The Chain Gang Of 1974 | GTATurk.com Özel Röportajı
13 Mart 2015  

Rockstar Games’in oyun müziği seçimindeki başarısı bizi başka bir yetenekli müzisyenle daha tanıştırdı: Kamtin Mohager. Rockstar’ın “Sleepwalking” şarkısını oyun içi radyo istasyonu Radio Mirror Park ve aynı zamanda resmi fragman ve reklamlarda kullanmaya karar vermesi ile Kamtin’in müzikal projesi olan The Chain Gang Of 1974 büyük bir başarıya imza attı. Fakat Chain Gang bütün bunlardan önce de müzik endüstrisindeydi. Kamtin’e Chain Gang Of 1974’u daha iyi tanımak için birkaç soru sorduk, zaman ayırarak bizim için onları cevaplayacak kadar nazikti. Keyifli okumalar!

Grand Theft Auto V’in çıkışı ile birlikte dünya çapında tanınırlığa ulaştın, fakat oyundan önce uzun bir süredir müzik endüstrisindeydin. Senin için kişisel olarak her şey nasıl başladı, ve nasıl bir araya gelip bir grup kurdunuz?

Kamtin Mohager: Grubun ardındaki fikir ilk olarak 2006’nın sonlarına doğru ortaya çıktı. O zamanlar çaldığım grup dağılmak üzereydi, ve müzik yapmayı bırakmak istemediğimi biliyordum. Oldukça sınırlı bilgi sahibi olduğumu düşünerek, kayıt yazılımının temellerini öğrendim ve şarkılar yaratmaya başladım. Bundan kısa süre sonra, Chain Gang Of 1974 kuruldu. Punk sahnesinde büyüdüm, yani kahve dükkanları ve bodrum katlarındaki gösteriler bana cazip geliyordu. Önceden yazdığım malzeme oldukça düz ve agresifti, yani bu çerçeveye mükemmel şekilde uyum gösterdi.

“The Chain Gang Of 1974” ismini nasıl düşündün? Aklında başka isim fikirleri var mıydı?

Kamtin Mohager: The Raveonnettes “Chain Gang Of Love” isimli bir albüm çıkarmıştı, sevdiğim başka bir sanatçı olan Ryan Adams ise “1974” adlı bir şarkıya sahip. İki fikri bir araya getirdim sadece.

GTA V kariyerini ve popüleriteni nasıl etkiledi?

Kamtin Mohager: Kesinlikle yardımı oldu. Yüksek tanınırlık kazanan bir şarkıyı yazdığımı ve yayınladığımı bilmek inanılmaz bir duygu. Birçok yönden bana çok yardımı oldu. Aslında, proje nispeten bilinmiyor. İnsanlar “Sleepwalking”‘e bağlı tam bir albüm olduğunu bile bilmiyor. Suçu Warner Bros’ta buluyorum.

Müziğinin GTA V gibi popüler bir oyunda olması nasıl bir duygu?

Kamtin Mohager: Harika bir duygu. Dediğim gibi, GTA V gibi devasa bir oyunla kutsanan bir şarkıya sahip olmak oldukça gerçeküstü.

Oyunu oynadın mı? Oyun hakkında ne düşünüyorsun?

Kamtin Mohager: Zamanım olduğunda oynuyorum. Dünyadaki en büyük oyuncu değilim. Oynadığım zaman, her anını seviyorum. Fakat boş zamanımı daha çok müzik yazarak, kayıtları dinlereyek veya sörf yaparak geçiriyorum.

Müziğini dinlerken fark ettiğim şey, şarkıları yaparken özel olarak tek bir tarzı göz önüne almıyor gibi görünmen. Bu yüzden sevdikleri müzik tarzı ne olursa olsun insanlar şarkılarından gerçekten zevk alıyor. Bunu bilinçli olarak mı yapıyorsun yoksa şarkılarının birkaç farklı tarzı kapsadığının farkında değil misin?

Kamtin Mohager: Çok fazla farklı müzik türünden etkileniyorum. Punk, Hardcore, Brit-Rock, 80’lerin Post-Punk’ı. Liste uzadıkça uzuyor. Yazarken kesinlikle estetiğin farkında oluyorum. İlk tam çıkış albümüm olan ‘Wayward Fire’, biraz Frankenstein bir kayıttı. Yıllar aralıklarla yazdığım şarkılarla bir albümü bir araya getirdim. ‘Daydream Forever” bütün bir konsept ve fikirdi. Aşk, seks, acı, korku, uyuşturucular, hayaller, ve büyümekte olan bir genç olarak hissettiğiniz hemen her konuya dokunan şarkılarla, tümü aynı zamanda yazılmıştı. Bazı şarkılar farklı hissettirebilse de, bu albüm ile tüm bir paket yaratmada çok başarılı bir iş çıkardığıma inanıyorum.

