Rockstar Games’den Türkçe Açılımı!
29 Aralık 2011  

Grand Theft Auto V duyurusuyla bizleri yeniden büyük ve heyecanlı bir bekleyiş içine sokan Rockstar Games, biz Türk oyuncuları hayli mutlu edecek bir hareket gerçekleştirdi. Rockstar Lincoln ofisinin iş ilanlarına baktığımızda, henüz bu ay içinde yayınlanan bir ilan dikkatimizi çekiyor: “Türkçe Bilen Tester” aranıyor!

Lincoln ofisi, Rockstar Games’in uluslararası bir çeviri ofisi. Ofis, Rockstar Games oyunlarını farklı dillere çevirmekle görevli. Çoğunlukla Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Fransızca çeviriler yapan ofis; Rusça, Çince, Japonca gibi çeviriler de yapmıştır. Ofisin en son iş ilanı da yukarıdaki söylediğimiz gibi “Türkçe bilen tester”.

İş tanımına geçersek, farklı platformlarda farklı oyunlar oynamak ve oyunlara hızlı motive olmak, oyunlardaki hataları bulabilmek ve bu hataları eksiksiz bir şekilde raporlayabilmek, devasa İngilizce metin dosyalarını okuyup yazım hatalarını bulmak ve Türkçe ile eşleştirebilmek, gramer, imla zamanlama problemlerini bulmak, eksik çeviriler için alternatif yazılar bulabilmek, mükemmel dil yeteneğine sahip olmak, iyi düzeyde İngilizce konuşup yazabilmek ve esnek çalışma saatlerine uygun kişiler aranıyor.

İşin tam tanımına buradan bakabilirsiniz.

Rockstar Games’ten önümüzdeki zamanda biz Türk oyuncular için müthiş sürprizler geleceği açık. Bu ilan henüz ne için verilmiş belli değil ancak Rockstar Games ile bağlantıya geçip bu konuyu araştıracağız. Gönlümüz GTA V’ten yana ancak Mart ayında çıkacak Max Payne 3 için de Türkçe bilen tester aranıyor olabilir.

GTATurk.com olarak 2010 yılının sonundan beri Rockstar Games ile iletişim halindeyiz ve şirketin desteklediği sayılı büyük fan sitelerinden biriyiz. Rockstar Games önce bizim talebimiz ile yaptığı yarışmalara Türkiye’yi ekledi, sonrasında yaptığı etkinliğe GTATurk.com’u da özel olarak davet etti. Rockstar Games her türlü isteğimizi ciddi şekilde değerlendiriyor ve oyunların Türkçe olması talebimizin işe yaradığını görüyoruz. 50.000’i aşkın üyemiz ile Türk GTA fanlarını temsil ettiğimizi düşünüyoruz ve Rockstar Games ile bu konularda iletişimimiz her zaman sürecek. Yeni haberler için bizi takip etmeye devam edin!

Güncelleme 05.01.2012 : Son gelişmelerden sonra Rockstar Games ile iletişime geçtik. Türkçe bilen elemanı hangi oyun için aradıklarını sorduğumuzda “Geliştirme stüdyolarımız birden fazla dil bilen testerlar arıyor ama korkarız ki Türkiye’yi ilgilendiren özel bir duyuru yapmadık. Bir değişiklik olursa sizleri haberdar edeceğiz.” cevabı geldi.

Rockstar Games’in henüz resmi olarak sitelerinden duyurmadıkları bilgileri ve projeleri, açıklamalarında yalandıklarını biliyoruz. Son olarak GTA V duyurusundan yaklaşık 1 ay önce yayınladıkları soru-cevap makalesinde yeni gelecek GTA ile ilgili olarak “Söyleyebileceğimiz tek şey, şimdilik yakın zamanda çıkacak olan Max Payne 3 ve L.A. Noire PC, Red Dead Redemption Game of the Year Edition ve mobil aygıtlar için Max Payne’e odaklanmış olduğumuz. Eğer Grand Theft Auto ile ilgili bir haber olursa, bunu Newswire’dan, Twitter ve Facebook hesaplarımızdan duyuracağımızı biliyorsunuz.” demişlerdi ve nihayetinde GTA V duyurulmuştu.

İş tanımında yer alan “İngilizce ve Türkçe metinlerin uyumluluğunu denetlemek, yanlışları ayırmak, yeni çeviri önerileri yapmak” gibi işlerin pek olağan olmadığı ortada. Rockstar Games şimdilik bunu duyurmaktan kaçıyor gözüküyor. Gelişmeler için bizi takip etmeye devam edin..

Rockstar Games’den Türkçe Açılımı!” üzerine 12 düşünce

 1. Gönlümüz GTA V’ten yana ancak Mart ayında çıkacak Max Payne 3 içinde Türkçe bilen tester aranıyor olabilir.

  ne yani max payne için olursa kötü mü olur ?

 2. Geri izleme: GTA 5 ve Max Payne 3′ün TÜRKÇE DİL SEÇENEĞİ İLE SATIŞA ÇIKMASI HAYAL DEĞİL! | WASD Oyuncu

 3. Son güncellemeyi okudumda… Bir yorum çıkaramadım yani bu iyi yönde bir haber mi yoksa kötü yönde bir haber mi anlıyamadım.

  “Geliştirme stüdyolarımız birden fazla dil bilen testerlar arıyor ama korkarız ki Türkiye’yi ilgilendiren özel bir duyuru yapmadık. Bir değişiklik olursa sizleri haberdar edeceğiz”

  Türkiye’yi ilgilendiren özel bir duyuru yapmadık demişler ama türkçe bilen bir tester arıyorlar. :D Ve Türkiye’yi ilgilendiren özel bir haber yapmadık diyorlar ozaman türkçe bilen herhangi biride olabilir demeye getiriyorlar… Bu şirketlerin üstü kapalı konuşmaları beni deli ediyor. Yapıosan yapıyorum dersin. Yapmıyorsan yapmıyorum dersin veya düşünüyoruz dersin niye bu kadar sıkıntıya soktun bizi ya. :) Ubisoft’un yaptığı gibi olmasında Rocstar games’ede düşman olmıyalım.

 4. Geri izleme: #TurkceGTAVistiyoruz Kampanyası | RockstarTurk

 5. Türkiyede yeni oyunlara inanılmaz bir taleb var rockstar games’de bunu farkına varmış bence.Daha çok satış yapabilmek ve Bizim(Türklerin)dikkatini çekmek için böyle bir işe kalkışmış.Unutmayın bu işde hepimizin payı var.

 6. Geri izleme: #TurkceGTAVistiyoruz Kampanyası | The ReD Oyun ve Teknoloji Platformu

 7. bnce gta v türkçe olsun çalışmalar başarılı olur inşallah yoksa gta v çok büyük bir senaryosu olcak türkçeye çeveirmek imkansız olcak daha gta ıv ün bile %100 yaması yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*