GTA V Trailer Analizi
03 Kasım 2011  

Bildiğiniz gibi dün yani 2 Kasım itibariyle GTA V’in ilk trailer’ı çıktı. Duyurusuyla oyun dünyasına bomba gibi düşen oyun, trailer’ın yayınlanmasıyla birlikte de bu geleneğini sürdürdü. Trailer bizi en az duyuruşu kadar şaşırtmayı başardı, bize hemen hemen tüm soruların yanıtını verdi. En azından hangi şehrin belâlısı olacağımızı öğrendik: Los Santos‘a geri dönüyoruz! Biz de GTATurk olarak GTA V’in ilk traler’ını en ince ayrıntısına kadar inceledik, bizleri nelerin beklediğini araştırdık. İlk olarak şunu bilmeliyiz ki Rockstar Games oyunları ve yayınladığı videolarda olsun; her zaman gizli bilgiler eklemeyi, insanların dikkatini çekmeyi seven ve ipuçları veren bir firmadır. Bu konuda GTA V trailer’ının bütün karelerini baştan aşağıya, tek tek inceleyeceğiz. Ancak bundan önce merak edilen ilk iki soruyu cevaplayalım;

Oyun Nerede Geçiyor?

San Andreas eyaletinde, Los Santos şehrinde geçiyor. Rockstar Games’in açıklamasına göre oyunda sadece Los Santos yer alacak. Los Santos’un yanında ise kırsal alanlar, dağlık alanlar, tepeler olacak.

Ana Karakterimiz Kim?

Ana karakter her ne kadar kesin olmasa da trailer’da hemen hemen belli olmuş oldu. Trailer başlarken ilk olarak konuşmasını duyuyoruz. Yukarıda resimde görmüş olduğunuz adam ise büyük ihtimalle işte o konuşmanın sahibi; ana karakterimiz… Çünkü trailer’ın birçok sahnesinde onu görüyoruz, araba sürerken, işyeri soyarken… Eğer ana karakterimiz gerçekten o ise, şunu söyleyebiliriz ki karakterimiz bu sefer önceki karakterlerimizden daha yaşlı ve daha olgun bir karakter. Konuşmalarından evli ve bir baba olduğunu, çocuklarının olduğunu anlıyoruz. Karanlık geçmişinden kurtulmak için Los Santos’a taşınmış, ancak Los Santos’ta geçmişinden daha da karanlık işlerle boğuşacağından habersiz…

Karakterimizin trailer’daki konuşması: “Why did I move here? I guess it was the weather, or the . . . ah, I don’t know, that thing, that magic. You see it in the movies. I wanted to retire, from what I was doing, y’know? From that, that . . . line of work. Be a good guy for once, a family man. So, I bought a big house, came here, put my feet up and thought I’d be a dad like all the other dads. My kids would be like the kids on TV, we’d play ball and sit in the sun . . . but, well, you know how it is.”

Türkçesi: Buraya neden mi taşındım? Sanırım havası için. Veya, bilmiyorum, şey için… büyüsü için. Tıpkı filmlerde gördüğünüz gibi. Yaptığım şeyden emekli olmak istedim. Bilirsiniz ya, o tarz şeyler. İyi bir adam olmak için, iyi bir baba olmak için. İşte bu yüzden büyük bir ev aldım, buraya geldim, ayaklarımı uzatıp bir baba gibi olayım dedim diğer babalar gibi. Çocuklarım TV’dekiler gibi olabilirdi, top oynayıp güneşlenebilirdik. Ama, nasıldır bilirsiniz.”

Ve analimize başlıyoruz. İyi okumalar!

Trailer’ın ilk dakikalarında daha görüntü gelmeden ana karakterimiz “Why did I move here? I guess it was the weather.” diyor. Yani “Buraya neden mi taşındım? Sanırım havası için.” Burada “Sizce neden?” anlamında soruluyor. Hava olarak da Los Santos’un havasını kastediyor. Paralar, kumar, sahiller. Ve bu lafını söyleyerek trailer’ı başlatıyor. Trailer başlıyor, ilk sahnemiz geliyor. Hadi analize başlayalım. Bakalım ilk sahnede neler görüyoruz… İlk sahnede Los Santos’un o sahil havasını görüyoruz. İnsanların arkasında ise bir köpeğin olduğunu görüyoruz. Bu demek oluyor ki Rockstar Games, GTA serisinde bir ilk olarak oyuna hayvanları dahil etmiş olabilir. Ayrıca sağdaki kulübede Santa Maria Sahili’nin afişinin olduğunu görüyoruz. Santa Maria Sahili? Hatırladınız mı? Los Santos’un en işlek, en renkli sahillerinden…Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

