatılmış olan bir silah satıcısı veya çok iyi bir keskin nişancı olabilecek. Çetemizi bir görev için, takviye kuvvet olarak veya sadece takılmak için arayabileceğiz.

Ana karakter özelleştirilebilir, ancak çete üyeleri öyle değil. GTA V’teki kıyafet sistemi önceki haline göre büyük bir gelişim geçirdi. Oyunun başlangıcından itibaren, yayaların giydiği tüm kıyafetler karakterimiz için de mevcut olacak.

Vücut geliştirme oyunda mevcut, fakat yemek yemek ile bir alakası yok. Yemek seçeneği GTA IV’teki gibi sağlık tazelemek için kullanılacak.

YENİ ÖZELLİKLER
GTA IV’teki birkaç aktivite geri döndü. Sadece striptiz kulüpleri, uyuşturucu satıcılığı, dövüş kulübü, base-jump ve yarış seçenekleri GTA V’e taşındı. Geriye kalan aktiviteler ise yeni eklenen sörf, kart oyunları, planörle uçuş, tırmanma, otomobil şovları, 4×4 ile gezinti, dağcılık ve yasal kumar bunlardan sadece birkaçı.

Hırsızlık geri döndü. Bir ev veya dükkânı tek kişi olarak soyarsak, kazanılan paranın tümü karakterimize geçiyor. Eğer çete özelliği kullanılarak hırsızlık yapılırsa, hasılat çete üyeleri arasında bölünüyor.

Uçuş okulu ve sürücülük kursu yeni oyunda mevcut. Ayrıca poligonları kullanarak vuruş yeteneğimizi geliştirebileceğiz.

GTA IV’teki kız arkadaş özelliği birkaç yeni gelişmeyle yeni oyunda da olacak. Kız arkadaşları, tıpkı IV’te olduğu gibi oyundaki monotonluğu öldürecek ve istersek onlardan ayrılabileceğiz. Yine GTA IV’e benzer olarak, kız arkadaşların her birinin kendine özgü yetenekleri olacak. Ancak bu sefer açabileceğimiz daha fazla yetenekle karşımıza çıkacaklar.

Adrenalin hapları da oyunda yerini alıyor. Bunun atlarken biraz Max Payne’in Bullet Time’ı gibi çalıştığını da söyleyebiliriz. Haplar alındığında zaman yavaşlıyor, özellikle altı yıldız gibi bir arama seviyesine sahipseniz, kaçmanız için veya son vuruşları yapabilmeniz için önemli bir zaman kazanmanızı sağlıyor.

Chinatown Wars’ta olduğu gibi uyuşturucu satarak para kazanabileceğiz.
Artık karakterimizin evlerinde birer kasa olacak. İçinde para, mücevher, uyuşturucu gibi maddeleri tutabileceğiz. Silahlar hâlâ kısa sürede erişim için karakter üzerinde olacak, sadece nâdir bulunan silahları kasaya atabileceğiz.

Adrian sarhoş olabiliyor, fakat uyuşturucu kullanmıyor. Fakat uyuşturucuya istemeden maruz kaldığı zamanlar bundan etkileniyor. Örneğin arabayla giderken eğer arabadaki başka bir kişi esrar kullanıyorsa, Adrian bundan etkilenecek. Aynı şekilde esrar dolu bir alanda çatışırken de etkilenme söz konusu olacak.

SİLAHLAR
Oyunda çok fazla silah çeşidi bulunuyor. 48-50 adet farklı seçenekten bahsediliyor. Silahların büyük bir bölümü önceki oyunlardan alıntı. Özellikle EFLC ve yakınlarda oyun dünyasıyla buluşacak Max Payne 3 silahlarını görebilmek mümkün. Bazı Red Dead Redemption silahları ise nâdir bulunan silahlar kategorisinde yerini alıyor.

Çift silah tutma özelliği ile farklı kombinasyonlar yaratabileceğiz.

Silah kullanma yeteneği büyük ölçüde geliştirildi. Vuruş mekanikleri kontrolü oyuncunun ve karakterin silah kullanma yeteneğine bırakıyor. Aynı silah tekrar ve tekrar kullanıldığında karakterin silah üzerindeki yeteneğini artırıp geri tepmeyi azaltıyor, nişan alma hızını ve şarjör değiştirme süresini ise kısaltıyor.

Golf kulüpleri geri döndü. Büyük ihtimalle Vice City’den alınan hırdavatlar, bıçak, alüminyum ve tahtadan yapılmış sopa, kürek, balta ve pala yakın dövüşte kullanılabilecek silahlar arasına eklendi.

Süpürge, sandalye, lamba, kutu, trafik konileri ve barikatları alıp fıralatabileceğiz. GTA IV’te bu özelliği yerdeki tuğla, şişe gibi cisimler üzerinde görmüştük.

Artık merdivene tırmanırken, ip üzerindeyken veya araç, çıkıntı gibi yerlere tutunurken nişan alıp ateş edebileceğiz.

