The Guardian’dan Dan Houser Röportajı
07 Eylül 2013  

Dünyaca ünlü İngiliz gazetesi The Guardian’ın bugünkü konuğu hepimizin yakından tanıdığı, Rockstar Games’in yardımcı başkanı ve GTA serisinin senaristi Dan Houser’dı. The Guardian’a GTA V hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunan Houser, özellikle oyunun genel olarak tam 100 saat süreceğini açıklamasıyla hepimizi yeniden sabırsızlandırmayı başarıyor!

Buradan göz atılabilecek olan röportajda, GTA V için çıktıkları araştırma gezilerinde Los Angeles’ta en az 100 gün geçirdiklerini söyleyen Houser, Los Angeles’ın yeraltı dünyası hakkında bilgi almak için de gizli FBI ajanlarıyla, mafyalarla, sokak gangsterleriyle görüştüklerini ve hatta bir hapishaneyi de ziyaret ettiklerini belirtiyor.

“Böyle bir oyun için çok fazla iş ve çok fazla emek sarf etmek gerekir. Bu yüzden bu işi yaparken tutkulu olmanız en iyisidir. Tüm oyunlarımızın çıkışını çok ciddiye alıyoruz. GTA V için ise, kendimizi buna adayarak hayatımızdan ödünç verdik.

Araştırma gezilerinde Los Angeles’ta en az 100 gün geçirdik, belki de daha fazla. Gezimizde bütün gece garip insanlar, garip polisler bize çevreyi göstererek ilk elden pek çok araştırmada bulunmamızı sağladı. Gizli FBI ajanlarıyla, mafyanın önde gelen isimleriyle, argo dilini bilen sokak gangsterleriyle konuştuk, hatta bir hapishaneyi bile ziyaret ettik. Bu zavallı insanlar millerce uzaklıkta çorak bir çölün ortasında yaşıyor ve bu da insanın bir şeyleri görmesini sağlayan moral bozucu bir durum.” – Dan Houser

GTA’nın filmini çekme fikrine her seferinde sıcak bakmadığını dile getiren Houser, bunu yineliyor. GTA serisinin bir filme sığdıracak kadar kısa olmadığını, GTA’nın en az bir TV dizisine eşdeğer olduğunu belirtiyor.

“Bize çok kere teklif edildi ancak hiçbir zaman ilgimizi çekmedi. Hâlâ film işiyle uğraşan bol miktarda şöhret sahipleri var ancak hayatınızda hiçbir zaman şöhret için bir şey yapmamalısınız. Yapısının benzerliği itibariyle GTA’yı bir TV dizisi olarak düşünmek çok daha kolay olacaktır, ancak bunu yapsaydık pek çok şeyi kaybebileceğimizi hâlâ düşünüyorum. 100 saat uzunluğunda ve oyunculara ne yapacaklarını, ne göreceklerini, nasıl göreceklerini sağlayan büyük bir açık dünya oyunumuz [GTAV] var. İstediğiniz zaman banka soymaktan yoga dersi almaya ve TV izlemeye kadar her şeyi yapabileceğiniz bir dünya. Oyunun temel noktası olan özgürlüğü oyuncuların elinden alıp böylesine bir oyunu iki saate veya 12 saate nasıl sığdırabilirsiniz ki?

Biz oyunları seviyoruz ve oyunlarda söyleyecek bir sözümüz olduğunu düşünüyoruz, ve bu oyunların da söyleyecek çok şeyi var. Dolayısıyla bildiğimiz yoldan devam etmemiz sizce de en doğrusu değil mi?” – Dan Houser

Öte yandan Houser, “Gelecekteki bir GTA oyununda bayan ana karakter olacak mı?” sorularına karşılık, “Erkeksi bir konsept, bu hikâyeye çok daha uygun.” açıklamasında bulunarak bayan ana karakter isteyenlere kapıyı bir kez daha kapatıyor.

Röportajdan genel olarak GTA V hakkında bazı bilgileri toplarsak;

  • GTA V, 4 yıllık sürecin ürünü bir oyun. Oyunun yapımına 2009’da başlanmış.
  • Rockstar, Los Angeles atmosferini oyuna başarıyla yansıtmak için Los Angeles’ta tam 100 gün geçirmiş ve FBI ajanlarıyla, mafyalarla, gangsterlerle konuşup hapishaneleri ziyaret etmiş.
  • Oyunun uzunluğu tam tamına 100 saat, hikâye ise tam 1.000 sayfa. Uzun bir aradan sonra oldukça uzun ve büyük bir oyun bizleri bekliyor.

GTA serisi hakkında genel bilgileri toplarsak;

  • Rockstar, GTA’nın filmini veya dizisini çekmeyi planlamıyor. Bunun hem GTA’yı hem de kendilerini zedeleyeceğini düşünüyor.
  • GTA’nın konsepti “erkeksi” olduğu için bayan bir ana karakterin uygun olmayacağı belirtiliyor.
  • Rockstar’ın artık E3 ve Gamescom gibi oyun fuarlarına katılmamasının sebebini Dan Houser, “Deli olmadıkça 20.000 insanın aynı şeyi yaptığı bir odada video oyunu oynamak istemezsiniz.” sözleriyle açıklıyor.

Peki sizin tam 100 saat uzunluğunda olan GTA V ve Dan Houser’ın görüşleri hakkındaki fikirleriniz neler? GTA V sandığımızdan büyük bir oyun olacak gibi görünüyor ve emin adımlarla 17 Eylül’de geliyor!

The Guardian’dan Dan Houser Röportajı” üzerine 1 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*