İkinci karemizde yine Santa Maria Sahili’ni görüyoruz. Ve sahildeki bir afişte yine bir önceki resimdeki gibi “Pleasure Pier” (“Zevkli İskele”, “Eğlenebileceğiniz Yer” anlamında) yazıyor. Böylece oranın yeni adının Pleasure Pier olma ihtimalini göz önüne alıyoruz. Etrafta görebileceğiniz gibi tabelalar, çöpler detaylı objeler kullanılarak aynen GTA IV gibi oyunun çevre etkileşimi artırılmış. Arkadaki insanların hareketlerinden de görebileceğiniz gibi esnek ve gerçekçi animasyonlarla insanlar hareket etmekte…

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Rockstar Games bu sahnede adını da sahneye yansıtarak bize Los Santos’un bir bölümünü gösteriyor. Arkada Los Santos’un en yüksek gökdeleni olan ünlü Los Santos Tower var. Bu gökdelenin yanına da yeni bir inşaat halinde olan binanın yapıldığını da görebiliyoruz.Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Golf… İlk olarak GTA: Vice City Stories’te, en son olarak ise GTA: The Ballad of Gay Tony’de oynamıştık.Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Görünüşe bakılırsa Los Santos’a yeni bir golf sahası yapılmış. Los Santos Tower manzarası eşliğinde golf oynayacağız gibi görünüyor. Ayrıca bu karede GTA: Vice City’de sıkça rastladığımız uçan araçlardan zeplin de göze çarpıyor.

Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Burada jetski süren bir adam görüyoruz. İlk kez GTA: Vice City Stories’te kullandığımız jetskiye GTA V’le birlikte yeniden kavuşacağız gibi görünüyor. Ayrıca buradan bir araç markası olacak olan SpeedoPhile’ı anlayabiliyoruz. Arkadaki köprü ise Los Angeles’ın Vincent Thomas Köprüsü. Bu köprü oyunda Los Santos’un Ocean Limanı’nda kalıyor.Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Koca Ayak? Yeti? Issız bir dağ? Bunlar size bir şeyler hatırlattı mı? Mesela San Andreas’ın ünlü dağı Mount Chiliad… Bu karedeki dağın San Andreas’taki Mount Chiliad dağı olduğu söyleniyor ancak oyunun sadece Los Santos’ta geçeceğini varsayarsak Mount Chiliad olacağı pek düşünülemez, herhangi başka bir dağ da olabilir. Ağaçların ne kadar güzel ve gelişmiş yapıda olduğunu görüyoruz. Ayrıca dağın ne kadar detaylı ve yüksek olduğunu da es geçmemek gerek. Umarız oyunda her karesini gezebilir, en tepesine çıkabiliriz. Ayrıca dağcılık yapan insanları, turistleri de görebiliyoruz. Kim bilir, belki yeni oyunumuzda dağcılık bile yapabiliriz.Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Modifiye yapmayı mı özlediniz? Belki bu kareden modifiye yapıp yapmayacağımızı tam anlayamayız ama üstü açılıp kapanan arabalar olduğunu görebiliyoruz. Resimdeki kırmızı araba bir Porsche’u andırıyor. Arkadaki araç ise GTA’nın cip klasiklerinden Huntley’ye aşırı benziyor.Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Bu da bir diğer açıdan resim. Karakterlerin ne kadar detaylı olduğu görülüyor. Sizce arabadaki kişi kim olabilir? Arabadaki adam sizce de normal bir şehir karakterine göre fazla detaylı yapılmamış mı? Ayrıca çevredeki objelerin oyuna kattığı detayı burada da görebiliyoruz. Ve reklam tabelasındaki meşhur markamız eCola’yı da.Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Rüzgar tribünleri. Hatırlarsanız Las Venturas çöllerinde rüzgar tribünleri vardı. Ancak bu sahnedekiler, Los Angeles (Los Santos)’ın kırsal kesimlerinde kalıyor.Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Bahçeli, havuzlu ve yüksek yerlerdeki lüks evler. Size bunlar neyi hatırlatıyor? Vinewood’taki lüks evleri hatırladınız mı? Bu karedeki evler Vinewood’ta gibi duruyor.Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