Ammu-Nation oyundaki yerini aldı. Silahlar özelleştirilebilir değil, ancak silahları özelleştirilmiş halleriyle satın alabileceğiz. Mermi seçimi de oyuncuya bırakılmış. Silah satın alınırken, aynı zamanda mermi seçimi de yapacağız. Rakip üzerinden düşen silahlar ise standart mermiler ile karakterimizin silahları arasına ekleniyor, isteğe göre daha sonradan değiştirilebiliyor.

Kesin olmamakla beraber, nişan sisteminin Max Payne 3 ile aynı olduğu söyleniyor. Hareketler, siper alma sistemi, hatta adrenalin hapları ile sağlanan yavaşlama bile Max Payne 3’ü büyük ölçüde andırıyor.

Arama seviyesi sitemi de HUD gibi aynı kaldı. Polis hareketlerine yenilikler getirildi, gizlendiğimizde daha zekice davranarak çeşitli taktikler geliştirmeleri gibi.

ARAÇLAR
GTA IV ve EFLC’deki bütün araçlar oyunda mevcut. Ayrıca Zagato GT (Trailer’daki kırmızı konvertibl), the Grotti T2 Widow (Siyah konvertibl), Pfister Hannover (Porsche Panamera) ve Dinka S-EX (Acura NSX) gibi yeni modeller de eklenmiş durumda. Pegassi BF Injection, Cheetah ve Maibatsu Monstrosity’i de görmek mümkün olacak.

Araçların üstünü interaktif olarak açabileceğiz. Farlar ve birkaç araç modifikasyonu daha kontrolümüz altında olacak.

Los Santos toplu taşıma sistemi her zamankinden daha çok gelişmiş durumda. Trenler, metro sistemleri, belirli rotalarda hareket eden otobüsler ve harita üzerindeki noktalar arasında hızlı yolculuk yapmayı sağlayan taksiler… GTA IV’ten ayrı olarak, kontrol edilebilir trenler oyunda yer alacak.

Uçakları kullanabileceğiz. Yolcu uçakları ve özel jetlerden, bi-pod ve VTOL’lere kadar kontrolümüz altında olacak.

The Caddy, Journey, Baggage Handler, Kart, Quad ve Vortex de geri dönen araç listesinde.

Trans-Fender ile araba modifiye sistemini kullanabileceğiz. San Andreas’ten daha iyi bir sistem görebileceğimiz söylentiler arasında.

PARA
Para kazanmak her zamankinden daha önemli olacak. Kıyafet, yemek, ev, otomobil ve diğer araçların fiyatları gerçeğe uygun şekilde düzenlendi. Örneğin sadece Auto Eroticar web sitesinde satılan bir Enus Cognoscenti XLR (Maybach Exelero) sahibi olabilmek için 1-2 milyon doları gözden çıkarmamız gerekecek. Otel veya ev için verilen para da bu mekânların bulundukları bölgeye ve kira süresine göre değişiklik gösterecek.

Daha önce de belirtildiği gibi, uyuşturucu ticareti çok para kazanmamızı sağlayacak.

Özellikle soygun görevlerinden özel objeler elde edilebiliyor. Bu objeler karakterimizin omuz çantasına ekleniyor ve bu eşyaları daha sonradan para kazanmak için satabiliyoruz. Örneğin görev sırasında elde edilen bir mücevheri kullanabiliyor, veya daha fazla para için satabiliyoruz. Bu yüzden PawnStar dükkânları oyuna eklendi. Bu dükkânlarda karakterimizdeki eşyaları para karşılığı satabileceğiz.

Taksi, Ambulans ve suikast görevleri yapabileceğiz.

Yazının orijinali için tıklayın.

NOT: Bunların kesin bilgiler olmadığını tekrar tekrar hatırlatmak isteriz. Sadece yüksek ihtimalli bir söylenti olduğu için yayımlıyoruz.

[Söylenti] Rockstar Grafik Programcısından Müthiş Sızıntılar” üzerine 12 düşünce

  1. Bu oyun hayatımda gördüğüm en güzel oyun olacak ve max payne 3 de en güzel olcak açıkcası yazıları okurken ağzım açık kaldı max payne 3 özelliklerinin olmasıda güzelmiş ve gerizekalı polisler artık akıllı olur saklandığımızda bulamazlar :D

  2. Haberi okuyunca gerçekten ağzım açık kaldı ne kadar doğrudur bilinmez ama gerçekten yazıyı okurken heyecanlandım açıkcası.GTA V bu güne kadar oynadığım en iyi oyun olacak gibi gözüküyor.Bu harika haber için Gtaturk.com’a teşekkürler.

  3. Gerçektende Olağanüstü diyebileceğimiz bir oyun bizi bekliyor. Rockstar kendini aştı desenize :D , Para konusuna gelirsek, oyunun fiyatı 199 ve 200 den aşağı olmayacaktır büyük bir ihtimalle. Bu oyunu bende orjinal alıcam Ps3’e

  4. Süper bir oyunun bizi bekliyor.Çete kurma olayları biraz Godfather 2 daki sisteme benziyor.Her adamın farklı özelliklere sahip olması falan.Umarım bu oyunda çete savaşlarına geri dönülür,bölgesel çete savaşları gibi.Hatta daha gelişmişini yaparak,bölgedeki dükkanlar falan çetenin olsa süper olur,haraçta alırız :D

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*