Eğer insanlar seni sadece tek bir şarkı ile bilseydi, bunun hangi şarkı olmasını isterdin?

Kamtin Mohager: “Plum”

Planlanan bir Avrupa turu var mı? İstanbul’a gelseydin konserini gerçekten izlemek isterdik!

Kamtin Mohager: Hayal gerçek olmuş olurdu. Keşke o kadar kolay olsaydı. Daha önce de belirttiğim gibi, bana hiç destek göstermeyen bir müzik şirketiyle anlaşmam vardı. Warner Bros.’da olmak herkes için bir kabustu. Müziğimi diğer ülkelerde yayınlamaya bile yanaşmadılar. Bu tür şeyleri yapmak için onlarla tartışmam gerekti. Şansıma, onlarla olan anlaşmayı fesh edebildim. Yani LP3 ile her şeyin farklı olacağını, ve Avrupa turunun daha çok odakta olacağını umuyorum.

Kendi müziğini yaparken ilham aldığın grup, kişi veya şarkı var mı?

Kamtin Mohager: Bana devamlı olarak ilham veren çok fazla grup var. Liste çok uzun. Smashing Pumpkins, The Stills, Oasis, Tears For Fears, Peter Gabriel, Echo & The Bunnmen. Hepsinden bahsetmek için çok fazla var. Sevdiğim grupları içtenlikle seviyorum.

Şarkıların GTA V’ten önce FIFA oyunlarında da kullanıldı. Bir video oyunu oynarken kendi şarkılarını duymak nasıl bir duygu?

Kamtin Mohager: Harika bir duygu. Yarattığın şeyin daha geniş bir kitleye ulaştırılıyor olduğunu görmek çok güzel.

Müziğinin GTA V’te olacağını öğrendiğin zaman tepkin ne oldu? Ana şarkılardan biri olacağını biliyor muydun, yoksa oyunun resmi fragmanında müziğini duymak seni şaşırttı mı?

Kamtin Mohager: Oyunda bir şarkım olacağını birkaç yıldır biliyordum. Rockstar Games 2011 yazında bana geldi ve oyun için bir şarkı yazmamı rica etti. Fakat fragman çıkışından bir hafta öncesine kadar doğrulanmamıştı. Çok güzel bir sürprizdi.

Sleepwalking’in kesinlikle Grand Theft Auto serisindeki favori şarkılarımızdan biri olduğunu söylemeliyiz. “Daydreamer” versiyonunu da gerçekten seviyoruz! VGX’te arkandaki ekrandan GTA V sahneleri geçerken kalabalığın önünde şarkıyı söylediğini görmek hepimizi gerçekten heyecanlandırdı. Bu etkinlikte performans sergilemek senin için nasıl bir duyguydu?

Kamtin Mohager: Tabi ki, mükemmel bir duyguydu ve kendimi çok ayrıcalıklı hissediyorum. Fakat doğrusu, bu şimdiye kadar yaptığım en kötü performanslardan biriydi. O hafta soğuk algınlığı ve ağır sinüs enfeksiyonunun acısını çekiyordum. Bu canlı müzik, yani her zaman mükemmel olamaz ve bunun farkındayım. Ama keşke bu performans sonsuza kadar silinebilseydi.

Senin için sırada ne var? Yakın zamanlarda planlanan single ya da albüm var mı?

Kamtin Mohager: Teenage Wrist adında bir yan proje başlattım. EP’miz bu bahar çıkıyor. Muhtemelen birkaç yerde küçük bir tur düzenleyeceğiz. Şu sıralar yeni Chain Gang Of 1974 kaydı üzerinde çalışıyorum, ve gidişatından dolayı çok heyecanlıyım. Çok daha organik. Daha az elektronik, ki bu bir süredir yapmak istediğim bir şey. Aynı zamanda başka sanatçılar için birçok dış yazım da yapıyorum. Bu yeni yapmaya başladığım bir şey, ve bundan gerçekten zevk alıyorum. Her gün farklı bir şapka takmana ve hiç yazmayacağın şarkılar yazmana olanak veriyor.


The Chain Gang Of 1974’u takip edin!

facebook-Icon Twitter-Icon Instagram-Icon Youtube-Icon

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*