San Andreas’ta Los Puerta? Hiç tanıdık gelmiyor. Yoksa San Andreas’a yeni bir şehir daha mı ekleniyor? Los Puerta hakkında fikirleriniz neler? Ayrıca resimde GTA IV’ten tanıdık araçları da görebilirsiniz.Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

İşte o sahil havası! Çevre detayının ve karakterlerin ne kadar iyi modellendiği burada da görülüyor. Ayrıca ağaçların arkasına baktığımızda daha önceden bahsettiğimiz Santa Maria Sahili (adı yeni oyunda değişebilir)’ni rahatlıkla görebiliyoruz. Tabelada da Los Santos yazıyor. Sol tarafta da açık alan GYM’i görünce buranın tam olarak neresi olduğunu anlamış olmalısınız. Hatırlarsanız GTA: San Andreas’taki Santa Maria Sahili’nde de bu GYM vardı…Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Bu resimde de çevre detayları göz önüne seriliyor. Arkadaki bina dikkatinizi çekmiş ise Los Santos hastanesine çok benzediğini görebilirsiniz.Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Karakter animasyonlarının oldukça iyi ve gerçekçi olduğu bir kez daha anlaşılıyor.Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Arkadaki Los Santos Tower’ı görebiliyoruz. Daha önceden yanına yeni bir bina yapıldığını söylemiştik. İşte o binanın yakından görünümü. Adının Mile High Club olduğunu görebiliyoruz. Afişte yazdığına göre huzurlu ve heyecan verici bir yer olacakmış. Ayrıca iş ve ticari amaçlı bölümleri de bulunacakmış. Tahminimizce hem iş hem de yaşam yeri olacak.Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Los Santos’a bakarak düşüncelere dalan adam… Sizce kim olabilir? Evet, büyük ihtimalle yeni ana karakterimiz!Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Uçaklarımız geri dönüyor! Bu sahnedeki uçak Cropduster. Bu resimden uçakları tekrardan uçuracağımızı ve oyunda tarlaların da yer alacağını anlayabiliriz.Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Bu karede ise karakter tepkilerinin oldukça iyi olduğunu bir kez daha görmüş oluyoruz.Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Ve bu karede yine bir önceki karede olduğu gibi Los Santos’a bakarak düşüncelere dalan o esrarengiz karakterimizi görüyoruz.. Ana karakterimizi… Bir böcek ilaçlama kamyonuyla birlikte bir banka veya bir işyerinin önüne arkadaşlarıyla birlikte geliyor ve böcek ilaçlama kıyafeti, maskesiyle birlikte bu işyerine giriyor. Böcek ilaçlamaktan çok, işyerini soyacak gibi görünüyorlar…Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Karakterimizin arkadaşları, Los Santos’un Bugstars markalı böcek ilaçlama şirket kamyonundan iniyor ve soygun başlıyor.Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Bu resimde oyunda güzel silahlar olabileceğini görebiliyoruz. Ama hatırlarsanız hiç bir GTA oyununda bir ağır makineli tüfekte susturucu bulunmuyordu. Sizce bu silah modifiyesi olabileceğine bir gösterge mi?Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Camdan gördüğümüz ödeme şekli (kredi kartı markaları vb.) yapıştırmaları bulunuyor. O zaman bu bir banka olamaz, bu bir dükkân olmalı. Buradaki silahlı adamlar bir giysi mağazasını basmayacağına göre büyük ihtimalle bir kuyumcu olmalı. Arkadaki standa bakıldığında da altın rengi, kolyemsi şeyler görebiliyoruz. Ayrıca işyerinin kapı kolu da dikkatinizi çekmiş olmalı. Kapı kolu, GTA V’in “V”i şeklinde. Bu da oyunun easter egg’i olarak kabul edilebilir.Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Karakterimizi üstü açık mavi bir araba kullanırken görüyoruz bu karede. Araba biraz tanıdık geliyor, Feltzer’i andırıyor ama değil. Ayrıca trafik lambalarının arkasındaki bina dikkatinizi çekti mi? Los Santos’un meşhur Blastin’ Fools Plak Şirketi’nin binası. Özellikle GTA: San Andreas’ta Los Santos’un rapper’larından Madd Dogg ve OG Loc’un bağlı olduğu plak şirketiydi… Acaba Los Santos’ta hâlâ onlar var mıdır? Ne dersiniz?Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Direksiyonun başındaki karakterimiz, arabanın plakasındaki San Andreas yazısı ve kenardaki meşhur 24/7 Süpermarket mağazası. Arkadaki dağlık, tepelik alansa gözlerden kaçmıyor.Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Yeni bir GTA markası; Up n Atom Burger adındaki bir hamburger markası. Burger Shot’a rakip mi geliyor?Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Büyük ihtimalle Los Santos’un Ocean Limanı. Bir yük gemisi, vinçler ve Jetsam markalı konteynırlar görüyoruz.Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Köprü altındaki insanlar. Sizce de biraz belâlı gözükmüyorlar mı? Ayrıca öndeki aracın farkına vardınız mı? Üstü açık bir cipe benziyor. Arkada karşılıklı oturan iki insan var. Oyuna yepyeni detayların eklendğini görüyoruz ve gördükçe de heyecanlanıyoruz!Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Duvardaki Los Santos grafitisi gözümüze çarpıyor. Rockstar bu sefer Los Santos’u oldukça ayrıntılı bir şekilde oyuna aktarmış.Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Soldaki araç bir posta aracı. Sağda ise Karin markalı tanıdık bir aracı görebiliyoruzResmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Araç sahnemiz gittikten sonra arkada evini satılığa çıkaran bir adam görüyoruz. Satılık evler… Bir yerden hatırladınız mı? Oyunda yeniden evler satın alabileceğimiz anlamına gelebilir bu. Yoksa Rockstar Games neden oraya “satılık” yazısı çakan bir adam göstersin ki? Ayrıca bir başka dikkat etmemiz gereken unsur ise evin yanınaki bisiklet. Bisiklet kullanımı geri mi dönüyor?Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Bu sahnede yeniden GTA’nın o karanlık yüzünü, meşhur hayat kadınlarını görüyoruz. Ayrıca arkadaki dükkân da büyük ihtimalle girilebilen türden. Kapısına bakarsanız içerisinin gözüktüğünü görebilirsiniz.Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Birisinden mi kaçıyor yoksa acelesi mi var? GTA’da her zaman yaptığımız gibi karakterimiz de trafik kurallarını çiğniyor ve spor bir araba ile çok hızlı bir şekilde ilerliyor. Sağda ise gözümüze Manana aracı takılıyor.Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Hemen yanımızda ise bir araç görüyoruz. Sultan’a epey benziyor.Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Bir dilenci. Önündeki kartonda Amerika’daki dilencilerin meşhur sloganlarından birini görüyoruz. Kartonda “Need money for beer, pot and hooker. At least I’m not bullshitting you!” (“Bira, esrar ve fahişe için paraya ihtiyacım var. En azından sana yalan söylemiyorum!”) yazıyor. Anlaşılan oyunda Los Santos’un bir diğer karanlık yüzünü, dilencilerini de göreceğiz.Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Köprü altında yaşayan evsiz çingeneler. Dikkat ederseniz solda bir çadır var. Arkalara bakarsanız o çadırdan birkaç tane daha görebilirsiniz. Burada büyük ihtimalle çingeler, evsizler ve dilenciler yaşıyor. Los Santos bu sefer sandığınızdan da daha tehlikeli!Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

