VC Stories

Temel Bilgiler
İsim : Grand Theft Auto: Vice City Stories
Yapımcı : Rockstar Leeds, Rockstar North
Yayımcı : Rockstar Games
Tür : Açık Dünya-Aksiyon
Platformlar : PlayStation Portable, PlayStation 2, PlayStation 3
Çıkış Tarihleri : 31 Ekim 2006 (PSP), 6 Mart 2007 (PS2), 3 Nisan 2013 (PS3 – PSN’den indirilebilir)
Grand Theft Auto: Vice City Stories (kısaca GTA VCS), PlayStation Portable (PSP) için geliştirilen açık dünya-aksiyon tarzı video oyunudur. Grand Theft Auto serisinin onuncu oyunudur. Oyun, GTA: Vice City’nin hikâyesini genişletmek ve aydınlatmak için PSP platformunda piyasaya sürülmüştür. Daha sonraları da PlayStation 2 için de çıkışını yapmıştır. Son olarak ise 2013 yılı içerisinde PlayStation 3′ün PlayStation Network (PSN) hizmeti üzerinden indirilebilir olarak satışa sunulmuştur.

GTA: Vice City’den iki yıl öncesinde geçen oyun; Victor Vance adlı karakterin, kardeşi Lance Vance ile olan hikâyesini sunmaktadır. Tıpkı GTA: Liberty City Stories gibi geçmiş oyundaki soru işaretlerini gideren bu hikâye paketi, 3. dönem GTA serisinin (GTA III Era) son oyunudur. Bu oyundan sonra GTA IV ile yeni bir dönem (GTA IV Era) başlamıştır.

GTA: Vice City Stories bir hikâye paketi olması dolayısıyla ve sadece PSP ve PlayStation 2 platformlarına çıkması nedeniyle serinin diğer oyunları gibi rekor satışa ulaşamasa da yüksek satış rakamı yakalamayı başarmıştır. Bildirilenlere göre oyun 5 milyon üstü satışa ulaşmıştır.