IGN’de GTA V Haftası: Dan Houser Röportajı
17 Kasım 2012  

IGN, bir hafta boyunca devam eden GTA V köşesine Rockstar Games’in kurucularından ve yardımcı başkanı olan Dan Houser röportajıyla nokta koyuyor. Her ne kadar IGN’den pek mühim bir bilgi alamasak da, hafta içinde tam 10 adet yeni ekran görüntüsüne sahip olduk. Bir hafta boyunca her gün devam etmiş olan IGN’in tüm içeriklerine buradan göz atabilirsiniz. GTA V hakkındaki çoğu merak konusu hâline gelmiş soruları yanıtlayan Houser’ın röportajına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Röportajda Houser’ın yanıtlarına göre edindiğimiz bazı cevaplar, bilgiler:

 • GTA V, hem Rockstar Games tarihinin hem de GTA serisinin gelmiş geçmiş en büyük oyunu olacak.
 • Bazı görevlerde sadece iki ana karakter varken, bazılarındaysa tüm üç karakteri birden yönetebileceğiz.
 • Multiplayer konusunda konuşmak için şu an biraz erken ancak Houser, GTA V’in multiplayer’ının bugüne kadar yapmış oldukları en iyi multiplayer modu olacağına inanıyor.
 • GTA IV’teki oyunun hikâyesine etki eden önemli kararlar GTA V’te biraz farklı olacak. Görevlerde artık daha fazla seçeneğe sahibiz. Örneğin, GTA V’teki görevlerin çoğu banka soygunları gibi birçok soyguna odaklanıyor ve bu soygunlarda oyuncu soygunu tamamlamak için birçok seçeneğe sahip.
 • Para, oyunun asıl odak noktası. Oyun boyunca kazanılan paralar, GTA IV’ün aksine oyun bittikten sonra bile birçok şey satın almada, yapmada işinize yarayacak.
 • Oyunda Kinect veya PlayStation Move desteği olmayacak.
 • GTA V’in gelecek nesil konsollar yerine neden şu anki nesil konsollara çıktığını soranlara cevap olarak Houser, şu anki konsollarda herhangi bir kısıtlama olmadığını ve yeterince güce sahip olduklarını dile getiriyor.
 • Oyunda GTA IV’teki gibi komedi şovlarının olup olmayacağı konusunda Houser henüz emin olmadıklarını söylüyor fakat ona benzer şovların olacağını belirtiyor. Bu şovlarda GTA IV’te olduğu gibi gerçek hayattaki ünlü isimleri görüp göremeyeceğimiz sorusuna ise, “Biz sadece ünlüleri, eğer onları kullanmak için bir sebebimiz varsa kullanıyoruz.” diyor. Peki bu ne anlama geliyor? Hollywood’un parodisi olan Vinewood’da gerçek hayattaki ünlü isimleri görme şansımız olabilir mi?
 • Küçük kasabalar, köyler haritada işlevsiz boş bir yer olarak kalmayacak; keşfedilmeyi ve vakit geçirmeyi bekleyen birçok yer olacak.
 • GTA IV’ten bazı tanıdık yüzlerin geri döneceğini biliyoruz, fakat Packie bunlardan biri değil. Bazıları GTA V’te konuk olarak yer alır veya almaz, Houser her zamanki gibi kesin konuşmuyor fakat oyunda oyuncuların bulacağı bazı ufak inceliklerin, ufak easter egg’lerin olacağını belirtiyor.
 • Dan Houser, GTA serisinin her oyunda farklı ana karakter özelliğini koruyacağını söylüyor. Seri, yıllar önceden bu yana Claude, Tommy Vercetti gibi hâlâ aynı karakterlere sahip olsaydı inanılmaz derecede sıkıcı bir hale gelebilirdi diyerek altını çiziyor.
 • Üç ana karakter özelliği ileriki oyunlarda da devam edilir veya etmeyebilir, daha fazla veya daha az karakterler de olabilir. Houser emin konuşmak istemiyor ancak yeniden tek ana karakter özelliği için bir açık kapı bırakıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*