O da ne? Kendimizi bir anda tanıdık bir savaş oyununda hissediyoruz, ama Los Santos’tayız. Bir jet, Los Santos Tower’ın önünden hızlıca geçip gidiyor. Önceki resimlerde uçakların geri döneceğini yazmıştık. Ve bu sahneden sonra oyunda uçak kullanabileceğimizi garantileyebiliriz. Savaş jetleri geri dönüyor, üstelik çok detaylı modellenmiş bir şekilde. İt dalaşına hazır mısınız?Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Bildiğiniz gibi Los Angeles’ta Tequila barları vardır. İşte onlardan bir tanesi. Rockstar Games, her seferinde yaptığı gibi değişik, benzer isimlerle karşımıza çıkıyor. Yine bir barı başarılı bir şekilde oyuna yansıtmış. Diğer bir dikkat etmemiz gereken şey ise arkadaki koruma, bir ziyaretçiyi dışarıya atıyor. GTA: The Ballad of Gay Tony aklınıza geldi mi? Hatırlarsanız koruma olup, kulüpte problem çıkaranları dışarıya atıyorduk. Aynısı yeni oyunumuzda da neden olmasın? Ayrıca yanda yeni oyunumuzun ilk motosikletini de görmüş oluyoruz.Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Los Santos’tan bir manzara. Arkadaki zeplin ve petrol çıkaran bir alet dikkatimizi çekiyor. Anlaşılan Los Santos’ta petrol yatakları bulunmuş.Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

İşte GTA’yı GTA yapan şey: Bol aksiyon, kovalamaca ve tabii ki polisler. Bu sahnede bir kovalamaca olduğunu görüyoruz. Bu sefer Los Santos polisleri peşimizde olacak!Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Bir polis aracı ve işte Los Santos Polis Teşkilatı’nın logosu. Bu araa logonun sağ altındaki Koca Ayak resmi dikkatinizi çekti mi? İşte bu da oyunun bir diğer easter egg’i. Rockstar, GTA: San Andreas’ta Koca Ayak arayanlara gönderme yapmayı da ihmal etmiyor…Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Vapid markalı bir polis aracı. Ayrıca sağdaki 911 yazısı da dikkatimizi çekiyor. Çok büyük ihtimalle yeni oyunumuzda da GTA IV’te olduğu gibi polis, itfaiye veya ambulans çağırabileceğiz. Bu arada plakadaki San Andreas yazısına tekrar dikkatinizi çekeriz.Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Araçların çarpışması sırasında çıkan efektler gerçekçi olmuş. Rockstar yine bize müthiş bir oyun sunmaya çalışıyor. Ayrıca arkadaki inşaat da dikkatinizi çekmiştir. Önceden gördüğümüz, Los Santos Tower’ın yanına yapılmakta olan Mile High Club’ın inşaatı olabilir.Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Polislerden kaçan bir zenci. Sizce kim olabilir? Bilmiyoruz fakat senaryoda olacak birisi olduğu kesin. Fakat neden üstünde bir helikopter var? Normal bir suçlu olmasa gerek ki bir helikopter de peşinde olsun. Ayrıca adamın, polislerden kaçarken yerde bulunan su birikintisine basması sonucu su birikintisinin sıçraması dikkatinizi çekti mi? Oldukça detaylı ve gerçekçi bir GTA daha bizleri bekliyor…Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Uzaktan baktığımızda helikopteri ve kaçan o kişiyi görebiliyoruz. Helikopterin pervane bölümünden ısındığı için çıkan dumanı da görebiliyoruz. Yolların da ne kadar kaliteli kaplandığı ortada. Ayrıca sol taraftaki bina, GTA: San Andreas’ta bir görevde bastığımız Jefferson Motel. Anlaşılan eski yapıtlarımızı da bu oyunda göreceğiz ve bakıp bakıp eski günleri hatırlayacağız…Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Bu resimde yine bir efekt bulunuyor. Yanma efektinin daha da ileri taşındığını söyleyebiliriz. Arkadaki ambulans da gözümüzden kaçmıyor. Böylece yeni ambulansımızı da görmüş olduk.Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Bu kareyi açıklamamıza gerek yoktur herhalde. Zira meşhur Vinewood tepesini hangimiz unuttuk ki? Görünüşe göre dağlar, tepeler daha gerçekçi olmuş. Artık daha detaylı araziler bizleri bekliyor…Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Ve bir uçak daha. Shamal’ı hatırlıyor musunuz? GTA: San Andreas oynayanların en sevdiği ve en çok sürdüğü uçaklardan bir tanesiydi. Yeni oyunumuzda uçaklarımız tekrardan geri dönüyor!Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Trailer’ımız büyüleyici Los Santos manzarası ve GTA V logosuyla son buluyor… Son olarak; Los Santos’a yeniden hoş geldiniz!Resmi gerçek boyutuyla görmek için üzerine tıklayın..

Daha fazlası için: http://www.gtaturk.com/forum/gta-v/gta-v-trailer-(analiz)/

 

GTA V Trailer Analizi” üzerine 8 düşünce

  1. Geri izleme: grand theft auto V — hayatın tadını çıkar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*